Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

Cumparaturi cu card de credit !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 16.12.2004
Vreau sa renovez si sa mobilez un apartament. Nu am bani cash ci un card de credit (cu descoperire de cont). Ma intereseaza de unde pot cumpara cu el:
1. Var lavabil si restul de chestii pentru zugravit.
2. Gresie, faianta.
3. Parchet laminat.
4. Mocheta sau covoare.
5. Mobila (bucatarie, dormitor)
6. Geam termopan (mai ales)

Va multumesc.

#2
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Nu au preturile cele mai bune, insa ai cel putin 3 variante: Praktiker, Bricostore sau HomeDesign Mall (vizavi de stadionul Ghencea).

#3
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 16.12.2004
Ce înseamnă că nu au prețurile bune? M-ar interesa punctele mentionate mai sus.
Ceva de genul : gresia o gasesti la X, parchet gasesti la Y si asigura montajul.

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.111
  • Înscris: 02.09.2005
dar ce ai, te doare mana sa scoti bani cash de pe card? sau preferi sa dai mai mult pe toate alea? fiindca sunt locuri din care poti cumpara mai ieftin...dar trebuie sa ai cash...oricum, sa stii ca transportul nu mai poti sa-l faci cu cardul fiindca, din pacate, nu are nimeni aparat de card in masina... :D  :w00t:

#5
toyota

toyota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 22.08.2005

jericho, pe Sep 8 2005, 15:01, a scris:

dar ce ai, te doare mana sa scoti bani cash de pe card? sau preferi sa dai mai mult pe toate alea? fiindca sunt locuri din care poti cumpara mai ieftin...dar trebuie sa ai cash...oricum, sa stii ca transportul nu mai poti sa-l faci cu cardul fiindca, din pacate, nu are nimeni aparat de card in masina... :D  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>



Băi puișor,
e card de CREDIT ! Da ?!

La un astfel de card ai o linie de credit la dispozitie pe care o poti folosi in general doar la cumparaturi si mai putin poti retrage numerar.

La RZB ai posibilitatea sa retragi lunar numerar maxim 40% din valoarea creditului ! Deci daca are o linie de 10 mil poate retrage doar 40% adica 4 mil si asta cu comisioane maricele !

Este preferabil sa faci achizitia direct cu ajutorul cardului pt că si deoarece nu platesti comision. Sau cel putin asa te pacalaesc cei de la RZB !


Clar puisor ?! ?! ?!

Editat de toyota, 08 septembrie 2005 - 16:39.


#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005

roman, pe Sep 7 2005, 09:36, a scris:

Nu am bani cash ci un card de credit (cu descoperire de cont)
sa clarificam: tu ai card de credit (adica cu linie de credit deschisa separat) sau card de debit cu facilitate de cont descoperit?

In primul caz intr-adevar utilizarea de cash din linia de credit este mai scumpa si are o limita mica, dar in al doilea caz poti retrage cash ca de pe un card de debit obisnuit, pana in limita de overdraft stabilita cu banca.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.111
  • Înscris: 02.09.2005
mai flacaule,


pentru informatia ta afla ca sunt din bucuresti si, intamplator nu am numai un singur card ci chiar trei...bcr, brd si raiffeien...si la nici unul din ele nu mi se interzice sa retrag numerar doar in anumite procente...daca vreau popt sa ii scot pe toti....e mai clar asa flacaule?

#8
toyota

toyota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 22.08.2005

jericho, pe Sep 8 2005, 16:11, a scris:

... vreau popt ...

<{POST_SNAPBACK}>

pot  :console:

Nu te agita iubite așa.  :D  Ai griija la ce limba..j folosești.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.111
  • Înscris: 02.09.2005
"bai" mi e pare mult mai de prost gust decat "mai"...asa ca mai intai uita-te in ograda ta si pe urma atentioneaza-i pe altii de limbaj.....sper ca incetezi de acum....fiindca eu,unul, nu am de gand sa iti mai raspund la toate prostiile...

#10
toyota

toyota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 22.08.2005
http://www.rzb.ro/pe...zice.php?pg=4_1

Citat

Cardul de credit Raiffeisen Bank Standard

Caracteristici:

card de credit, in lei, pentru persoane fizice
utilizare nationala si internationala (in strainatate se face automat conversia in moneda tarii respective)
limita de credit este stabilita de banca pentru fiecare utilizator, intre 200 si 3.500 de Euro (echivalent lei)
rambursare lunara minima: 5% din valoarea creditului utilizat
pana la 4 carduri atasate contului de credit, in afara de cardul principal
limita lunara de cheltuiala: 100% din limita acordata de banca pentru plati la comercianti, 40% pentru retrageri de numerar
nu necesita giranti, asigurare sau alte garantii

Citat

Caracteristici:

card de credit, in lei, pentru persoane fizice
utilizare nationala si internationala (in strainatate se face automat conversia in moneda tarii respective)
limita de credit este stabilita de banca pentru fiecare utilizator, intre 200 si 3.500 Euro (echivalent lei)
rambursare lunara minima: 5% din valoarea creditului utilizat
pana la 4 carduri atasate contului de credit, in afara de cardul principal
limita lunara de cheltuiala: 100% din limita acordata de banca pentru plati la comercianti, 40% pentru retrageri de numerar
nu necesita giranti, asigurare sau alte garantii

Citat

Caracteristici:

card de credit, in lei, pentru persoane fizice
utilizare nationala si internationala (in strainatate se face automat conversia in moneda tarii respective)
limita de credit este stabilita de banca pentru fiecare utilizator, intre 2.500 si 6.000 de Euro (echivalent lei)
rambursare lunara minima: 5% din valoarea creditului utilizat
pana la 4 carduri atasate contului de credit, in afara de cardul principal
limita lunara de cheltuiala: 100% din limita acordata de banca pentru plati la comercianti, 40% pentru retrageri de numerar
nu necesita giranti, asigurare sau alte garantii

Clar puișor ?!

#11
roman

roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 160
  • Înscris: 16.12.2004
toyota are dreptate. Cardul meu este co-branded Connex si Raiffeisen si vreau sa-l folosesc pentru cumparaturi din doua motive:
1. Daca scot bani cash pot scoate doar 40% din linia de credit si dobinda o platesc din ziua in care scot banii.
2. Daca platesc cu el la cumparaturi am o perioada de gratie de 50 zile (fara dobinda) si o reducere de aproximativ 1.5% prin punctele de loialitate date de Connex.
Nu vreau sa fac reclama bancii dar serviciul a fost excelent. Acum sa revenim la probleme. De unde cumpar ceea ce mi-am propus (var, gresie, parchet, mocheta, mobila, termopan) si daca se poate cit mai mult cu cardul. Eventual comparatii intre preturi pentru a gasi o varianta buna.

Multumesc

#12
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004

jericho, pe Sep 8 2005, 17:11, a scris:

mai flacaule,
pentru informatia ta afla ca sunt din bucuresti si, intamplator nu am numai un singur card ci chiar trei...bcr, brd si raiffeien...si la nici unul din ele nu mi se interzice sa retrag numerar doar in anumite procente...daca vreau popt sa ii scot pe toti....e mai clar asa flacaule?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te mai agita si mai ales nu mai abera. In ceea ce priveste Raiff, pot sa iti zic ca nu e deloc asa cum zici tu (atentie, vorbim de carduri de credit, nu de debit, sau cu overdraft). Poti sa scoti cash doar 40% din linia de credit si cu o dobanda, de mai bine te lasi pagubas. Daca platesti direct cu cardul, ai acces la intreaga suma si nici nu ai dobanda in primele 3 luni.

#13
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Eu am facut casa in primavara si am fost in toate trei inainte sa cumpar si m-am interesat de preturi. mai e un magazin mare in Valea Cascadelor caer accepta carduri, "Delta" parca se numeste. In Bricostore gresia costa intre 30 si 80 RON/mp, faianta ceva mai ieftin, parchet intre 25 si 90 RON/mp, prea putine variante de mobila, termopan la preturi comparabile cu alte magazine.

Numai tu stii ce iti bagi in casa, asa ca cel mai sigur investesti ceva timp si le faci o vizita la fiecare. Mobila gasesti si prin alte parti.

Off-topic: sunt si eu curios ce card de CREDIT are jericho la Raiffeisen fara limita procentuala de retragere numerar. Faci parte cumva din top-managementul acestei banci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate