Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Nouriel Roubini, OMUL CARE A PREVESTIT CRIZA din 2008: Karl Marx avea dreptate, CAPITALISMUL SE POATE AUTODISTRUGE

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Nouriel Roubini, OMUL CARE A PREVESTIT CRIZA din 2008: Karl Marx avea dreptate, CAPITALISMUL SE POATE AUTODISTRUGE

http://www.gandul.in...istruge-8610912

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,378
  • Înscris: 07.02.2003
Terminati cu aburelile astea...

#3
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si eu spuneam prin 2007-2008, ca se intimpla ceva rau in domeniul financiar. Cind penalizau in draci bancile debitorii ptr intirzieri, si erau mindri de incasari. Mi-am dat seama ca e de rau ptr ei, bamcile. Cind apar fenomene punitive, dispar pedepsitii din sistem. ca o masura de autoaparare.
Chiar de pe la sfirsitul deceniului 9, am realizat ca e ceva in neregula cu acea economie.
Aparea un decalaj intre incasari si datorii, la aceeasi entitate. Ce se marea continuu. Iar cei ce nu lucrau efectiv cu clienti, nu realizau asta. Erau in nori. Acum se da in ei. si tot nu inteleg respectivii.
Iar bancile nu mai au capacitatea de a folosi banii care ii au. Si au.

Sistemul e fundamental gresit. Se string bani multi, la entitati economice, care nu ii investesc eficient, in directia celor ce muncesc direct. Deci nu investesc in partea eficienta a economiei.
E de ajuns sa lucrezi direct in aceasta economie, ca sa iti dai seama ce se intimpla. Nu e nevoie sa spuna unul dintr-un birou, ce nu are habar prea mult de realitatea pietei, ca se merge intr-o anumita directie.

Edited by NASTYPRIMUL, 12 August 2011 - 21:48.


#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
mi se pare atat de politic interviul asta incat imi pute. aveam incredere in Roubini, dar incepe sa imi para dubios...

l-am scos de la suflet pe Roubini. este over-rated.  :death:

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,108
  • Înscris: 02.03.2003
Nuriel este un alt maimutoi promovat drept profet.
Din cand in cand poporul ales isi trimite in fata cate un Nostradamus, Marx si altii la care sa caste gura europenii/crestinii prosti.

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postterratec, on 12th August 2011, 22:29, said:

Nuriel este un alt maimutoi promovat drept profet.
Din cand in cand poporul ales isi trimite in fata cate un Nostradamus, Marx si altii la care sa caste gura europenii/crestinii prosti.

asta e turc...

#7
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Evident ca se poate autodistruge. Nu e nici un mister.

Chiar lucreaza asiduu la asta.

#8
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007

View Postterratec, on 12th August 2011, 23:29, said:

Nuriel este un alt maimutoi promovat drept profet.
Din cand in cand poporul ales isi trimite in fata cate un Nostradamus, Marx si altii la care sa caste gura europenii/crestinii prosti.

Trebuie să ai grave probleme cu capul dacă ajungi să-l compari pe Marx cu un  ghicitor în stele.

Edited by Mizantrop, 12 August 2011 - 22:44.


#9
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 12th August 2011, 22:47, said:

Si eu spuneam prin 2007-2008, ca se intimpla ceva rau in domeniul financiar. Cind penalizau in draci bancile debitorii ptr intirzieri, si erau mindri de incasari. Mi-am dat seama ca e de rau ptr ei, bamcile. Cind apar fenomene punitive, dispar pedepsitii din sistem. ca o masura de autoaparare.
Chiar de pe la sfirsitul deceniului 9, am realizat ca e ceva in neregula cu acea economie.
Aparea un decalaj intre incasari si datorii, la aceeasi entitate. Ce se marea continuu. Iar cei ce nu lucrau efectiv cu clienti, nu realizau asta. Erau in nori. Acum se da in ei. si tot nu inteleg respectivii.
Iar bancile nu mai au capacitatea de a folosi banii care ii au. Si au.

Sistemul e fundamental gresit. Se string bani multi, la entitati economice, care nu ii investesc eficient, in directia celor ce muncesc direct. Deci nu investesc in partea eficienta a economiei.
E de ajuns sa lucrezi direct in aceasta economie, ca sa iti dai seama ce se intimpla. Nu e nevoie sa spuna unul dintr-un birou, ce nu are habar prea mult de realitatea pietei, ca se merge intr-o anumita directie.
Omenirea a fost pusa in garda, nu se pune problema ca nu s-a scris despre asta, dar din pacate sunt prea putine urechi in stare sa auda! :ewwpu:

#10
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
orice sistem se poate distruge, nu exista niciunul perfect si nu trebuie sa ne spuna vreun profet asta...
insa daca un sistem  se distruge inseamna ca are grave deficiente(cum a fost cel comunist), cel prezent capitalist nu se "autodistruge" ci se transforma in ceva mai rau...

#11
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Nu'ș de ce îl tot pupă lumea-n cur pe Roubini ăsta. O grămadă de oameni, chiar și Băsescu a prevestit impasul financiar în care va intra România în 2009, -dar atunci nu s-a văzut, că era an electoral, dar s-a văzut în 2010-, dacă se măresc pensiile (atunci în 2007), și nu mai departe de începutul anului zicea că cea mai gravă problemă a Europei de azi e criza datoriilor suverane. Iaca, vremurile au ajuns să-i dea dreptate.

Roubini trebuia să-și înghită vorbele cînd a venit ideea cu Marx, fie și numai pentru că dobitocul ăla din Norvegia tocmai a împușcat cîteva zeci de oameni, acuzîndu-i (în mintea lui deraiată) de marxism. Marxismul n-are ce căuta ca ideologie în sec 21. Să invoci marxismul acum, într-o criză economică care se poate dovedi de parcurs, nu e doar o prostie, e o inconștiență.

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Karl Marx are drepate.
Capitalsimul se poate autodistruge.
Ce știm sigur este că comunismul a belito primul :rolleyes:
Ce mișto a fost.

La revoluție am avut 2 orgasme.
Când l-au ciuruit pe Ceasușescu.
A fost sublim.
Când șefele de alimentară și-au pierdut puterea.
Șefele de alimentară, aceste mici Ăni Pauker ale regimului, au fost distruse.
Trebuiau împușcate.
Păcat.

Abia aștept să moară și Iliescu.
Când Iliescu se va stinge, când viața se va scurge din el, voi fi cu adevărat fericit.

#13
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Ie-te scartz, au descoperit si economistii ca zic doctorii de mult, daca maninci prea mult mori mai repede !

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,378
  • Înscris: 07.02.2003
http://economie.hotn...enta-uriasa.htm

"Mugur Isarescu: Lumea se schimba. Nu stim insa cum va arata. Nici bancherii nu stiu. Va dati seama ce ar face daca ar sti"

#15
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Postandreic, on 13th August 2011, 10:15, said:

http://economie.hotn...enta-uriasa.htm

"Mugur Isarescu: Lumea se schimba. Nu stim insa cum va arata. Nici bancherii nu stiu. Va dati seama ce ar face daca ar sti"
Numai in Romania, indiferent de forma de organizare sociala, oamenii de la putere considera normal sa ramana pe viata in posturile cheie.
Mugur Isarescu este arhitectul dezastrului! Exact ca in mafie, odata intrat nu poti sa mai pleci, decat cu picioarele inainte! :puke:

#16
MaxDemian

MaxDemian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 02.01.2011
Nuriel asta... ne-a luminat, de la talpi pana pe crestet!

#17
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postdinmarius, on 12th August 2011, 23:48, said:

Omenirea a fost pusa in garda, nu se pune problema ca nu s-a scris despre asta, dar din pacate sunt prea putine urechi in stare sa auda! :ewwpu:

Cind a fost pusa in garda? ca toti trepidau de frenezia banilor. Cine avea front de lucru.
Cine mergea pe salariu fix, dormea pe el. Si acum sint trozniti. Si prin ei, toata societatea.

View Postparadigmatic, on 13th August 2011, 09:34, said:

Karl Marx are drepate.
Capitalsimul se poate autodistruge.
Ce știm sigur este că comunismul a belito primul :rolleyes:
Ce mișto a fost.

La revoluție am avut 2 orgasme.
Când l-au ciuruit pe Ceasușescu.
A fost sublim.
Când șefele de alimentară și-au pierdut puterea.
Șefele de alimentară, aceste mici Ăni Pauker ale regimului, au fost distruse.
Trebuiau împușcate.
Păcat.

Abia aștept să moară și Iliescu.
Când Iliescu se va stinge, când viața se va scurge din el, voi fi cu adevărat fericit.
Mincati-as, de ce nu ai spus pina acum ca lucrezi la pompele funebre. :thumbup:

Edited by NASTYPRIMUL, 14 August 2011 - 00:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate