Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

problema display Sony Cyber-Shot DSC-TX1

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
andradumitru

andradumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2011
Am un Sony Cyber-Shot DSC-TX1 de vreun an si ceva si recent (acum vreo saptamana si jumatate) am observat o problema la display. Initial am crezut ca este murdar, dar apoi am incercat sa il sterg si am observat ca nu se duce. Privit in lumina arata ca si cum stratul protector al ecranului (care ii da luciul acela inchis la culoare) incepe sa se toceasca, astfel ca sunt multe punctulete cu forme neregulate pe toata suprafata, de un luciu deschis la culoare. Nu stiu daca intelegeti, dar nu am cum sa explic in alt mod, eu asa vad. Diferenta de textura se simte cand plimb unghia pe ecran, deci este o problema de suprafata.

Imi pare ca un fel de uzura a stratului acela protector de pe ecran. Totusi, nu mi se pare normal, fiindca aparatul este destul de nou, functioneaza impecabil si nu l-am folosit in mod excesiv. Ecranul l-am mai curatat, ca tot romanul, cu mana sau cu marginea tricoului, sau cu servetele umede speciale pentru lentile de ochelari si ecrane de telefon, aparate, etc. Am fost cu el la mare anul trecut si anul acesta, e adevarat ca atmosfera a fost cam plina de nisip, dar a stat in husa, nu ar fi avut cum sa capete un asemenea grad de uzura, mai ales ca pana acum 2 saptamani nu-mi amintesc sa fi observat problema asta.

S-ar putea sa fie inca in garantie, desi nu cred ca ma ajuta cu ceva. A mai intalnit cineva o problema asemanatoare? Ma intereseaza mai mult cauza, ce ar putea determina aceasta uzura la un aparat relativ nou si care nu a fost folosit in exces, mai ales la un Sony.

Multumesc.

#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
de ce "mai ales la un sony"? se poate la orice aparat de buget mic. acum toate sunt facute in china. oricum nu cred ca trebuie sa-ti faci prea multe griji.
presupun ca e touchscreen si din cauza asta iti faci mai multe griji. poti sa cumperi folie de protectie, exact ca la telefoane. stiu ca exista si unele dreptunghiulare/patrate pe care poti sa le decupezi cum vrei si sa aplici.
iar de garantie, nu cred ca va acoperi astfel de probleme. este uzura normala (ei nu au de unde sa stie cum ai utilizat aparatul sau ce i-ai facut la display)

Edited by shmu, 25 August 2011 - 08:38.


#3
andradumitru

andradumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.08.2011
in mintea mea, sony e mai de calitate decat altele, chiar daca toate sunt facute in china. adica firma totusi se respecta. mai ales ca a fost destul de scump cand l-am luat. dar ma rog, nu asta conteaza. intr-adevar, e cu touchscreen, si mi-e teama ca daca se duce naibii display-ul pot sa arunc aparatul la gunoi. dar n-am stiut ca exista folie de protectie asa cum spui tu. garantia stiu ca n-o pot folosi, e irelevant daca eu spun ca nu l-am folosit des, pe ei nu-i intereseaza.

in orice caz, multumesc foarte mult pentru raspuns. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate