Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Media Player in loc de DAC extern

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 06.05.2007
NU am un CD player (nici macar o mizerie de 200 de Eu).  
Ceea ce nu inteleg exact este unde se introduce acea variatie de care vorbesti - stream-ul este digital. Chiar daca se povesteste pe vreundeva de jitter (ce am citit nu m-a impresionat dar poate nu am citit eu ce trebuie) nu ar trebui sa fie o diferenta atat de mare. In principiu seria de biti ar trebui sa nu fie afectata, altfel transmisiile de date care se fac cu echipamente nu extrem de scumpe ar trebui sa sufere alterari de nerecunoscut dupa 100 m. Sigur, exista error correction, dar aceasta ar incetini fluxul, ceea ce nu pare a fi cazul. Deci, fara sa neg ca ar putea exista alterari ale unui flux de date similare (sursele digitale sunt identice - transformarea lor in PCM linear este identica atat vreme cat este bit perfect - adica fara nici o procesare) prin interferente externe intr-un echipament, totusi nu inteleg cum ar putea fi atat de vizibila (sigur marimea diferentelor este un lucru subiectiv).
Recunosc ca atunci cand am incercat sa utilizez volumul din MP (ceea ce face ca stream-ul sa nu mai fie bit-perfect) alterarea muzicala era intradevar evidenta. Deci - procesarea stream-ului este extrem de dependenta de calitateta echipamentului care o face. Ramane sa ma dumiresc cat de evidenta este alterarea prin interferente externe.

Edited by adrg, 02 August 2011 - 22:00.


#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
Daca vrei o explicatie simplificata la maxim, SPDIF este o conexiune pentru un stream digital in real-time.
Nu este un protocol de transmis pachete de date care se pot rearanja, recompune, corecta, verifica.
Fiecare transport/cititor extrage datele dupa discul audio si le livreaza la iesirea SPDIF dupa cum crede de cuviinta.
Astfel nu vei gasi doua tranporturi diferite care sa sune la fel.
Daca ai un sistem suficient de rezolut poti percepe amprenta sonora a fiecarui transport.Tot cu un astfel de sistem poti deosebi amprenta sonora a fiecarui cablu spre disperarea celor care care nu cred ca exista diferente intre sarme si ma refer si la cablu digital!Tot asa exista diferente la utilizarea conexiunii optice sau coaxiale fapt la fel de usor de verificat.
Problema cu media-centrele este ca streamul oferit este evident mai prost decat cel oferit de o unitate optica de la un cd-player decent.

Tot legat de transmisii de streamuri, conexiunea USB care parea ideala pentru transmisie digitala a fost imposibil de utilizat in audio (in special in zona cu pretentii high-end) tocmai datorita modului de transmis date.
In ultimii ani s-au dezvoltat tehnologii asincrone, reclocking, upsamplig si buffer pentru a utiliza aceasta conexiune iar rezultatul a fost pe masura, in sfarsit de poate vorbi de high-end la redarea fisierelor high-resolution cu PC.
De exemplu, ca tot am batut campii cu rDAC, acest DAC suna bine pe aceasta conexiune USB si nu la fel de bine pe SPDIF.
Lucrurile nu stau chiar asa simplu cum am dat de inteles, acolo intervine si partea hardware, sistem de operare, driveri, etc, fiecare influentand rezultatul final.

#21
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 06.05.2007
Diin ce inteleg eu - totusi orice transportor trebuie sa se pastreze in niste protocoale, altfel decodorul nu ar mai intelege nimic. Nu context ca 2 transportori diferiti vor produce 2 amprente usor diferite, dar ceea ce vreu sa subliniez este ca datele se transmit in 0 si 1, care sunt definiti ca diferente de voltaj cu un spatiu destul de mare intre ele. Simplistic vorbind din sursa identica, utilizand anumiti transportori - o parte din acesti 0 si 1 se schimba intre ei si astfel afecteaza informatia transmisa. Aici trebuie ceva destul de important sa influenteze aceasta transformare dintruna in alta. Ceea ce cred este ca spre deosebire de calitatea DAC, calitatea conexiunii digitale influenteaza mult mai putin in viata de zi cu zi. Asta pana in situatia in care fluxul se degradeaza atat de mult incat nu maipoate fi folosit. Adica - o conexiune digitala este buna/acceptabila pe o plaja destul de mare fara o alterare evidenta de stream, dar atunci cand asta apare - devine brusc critica.
Ce ne poti spune despre fluxul prin HDMI?

#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este vorba de degradare pana la inutilizabil.
Este vorba ca fiecare transport poate extrage datele si aplica corectii "personale" iar apoi transmite un stream in real-time(asta este elementul cheie care il separa fata de transmisia de date) care contine si informatie de clock.
Cat de precise, exacte si complete sunt aceste informatii furnizate pe SPDIF depinde de calitatea echipamentului.
Practic streamul ala trebuie sincronizat la DAC pentru conversie.Unele sisteme cum este Harman Kardon HD990 si amplificatorul 990 folosesc o conexiune speciala pentru a evita problemele induse de conexiunea SPDIF , conexiunea se numeste la ei HRS si se deosebeste prin faptul ca poate transmite streamul cu sincronizarea perfecta a ceasurilor transportului cu DAC-ul de la un master clock comun.
Transportul Rockna realizat de concetatenii nostrii : http://www.rockna-line.com/  foloseste conexiunea i2S pentru o precizie mai buna.
Din experienta pot sa iti spun ca transportul influenteaza mai mult sunetul decat DAC-ul, practic sursa primara conteaza mai mult decat procesarea ulterioara.

Pe transmisia HDMI lucrurile sunt si mai incurcate dar nu cunosc amanunte precise.

#23
ccb

ccb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 20.09.2008
Nu stiu daca cunoasteti aceste device-uri, USB asincron. Eu am HiFace M2TECH si va spun cu mana pe inima ca face o diferenta enorma, bineinteles acompaniat si de un DAC. Foobar2000 impreuna cu WASAPI, driverele lui HiFace, fisiere flac de 900 - 1000 kbps si aveti ceva destul de apropiat de calitatea CD, daca nu cumva chiar la calitatea CD.

http://soundnews.ro/...bs-mars-review/

Edited by ccb, 09 August 2011 - 16:14.


#24
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 06.05.2007
Am reusit in sfarsit sa fac acel test la care m-am referit:
Deci - CD player NAD 525 BEE legat pe Coaxial la Receiver NAD 747 HD
          MP Egreat S5 legat pe HDMI la acelasi Receiver.

          Boxe MA BR5
          S-au probat CD-uri Queen - Greatest Hits versus Flac-uri obtinute cu EAC, ascultate una dupa alta (cat s-a putut).
Rezultatul, desi CD player-ul nu este ceva extraordinar ca transport, era totusi sesizabil mai bun. MP suna rezonabil in timp ce CD player-ul suna bine. Diferentele sunt si pe la dinamica, si pe la profunzime sau soundstage. Probabil ca exista unele si mai bune.
Concluzia, se poate trai si cu MP ca sursa digitala, dar pentru urechi cat de cat sensibile ar putea fi numai o etapa intermediara.
Acum ce playere de FLAC-uri stand alone se pot gasi (Am retinut Logitech Squeezebox Touch)? Alte variante?

Multumesc pentru rabdare,

#25
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostFC72, on 3rd August 2011, 11:38, said:

In ultimii ani s-au dezvoltat tehnologii asincrone, reclocking, upsamplig si buffer pentru a utiliza aceasta conexiune iar rezultatul a fost pe masura, in sfarsit de poate vorbi de high-end la redarea fisierelor high-resolution cu PC.

Pana si o firma ca NAD vinde acum module DAC pe USB asincron pentru amplificatoare gen NAD 356 BEE, si asta loveste direct in concurenti gen rDAC sau DACmagic.

E interesant ca PC-ul are o asemenea ascensiune ca sursa hi-fi chiar si in segmentul premium ( cuplat de exemplu la NAD M50 Digital Music Player ). Presupun ca va creste cererea de PC-uri fanless  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate