Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Nikon 1 System

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Nikon a lansat Nikon 1 System mirrorless camera, cu senzor de tip CX, 2,7 crop.

2 aparate: V1 si J1. 'CX' format 10MP CMOS (13.2mm x 8.8mm)

Obiective:
1 Nikkor VR 10-30mm F3.5-5.6, 27-81mm echivalent 35 mm
1 Nikkor VR 30-110mm F3.8-5.6, 81-297 echivalent 35 mm
1 Nikkor 10mm F2.8 pancake
1 Nikkor VR 10-100mm F/4.5-5.6 27-270 echivalent 35 mm

:peacefingers: :peacefingers: :peacefingers:

Edited by Dex., 21 September 2011 - 09:15.


#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Mi se pare mie sau e cel mai slab dintre "neoglindiții" de pe piata?
Senzor mic, aspect urâțel, cam scump...
Poate auto-focalizarea aia "hibrida" sa fie ceva mai de doamne-ajuta

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
O croapa penala. Nikon incearca si el sa se alinieze la trendul hiper-consumerit unde colcaie de incasari garla. Categoria intre-cal-si-magar. Trend testat cu succes de altii: Panasonic, Oly, Pentax, Samsung...
Banu iese, consumatorul e multumic cu gogoasa - crede ca are camera cu aroma de "pro", dar care intra si in buzunar la spate in acelasi timp. Sa fie primit.
Next!
Off-the-record: Canon probabil se pregateste in culise. Replica va fi ucigatoare: o croapa si mai mica.  :lol:

Edited by qudatheo, 21 September 2011 - 18:15.


#4
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Mie mi se pare ca ne cam aruncam cu parerile negative, in spirit pur romanesc. Nu l-am vazut, nu am tras un cadru cu el dar il numim penal. Misto...

#5
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostDex., on 21st September 2011, 09:53, said:

Nikon a lansat Nikon 1 System mirrorless camera, cu senzor de tip CX, 2,7 crop.
2 aparate: V1 si J1. 'CX' format 10MP CMOS (13.2mm x 8.8mm)
Buna dimineata, sau mai degraba noapte buna: n-ai vazut topicul cu acelasi subiect pe sectiunea :Stiri"?  :peacefingers:

View Postqudatheo, on 21st September 2011, 19:09, said:

Off-the-record: Canon probabil se pregateste in culise. Replica va fi ucigatoare: o croapa si mai mica.  :lol:
Nu probabil, ci mai mult ca sigur cloceste ceva: n-ar fi tocmai de lauda ca cel mai mare producator foto sa ramana pe dinafara, mai ales ca placinta e mare si se scot sume barosane... La enumerare l-ai omis tocmai pe Sony, care are cel mai mare succes cu NEX-urile lui si cele mai mari incasari...

#6
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Da scuze.. Sony e taticul. El parca e primul care a fatat avortonul numit croapa-hibrid.

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
macar de la Sony n-are nimeni pretentii de brand care intelege ce-i cu fotografia asta, asa ca din punctul meu de vedere n-au decat sa scoata si Bravia cu smile detection.

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Din pacate departe de adevar:

http://www.dslrphoto...o...ng&view=all

Cel mai bine vadut sony e un semiopac d-ala.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Sony intelege ce inseamna business de electronice, are marketing, are distributie, are service, de asta vinde atat... dupa mine un business de scule de fotografie e ala care stie sa vanda si sticla, nu numai cipul si LCD-ul. Nu-i cazul Sony.

BTW, in link-ul tau Sony SLT e pe locul 10.

Edited by glumetu, 22 September 2011 - 08:04.


#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sample video de unde se vede de ce se lauda cu cel mai rapid af.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
La video n-are nicio sansa sa bata Panasonic, care nu numai ca are camere cu AF foarte rapid, dar are si obiective optimizate pentru filmare :
-diafragma modificabila continuu, nu in trepte;
-silentioase, nu fac zgomot in timpul filmarii.

Problema majora pe care am vazut-o la Nikon e ca filmele alea, la fel ca si JPEG-urile, arata naspa : fara culori, fara contrast, fara detalii.

Edited by katran, 22 September 2011 - 10:23.


#12
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postnicolaie, on 22nd September 2011, 19:00, said:

Sample video de unde se vede de ce se lauda cu cel mai rapid af.

Numai un popo si 2-3 trave au gasit pentru promovare? :lol:

Edited by sydneyaus2005, 22 September 2011 - 11:11.


#13
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006

View Postkatran, on 22nd September 2011, 11:23, said:

Problema majora pe care am vazut-o la Nikon e ca filmele alea, la fel ca si JPEG-urile, arata naspa : fara culori, fara contrast, fara detalii.

asa mi se pare si mie, ma asteptam sa fie impecabil, ca mai toate produsele Nikon mai scumpe, insa cred ca s-au cam grabit cu senzorul asta al lor, e sub ce poate Sony. Ei au mai avut incercari de senzori proprii si nu prea le-a iesit. Poate faptul ca poate sa scoata 60fps la full rezolution il face asa zgomotos...

sper sa fie OK la DR

Edited by liviul2006, 22 September 2011 - 12:00.


#14
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Foarte scump. O versiune relativ completă cred că sare de 5.000 de lei pentru V1. Mă întreb cine va fi plublicul țintă în aceste condiții. Mai bine investeau eforturile astea în realizarea unor DSLR-uri și obiective mult așteptate și cu mai puține probleme.

Și nu, nu este un comentariu negativ, ci doar o reacție la propriile așteptări.

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005

View Postc6t9, on 22nd September 2011, 13:13, said:

Mă întreb cine va fi plublicul ?intă în aceste condi?ii. Mai bine investeau eforturile astea în realizarea unor DSLR-uri ?i obiective mult a?teptate ?i cu mai pu?ine probleme.

Tocmai ca Nikon si Canon au cam inceput sa piarda din piata de DSLR-uri din cauza boom-ului "mirror-less". Era un articol pe dpreview unde scria ca ambii producatori sufera din cauza asta si vor sa iasa cat mai repede pe piata "mirror-less".

Cele doua camere noi ar trebui sa concureze segmentul "mirror-less" si sa aduca Nikonului procentul de piata pe care il avea acum 1-2 ani.
Dupa specificatii si pret, putin probabil ca vor si reusi. Sa vedem. Scrie Nikon pe ele si vad ca fanii lui sunt entuziasmati de orice produs Nikon, indiferent de specificatii.

Prin urmare, in viitorul apropiat Canon si Nikon se vor concentra si mai mult pe "mirror-less", iar pe segmentul DSLR mai putin decat pana acum, mai ales ca nu prea mai au concurenta acum pe segmentul asta. Nu e o veste prea buna pentru tine.

Edited by katran, 22 September 2011 - 12:46.


#16
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dar una mi se pare ideea de mirrorless și alta ce au făcut ca produs final. Mi se pare evident că cineva de la Nikon trăiește cu impresia că firma se va salva cu aparate mici (vezi și lansările anterioare), dar eu nu sunt așa de sigur.

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postsydneyaus2005, on 22nd September 2011, 12:10, said:

Numai un popo si 2-3 trave au gasit pentru promovare? :lol:

Hai sa judecam marfa si nu ambalajul.

Nikon a ignorat prea mult timp piata asta, care a explodat, facandu-i sa piarda vanzari si potentiali clienti. Cei care mergeau inainte pe canon G si nikon P isi iau acum mirorless in timp ce nikon si canon stau cu bratele incrucisate si se uita. Nikon a ales sa faca ceva.

Eu astept imagini si video de la o camera livrata unui client, cu firmware la zi, ca sa vad daca intradevar e peste o compacta buna.

Edited by nicolaie, 22 September 2011 - 16:27.


#18
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postc6t9, on 22nd September 2011, 13:13, said:

Mai bine investeau eforturile astea în realizarea unor DSLR-uri și obiective mult așteptate și cu mai puține probleme.
Concentrarea eforturilor si alocarea tuturor resurselor financiare intr-o singura directie (adica doar DSLR-uri, cum sugerezi tu), este calea cea mai sigura spre faliment; important este sa te orientezi spre toate domeniile care (la un moment dat) sunt cele mai apreciate de publicul larg, si acum mirrorless-urile se pare ca sunt "pe val". Iar in domeniul asta si Nikon si Canon cam ramasesera pe dinafara... La fel si cu DSLR: grosul vanzarilor este asigurat de modelele entry-level, unde si Nikon si Canon au modele destule, si aflate in topul vanzarilor.
Cat priveste pe cele "mult asteptate" (probabil D400, D800, D4, D4x...) astea se adreseaza oricum unei clientele mult mai restranse, fiind aparate scumpe (doar nu-si imagineaza cineva ca daca maine apare un D4 cu 30-40-50 MP si care ar costa vreo 5-6 mii parai, toti fanii Nikon se vor repezi la el si va scadea dramatic vanzarea la D3100-D5100 sau chiar D7000  :naughty: )
In mod sigur noile modele DSLR sunt deja gata (sau "pe teava") dar se asteapta si miscarea principalului rival, Canon...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate