Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

In atentia guvernului 2 propuneri pentru taxe inmatriculari si alte taxe auto!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004
1. Propun plata unei taxe de 200 euro de catre vanzator si cumparator la o tranzactie indiferent de masina supusa acesteie, la aceasta sa se adauge obligatoriu identificare+ITP. statul ar incasa aproximativ 500 euro bani care azi se duc in Bulgaria.
2. Numerele rosii - 5 zile pentru orice masina fara ITP si pe orice perioada pentru o masina cu ITP valabil. E o tampenie cat pierde statul si cetateanul din cauza limitarii la 3 seturi pe cate 30 zile.

Nu-nteleg de ce se suprataxeaza la inmatriculare masinile pe baza normei de poluare si a motorului cand asta se poate face prin impozitare. Daca le e frica de neplata impozitelor se pot introduce alerte pe un sistem national si oprite in trafic, ridicare placute, certificat, blocarea accesului la asigurari, roviniete, etc...

Edited by partyman, 05 July 2011 - 17:58.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Partyman, astea chiar sint povesti pentru o tuica, nu pentru legis.

- cum fac 200 sau 2x200 "aproximativ 500" nu prea stiu
- de ce s-ar intoarce banii in Romania si nu s-ar duce lumea in continuare in Bulgaria sa inmatriculeze (mai ales daca maresti impozitul cum spui) iar nu stiu
- nu prea inteleg ce vrei sa faci cu numerele rosii pe o masina fara ITP (pe care oricum poti sa le obtii si azi). Oricum nu poti sa circuli legal cu ea. In ceea ce priveste "numere rosii nelimitate", exista asa ceva: numerele normale (daca nu te deranjeaza culoarea). Te limiteaza cu numerele rosii tocmai ca sa te forteze sa faci toti pasii si sa platesti toate taxele pentru numere normale
- impozitul nu il maresc pentru ca ar trebui sa mareasca impozitul la toti prapaditii care au deja masini. Daca ar pune 300 euro pe an la Dacia berlina (si masini similare) ar iesi revolutie. Daca iti pune taxa mii de euro pe masini (chiar foarte ieftine) aduse de afara nu iese nimic ca aia care aduc masini sint "mai smecheri" si "isi permit"

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,745
  • Înscris: 06.07.2005
Asteptam sa intre Guvernul pe Softpedia si sa analizeze propunerile

#4
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004

View Postf300, on 5th July 2011, 19:23, said:

Partyman, astea chiar sint povesti pentru o tuica, nu pentru legis.

- cum fac 200 sau 2x200 "aproximativ 500" nu prea stiu
- de ce s-ar intoarce banii in Romania si nu s-ar duce lumea in continuare in Bulgaria sa inmatriculeze (mai ales daca maresti impozitul cum spui) iar nu stiu
- nu prea inteleg ce vrei sa faci cu numerele rosii pe o masina fara ITP (pe care oricum poti sa le obtii si azi). Oricum nu poti sa circuli legal cu ea. In ceea ce priveste "numere rosii nelimitate", exista asa ceva: numerele normale (daca nu te deranjeaza culoarea). Te limiteaza cu numerele rosii tocmai ca sa te forteze sa faci toti pasii si sa platesti toate taxele pentru numere normale
- impozitul nu il maresc pentru ca ar trebui sa mareasca impozitul la toti prapaditii care au deja masini. Daca ar pune 300 euro pe an la Dacia berlina (si masini similare) ar iesi revolutie. Daca iti pune taxa mii de euro pe masini (chiar foarte ieftine) aduse de afara nu iese nimic ca aia care aduc masini sint "mai smecheri" si "isi permit"
- daca adaugi identificare+ITP la cei 400.
- numere normale se obtin pentru masini inscrise in tara dar cele care nu sunt inscrise? daca au expirat cele 3 seturi ce fac daca nu vreau sa-nscriu masina si vreau s-o vand(cam cat costa o platforma)? in germania de ce se poate? aia sunt mai prosti ca noi?
- daca taxele ar fi aceleasi ca cele pentru inscrierea in bulgaria(~450 euro) unde crezi ca si-ar inscrie romanii masina?

Departe de mine sa zic ca as inventa roata dar daca altii castiga bani buni din comertul cu masini(ma refer la stat) de ce la noi sunt atatea oprelisti. Noi vrem sa fim mai catolici decat papa.

Edited by partyman, 05 July 2011 - 19:42.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E problema cumparatorului ce face cu masina dupa ce i-ai vindut-o. Oricum mi se pare ridicol ca persoana fizica sa iti expire trei seturi de numere rosii, in afara cazurilor de masini vindute de nspe ori cu procura si fara ca proprietarii sa fie trecuti in talon, etc. Firmele au platforma oricum si costurile operarii sint minime.

Nu stiu care sint conditiile in Germania pentru numere rosii dar dupa cum spuneam in Romania Te limiteaza cu numerele rosii tocmai ca sa te forteze sa faci toti pasii si sa platesti toate taxele pentru numere normale.

#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,028
  • Înscris: 17.10.2004

View Postf300, on 6th July 2011, 07:55, said:

E problema cumparatorului ce face cu masina dupa ce i-ai vindut-o. Oricum mi se pare ridicol ca persoana fizica sa iti expire trei seturi de numere rosii, in afara cazurilor de masini vindute de nspe ori cu procura si fara ca proprietarii sa fie trecuti in talon, etc. Firmele au platforma oricum si costurile operarii sint minime.

Nu stiu care sint conditiile in Germania pentru numere rosii dar dupa cum spuneam in Romania Te limiteaza cu numerele rosii tocmai ca sa te forteze sa faci toti pasii si sa platesti toate taxele pentru numere normale.
Eu cred ca e o mare idiotenie, crezi ca cineva ar putea circula la nesfarsit cu numere rosii la un cost de 100 lei/luna, 1200 pe an? Aici vorbim de persoane fizice. Care-i problema daca masina se vinde de nspe ori? La urma urmei e o marfa...Poate unii o iau pentru piese si o dezmembreaza, de ce s-o inmatriculeze? Poate eu vreu sa circul 1-2 luni pe an cu masina, atat imi permit...Daca am de adus masina de la 3-400 km, costul platformei e mai mare decat al masinii...repet idiotenia cu limitarea seriilor de numere rosii e mare rau de tot...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate