Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Aparat desprafuire calculatoare.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,620
  • Înscris: 17.08.2007
HDD-urile nu sunt inchise ermetic ci au niste orificii de echilibrare a presiunii.

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,132
  • Înscris: 24.02.2011
Ia scoateti-va de la naftalina pompa de umflat saltele si o sa vedeti atunci rezultate. :thumbup:

#21
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
O banala pensula si aspiratorul din casa e cea mai buna solutie sa scoti praful din computer,restul inclusiv aerul comprimat sint ,,aiureli cu cheltuieli".

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Eu folosesc doar aspiratorul obisnuit. E mai bine sa aspiri decat sa suflii - si n-am avut niciodata probleme.
De altfel asa este si indicat - exista si aspiratoare profi ptr calculatoare si echipamente de calcul. Doar ca n-am vazut pe la noi decat ceva imitatii.

#23
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
eu am o pompa de umflat saltele, ii pun capul de baloane, pun degetul pe una din cele 2 gauri de iesire si se face presiune destula
e buna ca sufla aer si cand tragi si cand impingi

[ http://www.towablesmart.com/extras/p/52/400/52_ahp1_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by reventon, 25 October 2011 - 09:23.


#24
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,132
  • Înscris: 24.02.2011
Merge si dinaia dar mai buna e aia rotunda, de culoare albastra, cu actionare de la picior.Cred ca se gaseste prin pietele de vechituri.

Edited by sandel1, 25 October 2011 - 09:40.


#25
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Primul calculator a fost curățat cu aparatul ăla de sufla frunzele(chiar nu știu cum se numește), a dat rezultate, puțin cam DUR, dar l-a curățat.
Al doilea a fost curățat cu foenul(foenul care aruncă aer rece).
Pe urmă am trecut pe laptop, la asta fază cu aerul rezolva o mică problemă, în ultimă instanță chiar împingea aiurea praful prin laptop, el fiind proiectat cu compartimente să mențină anumite zone izolate, aerul mai mult complica, mi-am cumpărat pensulă(FINĂ), părțile care se puteau scoate(spatele, tăblițele) = curățate înainte cu aspiratorul(tot aspirator care sufla aer, nu doar trage), apoi pelicula de praf care nu se mișca nici la presiunea unui aspirator = se curăța cu pensula, fagurele de la laptop nu se curăța el cu presiune mică, la ăla chiar trebuie presiune mare, asta dacă nu vrei să desfaci laptopul să bagi direct pe el, așa prin lateral nu sunt șanse.

Pompa luată de la magazin pentru copiii(in genul la aia pusă de raistu), era 2.5 ron(25 de mii) acuma 3-4 ani, acuma hai să fie 5 ron, este o pompă mică care își face treaba, asta în caz că nu ai pe acasă pompa de mașină, foen, aspirator.
Mie îmi pare coșmar să desfac calculatorul, din cauza asta mai trag de timp cu curățenia cu aer.

Edited by Aether, 25 October 2011 - 09:39.


#26
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Posteiffel, on 25th October 2011, 10:22, said:

Eu folosesc doar aspiratorul obisnuit. E mai bine sa aspiri decat sa suflii - si n-am avut niciodata probleme.
De altfel asa este si indicat - exista si aspiratoare profi ptr calculatoare si echipamente de calcul. Doar ca n-am vazut pe la noi decat ceva imitatii.
Sper ca initiatorul din toti care polueaza aici, sa asculte de unul care stie ce spune.
Este mai bine sa aspiri decat sa suflii.
Daca ai ventilatoare si suflii, sigur o sa intre praf in ele si o sa faca zgomot infernal.
Mai sus un alt user a suflat si s-au bulit hdd-urile.
In concluzie: cea mai buna varianta este sa aspiri.

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,904
  • Înscris: 06.01.2008
E bine sa aspiri dar sa nu bagi aspiratorul prea tare/violent in PC, ca risti sa bulesti vreo componenta (si sunt destui care au ajuns cu PC-ul in service si placa de baza, rami sau placa video duse). Daca folosesti aspiratorul cel mai bine e sa dai cu o pensula sa ridici praful din carcasa, si in acelasi timp furtunul aspiratorului sa fie aproape de carcasa pentru a aspira praful.

#28
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc mult de raspunsuri.

Din cate vad parerile sunt impartite si este si normal sa fie asa.
Sincer dupa cat de naspa este cand inhalezi acel praf marunt tind sa cred ca aspiratrul este cea mai buna solutie (este doar parerea mea personala. :mellow: )
Acum intrebarea mea este daca unul de masina, care este micut si nu ocupa mult spatiu ar fi ok? Ce putere ar trebui sa aiba pentru a fi eficient?

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Nu atat puterea conteaza, cat cu ce este dotat - ptr o aspiratie mai buna ar fi nevoie de un varf mai mic ( subtire ) si usor manevrabil.

#30
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc foarte mult tuturor

#31
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 26.05.2007

View Postvdingo11, on 25th October 2011, 11:53, said:

Sincer dupa cat de naspa este cand inhalezi acel praf marunt tind sa cred ca aspiratrul este cea mai buna solutie (este doar parerea mea personala. :mellow: )
Vad ca nimeni nu este preocupat de faptul ca suflarea prafului implica faptul ca inspiri toti fungii / sporii / microbii stransi intr-un PC.
Suflarea prafului dauneaza grav sanatatii ! :lol:

#32
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,904
  • Înscris: 06.01.2008
In mod normal, sufli PC-ul de praf afara, nu inauntru, unde inspiri tot praful suflat, si se depune si pe altceva (mobila, haine, pat, etc.).

#33
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostChemTeacher, on 26th October 2011, 09:24, said:

Suflarea prafului dauneaza grav sanatatii ! :lol:

Nesuflarea prafului dauneaza grav buzunarului si eventual tastaturii (crearea de noi topice pe forumuri cu nustiu ce probleme IT) :D

#34
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
Dar aspiratorul ordinar cu care dati prin casa ce are bre? Pentru ce sa dai banii pe tot felul de compresoare sau spray-uri sa imprastii praful prin toata incaparea?

Eu folosesc pensula si aspiratorul de ani de zile pe laptop si PC si merg amandoua ca in prima zi.

Edited by DoubleV, 26 October 2011 - 13:11.


#35
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,281
  • Înscris: 24.08.2005

View PostDoubleV, on 26th October 2011, 13:09, said:

Dar aspiratorul ordinar cu care dati prin casa ce are bre? Pentru ce sa dai banii pe tot felul de compresoare sau spray-uri sa imprastii praful prin toata incaparea?

Eu folosesc pensula si aspiratorul de ani de zile pe laptop si PC si merg amandoua ca in prima zi.
Nu cred ca are nimic si banuiesc ca este mai eficient decat unul de masina, doar ca pe mine personal ma intereseaza un aspirator mai mic pentru a fi folosit doar la servici, special pentru asa ceva si sa poata fi depozitat usor intr-un dulap.
Din cate am vazut pe net, cele de masina sunt cu "gura" - nici nu stiu cum sa ii spun - destul de lata si cred ca este mai greu de manevrat prin pc (cum a spus si eiffel intr-un mesaj mai sus)
Oricum voi incerca personal prin supermarket-uri pentru a-l vedea si cred ca trebuie sa fie si modele care sa faca fata cu brio la ceea ce doresc.

Bafta multa.

#36
r3mteam

r3mteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.01.2010
cred ca si asa ceva va v-a prinde destul de bine, mai trebuie facuta o investitie de maxim 30 de lei pe o sursa de alimentare 220ac-12dc 2Ahsi o mufa mama bricheta de masina in caz ca nu se vrea taiat cablul

http://www.cmall.ro/...prod.php?id=395

Edited by r3mteam, 13 November 2011 - 11:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate