Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 

Achizitie Laptop ACER G730Z-P614G50Mnks

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Buna ziua,

Asa cum bine descrie si titlul subiectului, ma intereseaza sa-mi achizitionez acest laptop.
Mi-am tot pierdut timpul pe diverse site-uri/magazine cautand laptopul perfect (bun si ifetin).
In cele din urma, dupa cateva consultari cu prieteni cunoscatori ai domeniului, am decis sa achizitionez acest model:
http://www.emag.ro/l...--pLX.NAX0C.020
A nu se considera reclama !!!



Am remarcat ca are un raport calitate/pret destul de favorabil.
Doresc, din partea celor mai versati in domeniu, pareri pro si contra sau solutii mai bune(de preferat tot din site-ul mentionat mai sus).
De precizat ca il voi achizitiona in 12 rate fara dobanda, deci, se exclude varianta "dute la magazinul x".


P.s. - am dat "search" si n-am gasit subiect pt. acest model.

Toate cele bune,
Danitos

Edited by Danitos, 14 July 2011 - 15:51.


#2
gandrei3

gandrei3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 25.01.2008
Te-ai orientat foarte bine, deoarece ai ales un model de 17" cu o configuratie decenta, pretul este foarte bun, iar daca scopul folosiri acestui laptop este de a rula aplicatii office si de a naviga pe net, atunci este solutia excelenta.

#3
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
In mare parte il voi folosii pentru aplicatii,net,multimedia..
Pt. jocuri mai usor ca sunt constient ca la banii astia nu pot avea parte de ceva senzational.

De baterie imi poate spune cineva,ceva?
Am inteles ca fiind de 17" " haleste bateria destul de rapid.. ?!

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pai,la autonomia bateriei scrie pana in 3 ore...deci in conditii de utilizare normala (cu ecranul dat pe luminoitate medie sau mica)-net,muzica,aplicatii va tine cam 2 ore.La un film cred va tine 1 jumate ,spre 2 ore.Oricum ,de ce nu iei un dell ca asta?Are procesor-ul mai rapid +contructie mai solida,si mai bine "aerisita".
Dar care este bugetul?Ti neaparat la diagonala de 17"?(daca da,nu stiu daca vei gasi ceva mai ieftin decat acer-ul acela)

#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Bugetul este de 2000-2100 Lei
Doream totusi sa-l iau ceva mai ieftin,1700-1800 Lei..
Dar, daca nu gasesc ceva acceptabil in banii astia ma risc sa merg pana in maxim 2100.

Ce ma deranjat la acel Acer este perioada de 12 luni garantie.. lucru care ma pune putin pe ganduri..

Doream cu diagonala de 17,dar merge si 15.6 la o adica.. :)

Astept in continuare propuneri.

Achizitia o fac in acest weekend sau la incepul saptamanii viitoare.


Iar Dell-ul ala am vazut ca are 2 gb ram... ma dezavantajeaza ca speram ca 1 gb sa`l iau pt. placa video,sa`i maresc puterea

Edited by Danitos, 14 July 2011 - 17:42.


#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
De ce crezi ca dell are perioada de garantie de 2 ani sau chiar 3?Pentru ca nu face produse proaste.La Acer(modelele  ieftine) risti sa te alegi cu un produs prost.Parerea mea este sa mergi pe dell sau asus.Daca poti ai putea mari bugtul la 2200 Ron si ai:
-procesor sandy bridge asemanator la performante cu un i5 din seria trecuta;
-placa video onboard mai buna decat ati radeon-ul 5470,foarte frecvent intalnita in laptopu-uri.
-3 gb ram;
-hdd de 7200 RPM de 500gb
- 3 ani garantie .
Uite aici.
Eu zic ca merita.Cu asta n-o sa ai probleme cel putin 3-4 ani de acum in colo.

Edited by danutz96, 14 July 2011 - 17:52.


#7
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Placa video consta dintr-un procesor grafic, ala conteaza, nu cat ram are, ram-ul nu face calcule matematice. Fa un efort si ia i3 sandy bridge, placa video integrata e foarte decenta.

#8
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
arata bine si Dell-ul asta, doar ca tot mai pun cate`o suta,cate`o suta si creste bugetul,lucru ce nu`l doresc..!
Deja incep sa`mi iau gandul de la acel Acer ales de mine, sa renunt si la varianta de 17",in speranta ca gasesc ceva mai bun pe diagonala mai mica.

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
2200 lei si te-ai scos;)
Nu uita ca ai 3ani garantie.

Edited by danutz96, 14 July 2011 - 18:15.


#10
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
voi incerca sa tin cont de toate sfaturile care le primesc din partea voastra, iar la final sper sa iau decizia ce-a mai buna

#11
korky97

korky97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 22.04.2010
Uite și un comentariu:

Carcasa: - plastic calitativ inferior, rest palm-ul si carcasa lid aduna cu usurinta amprente si urme. Totusi, pe langa aceste neajunsuri, design-ul si imbinarile sunt chiar ok.
Display: - este super glossy, reflecta orice. Trebuie sa-l folosesti undeva unde ai nu raze de lumina puternice. Unghiul de vizualizare iarasi e foarte mic. Se poate observa la filme/clipuri, pe verticala mai mult. Foarte prentios si la acest capitol.
Tastatura: - tastele reactioneaza suficient de bine cat si functionalitatile sunt ok, insa se aude foarte aiurea cand tastezi, ca si cum ai lovii o bucata de tabla. Un sunet de butoane arcuite )...Parca ai avea un greier sub tastatura
DVD-Player: butonul de eject este bagat cumva mai adanc in carcasa dvd-ului, astfel incat trebuie sa-l apesi foarte precis, cu un obiect sau cu unghia. Iarasi dvd-playerul e foarte firar, scos afara, nu prea e stabil.
Daca aceste impedimente/compromisuri pot fi trecute cu vederea in avantajul performantei/pret oferite atunci GO FOR IT.

Voi vă uitați la "comentarii" când căutați un produs?

#12
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Da ,mai korky,normal ca m-am uitat.Singura problema mai grava,sa zic asa ar fi display-ul,care este glossy(oricum sunt putine cele cu ecran mat).In rest carcasa este destul de rezistenta,doar n-o sa se apuce sa dea cu el de pereti sa vada cat de rezistenta e.Orice laptop se sparge daca il lovesti/busesti tare+ca(,) caracasa de la dell este mult mai de calitate decat la acer.Cu tastatura si dvd rw nu cred ca o sa aiba probleme.
P.S.:Daca vrei materiale de calitate alegi apple sau sony.(pe ele chiar le-am pipait ,si ce sa zic,mi-au  lasat o impresie buna.Si dell are materiale de calitate ,ca daca ar fi ca la MSI ,n-ar mai avea 1 an garantie(ca la acer).
Gandeste-te si tu umpic.Pe forumu' asta sunt o groaza care au cumparat dell-ul si nu s-au plans ca au ramas cu display-ul in mana,sau s-a rupt in 2 laptopu'.
Eu cred ca este o investitie foarte buna la acest pret.Go for it!(dupa cum zicea aautorul review-ului).

Edited by danutz96, 14 July 2011 - 18:33.


#13
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
In acest moment tot ce pot spune este ca sunt intr`o mare incertitudine.
Este prima achizitie a uni laptop,si as vrea sa iasa perfect :D

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View PostDanitos, on 14th July 2011, 17:43, said:

Este prima achizitie a uni laptop,si as vrea sa iasa perfect :D
Cine nu vrea... :rolleyes:

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Vrei 17 sau 15.6 pana la urma? Daca-l vrei si portabil te sfatuiesc sa iei de 15.6", altfel il consider prea mare. Dar sunt subiectiv.
Garantia o consider foarte importanta la un laptop. RAM-ul poate fi adaugat usor la multe laptopuri, fara pierdere de garantie, asadar nu e tocmai un motiv sa nu cumperi.
Bine, vei mai da ceva bani pe inca 2GB RAM spre exemplu, dar nu e scumpa.
Nu prea mi se pare ok in rate, dar daca o faci poti sa cumperi unul o idee mai performant, sa stii ca merita, ca nu-i lent, ca face banii si ca esti multumit de el chiar si cand termini de platit. :)
Cumpara cu o placa video dedicata, daca vrei si ceva joculete, mai noi, mai vechi, dupa capacitatea ei. Dar tot ar fi mai ok...

#16
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postd4m4g3, on 14th July 2011, 17:53, said:

Cumpara cu o placa video dedicata, daca vrei si ceva joculete, mai noi, mai vechi, dupa capacitatea ei. Dar tot ar fi mai ok...
Daca  vrei sa  joci pe el,da iti trebuie o placa dedicata(e mai scumpa),insa se va incvalzi laptop-ul ,va face mai mult zgomot, si ii va scadea autonomia.
Personal cred ca laptop-urile nu sunt facute pentru performanta,ci pentru portabilitate(sau de ce nu ,pentru a elibera casa de atatea cabluri).

#17
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Prefer in rate pentru ca SUNT 12 RATE FARA DOBANDA !!!
eventual rambursez anticipat daca am finante :)

merge si 15.6 .. 17 era poate un moft..

de portabilitate ce pot spune.. nu ma apuc sa ma plimb cu el pe strada,plec undeva il pun in masina.. deci nu`i o problema..

#18
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Daca il vei folosi ca un desktop replacement merita de 17, dar nu e un capat de tara, eu ma descurc onorabil si cu 15,6. Am lucrat o zi pe unul cu 17 inch si e alta viata totusi. :)

View Postkorky97, on 14th July 2011, 19:25, said:

Voi vă uitați la "comentarii" când căutați un produs?
Depinde si cine scrie comentariile alea. Am avut pe mana cateva n5010 si stiu cum e, doar tastatura e intr-adevar ciudata, in rest nu ai ce reprosa. 90% din laptopuri au ecran glossy si unghiuri proaste, sunt TN-uri banale, iar carcasele la fel sunt lucioase si se vad urmele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate