Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Harta banilor din Romānia, pe judeže

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007
Doua articole interesante din Gandul cu cat plateste fiecare judet catre bugetul statului si cat primeste inapoi ... concluzia e ca fiecare judet primeste mai putin decat a dat, dar unii dau mult mai mult decat altii (lucru evident de altfel). Practic un bucurestean da in medie 2890 de euro taxe si primeste 749 inapoi de la guvern, un clujean da 1125 euro si primeste 422, un timisorean da 1093 de euro si primeste 412 euro, un constantean da 826 de euro si primeste 368 de euro, un iesean da 586 de euro si primeste 328 de euro, etc ... astfel se ajunge la faptul ca un bucurestean da net 2151 de euro statului, iar un vasluian da 37 de euro ... din acei bani statul da salarii bugetarilor, pensii, plateste asigurari sociale, etc si din ce mai ramane face investitii ... deci e destul de simplu de inteles de ce investitiile majore in infrastructura se fac in Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, Prahova si mai putin in Vaslui, Teleorman sau alte zone ...
http://www.gandul.in...-judete-8550083
http://www.gandul.in...-romani-8549493


Am auzit multe pareri in ultima vreme de exemplu de la constanteni (care intr-o vreme erau pe locul 2-3 la PIB dupa Bucuresti si eventual Timisoara) ca ascensiunea Clujului si "caderea" Constantei (de pe locul 3) au avut loc din cauza ca Boc a pompat bani in judetul Cluj ... teoretic au dreptate, un clujean primeste cu 15% mai mult decat un constantean (422 de euro vs 368), doar ca in acelasi timp da la stat net (bani dati minus primiti) cu 53% mai mult: 703 euro fata de un constantean care da 458 de euro ...

Chestiile ciudate din topul asta mi se par urmatoarele: Timisoara are PIB peste Cluj, dar plateste mai putine impozite ... Arges are PIB aproape cat Clujul si peste Sibiu, Brasov, Constanta, Prahova, dar plateste doar cam 60% impozite catre stat fata de Cluj si mai putin decat celelalte cu PIB mai mic ... nu prea gasesc explicatia exacta pentru chestiile astea ... ori colectarea taxelor e mai proasta in Arges decat in alte judete, ori Dacia si firmele din Timisoara raporteaza profituri mai mici (deci si impozite mai mici) decat cele din Cluj ... poate fi si diferenta de salarii (deci si taxe din salarii), dar intre Timisoara si Cluj cel putin nu e prea mare diferenta ... poate imi da cineva o alta explicatie.

#2
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 utopium, on 1st August 2011, 13:56, said:

Practic un bucurestean da in medie 2890 de euro taxe si primeste 749 inapoi de la guvern...

Practic, niciunul nu primeste nimic inapoi. Cati euro ai primit tu anul trecut?

Ce inseamna "taxe"? Impozitul pe venit? TVA? Contributii la asigurari? In banii aia "inapoiati" sunt si pensiile?

Articol de cacat...

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Inca n-a aparut nici unul cu Ardealu-i fruntea ?... WTF :lol:

#4
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Asta se intampla cand dai prea multi bani statului. Small governement FTW !

#5
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Mai, pe Arad imi "ia" dublu fata de cat imi "da".
Dar e corect. In familie daca eu pompez masiv/total iar boracii doar "consuma" tot bine este.
Romania este familia aia mare si este normal sa asezi cat mai uniform "masa".

Topicul imi pare interesant doar ca situatiune , ca de instigat nu ma instiga.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 filipxxx, on 1st August 2011, 14:11, said:

Inca n-a aparut nici unul cu Ardealu-i fruntea ?... WTF :lol:
Pai daca nu iei in calcul Bucurestiul (unde situatia nu e tocmai realista din cauza ca foarte multe firme mari centralizeaza banii castigati in toata tara si platest taxe pentru angajati, impozite, etc, de ex Petrom, BCR, BRD, Rompetrol, Vodafone, Orange, etc), se pare ca e fruntea, conform topului :) Din ultimele 15 judete cu cea mai mica contributie, 14 sunt din Sud si Moldova, unul din Transilvania. Din primele 15 judete cu cea mai mare contributie, 10 sunt din Transilvania ... deci e destul de evident, nu trebuie sa vina nimeni sa zica ca e fruntea ca vede toata lumea care are de vazut :)

#7
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Eu sunt de acord cu reimpartirea banilor, ajutorarea zonelor defavorizate etc., dar nici chiar in halul asta! Avem cateva  judete care nici nu se mai sinchisesc sa produca ceva fiindca oricum vin banii de la stat. Altele produc si tot cu buza umflata raman.

Edited by alalaltu, 01 August 2011 - 13:31.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 Mount_Yermom, on 1st August 2011, 14:10, said:

Practic, niciunul nu primeste nimic inapoi. Cati euro ai primit tu anul trecut?

Ce inseamna "taxe"? Impozitul pe venit? TVA? Contributii la asigurari? In banii aia "inapoiati" sunt si pensiile?

Articol de cacat...
Sunt bani platiti ca impozite de judetele respective (adica tot ce platesc firmele lunar la finantele locale), iar banii primiti sunt cei primiti de consiliile judetene. Sigur ca eu n-am primit nici un ban, dar CJ Cluj a facut stadion nou, a modernizat aeroportul, a facut parcuri industriale, asfalteaza sute de km de drumuri judetene, face o noua groapa de gunoi moderna, etc, adica chestii care imi folosesc mie ca si cetatean. Eu dau bucuros partea mea de 422 de euro daca vad ca se fac atatea cu ei.

#9
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 utopium, on 1st August 2011, 14:28, said:

Pai daca nu iei in calcul Bucurestiul

1. Ba' sa luam in calcul Bucurestiul. Uite-te la Ilfov care, cu toate ca isi trimite marii contribuabili la Bucuresti este MASIV peste media oricarui judet transilvan.

2. Conform acestor cifre [sursa: calculele Gandul!!!] toate judetele au excedent bugetar. TOATE, fara gres, inclusiv cele din Moldova.

Avand in vedere cele de mai sus, a trambita cine-i fruntea si cine-i coada este dovada unor neajunsuri intelectuale si/sau cognitive.

Inca un articol cretin din presa cretina...

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 alalaltu, on 1st August 2011, 14:30, said:

Eu sunt de acord cu reimpartirea banilor, ajutorarea zonelor defavorizate etc., dar nici chiar in halul asta! Avem cateva  judete care nici nu se mai sinchisesc sa produca ceva fiindca oricum vin banii de la stat. Altele produc si tot cu buza umflata raman.
Eh, totusi judetele care contribuie mai mult primesc mai multi bani per cetatean (si de obicei judetele astea sunt si ceva mai mari, de ex Timis, Cluj, Prahova, Constanta sunt aproape de 700.000 de locuitori (Prahova are peste 800.000), Vasluiul are doar 450.000 de locuitori, iar Ialomita are sub 300.000) ... deci judetele mari si cu contributii mari, primesc totusi semnificativ mai multi bani ... adica Timis sau Cluj primesc cam peste dublu de bani fata de Vaslui ca judete.

#11
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 utopium, on 1st August 2011, 14:33, said:

Sunt bani platiti ca impozite de judetele respective (adica tot ce platesc firmele lunar la finantele locale), iar banii primiti sunt cei primiti de consiliile judetene. Sigur ca eu n-am primit nici un ban, dar CJ Cluj a facut stadion nou, a modernizat aeroportul, a facut parcuri industriale, asfalteaza sute de km de drumuri judetene, face o noua groapa de gunoi moderna, etc, adica chestii care imi folosesc mie ca si cetatean. Eu dau bucuros partea mea de 422 de euro daca vad ca se fac atatea cu ei.

Tu traiesti pe alta lume.

Explica-mi cu lux de amanunte ce intra la "taxele" [asa scrie in articol] incasate si ce intra la "bani inapoiati".

Nu stii, asa-i, bagi din burta!?

Important e ca esti multumit...

#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 utopium, on 1st August 2011, 14:28, said:

Pai daca nu iei in calcul Bucurestiul (unde situatia nu e tocmai realista din cauza ca foarte multe firme mari centralizeaza banii castigati in toata tara si platest taxe pentru angajati, impozite, etc, de ex Petrom, BCR, BRD, Rompetrol, Vodafone, Orange, etc), se pare ca e fruntea, conform topului :) Din ultimele 15 judete cu cea mai mica contributie, 14 sunt din Sud si Moldova, unul din Transilvania. Din primele 15 judete cu cea mai mare contributie, 10 sunt din Transilvania ... deci e destul de evident, nu trebuie sa vina nimeni sa zica ca e fruntea ca vede toata lumea care are de vazut :)

Pai, singura metoda prin care ies calculele cu Ardealul e fruntea e daca scoti din ecuatie Bucurestiul. Altfel, nu iese. Dar da, Ardealul si Banatul in general o duc mai bine decat Oltenia sau Moldova.

Edited by WhatNot, 01 August 2011 - 13:43.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 Mount_Yermom, on 1st August 2011, 14:36, said:

2. Conform acestor cifre [sursa: calculele Gandul!!!] toate judetele au excedent bugetar. TOATE, fara gres, inclusiv cele din Moldova.
Da, dar tu iti inchipui ca din cei 37 de euro platiti de un vasluian, se aduna suficienti bani pentru a plati bugetarii, pensionarii, functionarii, angajatii spitalelor si scolilor din Vaslui? Evident ca nu. E vorba doar de banii primiti de consiliul judetean. Asta nu inseamna ca Vasluiul are vreo vina ca e amplasat prost si nu beneficiaza de investitii straine majore.

Cu Bucurestiul si Ilfov-ul am lamurit-o deja, firmele inregistrate acolo beneficiaza de incasari si de angajati in toata tara, deci e greu de facut estimari realiste. Eu unul vreau o descentralizare mai serioasa pe viitor in care si mai multi bani din cei facuti local sa se intoarca la acelasi judet si sa fie lasate judetele sa ia decizii mai multe legat de investitiile in infrastructura, etc pe care vor sa le faca, dar totusi sa ramana si partial sistemul actual de "sustinere" a judetelor mai sarace. Diferente de astea exista in cam toate tarile, uita-te la Italia, nordul face mult mai multi bani decat sudul ...

#14
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 utopium, on 1st August 2011, 13:37, said:

Eh, totusi judetele care contribuie mai mult primesc mai multi bani per cetatean

Mi se pare normal ca judetele care au proiecte si atrag investitii in tara sa primeasca mai mult decat cele care doar stau cu mainile in san.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 Mount_Yermom, on 1st August 2011, 14:38, said:

Tu traiesti pe alta lume.

Explica-mi cu lux de amanunte ce intra la "taxele" [asa scrie in articol] incasate si ce intra la "bani inapoiati"
Nu stiu daca tu ai fost vreodata sa platesti taxe la finante, eu merg in fiecare luna si stiu exact ce bani vireaza firmele locale catre finantele locale ... impozite pe salarii, impozite pe venit/profit, TVA, contributii sociale ... ce e asa de greu de inteles? Impozitele locale platite catre primarii intra in alta categorie, aia fac parte din bugetul primariilor.

 alalaltu, on 1st August 2011, 14:48, said:

Mi se pare normal ca judetele care au proiecte si atrag investitii in tara sa primeasca mai mult decat cele care doar stau cu mainile in san.
Judetele care au proiecte serioase fac rost de bani europeni, aia e cea mai buna sursa acum. Clujul cel putin a obtinut foarte multi bani europeni (atat CJ cat si primaria). Daca primariile/CJ sunt lenese in alte parti, orasul/judetul n-are nici o sansa sa o duca bine.

#16
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde si de cofinantare care e centralizata la Bucuresti si gestionata dupa cum ii taie capu pe aia. Regiunile alea existente pe hartie macar atat ar trebui sa poata organiza singure.

Edited by alalaltu, 01 August 2011 - 14:00.


#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 utopium, on 1st August 2011, 13:56, said:

Chestiile ciudate din topul asta mi se par urmatoarele: Timisoara are PIB peste Cluj, dar plateste mai putine impozite ... Arges are PIB aproape cat Clujul si peste Sibiu, Brasov, Constanta, Prahova, dar plateste doar cam 60% impozite catre stat fata de Cluj si mai putin decat celelalte cu PIB mai mic ... nu prea gasesc explicatia exacta pentru chestiile astea ... ori colectarea taxelor e mai proasta in Arges decat in alte judete, ori Dacia si firmele din Timisoara raporteaza profituri mai mici (deci si impozite mai mici) decat cele din Cluj ... poate fi si diferenta de salarii (deci si taxe din salarii), dar intre Timisoara si Cluj cel putin nu e prea mare diferenta ... poate imi da cineva o alta explicatie.

In Timisoara se platesc mai putine impozite datorita zonei libere. (daca nu gresesc cumva)

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,400
  • Înscris: 14.08.2007

 poadol, on 1st August 2011, 20:32, said:

In Timisoara se platesc mai putine impozite datorita zonei libere. (daca nu gresesc cumva)
Eu banuiesc ca e totusi de la impozitele pe profit ... adica poti sa ai firme care produc de 6 miliarde de euro (PIB-ul aprox al Timisoarei, PIB-ul nu e format doar din ce bani invart firmele dar hai sa simplificam discutia) dar care au profituri de doar 600 de milioane de euro, si poti sa ai firme care produc de 5.7 mld (sa zicem PIB aprox al Clujului), dar care au profituri de 700 de milioane de euro ... iar diferenta poate aparea usor de la impozitul pe profit ... chiar daca Timisoara are PIB mai mare, nu inseamna ca va da si taxe mai mari. Si salariul din Cluj e ceva mai mare, dar cu foarte putin mai mare (cativa leuti, de fapt difera de la o luna la alta, in unele luni e mai mare in Timisoara din cate imi amintesc din statistici).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate