Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Donatie calculator.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Buna ziua tuturor.

Sunt nou pe forum si sper sa nu incalc regulamentul cu acest topic. Regret ca primul meu topic este de acest gen, dar sunt nevoit. As avea nevoie de un desktop complet (unitate centrala, un monitor, o tastatura si un mouse), pentru ca eu nu pot si pana acum nu am reusit sa fac rost singur de un calculator. Am deschis, in urma cu cativa ani, un topic cu acelasi titlu, pe acest forum. Raspunsurile au fost incurajatoare, dar nu s-a ajuns la nimic concret, iar eu n-am mai insistat.
Asa cum am mentionat in acel topic, am un handicap, surditatea. De atunci, am lucrat pe unde si cum am putut. In tot acest timp, nu am putut sa fac rost de calculatorul pe care mi l-as dori, am trait mereu la limita supravietuirii. In final, am ajuns din nou fara loc de munca, fiindca oricum eram dispensabil. Nu am nici pensie de handicap, dar ma gandesc sa incerc sa obtin.
Totusi, imi doresc sa fac mai mult, acum la aproape 30 de ani cat o sa fac curand, iar un calculator ar fi o unealta potrivita pentru asta. Imi place IT-ul, mi-a placut din adolescenta, dar nu mi-am permis niciodata un calculator al meu. Am citit si citesc mult despre acest domeniu, acasa am carti si reviste adunate in timp, din care am invatat multe. Dar toate cunostintele teoretice imi sunt inutile daca nu le pot aplica practic. Mi-ar placea programare si/sau design web. Sunt cititor la o biblioteca publica, de pe al carui calculator postez. De fiecare care data cand utilizez calculatorul bibliotecii, pur si simplu simt dorinta de a avea unul la mine acasa. Acasa, pe langa carti si reviste, nu am decat un DVD cu Windows Vista Ultimate, pe care mi l-a dat o persoana cu cativa ani in urma. Nu stiu daca este piratat, persoana a mentionat ca e vorba de un kit Dell, care nu are nevoie de introducerea numarului serial si nici de activare. Mai am si diverse CD-uri cu diferite distributii Linux (da, am citit si despre Linux).
Dar toate acestea stau degeaba daca nu am un sistem pe care sa le rulez.
Tot ce mi-as dori este un PC functional, cu perifericele mentionate mai sus. Ceva de genul unui sistem cu procesor Pentium 4, unul sau doi GB de memorie RAM (daca se poate, pentru a putea rula un OS actual, care are nevoie de mai multa memorie) si o placa video integrata Intel. Asta ar fi suficient pentru mine.
Daca cineva ma poate ajuta in acest sens, ar insemna mult pentru mine, ca posibilitate de a reusi sa fac ceva in viata si care imi place. Daca nu se poate, nu insist, asa cum nu am facut  nici pe celalalt forum. Oricum, nu ma astept la minuni, dar incerc tot ce pot si daca nu merge, asta este.
Va multumesc pentru eventuala atentie acordata.

Nokas

#2
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010
Salut imi cer scuze de handicapul tau , am sa incerc sa vb cu cineva si daca o sa fie un raspuns pozitiv o sa iti dau un pm pe softpedia.

#3
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 03.08.2010
dupa parerea mea,nu-i un handicap ce ai tu,ci o deficienta.asa ca nu esti foarte mult diferit de restul lumii.mult succes!

#4
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
ma uit prin casa daca mai am niste componente vechi, gen o sursa un dvd/cd writer, si iti dau pm cu id de mess daca le mai gasesc prin debara
/edit mda ciuciu, doar niste tastaturi si mousi si vreo 2 hdd stricate.

Edited by bfg2008, 25 October 2011 - 14:22.


#5
zambet_uitat

zambet_uitat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.10.2011
am un monitor de 17 cu tub, daca te ajuta il poti ridica din sectorul 5.

#6
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
@zambet_uitat: am citit despre cazul expus de dvs. Regret ca nu pot oferi mai mult de un suport moral. Stiu putin mai bine ce inseamna sa fii la nevoie, dar cazul meu e insignifiant in comparatie cu cel expus de dvs. De aceea nu pot accepta sa iau ceva de la dvs., ma refer la monitor. Sper si va doresc sa reusiti sa ajutati acel copil.

#7
zambet_uitat

zambet_uitat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.10.2011

View PostNokas, on 26th October 2011, 14:38, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
@zambet_uitat: am citit despre cazul expus de dvs. Regret ca nu pot oferi mai mult de un suport moral. Stiu putin mai bine ce inseamna sa fii la nevoie, dar cazul meu e insignifiant in comparatie cu cel expus de dvs. De aceea nu pot accepta sa iau ceva de la dvs., ma refer la monitor. Sper si va doresc sa reusiti sa ajutati acel copil.

nu trebuie sa oferi ceva la schimb. monitorul oricum sta degeaba in subsol si probabil peste ceva timp va fi aruncat. deci daca il doresti ma poti contacta pe privat.

#8
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
M-a impresionat oarecum topicul asta. Chiar ti-e greu sa faci rost singur de un computer? Poate ai noroc cu cineva binevoitor, dar ma cam indoiesc.
Poate exagerez, dar nu cred ca exista altruisti care sa ajute pe nevoiasi. Exista doar vorbe goale si interese.
Hm, poate-s mizantrop, dar asta cred.
Mai cred ca ai postat degeaba pe forum, sansele sa fii ajutat sunt practic nule. Chiar de ar citi un user cu bani topicul, ma indoiesc ca i-ar trece prin cap sa te ajute.
Oricum, succes!

#9
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011

View Postentio, on 30th October 2011, 13:02, said:

M-a impresionat oarecum topicul asta. Chiar ti-e greu sa faci rost singur de un computer? Poate ai noroc cu cineva binevoitor, dar ma cam indoiesc.
Poate exagerez, dar nu cred ca exista altruisti care sa ajute pe nevoiasi. Exista doar vorbe goale si interese.
Hm, poate-s mizantrop, dar asta cred.
Mai cred ca ai postat degeaba pe forum, sansele sa fii ajutat sunt practic nule. Chiar de ar citi un user cu bani topicul, ma indoiesc ca i-ar trece prin cap sa te ajute.
Oricum, succes!

Poate aveti dreptate. Poate ar trebui sa renunt. Dar inca mai sper... pentru ca speranta moare ultima. Oricum, eu nu solicit un ajutor financiar, ci doar un obiect. Da, mi-e greu spre imposibil sa fac rost de un PC. Daca as fi putut, nu m-as fi inscris pe forum pentru a cere ajutor. Ma intreb intr-adevar daca merita, dar nu am alternative.
Nu stiu ce altceva sa mai spun.

#10
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Eu am placa de baza, modul de memorie, hdd, placa video.
Dar sunt din Braila.
Decit sa dau la cineva care nu e capabil sa aibe grija de el, mai bine il donez.
Stiu cum e cind nu poti cumpara un calculator ( chiar si pe componente ).

Edited by Kortana, 31 October 2011 - 16:30.


#11
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
@Kortana: ma scuzati, nu prea inteleg ce vreti sa spuneti. Daca doriti sa donati acele componente, va multumesc. Nu am deloc experienta cu asamblarea unui PC, din moment ce nu am avut niciodata unul. Dar citesc mult, cum am spus, si stiu cate ceva. Am citit mai demult la biblioteca cartea PC - depanare si modernizare de Scott Mueller si am retinut in mare cum se face.
Dar daca sunteti din Braila, mi se pare mai greu sa donati in Bucuresti.
In orice caz, multumesc pentru atentie.

#12
Lost_Prophet

Lost_Prophet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 18.10.2009

View Postunderrated, on 25th October 2011, 14:07, said:

dupa parerea mea,nu-i un handicap ce ai tu,ci o deficienta.asa ca nu esti foarte mult diferit de restul lumii.mult succes!
E o "deficienta" suficenta care sa te priveze de majoritatea slujbelor pe care le-ai putea avea.

View PostKortana, on 31st October 2011, 16:30, said:

Eu am placa de baza, modul de memorie, hdd, placa video.
Dar sunt din Braila.
Decit sa dau la cineva care nu e capabil sa aibe grija de el, mai bine il donez.
Stiu cum e cind nu poti cumpara un calculator ( chiar si pe componente ).
Daca intr-adevar ai vrea sa i le donezi, le-ai putea ambala si trimite si prin Posta Romana, nu cred ca ar costa mai mult de 20 de lei transportul.

#13
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Ok, as putea sa iti donez un procesor pentium 4 la 2.6Ghz, socket 478 si probabil un hdd IDE la 80gb.
Daca esti serios ne putem intalni si ti-le predau personal.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007

View PostNokas, on 25th October 2011, 13:43, said:

....
Dar toate acestea stau degeaba daca nu am un sistem pe care sa le rulez.
Tot ce mi-as dori este un PC functional, cu perifericele mentionate mai sus. Ceva de genul unui sistem cu procesor Pentium 4, unul sau doi GB de memorie RAM (daca se poate, pentru a putea rula un OS actual, care are nevoie de mai multa memorie) si o placa video integrata Intel. Asta ar fi suficient pentru mine.
...

Scuze ca intervin si sincer imi pare rau pentru deficienta de care suferi.
Eu vad o alta problema aici: pentru cineva care "nu a reusit sa-si faca rost singur de un PC", eu te vad cam pretentios pentru cineva care asteapta o donatie. Stii vorba; "Calul de dar nu se cauta la dinti".
Sa inteleg ca daca cineva ti-ar da o configuratie cu performantele la jumatate din ce vrei tu, il refuzi?
Nu se face asa! Nu spun ca nu este un caz real.
Se spune simplu: "Am nevoie de un PC", fara a se adauga "Cerinte minime"
Eu am avut acum vreo luna un PC INCOMPLET! Cel care l-a preluat, desi nu stiu daca a reusit sa-l completeze, numai nu mi-a sarutat picioarele, fara sa expuna pretentii.
Succes... Eram tentat sa iti cumpar unul la second, dar cand am citit pana la capat...

#15
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Imi pare rau ca am creat impresia de pretentios, nu am intentionat asta. Am mentionat intre paranteze: daca este posibil. Motivul pentru care am enumerat acea configuratie a fost unul simplu: Windows Vista. Asa cum am spus in primul meu post, acasa am un DVD cu Windows Vista primit de la cineva. M-am gandit ca daca nu ma descurc cu Linux, sa continui cu Windows. Repet, singurul motiv pentru care am expus acele cerinte  a fost Windows Vista, despre care stiu ca are cerinte mai ridicate.

Altfel, daca folosesc exclusiv Linux, un sistem Pentium III cu 256 MB de memorie RAM ar fi suficient. Inteleg ca in lumea Linux exista mai multe interfete grafice, spre deosebire de Windows, iar unele dintre acestea au cerinte hardware suficient de reduse pentru a rula pe un sistem ca cel mentionat acum.
Probabil ca si Windows XP ar rula pe configuratia de mai sus, dar din nefericire nu il am.

Totusi, pot avea macar cerinta ca sistemul sa fie functional, sau si asta e prea pretentios? Chiar nu as avea ce face cu un sistem defect. Ar trebui sa-l repar, iar eu nu-mi permit asta, in plus chiar daca l-as putea repara, nu e sigur ca se poate, din cauza vechimii lui.

Asta e tot ce pot spune. Chiar nu am vrut sa apar ca un om "cu fite".

Edited by Nokas, 02 November 2011 - 13:26.


#16
Nokas

Nokas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2011
Ca o completare, nici nu sunt un om pretentios, am supravietuit multumindu-ma cu putin. Dar imi doresc sa depasesc nivelul minim la care ma aflu, si un calculator ar fi ca o rampa de lansare pentru mine. De aceea postez aici.

Edited by Nokas, 02 November 2011 - 14:44.


#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 08.02.2007

View PostNokas, on 2nd November 2011, 13:25, said:

Motivul pentru care am enumerat acea configuratie a fost unul simplu: Windows Vista.
...
Asta e tot ce pot spune. Chiar nu am vrut sa apar ca un om "cu fite".

Vista? Pai scuze, dar XP-ul de mult mai eficient si accesibil, chiar daca spui ca ai deja CD-ul cu Vista... nu discutam de W7...
Nici nu am spus ca esti cu fite.
De asemenea, am spus ca te cred ca ai o problema.

#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostNokas, on 2nd November 2011, 14:43, said:

Ca o completare, nici nu sunt un om pretentios, am supravietuit multumindu-ma cu putin. Dar imi doresc sa depasesc nivelul minim la care ma aflu, si un calculator ar fi ca o rampa de lansare pentru mine. De aceea postez aici.
Nu aici e locul potrivit pentru asa ceva.  
Du-te pe Computer Games, la Hardware. Acolo se doneaza frecvent componente (in special pentru copii) dar daca expui cazul tau sunt mari sanse sa fii ajutat.
De asemenea, sa fii pregatit sa oferi detalii si dovezi clare despre situatia ta, pentru ca nimeni nu da componente fara sa fie sigur ca ajung la cineva care chiar are nevoie de ele.
Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate