Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite al Mexicului vor av...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...

Alimentare motor stea-triunghi
 

Puterea instalata pentru 25KW consum zilnic

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
burvic

burvic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2008
Salutare

f300
Teoretic orice poate funtiona sau nu,dar ramine proba practica.De 4 ani ma chinui sa modific un motor(pe bank) sa mearga cu apa (GEET Pantone combinat cu high voltage spark plug (resistorless) si cu o celula de HHO)Teoretic pe hirtie ...merge ..dar practic ....inca mai am de munca .....Toate informatiile fiind adunate de pe net
Asa si cu aceste panouri sau folie de infrarosii .....teorie f multa peste tot ( de unde poti aduna informatii),dar punerea practica ne omoara .Cu riscul de a pierde 1000$
( pretul-inclusiv delivery direct de la producator si taxele vamale),voi incerca sa fac acest sistem in speranta ca voi reusii sa am un randament bun .
Asa cum am specificat in ultimul mesaj nu voi instala nimic peste aceasta folie.La noi in Romania se acopera cu re-gips sau tavan fals.Toate firmele au aceeasi procedura de instalare.poate ca acest mic detaliu este mereu ignorat si de aici rezulta si randamentul mic al sistemului .Cred ca deja sunt off topic ,dar imi place sa dau mai multe explicatii,si sigur la rindul meu voi primii mai multe informatii de la toti cei care stiu cite ceva .Putin de colo,putin de dincolo,acumulate cred ca vor da un rezultat pozitiv

Cu respect  

"Minds are like parachutes.They only function when they are open."(Sir James Dewar, Scientist, 1877-1925)

#20
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Foarte misto ideea ta - intrebarea mea este: este obligatoriu sa ai un anumit tip de podea in camere? Ma refer la marmura, sapa, gresie - sau e OK si pt. parchet?

#21
burvic

burvic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2008

View Postpreotul75, on 25th July 2011, 08:07, said:

Foarte misto ideea ta - intrebarea mea este: este obligatoriu sa ai un anumit tip de podea in camere? Ma refer la marmura, sapa, gresie - sau e OK si pt. parchet?

In principiu si parchetul este un radiant de caldura .Sincer nu am cautat prea amanuntit.Marmura si gresia cred ca au un coeficient de acumulare al caldurii mult mai mare decit lemnul-si o perioada mai mare de timp  de radiere.La consum nu ma bag sa zic nimic.Probabil va fi mai mare la gresie decit la lemn  .Adica o suprfata de 1 metru patrat de gresie ,va radia mai mult timp cadura decit aceeasi suprafata acoperita cu lemn /parchet.
Cred ca se poate folosi aceasi relatie de comparatie precum caloriferele
Calorifele de fonta si cele de tabla.Cel de fonta radiaza mai mult si se incalzeste mai greu,iar cel de tabla radiaza  mai putin timp  si si se va incalzi mai repede .Cele spuse aici sunt testate de mine acasa.Am centrala pe combustibili solizi si am aceste 2 tipuri de calorifere.

In plus mai este un motiv tare neglijat. Ptr instalarea pe plafon. Covoarele sau mochetele din fir sintetic sau origine animala  nu radiaza caldura dupa ce au fost expuse la undele infrarosii.Aceste acumuleaza si stocheaza caldura -mai putin decit pardoseala -Asta nu inseamna ca nu treb sa avem nimic pe pardoseala,dar nici sa fie acoperita total sau aproape total.Covoarele ,pe linga design au si rolul de a proteja organismul de raceala podelei.In cazul in care podeaua e calda ....nu le mai vad utilizarea. Fiecare cu parerea lui.
In rest .....mai cauta poate gasesti ceva mai concret .Iti recomand site-uri sau forumuri din Canada si peninsula Scandinava.Par cele mai reale si la adevar ,au de-a face cu temperaturi mult sub 0 grade.Din UE la fel de bune dar f putine detalii.

Cu respect  

"Minds are like parachutes.They only function when they are open."(Sir James Dewar, Scientist, 1877-1925)

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Se poate in general sub orice, inclusiv lemn - doar ca e bine oriunde le-ai pune sa faci o izolatie intre ele si podea/tavan (in unele locuri sint reglementari speciale care sa te forteze la o izolatie minima ca sa nu irosesti energia, lasind la o parte considerentele de PSI).

Avantajul la podea e ca e mai usor si mai putin riscant sa o faci cu agent termic normal, cu mari economii fata de solutia electrica.

#23
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011
Burvic,
Eu stiu despre ce vb tu.
Incalzirea cu infrarosu iti da acea senzatie placuta de caldura, asemanatoare cu cea pe care ti-o da soarele intr-o zi de iarna. Afara este frig, dar razele soarelui te incalzesc placut. Obiectele masive se incalzesc de la radiatiile IR.

Incalzirea cu panuri radiante are efect benefic asupra sanatatii deoarece panourile imita incalzirea soarelui, functioneaza fara zgomot, nu genereaza curenti de aer, nu ridica praful, nu usuca aerul.

Infrarosul de unda lunga se foloseste in general in terapiile calde. In fizioterapie are efect relaxant asupra corpului. Relaxarea inbunatateste starea fizica si psihica a organismului si in acelasi timp are efecte asemanatoare cu tratamentele de stopare a infectiilor. Patrunde doar cativa mm in piele, imbunatateste circulatia sanguina si asigura o mai buna irigare a musculaturii.

Elimina igrasia si mucegaiul in scurt timp de la montare, mentinand peretii uscati. Are un efect de curatare de microorganisme a peretilor, podelelor si a tuturor corpurilor din camera, in timp ce intreaga incapere se incalzeste uniform.

Efect dezinfectant asupra germenilor patogeni

Sorry pt oftopic, dar macar am lamurit ce vrea Burvic.

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009
Parerile despre acest mod de incalzire sunt diferite,stiu ca si piete deschise sunt incalzite asa.

Edited by anaki, 25 July 2011 - 19:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate