Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...
 Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone
 La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 

Lungime linie, arie la scara 1:5000

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
m3tall11

m3tall11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2010
Salut! Am de facut un proiect pentru la facultate si trebuie sa masor cateva lungimi si arii pe o harta data de profesoara mea. Harta in formatul a4 pe hartie e la scara 1:5000, am scanat-o in format .jpg si am zis sa folosesc AutoCAD sa masor mai rapid ariile si lungimile respective. Bag poza in autocad imi apare trag o linie si imi da o valoare ex: 27.8m apoi ma duc babeste pe foaia respectiva a4 si masor cu rigla imi da 14.2 cm = 0.71 km :deadtongue:

Va rog mult de tot sa ma indrumati si pe mn cum pot sa masor si eu corect la scara 1:5000 lungimile si ariile pe o poza a unei harti sau sa ma indrumati catre un alt program mai eficient. Ms!

#2
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ia lățimea jpg-ului scanat, să zicem 210mm. Dacă în Autocad 1 unitate din desen o consideri 1 metru, jpg-ul tău ar trebui să aibă 0,21m x 5000 lățime, deci 1050m (unități desen).
Construiește o linie de 1050m și scalează poza folosind SCALE și opțiunea REFERENCE.
Uite cam ce face comanda -> http://www.cadblog.n...-in-autocad.htm

Edited by Aries(ro), 14 April 2011 - 23:14.


#3
m3tall11

m3tall11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2010

 Aries(ro), on 15th April 2011, 00:12, said:

Ia lățimea jpg-ului scanat, să zicem 210mm. Dacă în Autocad 1 unitate din desen o consideri 1 metru, jpg-ul tău ar trebui să aibă 0,21m x 5000 lățime, deci 1050m (unități desen).
Construiește o linie de 1050m și scalează poza folosind SCALE și opțiunea REFERENCE.
Uite cam ce face comanda -> http://www.cadblog.n...-in-autocad.htm

Ok am cam inteles dar partea cu luatu latimea.....de unde o iau din realitate sau masor in autocad cat e latimea? explika te rog mai pe indelete

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Un A4 are 210mm/297mm și în cazul tău ai o hartă la 1/5000; de aici rezultă că este reprezentarea a 1050/1485 metri. Ce nu e clar?
Introdu jpg-ul în Autocad și fă-l să ajungă de 1050 unități lățime, ți-am scris și cum faci asta. Așa vei aduce jpg-ul la 1/1 și vei putea măsura direct ariile etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate