Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Lungime linie, arie la scara 1:5000

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
m3tall11

m3tall11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2010
Salut! Am de facut un proiect pentru la facultate si trebuie sa masor cateva lungimi si arii pe o harta data de profesoara mea. Harta in formatul a4 pe hartie e la scara 1:5000, am scanat-o in format .jpg si am zis sa folosesc AutoCAD sa masor mai rapid ariile si lungimile respective. Bag poza in autocad imi apare trag o linie si imi da o valoare ex: 27.8m apoi ma duc babeste pe foaia respectiva a4 si masor cu rigla imi da 14.2 cm = 0.71 km :deadtongue:

Va rog mult de tot sa ma indrumati si pe mn cum pot sa masor si eu corect la scara 1:5000 lungimile si ariile pe o poza a unei harti sau sa ma indrumati catre un alt program mai eficient. Ms!

#2
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ia lățimea jpg-ului scanat, să zicem 210mm. Dacă în Autocad 1 unitate din desen o consideri 1 metru, jpg-ul tău ar trebui să aibă 0,21m x 5000 lățime, deci 1050m (unități desen).
Construiește o linie de 1050m și scalează poza folosind SCALE și opțiunea REFERENCE.
Uite cam ce face comanda -> http://www.cadblog.n...-in-autocad.htm

Edited by Aries(ro), 14 April 2011 - 23:14.


#3
m3tall11

m3tall11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2010

 Aries(ro), on 15th April 2011, 00:12, said:

Ia lățimea jpg-ului scanat, să zicem 210mm. Dacă în Autocad 1 unitate din desen o consideri 1 metru, jpg-ul tău ar trebui să aibă 0,21m x 5000 lățime, deci 1050m (unități desen).
Construiește o linie de 1050m și scalează poza folosind SCALE și opțiunea REFERENCE.
Uite cam ce face comanda -> http://www.cadblog.n...-in-autocad.htm

Ok am cam inteles dar partea cu luatu latimea.....de unde o iau din realitate sau masor in autocad cat e latimea? explika te rog mai pe indelete

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Un A4 are 210mm/297mm și în cazul tău ai o hartă la 1/5000; de aici rezultă că este reprezentarea a 1050/1485 metri. Ce nu e clar?
Introdu jpg-ul în Autocad și fă-l să ajungă de 1050 unități lățime, ți-am scris și cum faci asta. Așa vei aduce jpg-ul la 1/1 și vei putea măsura direct ariile etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate