Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

DivX Playere Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
Mi-am luat una bucata Sony DVP-NS52P , are 12 bit/108MHz, DivX, bla bla dar nu cred ca pot sa incarc subtitrari cand vizionez fisiere avi divx. credeti ca se poate rezolva problema asta?

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu puteai sa intrebi inainte sa il cumperi? Aici, sau de unde l-ai luat.

In legatura cu dorinta ta, incearca sa contactezi reprezentanta pentru ca pe aici nu prea s-a vorbit (si rezolvat) despre Sony. Nici prin alte parti.

enjoy,
Mtz

#3
dino1967

dino1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.11.2004
Si eu am vrut sa-mi iau tot un Sony acum o saptamina, am zis sa-mi iau o"scula" dar dupa ce am citit pe aici putin am tras concluzia ca un e-boda 555x e cel mai tare si nu m-am pacalit... tot de la carrefour l-am luat!

#4
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
Am gasit solutia : subtitrarile in Sony cu DivX si alte playere "DivX Certified" trebuie convertite in imagini si apoi incluse in fisierul .avi ca format "subpicture" (ca la fisierele vob) rezultatul fiind un fisier .divx cu subtitrare inlusa. Am creeat ieri primul film divx cu subtitrare inclusa si playerul meu Sony ns52p mi-a afisat ca la carte, ca si cum ar fi fost dvd :)  :coolspeak:  :P . asa ca sony tot scula ramane. am probat si filme Xvid, dupa ce le-am schimbat cu programelul four cc headerul din xvid/XVID in divx/DX50 le-a redat perfect, fara eroare. Si e Sony. am fost suparat pe ei dar mi-a trecut, de fapt ei incearca sa standardizeze chestia asta cu subtitrare inclusa deoarece se doreste ca pe viitor toate filmele sa fie vandute in formatul asta, mpeg4


P.S. - cei care doresc sa stie mai multe, cum si cu ce se introduc subtitrarile in avi sa dea mesaj privat sau aici. Sony nu este singura marca DivX Certified in care nu poti incarca subtitrari .sub sau .srt dar toate playerele DivX Certified afiseaza subtitrarea daca ea este inclusa in fisierul DivX

ps.ps. - am probat xvid modificat in fcchandler cu DivX si codat cu qpel si merge brici, fara sa se blocheze in ns52p

Packed bitstream: No
QPel:             Yes
GMC:              No
Interlaced:       Yes (bottom field first)
Aspect ratio:     Square pixels
Quant type:       MPEG

-o sa probez si cu GMC cand dau de vreunul

Edited by ghyo, 23 September 2005 - 17:16.


#5
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

ghyo, on Sep 23 2005, 16:48, said:

Am gasit solutia : subtitrarile in Sony cu DivX si alte playere "DivX Certified" trebuie convertite in imagini si apoi incluse in fisierul .avi ca format "subpicture" (ca la fisierele vob) rezultatul fiind un fisier .divx cu subtitrare inlusa. Am creeat ieri primul film divx cu subtitrare inclusa si playerul meu Sony ns52p mi-a afisat ca la carte, ca si cum ar fi fost dvd :)  :coolspeak:  :P . asa ca sony tot scula ramane. am probat si filme Xvid, dupa ce le-am schimbat cu programelul four cc headerul din xvid/XVID in divx/DX50 le-a redat perfect, fara eroare. Si e Sony. am fost suparat pe ei dar mi-a trecut, de fapt ei incearca sa standardizeze chestia asta cu subtitrare inclusa deoarece se doreste ca pe viitor toate filmele sa fie vandute in formatul asta, mpeg4
P.S. - cei care doresc sa stie mai multe, cum si cu ce se introduc subtitrarile in avi sa dea mesaj privat sau aici. Sony nu este singura marca DivX Certified in care nu poti incarca subtitrari .sub sau .srt dar toate playerele DivX Certified afiseaza subtitrarea daca ea este inclusa in fisierul DivX

ps.ps. - am probat xvid modificat in fcchandler cu DivX si codat cu qpel si merge brici, fara sa se blocheze in ns52p

Packed bitstream: No
QPel:             Yes
GMC:              No
Interlaced:       Yes (bottom field first)
Aspect ratio:     Square pixels
Quant type:       MPEG

-o sa probez si cu GMC cand dau de vreunul

<{POST_SNAPBACK}>



Sorry, din ce ai povestit tu acolo nu rezulta ca sony tot scula ramine ci exact contrariul. Probabil ca sa nu iti dai pumni in cap de ce prostie ai facut te consolezi singur ca ai gasit o solutie complicata. Pai ce face Sony stie orice player divx de 2 milioane de lei. Numai ca alea citesc si sub, srt, ssa etc, adica sunt superioare lui Sony de departe.
Ia tu un Allview si compara-l cu sony si vei vedea ca ultimul ia clasa. Chiar si la calitatea imaginii. Si sa nu mai vorbesc de e-boda.
Asa ca, informati-va inainte sa cumparati sau o sa plingeti dupa bani orbiti de vreun nume de firma, firma care isi bate joc de cumparatori.

#6
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

blackcat, on Sep 23 2005, 17:47, said:

Sorry, din ce ai povestit tu acolo nu rezulta ca sony tot scula ramine ci exact contrariul. Probabil ca sa nu iti dai pumni in cap de ce prostie ai facut te consolezi singur ca ai gasit o solutie complicata. Pai ce face Sony stie orice player divx de 2 milioane de lei. Numai ca alea citesc si sub, srt, ssa etc, adica sunt superioare lui Sony de departe.
Ia tu un Allview si compara-l cu sony si vei vedea ca ultimul ia clasa. Chiar si la calitatea imaginii. Si sa nu mai vorbesc de e-boda.
Asa ca, informati-va inainte sa cumparati sau o sa plingeti dupa bani orbiti de vreun nume de firma, firma care isi bate joc de cumparatori.

<{POST_SNAPBACK}>



la calitatea imaginii te contrazic, o chinezarie nu scoate ce scoate o "scula". lucrezi pt e-boda?

#7
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

ghyo, on Sep 26 2005, 07:36, said:

la calitatea imaginii te contrazic, o chinezarie nu scoate ce scoate o "scula". lucrezi pt e-boda?

<{POST_SNAPBACK}>

o "scula" in ziua de azi nu este "scula" ptr ca s-a auzit de ea pe la toti utilizatorii ca e buna. e "scula" ptr ca marea corporatie din spate ii face reclama multa, iti baga in ochi panouri publicitare mari pe toate blocurile din oras, etc etc. si pretul acestei mari reclame e in diferenta de pret pe care o platesti. de multe ori firmele astea mici care concureaza cu magnatii fac lucruri mai calitative doar ca sa poata avea o sansa. numai ca in categoria asta exista si multe firme mici care sunt vai de mama lor si fac lucruri proaste.
in caz ca te intrebi, nu lucrez ptr e-boda, ci ptr. o mare corporatie :)

#8
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
Pentru toti China Fans : o scula este intr-adevar o scula pentru ca este capabila de anumite performante pe care nu oricine este capabil sa le observe; Exista diverse forumuri in care nush' ce boxe LogiTech sunt cotate drept cele mai tari, dar cel care a postat acest lucru habar nu are ce e aia Bowers&Wilkins (dar probabil ca a auzit de boxa aia din beton in forma de melc - care este una din creatiile lor, by the way - pe care oricum o considera mult prea futurista pentru a fi "cool"), si acest personaj se considera un adevarat tatic al "HaiFaiului", ca si unii din reply-erii acestui mesaj, de altfel. Anyway, Ghyo (frumos nume... un' tie sapa ?), daca vrei un FW update pentru al tau NS52P pentru ca acesta sa poata citi orice fel de titrari, da-mi o adresa de mail, si iti voi trimite o imagine de CD (iti trebuie un aparat CDRW) care te va rezolva cu siguranta (si mai e si certificata de producator, dar nu inca oficial ;)) Deci, China Fans : Big Up E-Boda 'n shit; fuck Sony, Rotel, Marantz, etc., ca nu sunt decat niste cacaturi cu denumire de MARE SCULA de ale caror performante oricum nu sunteti capabili sa va bucurati...

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,124
  • Înscris: 02.09.2005
heylupule, stii ca n-ai dreptate in totalitate...

#10
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
Sunt convins, dar in mare parte zic eu ca mi-am atins obiectivul; ori nu e asa ?

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,124
  • Înscris: 02.09.2005
de exemplu, eu am un sony luat acum vreo 4 luni dar care nu are divx...tocmai d-asta am zis sa iau si o prastie d-asta la 2 milianedar care sa aiba divx...asa ca am aluat allview 4011 profi..crede-ma ca nu numai ca sunt foarte multumit de el dar chiar imi pare rau ca am dat banii pe sony...acum il tin in cutie si asa o sa ramana fiindca allview-ul face mai multe lucruri decat sony-ul iar in ceea ce priveste calitatea imaginii , e net superioara fata de sony...

#12
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

jericho, on Sep 26 2005, 14:17, said:

de exemplu, eu am un sony luat acum vreo 4 luni dar care nu are divx...tocmai d-asta am zis sa iau si o prastie d-asta la 2 milianedar care sa aiba divx...asa ca am aluat allview 4011 profi..crede-ma ca nu numai ca sunt foarte multumit de el dar chiar imi pare rau ca am dat banii pe sony...acum il tin in cutie si asa o sa ramana fiindca allview-ul face mai multe lucruri decat sony-ul iar in ceea ce priveste calitatea imaginii , e net superioara fata de sony...

<{POST_SNAPBACK}>



eu vorbeam despre noul NS52P, cel cu convertor de 108 MHz, dar lasati-o balta

#13
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005

jericho, on Sep 26 2005, 14:17, said:

... allview-ul face mai multe lucruri decat sony-ul iar in ceea ce priveste calitatea imaginii , e net superioara fata de sony...

<{POST_SNAPBACK}>

Daca vrei sa atingi culmea calitatii pe imagine nu ar trebui sa eziti in a-ti schimba TV-ul de firma cu un TELETECH ... probabil net superior, fiind din aceeiasi clasa cu playerul ALLVIEW. :P

#14
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

forisc, on Sep 28 2005, 09:25, said:

Daca vrei sa atingi culmea calitatii pe imagine nu ar trebui sa eziti in a-ti schimba TV-ul de firma cu un TELETECH ... probabil net superior, fiind din aceeiasi clasa cu playerul ALLVIEW. :P

<{POST_SNAPBACK}>


nu stiam de ce-mi "fileaza" imaginea pe trinitron, pun ns52p-ul in cutie, o sa iau un teletech si imi iau si un allview pt el. or avea cu diagonala mai mare decat asta de-o sa-l arunc?  :coolspeak:

#15
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ironiile nu au nici un rost. Nu sunt pentru inlocuirea sculelor de firma cu chinezarii. Ini nici un caz in ceea ce priveste TV-urile, sculele audio samd. Dar nu tot ce face Sony e mare scula, asta se stie de cind cu unitatile lor optice. Fiecare face ce vrea cu banii lui dar parca nu merita sa dai banii pe ceva ce peste 1-2 ani poate sa nu mai reprezinte nimic: s-ar putea sa nu se mai uite nimeni la divx-uri si poate nici la dvd-uri.
De ce as da banii pe un Sony cind pe piata exista E-boda? (am eboda nu  lucrez la ei, pur si simplu sunt un client multumit).
De sa ma chinui cu o scula pe care peste un timp o sa o tin pe dulap?
Nici e-boda nu mergea prea bine la inceput dar dupa ce a aparut mtz... Alta viata.
Ceea ce povesteste ghyo ca a facut pt a vedea subtitrarile pur si simplu descalifica Sony. De ce sa nu alegem calea cea mai simpla si sa ne gindim ce facem cu banii?
Cu ce ma deranjeaza cind ma uit la un divx ca are piese chinezesti?
Ar fi mai bine daca nu as vedea subtitrarea dar as fi mindru ca am Sony?
Si de unde ideea asta taraneasca cum ca Sony ar reprezenta vreun virf? Poate la console de jocuri...

#16
leo980

leo980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.07.2005
Hai sa va spun eu ce parere am de SONY: lucrez la greu cu sculele lor, in mediu profesional, sunt ok cat timp nu sunt banii tai in ele, tin la tavaleala, modulabile, etc. DAR, pentru UZ CASNIC, cu banii pe 2 scule SONY cumperi 3 scule cu absolut aceleasi performante JVC. Sony a crezut ca poate trai din gloria trecutului (trinitron, 1ul walkman), si uite unde au ajuns.

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Parerea mea este ca discutiile de forma scula de firma e mai smekera ca e de firma decat chinezaria nu isi au sensul dintr-un simplu motiv. Ce vrei sa faci cu acea scula?
Vrei sa-ti play-ezi divx-uri@televizor Eurocolor (teletech & co) atunci e-boda si restul chinezariilor bat la fundulet cam orice scula de firma. Vrei sa vezi un dvd original pe un TV de 73 SONY, Panasonic, etc sau de ce nu pe o plasma atunci deja chinezariile nu prea mai au ce cauta in segmentul asta. Personal mi se pare cea mai mare prostie sa dai banii pe o "scula" de firma daca vrei sa te uiti la divx-uri si de asemenea cea mai mare idiotenie sa iti cumperi e-boda sdaca ai plasma si vrei sa te uiti la dvd-uri. So, in functie de posibilitatile financiare alegi ceea ce ti se potriveste.  :peacefingers:

#18
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Night Elf, am o intrebare. De ce pe un TV de 73 cm sau pe o plasma se vede mai bine de pe Sony decit de pe E-boda? Ca as vrea sa-mi iau un TV la 100 Hz sau un LCD TV si sa stiu la ce sa ma astept.
Eu am TV Sony (50 Hz) si eboda se vede excelent. E vreo chestie sau ai aruncat si tu niste afirmatii, acolo?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate