Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente
 Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?
 

BCR ASIGURARI -CEA MAI MARE TEAPA DE SOCIETATE DE ASIGURARI

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
banovicimihai

banovicimihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2011
BCR ASIGURARI  cea mai neserioasa societate de asigurare din Romania. va rog sa nu mai faceti nici un fel de contract de asigurare la ei  nici RCA si nici CASCO pentru ca in viitor cei pagubiti cum sunt eu sa poata sa si repare masina  fara sa scoata din buzunar bani.
Acum 3 saptamani masina mea care statea parcata regulamentar a fost lovita impreuna cu alte 5 masini de un sofer nebun care facea curse in cartier . Dupa ce am fost cu toate masinile la politie si s a stabilit cine e vinovatul  am mers  la societatea de asigurari ( care ghinion ... BCR asigurari ) . Dupa ce s a facut constatarea , s a stabilit valoare despagubirii  cei de la societatea de asigurari ( BCR Asigurari ) nu vor sa plateasca contravaloarea reparatiei ( adica sa repar masina intr un service autorizat si partener BCR)...Motivul:achita pagubit dosar in cercetare
Se poate intampla asa ceva? Oare nu a cercetat politia ( care in fapt are si acest drept .. sa faca cercatari?)
Multumesc echipei BCR : NICOLICI ADRIAN , COSMIN VALENTIN POGACEANU SI DANIEL STEFAN MIRCEA PENTRU INTELEGERE .
DACA DADEAM SPAGA CRED CA NU MAI CERCETAU NIMIC !!!!!!!!!!!!
AM AUZIT CA ASA SE LUCREAZA CU BCR ASIG.

#2
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Ia si tu declaratia de la politie, fa un scan dupa el. Ia asigurarea semnata de tine si de reprezentantii BCR si fa un scan dupa, Roaga-i pe cei de la BCR care se ocupa de dosar sa faca o declaratie scrisa semnata si parafata cu stampila firmei  cu motivul pentru care nu asigura plata masinii . Pune toate scanurile pe forum sa vada lumea exact despre ce e vorba si in felul asta sa stie potentialii cilenti cu ce se ocupa banca.

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
sau fa o plangere la Comisia de supraveghere a asigurarilor:click

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i nici un fel de teapa, iar plangerea la CSA e prematura

in primul rand, asiguratorul poate intarzia plata daunelor pana cand se stabileste in mod clar cine e vinovatul. in caz ca acesta contesta decizia politiei in instanta, atunci trebuie asteptat sa se pronunte instanta si abia apoi se platesc daunele.

daca nici o autoritate publica(politia, de exemplu) nu mai efectueaza cercetari cu privire la acel accident, asiguratorul are dreptul sa efectueze investigatii proprii in termen de 3 luni de la data anuntarii daunei, cu conditia sa le comunice in scris celor implicati intentia de a face investigatii. termenul de comunicare este de 10 zile de la data anuntarii daunei.

mai cititi si voi un pic legile, nu va apucati sa semnati "ca primarul" orice act va pica in mana si apoi sa incepeti sa plangeti ca sunteti tepuiti.

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Eu am fost intr-o situatie similara, poate iti este de folos.Nu am fost vinovat, iar cel vinovat nu avea RCA, era baut si a si fugit de la fata locului.

Am depus dosarul la asiguratorul casco si mi-au spus ca, nu este necesar sa astept finalizarea anchetei politiei (care cu siguranta va fi de durata...), si, daca nu ma constitui parte civila in dosarul pe care-l deschidea politia pe numele vinovatului (caz in care ar fi asteptat finalizarea anchetei), pot solicita acordarea despagubirilor cu conditia de a obtine de la politie o anexa (anexa 1 parca se numea), in care sa fie detaliate conditiile accidentului si numele soferului vinovat.
Pe baza anexei mentionate, impreuna cu declaratiile proprii depuse la dosar, am obtinut despagubirea in max. 1 luna de la deschiderea dosarului urmand ca ei sa-si recupereze banii direct de la vinovat (neavand nici RCA). (regres)
Birocratie a existat si la mine (polita casco era la ARDAF), insa dupa cateva email-uri/telefoane la ei, am obtinut banii (la mine a durat vreo 2 saptamani numai de cand am obtinut aprobarea sumei pentru despagubire si pana la incasarea efectiva in cont - pur si simplu m-au intarziat sub diverse pretexte..)

Incearca sa trimiti speta prin email la sugestii/reclamatii clienti si/sau la orice alt email il gasesti pe site-ul firmei respective.Adesea acestea sunt cel putin vizualizate, daca nu chiar solutionate de superiori pentru care reputatia firmei conteaza mai mult decat pentru inspectorul de daune care iti analizeaza dosarul...

Edited by TheGrudge, 09 November 2011 - 11:01.


#6
nea_nicu

nea_nicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2009

 v3lsatis, on 4th November 2011, 10:36, said:

sau fa o plangere la Comisia de supraveghere a asigurarilor:click

asa si daca faci reclamatie acolo ce se intampla?

hai sa va povestesc foarte pe scurt o situatie cu care m-am confruntat si care pare a avea un mic iz de lupul paznic la oi sau lupta cu morile de vant.

- eu am avut de recuperat un ramburs de asigurare (mai pe sleau banii mei) pe care ii dadusem pe o asigurare la Asirom  sucursala Nova, bani pe care  mai bine nu-i mai solicitam, intrucat fu daraua mai mare ca ocaua (drumuri-drumuri, telefoane, nervi s.a.m.d)
- suma respectiva firma trebua sa  mi-o returneze dupa vanzarea masinii conform solicitarii si dosarului intocmit (desigur in maxim 30 de zile) si pe care precizez ca i-am vazut dupa 2 luni in care m-am plimbat si tot am fost plimbat de firma respectiva de asigurari cum a vrut muschii lor: ba ca nu e fata care primeste dosare de ramburs ca e in concediu, ba ca nu e sefu, ba ca e nu stiu cine in concediu,ba ca s-a mutat biriul care se ocupa de rambursari in alta locatie, ba ca in afara de dl x nu semneaza nimeni- evident dl x de nederanjat fiind si el in concediu)

-am scris la csa cu lux de amanunte inclusiv ca aveam pe dosar nr de inregistrare si termenul de rambursare al banilor era muuuuuult depasit
- raspunsul primit de la ei a fost ca un dus rece, foarte evaziv si m-am simtit ca luat de prost pe romaneste: in data de.... vi s-au virat banii pe card (evident ca nu aveam cum sa stiu nu???), dupa ce le scrisesem mare si ingrosat in sesizare ca cele 30 de zile termen legal in care trebuia Asirom Nova sa-mi returneze banii, trecuse de mult.

- adica cum? asta e un fel de a-mi baga in cap ca mai bine mai tarziu decat niciodata? aoleooo, pai ce fac astia platesc din dobanzi sau cum??? nu stiu cum sa preiau raspunsul decat ca o obligatie de a-mi raspunde orisice in tarmenul ala de 30 de zile pe care il au la dispozitie!!!! ... puneau sa-mi puna un punct de exemplu (iote asa . ) si tot raspuns era.
- evident ca  le explicasem pe larg cazul meu si printre altele intrebam la care am solicitat punctual raspunsuri una din ele suna cam asa "ce sanctiuni se vor aplica....".

deci nu stiu cat ajuta, poate ca intervin si ei telefonic sa mai miste cate un dosar, insa raspunsul primit din partea lor a fost sub asteptarile mele si suficient de evaziv incat ma abtin de la orice alte comentarii.


intr-un final ma intreb  desigur retoric cat as fii tras in cazul unei daune mai serioase de 50-70mil, daca pentru a-mi recupera banii dati pe asigurare a durat aproape o vara???

Edited by nea_nicu, 11 February 2012 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate