Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Jean Michel Jarre

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postvacea, on Sep 5 2007, 12:26, said:

e urat ....remixul e mai mult un mix aiurit....nu cred ca e facut de gigi d`agostino  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WCjzIB3p51g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uite aici o cheste pe care o poti numi introducere fericita ;) asta da....mix...am concertu pe dvd
Parerea ta...
Chiar daca este sau nu este facut de Gigi D'Agostino suna interesant (oricum mult mai bine decat o parte din remixurile de pe Odyssey Through O2 unde nu mai poti recunoaste nimic din piesa originala).

Te rog nu compara un remix facut de altcineva cu o compozitie originala Jarre (fie si in transpunere live): nu sunt de acelasi nivel oricat de bun ar fi remixul  <_<

PS eh, remixul nu chiar superb la o ascultare atenta, dar oricum bine realizat...  :P

#74
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
s-a adunat lumea la discutii despre JMJ :D Bravo:D cred ca sunt 5-6 ani de cand am ascultat prima data o melodie jean michel jarre cred ca a fost Oxygene Part I.Cat despre Teo&Tea NOTA 10 sunt cateva melodii geniale:Ddar tot cele vechi raman cele mai bune:P

#75
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postherren, on Sep 5 2007, 14:10, said:

s-a adunat lumea la discutii despre JMJ :D Bravo:D cred ca sunt 5-6 ani de cand am ascultat prima data o melodie jean michel jarre cred ca a fost Oxygene Part I.Cat despre Teo&Tea NOTA 10 sunt cateva melodii geniale:Ddar tot cele vechi raman cele mai bune:P
De muzica lui Jarre nu poti sa te plictisesti niciodata! Daca ar fi sa aleg discografia unui singur artist sa o iau pe o insula pustie, cu siguranta ar fi cea a lui Jarre!

Si eu ascult Jarre de ceva ani buni; prima piesa cred ca a fost Oxygene 4 cu multi ani in urma. Stiu sigur ca TVR-ul a difuzat un documentar prin '94-'95 despre Jarre (era o emisiune Video Magazin parca). De acolo stiam de Equinoxe, Oxygene, Magnetic Fields, Chronologie dar nu eram interesat de muzica.

Prin 2003 am avut norocul sa gasesc Oxygene 8 si Equinoxe 5 pe un calculator si pot spune ca mi-au placut instantaneu.
Evident am facut de discografia completa (inclusiv Deserted Palace, La Cage, Les Granges Brulees), concerte, videoclipuri...

Cam asta ar fi...

PS da, piesele vechi sunt cele mai bune

#76
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAlvin, on Sep 5 2007, 15:19, said:

De muzica lui Jarre nu poti sa te plictisesti niciodata! Daca ar fi sa aleg discografia unui singur artist sa o iau pe o insula pustie, cu siguranta ar fi cea a lui Jarre!

Si eu ascult Jarre de ceva ani buni; prima piesa cred ca a fost Oxygene 4 cu multi ani in urma. Stiu sigur ca TVR-ul a difuzat un documentar prin '94-'95 despre Jarre (era o emisiune Video Magazin parca). De acolo stiam de Equinoxe, Oxygene, Magnetic Fields, Chronologie dar nu eram interesat de muzica.

Prin 2003 am avut norocul sa gasesc Oxygene 8 si Equinoxe 5 pe un calculator si pot spune ca mi-au placut instantaneu.
Evident am facut de discografia completa (inclusiv Deserted Palace, La Cage, Les Granges Brulees), concerte, videoclipuri...

Cam asta ar fi...

PS da, piesele vechi sunt cele mai bune
eu ascult de foarte mult timp jean michel jarre , de cand eram pui ,  am crescut  cu muzica lui (au fost mai multi Madonna , Queen , Michael jackson ) , cu toate ca eram in era lui adi minune.Aveam in calculator 4 albume , Oxygene , Equinoxe , magnetic fields , oxygene 7-13. Dupa ce le-am ascultat pe toate cativa ani buni am facut rost de restul discografiei si am fost impresionat , mi-au placut mult methamorphoses si revolution(S).

#77
Sytrus

Sytrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.09.2007
Mai asculta careva Concerts in China ? Dupa mine e cel mai reusit concert al sau

#78
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View PostSytrus, on Nov 4 2007, 10:31, said:

Mai asculta careva Concerts in China ? Dupa mine e cel mai reusit concert al sau
Da, ascult din cand in cand acest album live...
Cred ca "Arpegiator" este cea mai buna piesa de pe "Concerts in China"

Cel mai reusit album live al lui Jarre este Hong Kong Live (din 1994)

Attached Files

  • Attached File  hk.jpg   22.75K   4 downloads


#79
eucora

eucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.01.2005
Dupa numarul de vizualizari al acestui topic, se pare ca lumea este inca interesata de JMJ. Si aici nu ma refer doar la cei ce au crescut odata cu muzica lui, ci si la cei mult mai tineri care descopera geniul lui, de cele mai multe ori, accidental.
Probabil ca tocmai acest lucru l-a urmarit cu Teo&Tea. Un album, dupa parerea mea, ce se adreseaza un pic altui target decat o facea JMJ de obicei. Insa nu ne-a neglijat nici pe noi si a compus si Vintage & Melancolic Rodeo.
Ce sa-i faci, traim intr-un "marketing world " !!!!!

Ma bucur enorm de existenta acestui topic!


PS Offtopic: Dupa ce am cautat AERO in toate (absolut toate) FNAC-urile din Paris, unde credeti ca l-am gasit????

Ta-daaaaaaaaa ...... la Cora!!!! ... amestecat la gramada intr-unul din acele cosuri metalice .... !!!!

#80
eucora

eucora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.01.2005
NOU
Pe 26 noc 2007 lanseaza OXYGENE New Master Recording, diverse variante!!!!!!

Detalii pe:
http://www.jeanmicheljarre.com/

#81
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,340
  • Înscris: 17.04.2006
JMJ ramane un artist genial si pt. mine.
Totusi in ultimii 20 ani....nu mai are nerv, sange, inspiratie.
Dupa Rendez-Vous, soarele a apus...pacat. Ce a produs pana atunci, merita respectul fanilor - mai vechi sau mai noi. Faptul ca albumele de dupa '86 inca mai plac multor fani, este un lucru remarcabil. Pt. mine insa, raman doar acestea:

Oxygene (1976 in France, 1977 worldwide)
Equinoxe (1978)
Magnetic Fields (Les Chants Magnétiques) (1981)
Zoolook (1984)
Rendez-Vous (1986)

Suficiente pentru a-l pastra in  :heart: mea.

A fost o vreme cand pe o insula l-as fi luat cu mine doar pe Jarre, dar a fost tare demult....acum nu as mai putea spune pe cine as lua.
Probabil doar primele...1.000 albume dragi mie  :D . Macar atat !

#82
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Cate albume are de toate lansate,.. cine stie ?

Edited by Black Hawk, 29 November 2007 - 20:40.


#83
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007
cam atitea: http://www.discogs.c...an Michel Jarre

#84
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsergiumusic, on Mar 9 2008, 02:22, said:

le am pe toate mai putin ultimul


apropo , o intrebare mai dichisita:
-Preferati sa luati albumul asta  de pe net , sau sa cumparati dvd-ul? , sau cd-ul:D

Edited by vacea, 28 April 2008 - 09:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate