Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

Problema cu AE lock

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Ok, nu pricep. Ori imi scapa ceva, ori e ceva defect.

Canon 550D, firmware 1.0.9, Custom function 4 e setat pe 0 deci AF/AE lock adica butonul de shutter face AF iar daca apesi * face AE lock. Sau asa ar trebui. Numai ca la mine butonul de shutter face si un fel de AE lock in sensul ca nu se aprinde * insa nici nu recalculeaza expunerea odata ce a gasit focus-ul. 400D-ul nu facea asa si am confirmat si cu un 450D. Tii apasat la jumate shutterul si cat te plimbi el recalculeaza expunerea. A mai patit cineva treaba asta si a putut sa scape? E destul de enervant. Daca setez cf 4 pe 2 atunci am AF, no AE lock pe butonul * si merge insa nu e utilizabil asa.

Merci.

#2
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Ok, inteleg ca nimeni nu s-a lovit de problema. :) Poate totusi cineva cu 550D sa confirme ca nu ii face AE lock cand custom function 4 e setat pe 0?

#3
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Mda, daca intereseaza pe cineva, am gasit un fel de work-around. Se pare ca merge pe Partial Metering dar nu si pe Evaluative (pe 400D mergea si pe Evaluative). Ma rog, asta e.

#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu este enervant. Daca esti in One Shot, Ev.M., P/Av/Tv si CFn4 pe 0 atunci apasand pe jumatate declansatorul este foarte facil sa faci ceea ce se numeste recadrare. Adica faci clarul pe un subiect, cand se face clarul se ingheata si expunerea, apoi recadrezi si declansezi. Fara sa mai fie nevoie sa memorezi expunerea cu *. E simplu si util.

De ce pe P.M. e altfel? Din 2 motive:
- In mod Ev.M. calculul expunerii este legat de punctul pe care s-a facut clarul ("AF-linked metering"). Camera ia in calcul zona in care este punctul AF care s-a activat, precum si zonele adiacente. Algoritmul e cu siguranta complex si nu este public.
- In mod P.M., dar si in CW si Spot, camera presupune ca fotograful aplica alte metode de metering (probabil cu compensari dupa gust / experienta) si nu mai ingheata expunerea.

Schema de care te plangi este implementata cu buna stiinta, nu este un bug, si nici o scapare. De ce nu era implementata la camere mai vechi? Probabil intrucat acelea nu stiau AF-linked metering.

#5
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004

View Postcalexe, on 12th September 2011, 00:11, said:

...faci clarul pe un subiect, cand se face clarul se ingheata si expunerea...

Nu, nu, nu, nu, nu! Nu vreau asta! Presupun ca depinde de modul de lucru al fiecaruia insa eu folosesc partea cu AE lock extrem de rar insa focus si apoi recompunere extrem de des (pentru ca folosesc punctul de focus din mijloc). Astfel e foarte deranjant ca deodata aparatul sa blocheze expunerea odata cu focus (seara/noaptea folosesc uneori sursele de lumina pentru a focaliza - o fi gresit dar pentru mine functioneaza. As fi curios sa stiu cum altfel se poate face auto-focus in intuneric).  

Quote

Schema de care te plangi este implementata cu buna stiinta, nu este un bug, si nici o scapare. De ce nu era implementata la camere mai vechi? Probabil intrucat acelea nu stiau AF-linked metering.

Poate ca majoritatea fotografilor au asteptat cu sufletul la gura update-ul asta - oi fi eu amator si nu stiu cum se lucreaza cu camera dar din punct de vedere usability mi se pare nepotrivit sa modifici comportamentul unor comenzi (de genul sa punem claxonul in locul franei de mana la masina, asa, ca unii gasesc asta mai comod). Dar repet, probabil cel mai multi saluta schimbarea, eu sunt fericit ca am gasit workaround, acum doar sa vad cum se comporta partial meteringul.


LE: Scuze, acum am vazut, facem parte din categorii diferite. Tu scrii despre "Determinarea luminantei reflectate la limita de saturatie a senzorului", eu vreau doar ca aparatul sa nu fie naravas ca sa nu pierd/stric cadrul. Sunt de acord ca un minim de cunostiinte technice este necesar pentru a manui aparatul insa problema mea e ca peisajului/scenei/subiectului putin ii pasa de cate zone de metering are aparatul meu si cel mai probabil nu o sa astepte dupa mine. Oricum multumesc ca m-ai lamurit.

Edited by ARC, 14 September 2011 - 12:21.


#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu nu te inteleg:
Pai daca faci, asa cum spui, "... insa focus si apoi recompunere [fac] extrem de des (pentru ca folosesc punctul de focus din mijloc)" - pai intr-o asemenea situatie, in mod tipic, nu vei dori ca expunerea sa fie adecvata pe subiect, adica pe acel ceva din fata ta pe care ai facut clarul? Camera tocmai asta face. Daca nu vrei asta - sunt alte metode de a obtine ce vrei. In nici un caz pur si simplu sa treci pe PM. In unele situatii poti sa ai noroc si sa iasa bine, dar mai degraba nu vei avea noroc. PM pur si simplu da alta expunere fata de EV.M sau alte moduri de metering.

#7
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004

View Postcalexe, on 14th September 2011, 18:53, said:

Eu nu te inteleg:
Pai daca faci, asa cum spui, "... insa focus si apoi recompunere [fac] extrem de des (pentru ca folosesc punctul de focus din mijloc)" - pai intr-o asemenea situatie, in mod tipic, nu vei dori ca expunerea sa fie adecvata pe subiect, adica pe acel ceva din fata ta pe care ai facut clarul? Camera tocmai asta face. Daca nu vrei asta - sunt alte metode de a obtine ce vrei. In nici un caz pur si simplu sa treci pe PM. In unele situatii poti sa ai noroc si sa iasa bine, dar mai degraba nu vei avea noroc. PM pur si simplu da alta expunere fata de EV.M sau alte moduri de metering.

Nu-i asa simpla problema cu expunerea adecvata pe subiectul pe care am facut clarul. Mai nou, singurul mod prin care pot obtine ce vreau este sa nu fiu in Evaluative sau sa trebuiasca sa apas un buton suplimentar care sincer e complet aiurea.

Trei din situatiile des intalnite in care chiar nu vreau sa o faca pe viteazul si sa-mi ghiceasca gandurile:
Pe inserat, tarziu, trag cu 1.4, auto focus folosind surse de lumina departate pentru a face focus la infinit. Aparatul blocheaza expunerea bazandu-se pe sursa de lumina care e in centru, recompun cu sursa de lumina intr-un colt sau chiar deloc in cadru, declansez si iese merda evident, un cadru subexpus copios.

Tot spre inserat, peisaj cu mult cer fara nori, fac focus pe ceva care prezinta textura, aparatul blocheaza expunerea ca i se pare lui potrivit, declansez si iese merda2, un cadru supraexpus copios in care masina e bine merci expusa si in spatele ei e o panza alba care trebuia sa fie un super apus.

Subiect (sa zicem o masina), apus in spate. Fac clar pe masina dar vreau expunere pentru apus (sau cu precadere spre valoarea aia) ca dupa aia ma ocup eu sa scot masina din umbra dar daca ard apusul s-a dus naibii cadrul.

Repet, camera mai nou face niste presupuneri pe care eu, in modul in care lucrez, le percep ca pe actiunile unui caine din ala hiperactiv care topaie fara folos in jurul tau. "Ah stiu, stiu stapane am vazut ce faci. Da. Da. Da. Ai facut focus pe aia, numai bine, am blocat expunerea pentru tine. Da, da, asa am facut. Nu-i asa ca am facut bine? Ah nu voiai? Ce prost esti. Lasa ca stiu eu mai bine."

Inca nu am avut ocazia sa incerc PartialM deci nu stiu ce o sa iasa, eu inca sper sa fi gasit o solutie.

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Situatiile exemplificate de tine nu sunt "tipice". In astfel de situatii cel mai adecvat e sa aplici metoda de M/spot - program M cu masurare spot. Nu e tocmai simplu, dar nici foarte complicat. Numai ca nu este "straightforward". Cauta pe net.

Ma intreb daca pe camerele mai vechi, masurand evaluativ, fara a memora expunerea la recadrare - cum iti ieseau pozele dpdv al expunerii? Prin incercari? :)

Si vezi si asta, poate te ajuta la "pian":
http://www.learn.usa...f_article.shtml
(sunt unele probleme si cu aceasta metoda, nu e tocmai perfecta, dar te las sa "muncesti")

Folosirea PM pur si simplu nu este o solutie generala, poate functiona in anumite situatii si cu o anumita tehnica. Nu intru in detalii ca iese lung si e deja dimineata.
Bafta!

#9
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Scuze, trebuia sa mentionez, e vorba de situatii tipice pentru pozele pe care le fac eu :) Si da, la aparatele vechi pozele ieseau ok la prima incercare. Acum am nevoie uneori de 2 incercari (nr.1  "ah f$%&$%, iar a blocat expunerea" si nr.2 "aia ok")

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Pai decat sa te caznesti asa mai bine folosesti metoda BBAF (Back Button AF) si cu masurare in EV.M.. Cand lucrezi in AI Servo, ca in BBAF, EV.M. nu e legat de punctul de AF si masurarea se face ca in camerele "vechi". Eu unul am insa dubii ca EV.M. scoate rezultate bune, eu unul am cam renuntat la aceasta metoda de metering. Dar daca tu esti multumit - restul nu conteaza. Poate pozele mele sunt si mai "netipice" si de aceea nu-mi place EV.M..

Si apropos, pretentia ta de a face poze "tipce pentru ce faci tu" nu prea se impaca cu pretentia ca o camera sa faca singura si bine ceea ce vrei tu. Inca nu s-a inventat camera cu telecomanda prin telepatie :) Asa ca la un moment dat bva trebui sa te apleci mai mult asupra a ceea ce se intampla in camera.

Edited by calexe, 18 September 2011 - 18:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate