Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Reactia oamenilor la ateism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
578 replies to this topic

#19
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

 Rose, on 8th September 2011, 17:15, said:

Nu alegi ateismul. Alegi ratiunea. Ateismul e doar cireasa de pe tortul ratiunii.


Proaste si false asocieri ale ateilor cu ratiunea si inteligenta. Stiu atei care sunt prosti de bubuie. Ratiunea nu se limiteaza doar la religie.

Edited by chaosss, 08 September 2011 - 17:20.


#20
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005

 chaosss, on 8th September 2011, 18:16, said:

Blabla. Proaste si false asocieri ale ateilor cu ratiunea si inteligenta. Stiu atei care sunt prosti de bubuie. Ratiunea nu se limiteaza doar la religie.

Interesanta corelatia intre inteligenta si rationalitate!   :notangel:

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,057
  • Înscris: 07.02.2003

 chaosss, on 8th September 2011, 17:58, said:

De ce nu te uiti la cele peste 30 000 de spam-uri ala tale si dupa aia acuza pe altii.
Ai avut mule mesaje sterse pana acuma, vad ca nu te inveti sa fii civilizat si cuvincios nu ? Te crezi avocatul poporului credul sau ai citit tu toate cele 30k mesaje sa vezi ce contin... te tot bagi in discutii care nu te privesc (topicul specifica ca este vorba de agnostici ori non religiosi) ? Am observat la tine ca aproape tot timpul sari cu tupeu cu comentarii dianstea de 2 lei pe care trebuia sa le rezolv ulterior... de ce oare... ce castigi numai tu stii... totusi la un moment dat o sa dispara si posibilitatea sa scrii daca mai continui asa... considera asta un avertisment.

 chaosss, on 8th September 2011, 18:07, said:

Uite ca mie nu imi pasa de criteriile tale. :lol:
Deci offtopic din nou ? :P

Edited by andreic, 08 September 2011 - 18:04.


#22
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Deci offtopic din nou ? tongue.gif
Nu stie cum sa ia warn :P

#23
Rose

Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 21.11.2005
Billy, personal nu cred ca religiosii pot aduce un argument din prezent. Daca ar fi asa, toti cei care frecventeaza biserica asiduu, toti credinciosii amenintatori de semeni si toti inchinatorii la idoli ar putea dovedi ca iluzia lor functioneaza.Acum, in prezent. Nu maine, nu in viata de apoi. Acum! :kisstogether:

#24
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

 andreic, on 8th September 2011, 17:56, said:

Deci offtopic din nou ? :P

Mi se pare injust sa interzici dreptul de exprimare doar pentru ca esti teist ori ba. Nu l-as considera off-topic. Nu am fost de acord cu acea conditionare, doar atat.

Edited by chaosss, 08 September 2011 - 18:08.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,057
  • Înscris: 07.02.2003

 chaosss, on 8th September 2011, 19:06, said:

Mi se pare injust sa interzici dreptul de exprimare doar pentru ca esti teist ori ba. Nu l-as considera off-topic.
Nu prea are importanta cum il consideri tu pentru ca exista un mesaj la inceput si un regulament iar el este lege peste ce consideram fiecare inclusiv eu sau apartenenta mea ori tu ori altii care nu sunt mai presus de el (forumul este privat). N-am nimic cu tine si ideile tale dar trebuie exprimate la locul lor si cu respect fata de ceilalti membri, cand acesta lipseste cum spuneam mai sus, sunt permise actiuni restrictive, vorba aia merge odata, de doua ori, te mai trag de maneca, te mai las ma fac ca nu vad dar cand devine obicei si incepi sa faci asta si celor cu minim de functii... nu ca ar fi mai presus de lege dar e ca si cum ai injura agentul pe strada...

Edited by andreic, 08 September 2011 - 18:16.


#26
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008
In viata de zi cu zi, nimeni nu-si bate capul cu asta, poate doar vreun ateu care se crede pe forum.
Nu va mai faceti atatea probleme.
Puteti sta linistiti, nu va mai arde nimeni pe rug. Poate ca si din cauza asta s-au inmultit ateii.
De ce sa n-o facem daca se poate? spune-ti voi...Corect. :rolleyes:
Curajosilor!

#27
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

 andreic, on 8th September 2011, 18:09, said:

N-am nimic cu tine si ideile tale dar trebuie exprimate la locul lor si cu respect fata de ceilalti membri, cand acesta lipseste cum spuneam mai sus, sunt permise actiuni restrictive, vorba aia merge odata, de doua ori, te mai trag de maneca, te mai las ma fac ca nu vad dar cand devine obicei si incepi sa faci asta si celor cu grade...

Ce este drept, noi 2 ne-am intersectat de multe ori mai ales pe aria de ateism si de multe ori am avut pareri diferite. A imi cataloga interventiile de 2 bani si off-topic in cea mai mare majoritate, mi se pare exagerat  si subiectiv . Daca era precum zici, eram plin de warning-uri din 2005 pana acum.  Daca vreun moderator dintre cei care exista pe aria de ateism : Eu_unul, Celest ori Billy  are aceeasi parere ca si tine, ma retrag, nu am nicio problema.

Edited by chaosss, 08 September 2011 - 18:40.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,057
  • Înscris: 07.02.2003

 chaosss, on 8th September 2011, 19:18, said:

ma retrag, nu am nicio problema.
Nu e mai usor sa te conformezi unei conduite bune si decente (n-ar fi nici o problema) ? :nonobad:

Edited by andreic, 08 September 2011 - 18:49.


#29
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,731
  • Înscris: 24.10.2005

 andreic, on 8th September 2011, 18:48, said:

Nu e mai usor sa te conformezi unei conduite bune si decente (n-ar fi nici o problema) ? :nonobad:

Andreic nu as dori sa continui off-topicul, chiar nu imi face nicio placere. Te-as ruga totusi sa o lasi mai usor cu iesirile astea la persoana mea si cu catalogarile. Nu am ce sa schimb, interventiile mele au fost la subiect, iar de injurii nu poate fi vorba . Este de ajuns ca un moderator al ariei sa ma atentioneze ( pana acum nu au facut-o ) si ma retrag. Cu asta am incheiat discutia.

Edited by chaosss, 08 September 2011 - 18:59.


#30
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

 chaosss, on 8th September 2011, 19:59, said:

Cu asta am incheiat discutia.

Se pare ca asta este reactia normala a oamenilor la ateism.
Nu-ti face probleme, ai procedat corect. Ah, si inca ceva, nu esti obligat sa raspunzi oricarui user care te citeaza.
Eu asa fac. :rolleyes:

#31
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Billy, on 8th September 2011, 18:16, said:

Rose, tu crezi ca poate careva sa aduca vreun argument din prezent in discutia de-aici?
argumentele sunt subiective dar dca unii dintre voi ar renunta la ignoranta religioasa, in favoarea cunoasterii, nu ar fi ceva?


 chaosss, on 8th September 2011, 19:18, said:

Ce este drept, noi 2 ne-am intersectat de multe ori mai ales pe aria de ateism si de multe ori am avut pareri diferite. A imi cataloga interventiile de 2 bani si off-topic in cea mai mare majoritate, mi se pare exagerat  si subiectiv . Daca era precum zici, eram plin de warning-uri din 2005 pana acum.  Daca vreun moderator dintre cei care exista pe aria de ateism : Eu_unul, Celest ori Billy  are aceeasi parere ca si tine, ma retrag, nu am nicio problema.
nu-s moderator pe religie si da, Andreic are in parte dreptate, ca uneori deviezi. Mie insa nu mi s-a parut insa nimic deosebit, e relativ normal pe o astfel de arie.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,057
  • Înscris: 07.02.2003

 johnnickelby, on 8th September 2011, 20:10, said:

Se pare ca asta este reactia normala a oamenilor la ateism.
Din pacate... :coolspeak:

 Celest, on 8th September 2011, 20:23, said:

daca unii dintre voi ar renunta la ignoranta religioasa, in favoarea cunoasterii, nu ar fi ceva?
Problema e sa o poata face, sa ii lase orgoliul...

#33
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 chaosss, on 8th September 2011, 18:16, said:

Proaste si false asocieri ale ateilor cu ratiunea si inteligenta. Stiu atei care sunt prosti de bubuie. Ratiunea nu se limiteaza doar la religie.
nu sunt nici proaste, nici false... de fapt nu sunt asocieri!

ateismul, in cele mai multe cazuri, este o consecinta a inteligentei ridicate!

oamenii inteligenti cu adevarat au o abordare (bazata pe logica, ratiune, verificavilitate, obiectivitate) diferita fata de cei prosti (care cred ce le place, ce li se pare lor ca are sens, ce e in conformitate cu cutumele lor, ce i-au invatat mama si tata sau alti apropiati, ce le zic alte persoane in care au incredere si nu in ultimul rand pe instincte, intuitie si chiar imaginatie) cand vine vorba de intrebarea "de ce crezi ceea ce crezi?" - indiferent de subiect! drept urmare, cei mai inteligenti se regasesc in domenii stiintifice (cercetare in stiinte exacte, it, inginerie din diverse domenii, etc.) iar cei mai putin inteligenti tind sa se regaseaca in domenii umaniste sau complet pseudostiintifice (literatura, filozofie, teologie, "stiinte sociale" samd, inclusiv indivizi preocupati de astrologie, numerologie, homeopatie si multe altele de genul)

faptul ca unii atei nu sunt inteligenti, nu anuleaza ceea ce am zis mai sus! (chestie de logica elementara)

Edited by gtk, 08 September 2011 - 21:13.


#34
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

 gtk, on 8th September 2011, 22:00, said:

faptul ca unii atei nu sunt inteligenti, nu anuleaza ceea ce am zis mai sus! (chestie de logica elementara)

Mie mi se pare altfel. :naughty:
...Chestie de logica. :rolleyes:

#35
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

 madalina26, on 8th September 2011, 15:22, said:

Da. Tine si de cat de deschis la minte e omul caruia ii spui de ateism.
Sau celui care ii spui de teism.... Da nush de unde dreac ai scos intrebarea asta idioata? Eu in grupul meu de prieteni, si sunt destui, sunt singurul care are viziuni teiste solide. Ies scantei cand discut cu ei pe tema asta, dar in rest ne intelegem de vis!  Cat de dobitoc si retardat sa fii, sa iti alegi prietenii in functie de viziunile lor despre Dumnezeu ??!!

 gtk, on 8th September 2011, 22:00, said:

ateismul, in cele mai multe cazuri, este o consecinta a inteligentei ridicate!

iar cei mai putin inteligenti tind sa se regaseaca in domenii umaniste sau complet pseudostiintifice (literatura, filozofie, teologie, "stiinte sociale" samd, inclusiv indivizi preocupati de astrologie, numerologie, homeopatie si multe altele de genul)
Chiar crezi aberatia asta absolut gibonica???!! Matale in care parte crezi ca te afli?! :deadtongue:

#36
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 gtk, on 8th September 2011, 22:00, said:

... iar cei mai putin inteligenti tind sa se regaseaca in domenii umaniste (literatura, filozofie, stiinte sociale, samd) sau complet pseudostiintifice (teologie, inclusiv indivizi preocupati de astrologie, numerologie, homeopatie si multe altele de genul)
Am aranjat putin textul de mai sus, dar sa stii ca te inseli. In ultimul sondaj facut intre membrii Academiei americane de stiinta, dintre toate domeniile ce mai putini teisti erau la biologie si, atentie, stiinte sociale (in jur de 5%). Media era in jur de 7%, iar cei mai multi teisti erau, atentie, matematicieni cu vreo 14%. Mai ca as crede ca daca prin absurd si teologii ar fi admisi intr-o astfel de academie de stiinte, nici macar acestia n-ar depasi procentul matematicienilor.
Procentul foarte mic de teist din stiinte sociale cred ca poate fi foarte usor explicate; nu exista niciun domeniu stiintific in care mizeriile provocate de religii sa fie atat de evidente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate