Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Cum vă închipuiați prin 1995-2000 că o să arate piața de telecom azi?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,986
  • Înscris: 13.06.2004
Cum vă închipuiați prin 1995-2000 că o să arate piața de telecomdin România în zilele noastre?

1) Telefonul fix urma să fie rege. Telefonia fixă urma să aibă o rată de penetrare de 100%, aidcă toți locuitorii din mediul urban și rural urmau să aibă telefon fix. Deși multe persoane urmau să aibă telefon mobil (celular), telefonul public nu urma să dispară aproape de tot, deoarece cum convorbirile la mobil nu erau tocmai ieftine, era mai avantajos să suni de pe fix pe fix decât de mobil (celular) pe fix. În plus, nu îmi închipuiam că peste 60% din români vor avea mobil.
2) Telofonia mobilă (celulară) urma să devină mult mai accesibilă (ăsta e unul din puținele visuri care mi s-au îndeplinit). Nu îmi închipuiam însă că atât de multă lume va avea telefon mobil (celular) și că vor exista persoane care să aibă chiar și 2-3 telefoane! Și nu mi s-a îndeplinit visul cu să existe semnal peste tot (adică 100% din teritoriul României să fie acoperit).  :notangel: Mai țineți minte sloganul "Telemobil, se aude peste tot"? Chiar dacă nu se auzea peste tot, eu îmi închipuiam că așa o să fie cu semnalul.

#2
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Nu-mi inchipuiam.  :(

#3
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
In primul rand nu aveam conceptul asta de piata de telecom.Daca cineva pronunta cuvantul telecomunicatii ma duceam imediat cu gandul la Romtelecom si telefonia fixa

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu imi inchipuiam nimic, gandeam doar ca acoperirea mobilelor va creste. Nu concepeam sa apara CATV la tara dar a aparut abia in 2003 cand deja de 3 ani nu mai aveam nevoie de el ca nu mai stateam vacantele acolo odata cu mutarea la casa in 2000.

Mie mi se pare buna acoperirea la Vodafone sau Orange acuma, chiar se aud peste tot pe unde merg, nu prea am ce cauta in locurile in care nu se aud.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,986
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că la un momendat mă gândeam că o să apare și videotelefonia fixă - mă utiam la serialul animat "The Jetston" și ăia aveau videotelefonie - afișarea imaginii se făcea pe niște monitoare C.R.T. mari ;) Deși la un monendat mă gândeam că display-urile L.C.D. se vor extinde (ceea ce s-a și întâmplat), nu mă gândeam că la videotelefonie s-ar putea folosi în cazul lipsei de spațiu monitoare L.C.D. în loc de monitoare C.R.T.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
djl a plecat la mare, ultima vizita 29 iulie si azi e 1 august 2011, si eu tot la mare sunt, chiar la turcaleti in Antalezia, dar am prins Wi-Fi cu leptopisetul asa ca nu dispar de pe forum.  :P

Am incercat chiar astazi sa imi amintesc daca in The Jetsons televizorul lui George Jetson era 4:3 sau 16:9, insa parca era plat gen LCD si nu voluminos ca o "damigeana" CRT. In acel serial se folosea "Are you out of your orbit?" in loc de "Are you out of your mind?".

Locul videotelefoniei fixe a fost luat de video call pe net gen Skype, vedeti ca merge bine cu Japonia (am vazut la Antena 3) ca japanii au conexiuni la net de 1 gbps si merge prost cu Anglia care sunt cam varza cu netul, eu fiind nevoit sa comunic cu cineva care s-a aflat in Anglia o scurta perioada.  :D

Edited by Neaceasca85, 01 August 2011 - 15:42.


#7
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
A fost odata, cand Connex era unul dintre cei mai buni angajatori din piata, alaturi de Petrom, o calitate buna a serviciilor  data de operatorii cei mai buni luati din facultatile de profil. Acum vorbim de semi-analfabeti platiti la nivelul lucratorilor in confectii. Asta e imaginea angajatului telecom care intra in contact cu clientul. Acum situatia e de rahat... Sincer, o scadere extraordinara a calitatii si a nivelului serviciilor. Asta inseamna globalizarea si maximizarea profitului! Inafara de semnal, nu dau doi bani pe telecomul romanesc, si ma feresc de contracte ca dracul de tamaie. Mai ales pe PJ.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,986
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNeaceasca85, on 1st August 2011, 16:36, said:

djl a plecat la mare, ultima vizita 29 iulie si azi e 1 august 2011, si eu tot la mare sunt, chiar la turcaleti in Antalezia, dar am prins Wi-Fi cu leptopisetul asa ca nu dispar de pe forum.  :P

Corect. Am fost la mare. Și din păcate nu am avut interent mobil :crybaby: Că tot am adus vorba de interent mobil, nici prin gând nu îmi trecea că ar putea să apară vreodată așa ceva.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu folosesc deloc internet mobil, am acelasi telefon din 2006 care are habar de ceva dar nu l-am pus in aplicare, folosesc net fix acasa si net fix-Wi-Fi la birou, unde lucrez pe acest laptop primit cadou in 2008 si luat cu mine acum in Turcia, de unde decolez la ora 16:15 si ajung la Slatina pe la 19, netul mobil in roaming sigur, sigur te rupe in 2 la buzunar, urasc orice net care ar avea limite de trafic/suprataxa la trafic in plus. Am vazut cum arata Yahoo Mail pe mobil la fratele meu si pot spune ca nu-mi place absolut deloc interfata mobila, vreau cel putin laptop daca e sa fie cu net.

Am mai zis pe aria de RCS/RDS, dar zic si aici, la hotel Ultra All Inclusive din Turcia netul e cam scump, adica ai un wireless cu viteza mica gratis doar in receptie la parter, pe care video-urile si unele poze nu se incarca caci sunt cumva disabled; si un wireless ce se prinde in camere dar este cu user si parola si contra cost, platesti mai mult in functie de trafic, cineva imi zicea ca e cel putin 9 euro pe zi, asa ca l-am folosit doar pe cel gratis, forumurile au mers bine pe el si astfel nu sunt incarcat cu zeci de pagini de citit cand ma intorc acasa dupa 7 zile.  :notangel:

Edited by Neaceasca85, 03 August 2011 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate