Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

Sfat achizitionare Bicicleta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
Alfacraft

Alfacraft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 34
  • Înscris: 01.01.2010
@hider multumesc... o sa ma uit si dupa acea bicicleta.

#20
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 14.12.2010

 danghetau, on 13th September 2011, 21:27, said:

Ca sa duc lectia pina la capat iti spun explicatiile la bolduire:
-sti in contextul spus de tine trebuie cu doi de i adica stii nu e vorba de infinitiv. Eu stiu, tu stii, el stie, samd. Ai inteles unde gresesti?
-decit se foloseste intotdeauna in asociere cu nu si are intelesul de doar. Daca stai decit suna ca un rahat... se spune daca nu stai decit... chestie de gimnaziu.
-nu mai postez - m-am referit la mine ca sa-ti spun ca voi mai posta atita timp cit sint la subiect, vorbesc corect si conform regulamentului amendez greselile de vorbire, nu vreau sa gaseasca si altii modele in acest mod de exprimare.
-restul greselilor fac parte din aceeasi categorie.
Ideea e sa pricepi ca nimeni nu-ti vrea raul si incearca sa te ajute sa nu faci vreo prostie, in rest faci exact cum vrei. Citi din cei care au raspuns ti-au recomandat DHS?
In urma unui incident m-am dus la un nene care intimplator e reprezentant DHS si nu vrei sa stii parerea LUI despre aceste "biciclete". Si cu asta succes din partea mea.

"nu mai posta" era corect. Nu stiu de l-ai corectat pe om.

#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.849
  • Înscris: 21.08.2008
Nu l-am corectat. Am spus ca la acea afirmatie bolduita de mine imi rezerv dreptul sa mai postez, nu era o greseala de exprimare de-a lui; asta am si explicat in postul precedent dar mai clar de atit...

Editat de danghetau, 13 septembrie 2011 - 22:20.


#22
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.864
  • Înscris: 07.10.2006
@danghetau:
Parca tu aveai treaba sa cantaresti biciclete si sa stabiliesti coeficientul de frecare al diversilor pantaloni de ciclism...

@alfacraft:
Nu pot sa recomand decat ceva cu care am experienta, si anume:
http://www.decathlon...2011-175330228/
Valea Doftanei, Bucuresti-Giurgiu, Bucuresti-Ruse si inca merge ceas

In lista de oameni care au terminat "Prima Evadare" gasesti si un numar impresionant de B'Twin-uri 5.2 :
http://www.nomad-tea...dare/finish.php
(alaturi de altele precum DHS ;) )

Editat de Rapier, 13 septembrie 2011 - 23:26.


#23
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.533
  • Înscris: 14.09.2008
La primaevadare a mai participat si o bicicleta "taraneasca" aka  una de oras. :D Nu stiu daca a terminat traseul, destui au abandonat anul asta din conditiilor de inot pe traseu.

Editat de pg-soare, 13 septembrie 2011 - 23:48.


#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.849
  • Înscris: 21.08.2008
rapier: nu cintaream biciclete sau ce ai mai debitat tu pe acolo, faptul ca ma intereseaza la un moment dat un anumit subiect nu inseamna ca fac numai asta. Poate sint in cautari... :rolleyes: Si apoi daca doar cu asta ai inteles despre mine ca fac...

#25
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002
@Rapier: fă te rog diferența între noroc și o bicicletă proiectată (și pregătită!) pentru anumite lucruri. M-am dat și eu cu biciclete super-ieftine pe drumuri forestiere și de țară cu consecințe minore. Gen belit anvelope sau deraior. Nu înseamnă că bicicleta era bună.

Dacă un om nu e capabil să facă diferența asta sau nu-i pasă e treaba lui, dar nu schimbă realitatea. Există materiale și piese mai bune și materiale mai proaste, iar cele bune costă. Ciclismul e un sport scump. La care se adaugă pregătiri specifice ale unei biciclete pentru anumite ture, de care cei care-și cumpără o bicicletă oarecare și se reped în pădure n-au auzit.

În general nici nu prea contează, pentru că și în cel mai rău caz (rupt cadru, roata sau furca) probabil n-o să mori. Vorbim totuși de o formă relativ blîndă de XC. Dar cine are impresia că poate să se bage pe trasee mai dificile, la viteze mari, sau pe downhill cu biciclete ieftine își ia viața în propriile mîini și trebuie măcar avertizat că, deși bicicleta ieftină pare "magică" și rezistentă, are niște limite pe care le forțezi pe barba ta. Asta-i tot.

Eu personal nu-s împotrivă să-și ia lumea DHS sau orice bicicletă vor ei și să-și asume ce riscuri vor ei. Cei care supraviețuiesc și perseverează or să învețe niște lucruri și în viitor or să aleagă pe alte criterii. E drept că s-ar putea să irosească niște bani sau oase pe parcurs dar asta abia îi face să învețe lecția mai bine.

Editat de wirespot, 14 septembrie 2011 - 07:49.


#26
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.864
  • Înscris: 07.10.2006
@wiresport:
Frate...esti pe langa. Despre ce discutam noi aici si ce molfai tu... Ia citeste pentru ce a zis omu ca vrea bicicleta:

Quote

offroad ma refer ca merg pe drumuri de tara (neasfaltate, pline de gropi si de praf ca sunt singurele pe unde poti merge fara sa te freseti de camioane si alti soferi tampiti) si uneori(cam in fiecare weekend) merg la munte pe trasee iar de competitii poate asa 1-2 concursuri organizate prin oras

Cam toate biclele despre care s-a discutat sunt in stare sa faca fara probleme asta. Cadre de asa-si-asa, echipari Shimano entry-Level, amortizoare slabe. Adica ce gasesti pe cam toate bicicletele pana in 2000 RON.

Ca idee, despre DHS Impulse si snobii de la freerider zic ca e ok...

Evident, te asteptam cu o solutie mai buna in bugetul omului, ca la teorie vad ca te pricepi ;).

Editat de Rapier, 14 septembrie 2011 - 08:59.


#27
AlinIvan

AlinIvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 30.08.2011
nu stiu ce ai tu cu bicicletele sh dar te pot contrazice. eu mi-am luat acum 2 saptamani o univega h510 sh la 550 roni, si inafara de centrat o roata nu i-am facut absolut nimic, si am ajuns cu ea la 400 km de padure, cel mai mult traseul de la prima evadare daca il sti, presarat si cu sosea seara la o plimbarica. la banii tai, poti sa iti iei lejer un cube analog model 2009, la care nu stiu daca se poate obiecta ceva, poate doar ca nu ai frane pe disc, ci v-brake. nu stiu daca mai gasesti noua, cred ca e practic imposibil, dar nu o sa compari niciodata cadrul de la dhs cu cadrul de la cube/merida/giant etc. totusi, cum ti-a spus si hider, mai bine iei  Univega Alpina HT300 2011, e modelul mai nou a ceea ce am eu, si repet, nu am ce sa reprosez bicicletei pe care o detin.

#28
ColeM

ColeM

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 23.10.2010
[quote name='danghetau' date='13th September 2011, 20:27' post='10428439']
Ca sa duc lectia pina la capat iti spun explicatiile la bolduire:
-sti in contextul spus de tine trebuie cu doi de i adica stii nu e vorba de infinitiv. Eu stiu, tu stii, el stie, samd. Ai inteles unde gresesti?
-decit se foloseste intotdeauna in asociere cu nu si are intelesul de doar. Daca stai decit suna ca un rahat... se spune daca nu stai decit... chestie de gimnaziu.
-nu mai postez - m-am referit la mine ca sa-ti spun ca voi mai posta atita timp cit sint la subiect, vorbesc corect si conform regulamentului amendez greselile de vorbire, nu vreau sa gaseasca si altii modele in acest mod de exprimare.
-restul greselilor fac parte din aceeasi categorie.
Ideea e sa pricepi ca nimeni nu-ti vrea raul si incearca sa te ajute sa nu faci vreo prostie, in rest faci exact cum vrei. Citi din cei care au raspuns ti-au recomandat DHS?
In urma unui incident m-am dus la un nene care intimplator e reprezentant DHS si nu vrei sa stii parerea LUI despre aceste "biciclete". Si cu asta succes din partea mea.


Sa stii ca mai cunosc cateva persoane ca tine, care fac pe desteptii si sunt foarte enervanti.
In primul rand uita-te la ceea ce ai scris pana acum si probabil vei observa ca nu esti deloc in masura sa dai lectii: "sint" in loc de "sunt", semne de punctuatie lipsa etc. Lupul moralist.
In al doilea rand daca omul ti-a scris ca vrea o bicicleta noua, nu neaparat DHS, ce ai cu el? Poti eventual sa ii recomanzi alta marca, tot noua, la banii astia.
In al treilea rand si eu am un DHS de vreo doi ani si se comporta foarte bine. E adevarat ca la cateva luni trebuie sa ii fac mici reglaje, dar asta nu mi se pare o problema. Cum am mai scris: cine vrea sa faca sarituri si cascadorii, sa se arunce cu bicicleta de pe bloc, nu are decat sa isi cumpere una cu 3.000 lei daca ii are. Dar pentru cineva care vrea doar sa faca plimbari, eventual naveta, DHS e perfect: pret mic, service in toata tara, 2 ani garantie. Cel putin la partea cu service-ul in garantie, multe marci scumpe au probleme mari: centru service intr-un singur oras din tara, fie ca e Bucuresti, Timisoara sau ce o mai fi. Poate ca unii sunt dispusi sa o trimita prin curierat in acel oras daca se strica in garantie, dar o fac pe cheltuiala lor. Eu (si multi altii, cei mai multi) prefer sa nu.
Iar ce a facut el nu e spam, si-a spus doar parerea. Si eu am fost multumit de magazinul respectiv ([url="http://www.3wmagazin.ro"]3W[/url]), si am mai citit si chestii misto pe net despre el legate de corectitudine si atitudine. Deranjeaza pe cineva?
Prin urmare, celor care se cred atat de destepti le recomand sa isi deschida propriul forum, unde ei sa se simta regi daca le place atat de mult si sa permita doar pareri conforme cu a lor.

Editat de ColeM, 16 septembrie 2011 - 10:08.


#29
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.654
  • Înscris: 23.09.2002

ColeM said:

Dar pentru cineva care vrea doar sa faca plimbari, eventual naveta, DHS e perfect[...]

Dar el nu vrea numai asta. A spus că vrea trasee montane în aproape fiecare weekend. Pentru asta clar nu va găsi nimic adecvat, nou, în acel buget. Dacă renunță la acea pretenție și se rezumă la oraș și XC de nivel mic atunci OK.

Altfel este o discuție stupidă care se reia la infinit. MTB este un sport extrem și scump și se recomandă chestiile scumpe nu din nebunie sau din snobism ci pentru că sînt necesare pentru practicarea în siguranță și pentru reducerea costurilor pe termen lung.

ColeM said:

Poate ca unii sunt dispusi sa o trimita prin curierat in acel oras daca se strica in garantie, dar o fac pe cheltuiala lor. Eu (si multi altii, cei mai multi) prefer sa nu.

Cred că ar trebui făcută diferența între defecte și reglaje.

O bicicleta nu are motiv să ajungă în service decît dacă are defecte din fabricație. Pentru orice altceva, mărimea rețelei de service este irelevantă. DHS are face o economie mult mai mare dacă în loc să se zgîrcească la componente și să mențină zeci de magazine și service-uri ar avea mai puține dar în schimb ar face biciclete mai bune care nu ar avea motiv să ajungă în service.

Reglajele pe de altă parte sînt ceva firesc și frecvent. Nu e necesar service, poți apela la orice magazin pentru ele. Și-n caz că nu știai, nu e nimeni obligat să ți le facă gratuit. Faptul că unele magazine oferă reglaje gratuite pentru biciclete cumpărate de la ei e un bonus, nu un drept. Cei cărora nu le convine să învețe să le facă singuri pentru că nu e foarte complicat și oricum ar trebui să se priceapă orice ciclist cît de cît, că n-or să te țină de mînă toată viața oamenii de la magazin.

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.849
  • Înscris: 21.08.2008

 ColeM, on 16th September 2011, 10:52, said:

...
Suspect faptul ca te-ai gasit sa faci scandal in mod gratuit, din 3 postari ai reusit sa te remarci. La mai mare. Probabil esti vreo clona ceva... sau poate te-ai simtit in orgoliu ca ai DHS dar eu nu am zis ca sint proaste dar nici bune, ideea e ca sint altele care merita intradevar banii si ca la DHS se intimpla mai des sa pice ceva.
Am avut si eu 2 ani o panarama numita DH Active si aveam impresia ca e buricul pamintului, luata cu vreo 700 lei noua si cind am vazut ca sint si de 10.000 lei mi-am dat seama ce poama am.  Asta a fost ideea de fapt...
Poate recitesti cu atentie cum a evoluat discutia, omul a cerul pareri despre un anumit DHS si pina la urmatoarea sa postare a primit de la alti useri diverse recomandari; el a sustinut ca nu vrea SH si ca are o parere buna despre DHS; mai departe i s-au facut recomandari de alte biciclete (eu am cursiera si nu stiu nivelurile de echipare asa ca nu m-am bagat in seama) de la cei care au habar.
Eu si inca 1-2 useri am intrebat de ce a mai deschis topicul (cind era deja unul mare deschis) daca nu e receptiv la alte pareri si cam atit.
Ca o regula generala e mai bine sa iei ceva SH dar cu referinte bune decit una proasta dar noua, faptul ca are garantie nu e suficient, poate nu e serviceul bun, nu e bine reprezentat samd.
Eu nu am sustinut sa-si ia sau nu DHS ci daca nu asculta de parerile celor care au atunci sa ia ce vrea el si sa vada dupa daca e calitativ sau nu. Detest sa mi se atribuie cuvinte nerostite sau scoase din context si cum majoritatea citesc doar postul precedent (o fi si asa prea mult) dau cu mucii in fasole. Din partea mea poate sa-si ia si avion desi nu recomand.
Referitor la gramatica: una e sa stii ca folosesti un termen invechit (eu asa am invatat la scoala, cu i din i si sint nu sunt ) si alta e sa nu stii sa folosesti timpii verbului in mod corect (sti/stii, fi/fii, etc).

Pina la urma chiar sint curios daca tine cont de parerile celor care au facut vreo recomandare, ideea e nu sa vedem care e mai tare in clont ci sa invatam unii de la altii.
PS: http://forum.softped...howtopic=787222

Editat de danghetau, 16 septembrie 2011 - 16:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate