Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Debitor la o agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 06.01.2005
Pe scurt:
- acum aproape doi m-am hotarat sa ma mut (se marea familia) la un apartament mai mare si din intamplare am ajuns la o agentie imobiliara.
O agenta ne-a dus la un apartament, care ne-a placut - proprietarul, amabil, ne-a prezentat foarte corect ce avea la vanzare. Agenta a intervenit doar cand a specificat ca orice detalii concrete despre o eventuala tranzactie le vom discuta numai la sediul agentiei, in prezenta unui sef!
Am fost de acord si in seara urmatoare vanzator cumparator eram la agentie. Din prima proprietarul spune ca el vrea sa vanda dar are o problema: apartamentul este ipotecat/gajat (ipoteca grad 1, in favoarea unei banci). Luase un credit pe care-l garantase cu respectivul apartament! In acest punct, individul de la agentie spune ca nu poate vinde un apartament sub ipoteca si ca mai departe nu ne poate ajuta! Dar ne poate arata alt apartament, lucru pe care l-am acceptat dar nu ne-a placut, era prea scump! Dupa asta agentia nu ne-a mai contactat niciodata.....

Dar....coincidenta (sunt in provincie si chiar daca oraselul e oarecum mai rasarit lumea este mica), proprietarul apartamentului ipotecat avea creditul tocmai la Banca unde muncea sotia mea (chiar ea ii analiza dosarele). Ulterior au reinceput discutiile (direct de data asta: vanzator si noi) despre cum s-ar putea face tranzactia. In conditiile in care agentia isi declinase competenta in acest caz (pot aduce martor vanzatorul) nu i-am mai cautat!
Sotia a cautat toate variantele, a fost o chestie destul de complicata.
Asa ca, respectand procedurile bancii si cu un notar agreat de banca, se face vanzarea cumpararea printr-un credit imobiliar in care banii doar au tranzitat conturile noastre si s-au oprit in contul bancii in contul datoriei pe care o avea proprietarul apartamentului la acea banca!

Dupa aproape doi ani primesc citatie ca sunt dat in judecata pentru o suma de bani care reprezinta contravaloarea prestatiei facuta de agentie pentru mine.

In prostia mea am crezut ca, in momentul in care agentia a spus ca nu mai poate face nimic in cazul acelui apartament, sunt liber de orice obligatie fata de agentie! Nu am avut intentia de a pacali pe cineva si chiar sunt dispus sa platesc o suma (modica) pentru efortul agentiei de a-mi arata un apartament pe care nu-l putea vinde. Dar nu pot fi de acord sa platesc un comision de 1% (plus penalitati intarziere 1% zi) la o tranzactie asupra careia si-a declinat competenta!

Acum as vrea sa citesc si eu legislatia in domeniu sa vad cum stau si cam ce ar trebui sa fac! Orice indicatie este binevenita si va multumesc in avans!

Edited by gelublabla, 09 September 2011 - 10:21.


#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,750
  • Înscris: 05.09.2005
ai semnat un contract cu agentia?

#3
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 06.01.2005
Da. Dar unul general fara ceva concret referitor la o adresa anume!

Edited by gelublabla, 09 September 2011 - 10:39.


#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 gelublabla, on 9th September 2011, 11:11, said:

Pe scurt:
- acum aproape doi m-am hotarat sa ma mut (se marea familia) la un apartament mai mare si din intamplare am ajuns la o agentie imobiliara.
O agenta ne-a dus la un apartament, care ne-a placut - proprietarul, amabil, ne-a prezentat foarte corect ce avea la vanzare. Agenta a intervenit doar cand a specificat ca orice detalii concrete despre o eventuala tranzactie le vom discuta numai la sediul agentiei, in prezenta unui sef!
Am fost de acord si in seara urmatoare vanzator cumparator eram la agentie. Din prima proprietarul spune ca el vrea sa vanda dar are o problema: apartamentul este ipotecat/gajat (ipoteca grad 1, in favoarea unei banci). Luase un credit pe care-l garantase cu respectivul apartament! In acest punct, individul de la agentie spune ca nu poate vinde un apartament sub ipoteca si ca mai departe nu ne poate ajuta! Dar ne poate arata alt apartament, lucru pe care l-am acceptat dar nu ne-a placut, era prea scump! Dupa asta agentia nu ne-a mai contactat niciodata.....

Dar....coincidenta (sunt in provincie si chiar daca oraselul e oarecum mai rasarit lumea este mica), proprietarul apartamentului ipotecat avea creditul tocmai la Banca unde muncea sotia mea (chiar ea ii analiza dosarele). Ulterior au reinceput discutiile (direct de data asta: vanzator si noi) despre cum s-ar putea face tranzactia. In conditiile in care agentia isi declinase competenta in acest caz (pot aduce martor vanzatorul) nu i-am mai cautat!
Sotia a cautat toate variantele, a fost o chestie destul de complicata.
Asa ca, respectand procedurile bancii si cu un notar agreat de banca, se face vanzarea cumpararea printr-un credit imobiliar in care banii doar au tranzitat conturile noastre si s-au oprit in contul bancii in contul datoriei pe care o avea proprietarul apartamentului la acea banca!

Dupa aproape doi ani primesc citatie ca sunt dat in judecata pentru o suma de bani care reprezinta contravaloarea prestatiei facuta de agentie pentru mine.

In prostia mea am crezut ca, in momentul in care agentia a spus ca nu mai poate face nimic in cazul acelui apartament, sunt liber de orice obligatie fata de agentie! Nu am avut intentia de a pacali pe cineva si chiar sunt dispus sa platesc o suma (modica) pentru efortul agentiei de a-mi arata un apartament pe care nu-l putea vinde. Dar nu pot fi de acord sa platesc un comision de 1% (plus penalitati intarziere 1% zi) la o tranzactie asupra careia si-a declinat competenta!

Acum as vrea sa citesc si eu legislatia in domeniu sa vad cum stau si cam ce ar trebui sa fac! Orice indicatie este binevenita si va multumesc in avans!

dupa 2 ani? fii serios! aia sunt niste tepari,si daca aveai contract cu ei trebuia sa te actioneze in maxim 3 sau 6 luni nu dupa 2 ani. oricum ,in romania oricine poate sa dea in judecata pe oricine,chestia e sa si castige. ideea e sa nu-i bagi in seama,la o adica aduci 10 martori care sa jure ca tu nu ai calcat vreodata pe la agentia aia.
astia cu agentiile sunt falimentari cu foamea in gat,ar scoate un ban din orice. poate nu ar fi rau daca agenta aia sau ce o fi ar fi un pic speriata asa seara de niste baieti mai nedusi pe la biserica....

#5
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
Inteleg ca daca ai primit citatia, esti deja actionat in judecata. Deci trebuie sa angajezi un avocat, asta in varianta in care nu vrei sa inveti dreptul ca sa te aperi singur.
Indiferent de varianta, cu avocat sau fara, trebuie sa citesti contractul cu mare atentie sa vezi ce scrie acolo legat de perioada de valabilitate, penalizari, etc. Aia de la agentie nu pot pretinde orice, contractele chiar semnate pot fi atacate ptr clauze abuzive, trebuie sa faca dovada ca au prestat ceva ptr tine (ca ti-au prezentat m  multe oferte, ca te-au consiliat, etc--> dar sa vina cu dovezi).

#6
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Pai ai martor vanzatorul.
Cand cei de la agentie ti-au zis ca ei nu pot sa faca nimic, si tu ai reusit separat, fara ajutorul lor e clar ca se bazeaza ei pe o clauza in contract.

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,750
  • Înscris: 05.09.2005
eu stiu ca in contractele alea trebuie sa se precizeze adresa imobilului.

#8
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 06.01.2005
Am inceput sa studiez si am gasit ordonanta 174 / 2008 acre spune ca:

"Art. 95. - Contractul de intermediere imobiliara va cuprinde cel putin urmatoarele elemente:
a) datele de identificare a partilor;
b obiectul contractului/natura serviciului prestat;
c) pretul solicitat de proprietar/pe care este dispus sa il plateasca cumparatorul;
d) termenul de valabilitate al contractului;
e) conditiile in care contractul poate fi denuntat unilateral;
f) conditiile in care contractul poate fi reziliat;
g) nivelul maxim al comisionului datorat de consumator agentiei imobiliare pentru contractul ce urmeaza sa se incheie;
h) clauza de exclusivitate, in cazul in care aceasta a fost acceptata de parti;
i) precizarea situatiilor in care consumatorul datoreaza comision agentiei imobiliare;
j) drepturile si obligatiile partilor;
k) situatiile de forta majora;
l) data incheierii contractului."

Contractul meu nu cuprinde mai nimic din toate astea!
Intrebare pentru un jurist: cand se spune "contractul trebuie sa cuprinda "cel putin" inseamna ca fara acele clauze contractul este nul?
Iertati-mi necunostinta!

Edited by gelublabla, 09 September 2011 - 13:34.


#9
paul361mv

paul361mv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2007

 gelublabla, on 9th September 2011, 14:29, said:

Am inceput sa studiez si am gasit ordonanta 174 / 2008 acre spune ca:

"Art. 95. - Contractul de intermediere imobiliara va cuprinde cel putin urmatoarele elemente:
a) datele de identificare a partilor;
b obiectul contractului/natura serviciului prestat;
c) pretul solicitat de proprietar/pe care este dispus sa il plateasca cumparatorul;
d) termenul de valabilitate al contractului;
e) conditiile in care contractul poate fi denuntat unilateral;
f) conditiile in care contractul poate fi reziliat;
g) nivelul maxim al comisionului datorat de consumator agentiei imobiliare pentru contractul ce urmeaza sa se incheie;
h) clauza de exclusivitate, in cazul in care aceasta a fost acceptata de parti;
i) precizarea situatiilor in care consumatorul datoreaza comision agentiei imobiliare;
j) drepturile si obligatiile partilor;
k) situatiile de forta majora;
l) data incheierii contractului."

Contractul meu nu cuprinde mai nimic din toate astea!
Intrebare pentru un jurist: cand se spune "contractul trebuie sa cuprinda "cel putin" inseamna ca fara acele clauze contractul este nul?
Iertati-mi necunostinta!
Asta inseamna ca trebuie sa contina toate elementele mentionate mai sus. Desigur poate contine si alte lucruri. Daca chiar si numai unul din elementele de mai sus este omis contractul e nul. ce nu pot sa iti spun este daca e nul partial sau total.

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 06.01.2005
Dupa 6 luni  :death:  s-a incheiat procesu' ! Am castigat!

N-am inteles de ce m-au dat in judecata, era evident ca nu aveau niciun argument si nicio proba in afara de un contract care incalca flagrant legea! Nu s-au ales decat cu o amenda de la OPC (dupa ce m-am tiganit o luna si cu astia ca sa-mi ia in considerare o reclamatie.

Edited by gelublabla, 21 March 2012 - 14:24.


#11
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 23.06.2004
Felicitari! Si pentru ca ai castigat, si pentru ca ti-ai adus aminte sa revii aici si sa scrii finalul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate