Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Facultati care merita facute in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
iuliuscezar59

iuliuscezar59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2007
Dupa cum spune si titlul, am deschis topicul pentru a afla detalii in legatura cu facultatile din Romania. Detalii cu privire la pregatirea pentru admitere (la arhitectura e de recomandat sa faci meditatii la desen, desen tehnic etc.), si pregatirea pe care o faci in timpul facultatii, practica , experienta pe care o capeti in acei 3-6 ani pe care-i petreci in facultate.
Intreb pentru ca in ultimul an am vazut diverse sondaje pe site-uri de stiri (gen R TV) cum ca practica o faci in mare parte la locul de munca, iar facultatile in marea lor majoritatea esueaza la capitolul asta.
Sunt curios mai ales pentru ca din cate am citit in ultimul timp multi se duc la domenii in care au rude, cunostinte etc. doar pentru a avea unde sa se angajeze, indiferent ca le place sau nu domeniul ales. Se orienteaza dupa bani, statut, ca e facultate la moda etc. (chiar si prezenta fetelor prin campus reprezinta un criteriu pentru unii din cate am vazut :| )
In conditiile astea ma gandesc cu groaza la viitorii profi/dr/ing.   In fine...
Intrebarea finala este:
Exista sau nu facultati in Romania in urma carora sa poti beneficia nu numai de sprijin teoretic si diplomatic (hartia creponata oferita drept rasplata dupa absolvire), dar si practic, astfel incat fara a avea vreun job in timpul cursurilor sa fi destul de pregatit pentru primul job?
Daca stiti din experienta sau cunoasteti pe cineva care a urmat o asemenea facultate va rog sa o mentionati.
Din cate cunosc doar UAUIM ofera suport practic destul de puternic, UBB Cluj - Marketing (am auzit ca in anul 2 pot avea si 15 proiecte de facut pe diverse subiecte si sunt destul de activi dpdv al activitatii practice in timpul cursurilor, imbinand teoria cu practica prin jocuri etc. - ca la teambuilding-uri) si am mai auzit de Scoala de Televiziune si  UNATC. La facultatile de inginerie din cate stiu practica e foarte slaba(am cunoscut 2 tipi la mecanica, si erau dezamgiti de practica oferita de facultate, un tip a terminat constructiile si mi-a zis ca practica e prea putina proportional cu bagajul teoretic, iar la agricultura doar cea de la Cluj am auzit ca sta mai bine la capitolul asta)

Daca voi stiti amanunte up-to-date in legatura cu Facultatile enumerate de mine nu ezitati sa corectati.
Poate subiectul va fi unul cautat si asa ajuta-ti mai multi oameni.
10x!

#2
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Da mai, daca esti bun, in anul 3 te recruteaza diverse firme si faci "practica", daca nu, te vaiti ca n-ai facut practica in facultate.

#3
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Medicina?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Cine invata doar strict cursurile predate nu va face mare branza ulterior, indiferent de facultate. Ea iti deschide orizontul si primii pasi spre meserie dar si calea de urmat de unul singur. De aceea trebuie sa studiezi in timpul liber mult mai mult decat te invata scoala. Cei care au urmat sfatul si au inteles rolul facultatii au avut de castigat. Restul plang ca nu i-a invatat nimic...

#5
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
tu erai genul de om care desi avea un orar incarcat ( de exemplu cel politehnist), a avut timp sa aiba "gajica", sa faca practica, sa lucreze si sa si invete in paralel, nu?  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Edited by Lucian_M, 15 October 2011 - 10:15.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am invatat la materiile care am crezut ca-mi vor fi utile iar restul cat sa trec si nu regret asta.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,672
  • Înscris: 30.07.2003
Informatica Iasi.

#8
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Facultatea te formeaza, te invata cum sa gandesti.  

E bine sa te angajezi vara, in anul 2. Am avut cunostiinte care au invatat din joburi mai mult, dar au folosit ce au invatat in timpul facultatii.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
E ușor să te iei după zvonuri... "am auzit că nu prea se face..." oameni care nu știu prea bine la ce să se aștepte de la facultate, dar sînt primii să o critice pt cît de "puțină" practică se face.

politehnicile fac și practică, dar să nu neglijăm aspectele teoretice care sînt multe și complicate, și pe care ÎN ACEASTĂ ETAPĂ  a vieții/educației tale le înveți.

Cînd vrei să înveți fundamentele teoretice, principiile de bază ? cînd te angajezi ? nu e mai normal ca întîi să înveți/înțelegi teoria, și apoi să o aplici ? La facultate, implicit înveți teoria, și faci CEVA practică, dar aceasta din urmă nu poate fi majoritară căci nu e timp într-o facultate de 3-4 ani. Ai apoi zeci de ani de muncă în care să capeți experiență practică.

Edited by Lucian_M, 15 October 2011 - 10:16.
foloseste majusculele si nu mai cita mesajul anterior. Apreciez!


#10
iuliuscezar59

iuliuscezar59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.11.2007
Va multumesc pentru raspunsuri!
M-ati facut sa inteleg un lucru. Alegi o facultate care sti ca-ti place, sti ce te asteapta dupa ea (si cand spun sti, ma refer la faptul ca deja ai practicat oarecum in domeniu sau ai o ruda in domeniul respectiv de la care sa inveti si sa-ti formezi o idee mai realista despre domeniu, altfel trebuie sa investesti in carti/reviste pt. informatii suplimentare, pt. a-i depasii pe restul la note, ajungi in top , te ia un sef in primire in anii terminali si faci si practica), altfel intri si iesi din facultate cu vise nerealiste.
Motivul principal pentru care am deschis discutia era pentru ca am vazut multi oameni care se duc la inginerie, medicina etc. pt. ca gasesc joburi si/sau sunt bine platiti. Dar sunt multi care se duc pe un domeniu cu care n-au mai avut tangenta pana in prima zi de facultate si intra in panica (cam trist).
Din raspunsurile primite am vazut ca mai toti zic acelasi lucru:
1. Facultatea are rolul de a te initia in domeniul ales
2. Facultatea prezinta program de practica cu acelasi rol de initiere
3. Pregatirea facultativa este exact asta, facultativa; nu-ti garanteaza ca vei fi capabil; daca nu-ti place si o faci in sila, cam greu sa realizezi ceva, oricat de "de viitor/succes" este domeniul
4. Pregatirea pe care o faci in timpul liber pt. viitorul tau are o importanta destul de mare.

Eu mi-am primit raspunsurile, insa voi mai lasa discutia deschisa.

#11
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 iuliuscezar59, on 15th October 2011, 15:26, said:

Va multumesc pentru raspunsuri!
M-ati facut sa inteleg un lucru. Alegi o facultate care sti ca-ti place, sti ce te asteapta dupa ea (si cand spun sti, ma refer la faptul ca deja ai practicat oarecum in domeniu sau ai o ruda in domeniul respectiv de la care sa inveti si sa-ti formezi o idee mai realista despre domeniu, altfel trebuie sa investesti in carti/reviste pt. informatii suplimentare, pt. a-i depasii pe restul la note, ajungi in top , te ia un sef in primire in anii terminali si faci si practica), altfel intri si iesi din facultate cu vise nerealiste.
Motivul principal pentru care am deschis discutia era pentru ca am vazut multi oameni care se duc la inginerie, medicina etc. pt. ca gasesc joburi si/sau sunt bine platiti. Dar sunt multi care se duc pe un domeniu cu care n-au mai avut tangenta pana in prima zi de facultate si intra in panica (cam trist).
Din raspunsurile primite am vazut ca mai toti zic acelasi lucru:
1. Facultatea are rolul de a te initia in domeniul ales
2. Facultatea prezinta program de practica cu acelasi rol de initiere
3. Pregatirea facultativa este exact asta, facultativa; nu-ti garanteaza ca vei fi capabil; daca nu-ti place si o faci in sila, cam greu sa realizezi ceva, oricat de "de viitor/succes" este domeniul
4. Pregatirea pe care o faci in timpul liber pt. viitorul tau are o importanta destul de mare.

Eu mi-am primit raspunsurile, insa voi mai lasa discutia deschisa.
Daca ar fi sa mai urmez o facultate as alege: Dreptul, Medicina, Farmacia (un farmacist ia si 4000-5000 lei in Buc), Limbi straine si as face tot posibilul sa stiu cat mai mult dintainele calculatorului si a sistemelor de operare.

#12
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Eu invat la toate de 10. Cum a spus regretatul Steve Jobs, nu stii cand un  anumit lucru pe care il consideri inutil te poate ajuta in viata.  :roflmaofast:
Sa se inteleaga bine faptul ca nu-l tocesc, il inteleg. ^_^
Politehnica cel putin te formeaza sa lucrezi cel putin 8 ore pe zi. :thumbup:
O sa ai antrenament la greu 4 ani. Si sa rezisti la stres. Din cate stiu, ca sa lucrezi la Microsoft trebuie sa dai un test de 10 ore super stresant sa vada ei cum te descurci etc, deci e buna facultatea pentru asa ceva.  :naughty:

Edited by dgamma, 15 October 2011 - 18:59.


#13
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 dgamma, on 15th October 2011, 19:54, said:

Eu invat la toate de 10. Cum a spus regretatul Steve Jobs, nu stii cand un  anumit lucru pe care il consideri inutil te poate ajuta in viata.  :roflmaofast:
Sa se inteleaga bine faptul ca nu-l tocesc, il inteleg. ^_^
Politehnica cel putin te formeaza sa lucrezi cel putin 8 ore pe zi. :thumbup:
O sa ai antrenament la greu 4 ani. Si sa rezisti la stres. Din cate stiu, ca sa lucrezi la Microsoft trebuie sa dai un test de 10 ore super stresant sa vada ei cum te descurci etc, deci e buna facultatea pentru asa ceva.  :naughty:

foarte frumos  :rolleyes:

si ma rog la medicina ce practica sa fac in timpu liber cand nici nu ai timp liber numa de somn si sa mai vezi si tu mutra prietenilor? mda.

#14
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 dgamma, on 15th October 2011, 18:54, said:

Eu invat la toate de 10. Cum a spus regretatul Steve Jobs, nu stii cand un  anumit lucru pe care il consideri inutil te poate ajuta in viata.  :roflmaofast:
Sa se inteleaga bine faptul ca nu-l tocesc, il inteleg. ^_^
Politehnica cel putin te formeaza sa lucrezi cel putin 8 ore pe zi. :thumbup:
O sa ai antrenament la greu 4 ani. Si sa rezisti la stres. Din cate stiu, ca sa lucrezi la Microsoft trebuie sa dai un test de 10 ore super stresant sa vada ei cum te descurci etc, deci e buna facultatea pentru asa ceva.  :naughty:
Ca sa lucrezi la Microsoft trebuie sa ai putin noroc, sau mai pe romaneste" o intrare", altfel, poti sa bagi si 100 cv-uri

#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 ASIGURATORUL, on 15th October 2011, 19:13, said:

Ca sa lucrezi la Microsoft trebuie sa ai putin noroc, sau mai pe romaneste" o intrare", altfel, poti sa bagi si 100 cv-uri

Nu știu Microsoft, dar am un fost coleg care lucrează acum la Google în sua. Nu a fost nevoie de nici o intrare, ci a fost cum a zis dgamma, cv urmat de test, de fapt o grămadă de teste cu o grămadă de indivizi, care scot și untul din tine (fiecare stă cu tine sub o oră dar tu stai peste 8 ore per total !!!)

Edited by XON-XOFF, 15 October 2011 - 19:27.


#16
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 XON-XOFF, on 15th October 2011, 19:25, said:

Nu știu Microsoft, dar am un fost coleg care lucrează acum la Google în sua. Nu a fost nevoie de nici o intrare, ci a fost cum a zis dgamma, cv urmat de test, de fapt o grămadă de teste cu o grămadă de indivizi, care scot și untul din tine (fiecare stă cu tine sub o oră dar tu stai peste 8 ore per total !!!)
Acolo trebuie sa fii foarte bine pregatit, sa nu te dai inapoi de la munca si daca nu iti place ceea ce faci si o faci fortat totul ti se pare greu...dar la cum este platita munca acolo ..pofta mai vine si mancand, odata cu primele salarii :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate