Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

Conectare wireless rds

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bogdan13uk

bogdan13uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2011
Salut , am si eu urmatoarea situatie:

Am internet de la Rds(fiberlink 1) si vreau sa stiu daca pot folosi vechiul modem wireless de la Romtelecom(Thompson tg585) pe post de router wireless pentru Rds?
Daca se poate as vrea sa stiu si cum exact.
Multumesc!

#2
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Din cate vad, router-ul acela are intrare ADSL. Deci nu il poti folosi pentru RDS, care e pe cablu UTP.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,790
  • Înscris: 15.06.2004
Ai nevoie de asa ceva - http://forum.softped...howtopic=263503

#4
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 22.07.2004
decat intr-o combinatie cu un alt router fara wireless sau un switch.

#5
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
bogdan13,

poti folosi ST585 pe post de AP (Access Point) wireless si eventual ca switch pentru inca trei aparate pe cablu.
mie mi-au inlocuit beleaua de ST585 cu un Huawei acum vreo 2 ani, intre timp am trecut si eu la rds fiberlink si Huaweiul a aterizat in sufragerie unde tot aveam nevoie de un switch pentru tv+ps3+media player si in plus acopera mai bine semnalul wireless de la parter.

mai ai nevoie de un router cu care sa te legi la rds, poate fi si wireless daca ai de acoperit o suprafata mare sau doar wired (eu am un tplink cu 1wan/8lan, cam lent chiar si pentru fiberlink 2 - max 35mbps)

cam ce ar trebui sa faci:
- legi prin cablu cite un port lan de la st585 si routerul de acces internet rds
- te asiguri ca st585 are alta adresa decit celelalt router, dar in aceeasi clasa, de exemplu 192.168.1.1 routerul rds si 192.168.1.200 thompsonul
- dezactivezi la thompson serviciul dhcp intern si-i spui adresa celuilalt (care are dhcp activat) - asta nu mai stiu exact cum se face la tompson, dar la huawei n-au fost probleme
- daca ai wireless si pe routerul rds incearca sa la dai nume diferite (ssid), thompson are si o optiune de wireless relay dar trebuie sa o incerci.

daca ai o retea foarte simpla mai bine renunti la st585, routere nepretentioase cu wireless n gasesti muuuult mai eftin decit a fost thompsonul la vremea lui.

bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate