Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

DivX Playere Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#109
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006
[quote name='ovimano' date='Jan 9 2006, 20:50' post='1159755']
si eu mi-am luat un dvp-ns32.
am o intrebare pentru tine:
iti mai aduci aminte ce versiune avea inainte sa-i faci update? 1.9 sau 1.8?

am probleme cu  update-ul...nu vrea sa faca.

1.90   VEZI AICI:  [url="http://www.sonydigital-link.com/HAV/downloads/downloads.asp?m=DVP-NS52P&f=fw&l=ro"]http://www.sonydigital-link.com/HAV/downlo...NS52P&f=fw&l=ro[/url]

#110
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 19.09.2005
Hai sa va spun una putin off-topic (sa-mi fie iertat):
- In urma cu vreo doi ani vreau sa iau un o unitate DVD pentru calculator - in total cred ca am rulat vreo 20 de DVD-uri si cam tot atatea CD-uri; ma lasa exact dupa expirarea termenului de garantie de un an;
- Cu ceva timp in urma ma hotarasc sa-mi iau un DVDRW, si aleg TEAC... imi scotea rebuturi in nestire;
- Imi zic "n-am avut noroc", si iau un Plextor PX716A, cel mai scump...merge cateva luni dar acum nu mai recunoaste nici un CD;
- In cele din urma iau un Benq DW1640 la 1,5 mil. care le face de rusine pe toate celelalte.

- Imi zic "hai sa incerc si ceva pe 'standalone'", si-mi aduce in urma cu vreo doi ani un prieten din SUA un Philips DVP642 'Made in China' fara garantie fara nimic... merge si acuma si am rulat pe el vreo 200 de DVD-uri si mai multe CD-uri.... numai chestia cu fonturile mici si invizibile pe fundal luminos :(
- imi zice unul, "bai, da de ce nu te informezi inainte sa iei?"... asa ca ma 'informez' si anul trecut prin octombrie imi iau un Blue-Tech 3300VGA "ieftin, da bun"; merge perfect, functii, chestii... dupa o luna si ceva (prin decembrie) si dupa vreo 15DVD-uri, ajung cu el in garantie (adica, ajunge el prin posta) la firma KON; de atunci nici o veste, probabil trebuie sa-l inscriu si pe asta la pierderi.

Eu zic, si poate ca unii vor fi de acord cu mine, ca orice produs (de firma/ de nefirma cu putine exceptii) care ajunge in Romania sau e asamblat aici e satisfacator spre prost din punct de vedere al calitatii; daca un consumator este multumit de produsul pe care l-a achizitionat, este fie necunoscator, fie are noroc.

#111
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005
Pentru posesorii de Sony din seriile :
DVP-NS32
DVP-NS33
DVP-NS52P
DVP-NS92V
a aparut o noua versiune de firmware la adresa cunoscuta :

http://www.sonydigit...ads/FW.asp?l=en

Versiunea este 2.20 si nu aduce imbunatatiri vizibile , sau cel putin eu nu am observat . Parca s-au schimbat ceva iconite pe la picture browse , apare numele si numarul pozei in browser ( la thumbnails ), si cam atat .
La partea de subtitrari , nimic deocamdata ...daca descoperiti ceva nou postati pentru a afla si ceilalti ...
Succes !

#112
parazitu2k5

parazitu2k5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.10.2005
Stie cineva sa imi recomande cum se face calibrarea dvd-ului Sony DVP-NS52P ?
Multumiri anticipate

#113
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
vezi aici ..nu am incercat posibil sa mearga sa intri in service mode http://myweb.accessu...90/sonydvd.html


la ce iti trebuie asa ceva ? adica e ceva in neregula ?

#114
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006

View Postparazitu2k5, on Feb 4 2006, 14:45, said:

Stie cineva sa imi recomande cum se face calibrarea dvd-ului Sony DVP-NS52P ?
Multumiri anticipate
  ce intelegi prin calibrarea DVDului? lumineazane si pa noi....

#115
nimr0d

nimr0d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.02.2006
Salut, desi nu cunosc inca toate datele problemei, am ales sa va intreb pe voi ...preventiv.

Parintii prietenei mele au cumparat acum 2 zile un Sony DAV-DZ100, fara sa aiba cea mai mica idee despre dvd-playere samd. Eu inca nu am apucat sa-l vad deci ma bazez doar pe observatii spuse prin telefon:

1. Nu-i merge subtitrarea in romana la DVD-urile copiate de mine (adica neoriginale). Cand apasa pe "subtitle" nu are decat English si Off.

2. Nu-i merg filmele DivX. Adica nu toate. De pe 2 dvduri cu filme divX care pe LG-ul meu LH-T551SB se vad perfect, ei nu-i merge decat 1 film si acela fara subtitrare (la restul ii da eroare "disk error" sau ceva de genul asta). (ca fapt divers, dvd-urile sunt unul DVD+R si DVD+RW)


Din cate am mai citit pe forum, am inteles ca Sony-urile au probleme cu cd-urile/dvd-urile "home-made". Un update ar rezolva atat problema divx-urilor care nu merg cat si a subtitrarilor (chiar nu pot sa inteleg de ce nu merg nici subtitrarile de pe dvd..) ? Update-ul asta se poate face si la service? (daca era dvd-playerul meu nu era nici o problema, insa asa cam am emotii sa umblu cu el)


Va multumesc, o sa revin cu alte date ale problemei maine dupa ce umblu si eu pe el, pana atunci astept parerile voastre..

#116
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
uite aici rezolvarea tuturor problemelor tale http://www.sonydigit...=DAV-DZ100&l=en

..respecta tot ce scrie acolo si nu ai de ce sa iti faci probleme..dupa update o sa mearga ca uns

#117
nimr0d

nimr0d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.02.2006
multumesc mult pentru reply si pentru link  ^_^

alte intrebari de incepator (daca era dvd-playerul meu, ati fi scapat mai repede de mine, asa insa am ceva emotii :) ) :

Care-i legatura dintre update si garantia produsului? :)  Daca fac update si e reusit, presupun ca nu or sa fie probleme cu garantia. Daca incerc sa fac update si ceva merge rau (pana de curent/se impiedica bunica de fir etc) iese din garantie si trebuie dus la service samd?

#118
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006

View Postnimr0d, on Feb 17 2006, 11:27, said:

multumesc mult pentru reply si pentru link  ^_^

alte intrebari de incepator (daca era dvd-playerul meu, ati fi scapat mai repede de mine, asa insa am ceva emotii :) ) :

Care-i legatura dintre update si garantia produsului? :)  Daca fac update si e reusit, presupun ca nu or sa fie probleme cu garantia. Daca incerc sa fac update si ceva merge rau (pana de curent/se impiedica bunica de fir etc) iese din garantie si trebuie dus la service samd?
nu te mai gindi, fa-ti curaj si arde cd atent... o sa vezi ca iese bine ,diacritice ,dar micute...mai bine asa decit decloc.  vezi ca trebe sa alegi prin apasari succesive pe subtitle CP1250 care este pt romania asta a noastra.......
:naughty: ploiesti-ul va saluta !  :naughty:

#119
Sentinel

Sentinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2006

View Postghyo, on Sep 23 2005, 16:48, said:

Am gasit solutia : subtitrarile in Sony cu DivX si alte playere "DivX Certified" trebuie convertite in imagini si apoi incluse in fisierul .avi ca format "subpicture" (ca la fisierele vob) rezultatul fiind un fisier .divx cu subtitrare inlusa. Am creeat ieri primul film divx cu subtitrare inclusa si playerul meu Sony ns52p mi-a afisat ca la carte, ca si cum ar fi fost dvd :)  :coolspeak:  :P . asa ca sony tot scula ramane. am probat si filme Xvid, dupa ce le-am schimbat cu programelul four cc headerul din xvid/XVID in divx/DX50 le-a redat perfect, fara eroare. Si e Sony. am fost suparat pe ei dar mi-a trecut, de fapt ei incearca sa standardizeze chestia asta cu subtitrare inclusa deoarece se doreste ca pe viitor toate filmele sa fie vandute in formatul asta, mpeg4
P.S. - cei care doresc sa stie mai multe, cum si cu ce se introduc subtitrarile in avi sa dea mesaj privat sau aici. Sony nu este singura marca DivX Certified in care nu poti incarca subtitrari .sub sau .srt dar toate playerele DivX Certified afiseaza subtitrarea daca ea este inclusa in fisierul DivX

ps.ps. - am probat xvid modificat in fcchandler cu DivX si codat cu qpel si merge brici, fara sa se blocheze in ns52p

Packed bitstream: No
QPel:             Yes
GMC:              No
Interlaced:       Yes (bottom field first)
Aspect ratio:     Square pixels
Quant type:       MPEG

-o sa probez si cu GMC cand dau de vreunul
M-ar interesa lipirea subtitrarilor la fisierele video divx. Cum se procedeaza?

#120
sabinus

sabinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.03.2006
Buna treaba baietzi.
Multumesc tuturor celor care au pus aici linkuri catre paginile de update pentru Sony dar si Pixelview :).
Mi-a luat 6 ore de cautari,  dar a meritat...

#121
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005

View PostSentinel, on Mar 3 2006, 09:53, said:

M-ar interesa lipirea subtitrarilor la fisierele video divx. Cum se procedeaza?
Pai , te duci aici - http://forum.softped...opic=79577&st=0 si descarci programul de la postul 27 .
sau aici la postul 91 - http://forum.softped...pic=79577&st=90

Dupa asta e simplu . Incarci subtitrarea (trebuie sa fie srt) creezi bmp-urile , apoi sub-ul si apoi faci multiplexarea (mux) . O sa-ti rezulte un fisier .divx care nu a fost recodat ci la care a fost adaugata subtitrarea (o sa iasa mai lung cu 1-2 mb) . Aceste subtitrari sunt preferabile celor separate pentru ca pot avea orice marime vrei tu (dimensiune a fontului) .
Succes !

Edited by robert.s, 07 March 2006 - 11:14.


#122
joinmihai

joinmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2006
am si eu un dvd sony dvp-ns52p si as vrea sa stiu si eu cum ai facut sa mearga subtitrarea la filmele dvix,ce program ai folosit,daca ia putea sa-mi spui exact pasii care trebuie urmati,as fi recunoscator.te rog trimite-mi un mail la [email protected] :worthy:

#123
robert.s

robert.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 05.07.2005

View Postjoinmihai, on Mar 9 2006, 13:54, said:

am si eu un dvd sony dvp-ns52p si as vrea sa stiu si eu cum ai facut sa mearga subtitrarea la filmele dvix,ce program ai folosit,daca ia putea sa-mi spui exact pasii care trebuie urmati,as fi recunoscator.te rog trimite-mi un mail la [email protected] :worthy:

Salut JoinMihai  !
Daca la mine te refereai , eu zic mai intai sa citesti posturile de la link-urile de mai sus , tot acolo ai si programul si mai apoi daca mai ai nelamuriri spune-mi.

Edited by Mtz, 14 March 2006 - 15:29.


#124
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
marimea subtitrarii la Sony NS-33, cum o pot modifica?

please help! :worthy:

Edited by Mtz, 13 May 2006 - 18:07.


#125
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
nu poti , e marimea standard data de firmware

#126
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006

View Postmihaikolf, on May 1 2006, 11:13, said:

nu poti , e marimea standard data de firmware
:death:
nasol....va trebuii sa le cer celor de la sony sa scoata un nou firmware :cursing:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate