Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

ce raspundere au site-urile de licitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariusleu

mariusleu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.06.2011
Se iau in considerare serviciile gen ebay . com sau okazii . ro .

In cazul in care se sesizeaza mai multe inselatorii provenite in urma tranzactionarii pe site-urile de genul acesta, de ex. cazuri in care seller-ul trimite o cutie goala in loc de produs, proprietarii acestor site-uri au vreo vina ? Pot fi acuzate de ceva ? Trebuie sa detii anumite

aprobari pentru a detine un astfel de site ?

As fi curios sa aflu, daca se pricepe cineva sa raspunda. Va multumesc.

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Hai sa gandim altfel: daca o sa cumperi o masina SH din targul auto (nu are importanta care) si masina este jaf, motor praf, rugina pe sub ea, etc, practic valoreaza jumatate cat ai dat pe ea, o sa fie de vina administratorii parcului?! NU!
Cel inselat trebuie sa mearga la politie si in acelasi timp sa sesizeze administratorii sitului despre acel cont.

#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
pt ebay e simplu daca plata se face cu paypal ai 45 de zile la dispozitie sa faci o reclamatie pe pp si daca ai dovezi ~ca ai vb cu vanzatorul si bla bla e posibil sa iti dea banii inapoi - mie mi-au dat 10$ pt ce am comandat ca nu a venit , am stat vreo 40 zile
dar uite aici pt ebay http://pages.ebay.co...rage/index.html
iar ocazii http://www.okazii.ro...garantia-escrow

Edited by botelucian, 21 August 2011 - 18:38.


#4
mariusleu

mariusleu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.06.2011
Diferenta e ca masina o verifici cand o cumperi. Si unele curierate iti pot pune la dispozitie verificarea la primire insa in mare parte astfel de tranzactii pe "targuri online" presupun achitarea pretului inaintea ridicarii cutiei cu produsul.

Cat despre acele servicii de restituire a banilor la ebay sau garantia escrow la okazii sunt niste tactici concepute pe cont propriu in vederea mentinerii clientilor si a increderii sitului.

Eu sunt curios daca eu ca victima pot reclama si situl sub nu stiu ce motiv absurd ca detine useri care fac frauda prin intermediul lor, iar dpdv legal proprietarul sit-ului sa-i poata fi interzis sa mai activeze sau sa-i fie data o amenda.

Logic zic si eu la fel ca ar fi sa nu aiba nicio legatura situl cu tranzactiile care se fac dar poate se ivesc si astfel de cazuri.

#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Te rog nu mai confunda cloaca okazii.ro cu un site ultra mega respectabil precum ebay. Sunt la vreo 100 de ani lumina diferenta.

Ebay iti garanteaza tranzactia atata timp cat e facuta prin paypal.

Okazii iti garanteaza fix p...ensula.

#6
mariusleu

mariusleu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.06.2011

 muteki, on 21st August 2011, 19:53, said:

Te rog nu mai confunda cloaca okazii.ro cu un site ultra mega respectabil precum ebay. Sunt la vreo 100 de ani lumina diferenta.

Ebay iti garanteaza tranzactia atata timp cat e facuta prin paypal.

Okazii iti garanteaza fix p...ensula.

Ma refeream in general la tipul de servicii prestate de catre site clientilor si anume un cont de vanzator, licitatii online, etc. Pe ebay principala metoda de plata este in avans prin paypal motiv pentru care au introdus aceasta garantie. Oricum am vazut ca si okazii incepe sa se dezvolte introducand mai multe servicii si garantii.

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
ocazii e varza din punctul asta e "ltceva" nu ai voie sa vinzi direct , nu poti contacta vanzatorul decat prin ei , etc
tu poti sa faci reclamatie sitului in legatura cu un vanzator , client
dar sa il reclami la politie/opc sau mai stiu eu nu are ce sa-i faca sitului/administratorui , decat sa i se ceara de catre organele abilitate sa prezinte datele vanzatorului daca se ajunge pana acolo
cu ebay na-i nici o sansa sa te certi ....
nici cu ziaru piata nu te poti certa ...ca ti-a pus ala pietre in pachet

Edited by botelucian, 21 August 2011 - 19:00.


#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,718
  • Înscris: 26.11.2001
Okazii e un site romanesc, dar sincer nu vad cum/dc ar fi raspunzator pt o chestie care nu o poate controla.

Parca aveau si servicii de escrow, dar alea costa.

#9
Briena

Briena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.08.2011
am auzit de un caz in care cineva a cumparat de pe okazii un iphone, a transferat banii, coletul a venit acasa si inauntru erau... 4 sapunuri camay  :thumbup: :))

s-a rezolvat undeva intre o reclamatie la okazii si politie, nu stiu exact daca okazii s-a implicat si a facut legatura cu asta, dar persoana si-a recuperat banii; este un caz foarte fericit, dar nu stiu daca ajuta asa de mult topicul, insa e o poveste adevarata :)

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

 mariusleu, on 21st August 2011, 19:22, said:

........In cazul in care se sesizeaza mai multe inselatorii provenite in urma tranzactionarii pe site-urile de genul acesta, de ex. cazuri in care seller-ul trimite o cutie goala in loc de produs, proprietarii acestor site-uri au vreo vina ? Pot fi acuzate de ceva ? Trebuie sa detii anumite aprobari pentru a detine un astfel de site ?.....

nu, proprietarul site-lui de anunturi (indiferent ca sunt sub forma de licitatie sau vanzari normale) nu are nici o raspundere cu privire la indeplinirea intelegerii dintre vanzator si cumparator (evident, cu conditia sa nu aiba vreo alta legatura cu vanzatorul)

in functie de specificul site-ului e posibil sa fie nevoie de inregistrarea ca operator de date cu caracter personal. indiferent daca este sau nu operator, proprietarul site-ului poate fi obligat sa dezvaluie anumite date politiei (date privind utilizatorii, ip-urile de unde s-au logat etc)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate