Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

Biblia - carte de vizita a civilizatiilor extraterestre?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#55
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 12:29, said:

dezvolta anumite ipoteze.
si infirma toata stiinta mainstream

in alta ordine de idei, macar un motiv pentru care o civilizatie atat de avansata ar face ceva atat de primitiv, ai?

#56
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View PostTOPCATBV, on 17th August 2011, 12:46, said:

si infirma toata stiinta mainstream

in alta ordine de idei, macar un motiv pentru care o civilizatie atat de avansata ar face ceva atat de primitiv, ai?
dupa milioane de ani de dezvoltare tehnico-stiintifica in care am cuceri spatiul cosmic, crezi ca daca am gasi forme de viata primitiva pe alte planete le-am ocoli?

nu cred ca ai citit nici macar primul meu post.
Teoria Dr. Toni Moldovan vorbeste de racordarea C.S. (corp spiritual, suflet, camp energo-informational, aura - spune-i cum vrei) obtinute pe planete gen Terra prin Programe de Inginerie Genetica la un corp somatic de inger (extraterestru)

este vorba de peste 10  ani de cercetari in genetica, informatica, studiul Bibliei si a altor texte sacre, fenomenului OZN
dansul aduce ca argument si genele la om comparativ cu  animale

Legat de motiv, iti mai redau cu copy din primul meu post:

Motivul e prezentat clar : RECOLTA.
Sunt multe pilde date de Iisus despre recolta care se coace, se triaza etc.

Poate un pic cam fantezista teoria asta!

Voi ce parere aveti?


Poti sa vezi si descrierea versetului de la Ieremia precum si postul nr. 40

#57
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:08, said:

nu cred ca ai citit nici macar primul meu post.
Teoria Dr. Toni Moldovan vorbeste de racordarea C.S. (corp spiritual, suflet, camp energo-informational, aura - spune-i cum vrei) obtinute pe planete gen Terra prin Programe de Inginerie Genetica la un corp somatic de inger (extraterestru)
Am citit, de aia am spus ca teoria contrazice toata stiinta mainstream

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:08, said:

este vorba de peste 10  ani de cercetari in genetica, informatica, studiul Bibliei si a altor texte sacre, fenomenului OZN
dansul aduce ca argument si genele la om comparativ cu  animale
poti indica jurnalele stiintifice unde dansul isi publica aceste cercetari?

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:08, said:

Legat de motiv, iti mai redau cu copy din primul meu post:
Motivul e prezentat clar : RECOLTA.
Ce sa faca cu recolta? De ce nu se putea cultiva intr-un mod mai simplu?

#58
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostTOPCATBV, on 17th August 2011, 13:21, said:

Ce sa faca cu recolta? De ce nu se putea cultiva intr-un mod mai simplu?

Sa punem problema asa...de ce ar avea nevoie de noi o civilizatie atat de avansata, capabila de asemenea lucruri ?

#59
stoica_inst

stoica_inst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.08.2011

View PostTOPCATBV, on 17th August 2011, 13:21, said:

Am citit, de aia am spus ca teoria contrazice toata stiinta mainstream

poti indica jurnalele stiintifice unde dansul isi publica aceste cercetari?
Nici scrierile lui Jules Verne nu erau in trendul stiintei mainstream, dar apoi operele  legate de viitor, spațiu, aer și călătoria în adâncurile mării au fost apreciate.

Si nu cred ca Verne isi publica jurnale, ci doar carti considerate S.F. la vremea aceea.

View PostTOPCATBV, on 17th August 2011, 13:21, said:

Ce sa faca cu recolta? De ce nu se putea cultiva intr-un mod mai simplu?
pentru ca nici civilizatia asta atat de avansata nu e perfecta, nu poate fabrica C.S. la comanda inca si are nevoie de PIG-uri desfasurate pe diverse planete.

Nu spun ca teoria asta dezleaga toate misterele, dar cred ca e posibil sa fim creati de civilizatii extraterestre, iar Bibia poate fi doar una din cartile lor de vizita.

Sunt prea multe asemanari intre versete din Geneza, de la Ieremia, Iezechiel, Daniel, Apocalipsa lui Ioan si fenomenul OZN de astazi.

Lui Daniel cand i se arata ingerul nu poate ridica privirea in sus (posibil datorita luminii si caldurii degajate de nava), iar numai dupa un timp poate sa priveasca in sus.

Tu cum explici exterminarea popoarelor vecine cu Israel de catre Zeul Biblic?
Se spune ca Domnul lupta si au fost masacre in masa.
Putea o mana de oameni sa biruie atatea popoare - triburi fara ajutor de sus?

Fara tehnologie nu se putea. Primitivii de atunci descriau navele cu puterea lor de intelegere.

Edited by stoica_inst, 17 August 2011 - 12:51.


#60
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
total de acord , este o posibilitate.

PS: pentru cel furios si iute:

Cand oamenii spuneau ca pamantul e plat se bazau tot pe cea mai moderna stiinta cunoscuta de ei. nu mai bate campii , nu poti gandi outside the box , imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat de te-a facut sa fii asa inchis.

#61
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

PS: pentru cel furios si iute:

Cand oamenii spuneau ca pamantul e plat se bazau tot pe cea mai moderna stiinta cunoscuta de ei. nu mai bate campii , nu poti gandi outside the box , imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat de te-a facut sa fii asa inchis.
Pentru cel nu prea intelingent : e o prostie sa compari stiinta de atunci cu cea moderna
Si cand dobitocii spuneau ca e plat grecii stiau de muuuuult timp ca e sferic :)

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,564
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttamtamtam, on 17th August 2011, 14:00, said:

Pentru cel nu prea intelingent : e o prostie sa compari stiinta de atunci cu cea moderna

Probabil asa ar spune si tamtamtam reloaded, peste vreo 1000 ani, daca se va vorbi despre ...stiinta moderna de astazi :)

#63
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:50, said:

Nici scrierile lui Jules Verne nu erau in trendul stiintei mainstream, dar apoi operele  legate de viitor, spațiu, aer și călătoria în adâncurile mării au fost apreciate.

Si nu cred ca Verne isi publica jurnale, ci doar carti considerate S.F. la vremea aceea.

Scrierile lui Jules Verne sunt si acum SF-uri :lol: . Autorul nu a descris nimic nou, umanitatea viseaza sa ajunga la stele inca de pe vremea animismului iar modul in care s-au realizat aventurile din carti...SF sunt si SF au fost menite sa fie sau poate cine stie, Jules Verne a fost de fapt un pionier si nu un scriitor SF.

Tu cum explici exterminarea popoarelor vecine cu Israel de catre Zeul Biblic?
Se spune ca Domnul lupta si au fost masacre in masa.
Putea o mana de oameni sa biruie atatea popoare - triburi fara ajutor de sus?

Fara tehnologie nu se putea. Primitivii de atunci descriau navele cu puterea lor de intelegere.

Ceea ce nu inteleg eu este cum faceti legatura atat de repede intre nave spatiale, exterminari etc. si cuvintele folosite de oamenii de atunci cat ai atat de putina informatie, pe langa asta ea este extrem de vaga si nu contine niciun detaliu clar dar voi...voi imediat deduceti astfel de lucruri. Pot fi o mie de explicatii dar singurul lucru pe care il vedeti este acesta.

"Lui Daniel cand i se arata ingerul nu poate ridica privirea in sus (posibil datorita luminii si caldurii degajate de nava)"

Chiar nu inteleg cum ai dedus tu ( de fapt muti altii) acest lucru atat de repede si atat de usor...

In al doilea rand, nu iti crea iluzia ca populatia lumii ar fi fost mare pe atunci. Ceea ce acum pare un dezastru pentru 7 miliarde de oameni, atunci ar fi fost descris poate chiar intr-un mod si mai catastrofal pentru cateva zeci de mii.

Edited by Ovidiu93, 17 August 2011 - 13:15.


#64
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
O civilizatie cu un avans de mii sau milioane de ani ar ajunge cu siguranta la un nivel de dezvoltare suficient de inalt incat sa poata combate degradarea proceselor vitale si ADN-ului folosind naniti, tehnica care la noi e inca la inceput.
Mai mult, nu exista nici o dovada directa sau indirecta e existentei unei alte forme de energie sau o organizare a energiilor cunoscute intr-un patern unic pentru fiecare om, numit suflet.
In legatura cu gaurile negre, e o problema insurmontabila. Si anume deformarea informatiei intr-un mod ce face imposibila reconstruirea sa in formatul originar. Si nu ma refer la particule, ci la structuri macro. Prin ce mecanism s-ar putea sa faca aceasta reconstructie? Ca sa refaci un dulap demontat anterior trebuie sa folosesti imaginea mentala a acestuia pe care o ai stocata in memorie. Dulapul trece prin gaura neagra si iese demontat pe partea cealalalta ... Cum se automonteaza din atomii imprastiati in jetul de atomi dulapul? Mai mult, cum rezista deformarii a insasi matritei spatiu-timp dulapul inainte de a ajunge la orizontul de evenimente prin care trebuie sa treaca? Sau cum rezista intr-o forma unitara matrita de informatie dupa ce iese desmembrata?

#65
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:50, said:

Nici scrierile lui Jules Verne nu erau in trendul stiintei mainstream, dar apoi operele  legate de viitor, spațiu, aer și călătoria în adâncurile mării au fost apreciate.
Si nu cred ca Verne isi publica jurnale, ci doar carti considerate S.F. la vremea aceea.
Faptul ca au fost apreciate (stiintific) nu inseamna mult. Altele, multe, (masina timpului, lumea din centrul Pamantului, ajungerea cu un proiectil clasic pe Luna), sint a-stiintifice.

View Poststoica_inst, on 17th August 2011, 13:50, said:

pentru ca nici civilizatia asta atat de avansata nu e perfecta, nu poate fabrica C.S. la comanda inca si are nevoie de PIG-uri desfasurate pe diverse planete.
Nevoie pentru ce?
Inca? Credeam ca au folosit inventia lui Jules Verne si pentru ei timpul e doar o coordonata spatiala :)

#66
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View Postarchaeus5, on 17th August 2011, 14:15, said:


Hawking a recunoscut ca se inseala fata de acest lucru si ca informatia este pastrata. Daca nu ar fi fost asa, toate fundamentele fizicii ar fi fost destramate si totul ar fi trebuit sa fie regandit.

http://en.wikipedia....eonard_Susskind

Edited by Ovidiu93, 17 August 2011 - 13:21.


#67
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostOvidiu93, on 17th August 2011, 13:18, said:

Hawking a recunoscut ca se inseala fata de acest lucru si ca informatia este pastrata. Daca nu ar fi fost asa, toate fundamentele fizicii ar fi fost destramate si totul ar fi trebuit sa fie regandit.

http://en.wikipedia....eonard_Susskind
Stiu ... dar se referea la informatia legata de particule .. informatia cuantica ... Sa nu uitam ca nu se pot diviza quark-urile, dar ficatii se pot fac pateu ... Cum se reface ficatul din pateu si dupa ce "proiect"? Dar cum ramane cu informatia referitoare la structurile atomice? Dar structurile bilogice? Intri intr-o materie cu o densitate colosala cu sapaca pe cap si iesi tot cu ea in cap?

Edited by archaeus5, 17 August 2011 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate