Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 

Probleme cu vecinii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Melimel

Melimel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.05.2005
Am de tencuit spatele casei si de placat cu polistiren. Problema este ca vecinul din spate nu prea vrea sa ma lase sa intru in curtea lui iar alta cale de acces nu exista. In cazul in care nu ajung la intelegere cu el pe cale amiabila ce pot face? Trebuie neaparat sa tencuiesc spatele casei si vreau sa stiu ce spune legea in acest caz.

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Daca scrie pe hartie ca e terenul lui, daca e rautacios, nu mai tencuiesti tu nici la pastele cailor :)

#3
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Trebuie sa existe o modalitate. Daca nu, angajezi alpinisti utilitari.

#4
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Are vreun motiv sa nu te lase in curtea lui?

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Rautatea nu poate fi un motiv suficient? Daca omul nu e dus la biserica, nu ai ce-i face.

#6
Melimel

Melimel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.05.2005

Zazie, on Sep 8 2005, 10:03, said:

Rautatea nu poate fi un motiv suficient? Daca omul nu e dus la biserica, nu ai ce-i face.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu are absolut nici un motiv. Noi ne intelegem bine cu toata lumea de pe strada. Oricum ceilalti vecini ne-au avertizat ca este un tip super dificil, ciudat chiar. Ma tem sa dau banii pe materiale si apoi sa ma trezesc ca nu le pot folosi. O sa mai vorbim inca o data cu el , sper sa nu se suceasca.Vroiam sa stiu ce spune legea...O cunostinta mi-a zis ca este obligat de primarie sa-mi dea voie sa tencuiesc (?!)

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vecinul tau e suveran pe terenul lui in privinta asta

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vecinul tau e suveran pe terenul lui in privinta asta si nu ai ce sa-i faci inafara de a il momi cu ceva bani sau ceva de genul asta

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vecinul tau e suveran pe terenul lui in privinta asta si nu ai ce sa-i faci inafara de a il momi cu ceva bani sau ceva de genul asta

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu sint in principiu de partea vecinului. Nimeni si nimic nu ar trebui sa dea dreptul unor oameni sa abuzeze de drepturile si proprietatile altor oameni. Daca vecinul nu doreste sa intri pe proprietatea lui si nu trebuie sa executi o lucrare de care sa depinda secruitatea, siguranta sau mai stiu eu ce a oamenilor, sau pentru a preveni o situatie periculoasa, nu ar trebui sa poti intra. In fond pentru asta e proprietatea. Pe propietatea sa, omul e zeu si nu doar asa, cand il lasa altii, oricat de bine intentionati ar fi. Daca cineva nu gandeste ca altii, acei altii acuzandu-l ca este dificil, rau, etc, nu fac altceva decat sa demonstreze unui observator neutru ca de fapt ei sint ceea ce sustin ca este vecinul, ba chiar mai mult. Libertatea unui om nu tine de bunul plac al altor oameni.

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Alpinisti utilitari ;)

#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

Ion_de_la_Raion, on Sep 8 2005, 21:26, said:

Eu sint in principiu de partea vecinului. Nimeni si nimic nu ar trebui sa dea dreptul unor oameni sa abuzeze de drepturile si proprietatile altor oameni. Daca vecinul nu doreste...
Ca de aceea exista vecinii... in loc sa te ajute daca ai nevoie, trebuie sa fie primii care te incurca... Ca suntem români si vorba aceea: ...''să moară și capra vecinului''...  B)

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 02.09.2005
nu sunt expert in materie, dar am impresia ca nici tu nu prea ai fost corect cu el. in sensul ca, daca nu ma insel, in momentul construirii trebuia sa pastrezi o distanta de minimum 1 metru fata de proprietatea lui (legea constructiilor)...metrul asta ti-ar fi dat posibilitatea sa tencuiesti fara probleme...din cate inteleg de la tine, am impresia ca asta nu prea ai facut-o...asa ca atata timp cat tu te-ai infundat cu casa in "nasul" lui fara sa te gandesti  el de ce s-ar gandi acum la tine si te-ar ajuta?

Edited by jericho, 09 September 2005 - 08:37.


#14
Melimel

Melimel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.05.2005
Eu am cumarat casa anul trecut de la niste persoane care nu s-au inteles cu acest vecin pe motive rasiale, ceea ce nu este cazul nostru. Din pacate casa este igrasioasa ( acest lucru l-am constat iarna trecuta - prima iarna in care am locuit in aceasta casa) si foarte friguroasa.din cauza ca peretii sunt din BCA subtire. Am un copil mic  caruia nu-i face bine igrasia. Deci, casa era deja construita pe hotar ( in locul unei case vechi). Eu nici macar nu-l cunosc pe proprietar ci pe fiul acestuia care mi-a spus ca nici el nu se intelege cu taica-sau...Oricum s-ar vedea si in curtea lui mai frumos un perete tencuit si nu l-as deranja mai mult de cateva zile, chiar nu mai exista  bunavointa pe lumea asta?  Casa este in Rahova si curtile sunt f.mici, majoritatea caselor fiind lipite unele de altele. Vecinii de pe lateral au fost super OK...

#15
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Daca peretele casei tale a fost construit chiar pe hotar si tu vrei sa plachezi cu polistiren de 5 cm vecinul poate sa spuna ca ii micsorezi lui curtea cu acei 5 cm... si nu prea ai contraargument aici. Daca el nu vrea sa te lase e nasoala problema ta. Incearca sa te intelegi cumva cu el. Gaseste-i si tu un punct sensibil de "gâdilat", promite-i ceva care il intereseaza. Altfel mai ai solutia sa pui polistirenul pe interior pui de 3cm si costa te costa si mai ieftin :)) Dar e mult mai mare balamucul.
Bafta.

#16
Melimel

Melimel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.05.2005

Melimel, on Sep 9 2005, 09:23, said:

Eu am cumarat casa anul trecut de la niste persoane care nu s-au inteles cu acest vecin pe motive rasiale, ceea ce nu este cazul nostru. Din pacate casa este igrasioasa ( acest lucru l-am constat iarna trecuta - prima iarna in care am locuit in aceasta casa) si foarte friguroasa.din cauza ca peretii sunt din BCA subtire. Am un copil mic  caruia nu-i face bine igrasia. Deci, casa era deja construita pe hotar ( in locul unei case vechi). Eu nici macar nu-l cunosc pe proprietar ci pe fiul acestuia care mi-a spus ca nici el nu se intelege cu taica-sau...Oricum s-ar vedea si in curtea lui mai frumos un perete tencuit si nu l-as deranja mai mult de cateva zile, chiar nu mai exista  bunavointa pe lumea asta?  Casa este in Rahova si curtile sunt f.mici, majoritatea caselor fiind lipite unele de altele. Vecinii de pe lateral au fost super OK...

<{POST_SNAPBACK}>

OK , sa-ti spun mai exact:
intre noi si vecin exista un spatiu de cca.10 cm de teren si gard ( al nostru) .  Dar  nu ne putem folosi de cei 10-15 cm. pt. acces ca nu suntem muste. Insa eu nu prejudiciez acet om cu nimic , chiar i-am oferit gardul acesta din spate care este mai bun decat gardul lui. Baiatul lui ( prin intermediul caruia noi discutam ne-a spus ca daca mergem la notar si-i dam scris ca suntem de acord ca el sa-si lipeasca o casa ( candva) de casa noastra ne permite accesul. Noi am fost de acord si cu acesta varianta numai sa ne lase sa tencuim si sa punem polistiren ( de 7 cm) si sa tencuim pe SPATIUL NOSTRU , pana in gardul nostru. Ne-a transmis ca dupa ce-si culege via  ( are cateva joarde de vita de vie chiar in spatele casei) mai vedem... Mie mi-e teama ca se razgandeste .Stiu ca exista varianta de izolatie pe interior dar spatele trebuie oricum tencuit ca nu exista nimic pe BCA si nici nu iau din spatiul omului.

#17
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

jericho, on Sep 9 2005, 09:37, said:

nu sunt expert in materie, dar am impresia ca nici tu nu prea ai fost corect cu el. in sensul ca, daca nu ma insel, in momentul construirii trebuia sa pastrezi o distanta de minimum 1 metru fata de proprietatea lui (legea constructiilor)...metrul asta ti-ar fi dat posibilitatea sa tencuiesti fara probleme...din cate inteleg de la tine, am impresia ca asta nu prea ai facut-o...asa ca atata timp cat tu te-ai infundat cu casa in "nasul" lui fara sa te gandesti  el de ce s-ar gandi acum la tine si te-ar ajuta?

<{POST_SNAPBACK}>



Din cate stiu eu, distanta minima legala este de 60 cm.

#18
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 30.08.2005
iote si tu, daca-ntelegi ceva din Codu' asta Civil:

"  ART. 594
    Fiecare coproprietar poate sa zideasca în contra unui zid comun și sa bage grinzi sau legături în toată grosimea zidului, lăsând 54 milimetri despre vecin, fără prejudiciul dreptului ce are vecinul ca sa scurteze acele grinzii până la jumătatea zidului, în caz când și el ar voi a pună grinzi tot în acele locuri, sau a lipi un coș.
    ART. 595
    Orice coproprietar poate sa înalte zidul comun, dar e dator a face singur cheltuiala înălțării, reparațiile de întreținere pentru sarcina cauzată zidului comun în proporție cu înălțimea.

    ART. 598
    Orice vecin al unui zid poate să-l facă comun, în parte sau tot, plătind stapanului zidului jumătatea din valoarea sa, sau jumătate din valoarea părții ce vrea sa facă comuna, precum și jumătate din valoarea locului pe care este cladit zidul.
   ART. 599
    Unul din vecini nu poate găuri zidul comun, nici sa alăture sau sa sprijine pe dânsul vreo lucrare, fără consimțământul celuilalt.
    ĂŽn caz de împotrivire, el nu poate face aceasta fără a regula mai întâi prin experți mijloace necesare pentru ca acea lucrare sa nu vatame drepturile celuilalt.

ART. 613
    Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanță de șase decimetri."


sorry, mai mult n-am gasit..

Edited by CRG, 09 September 2005 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate