Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Solutii impotriva nervilor in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006
Stiu ce zici, dar asta nu e un motiv sa ne enervam. Asta avem, cu asta defilam. M-am resemnat sa stau cu 70 la ora cat tine Valea Oltului, daca nu am cum sa scap de tiruri. Nici macar nu mai depasesc decat in deplina siguranta. Ce castig, daca peste 1km, dau de alt tir care merge tot cu 70? M-am resemnat, ma gandesc la ale mele si ...merg mai departe.  Ca e plin de idioti in trafic....nimic mai corect. Dar ce treaba am eu cu ei? Sa se duca unde si cum vor ei. Nervii mei sunt mai importanti.

#56
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007

View Postpixman, on 15th March 2011, 21:14, said:

Buuunnnn !...tu te referi STRICT la mai multe benzi de circulatie ,unde e adevarat ceea ce spui tu ,cand unii se incapataneaza sa mearga super legal pe banda din centru...da,aici ai dreptate,nici nu am contestat! Dar,ce te faci cand e o SINGURA BANDA,iar "x" merge LEGAL si vine melteanul "y" cu bmw-ul lui cu numere de Bulgaria cu 200km/h si e foarte nervos ca ii ocupi strada si mergi foarte incet pentru el??? In cazul asta explica-mi te rog si arata-mi cu ce am gresit cand am spus mai sus ca e "tare gandirea aceea in care se recomanda discret sa mergi ca ceilalti din trafic"
Scurt si la obiect:Mi se rupe, poate sa faca ala spume in spatele meu si ce-o mai vrea, merg la fel si nici nu-l bag in seama.
Ma enerveaza cand sunt nevoit sa :franez/ies de pe sosea cand mi se taie fata .
Iar despre ce ai scris mai sus: Poa' sa treaca si 20 pe langa mine cu 200 , nu ma afecteaza cu absolut nimic , eu merg in mersul meu iar ei in al lor si asta e .
Dar la noi asta e pb generala ,capra vecinului ,de ce sa mearga altii mai tare daca eu merg legal?!

#57
BlueSky2009

BlueSky2009

    Cãlãtor Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostCutzu, on 15th March 2011, 22:08, said:

pe cat de multi idioti intrafic, la fel de multi nervi produsi

si ca sa fie tabloul perfect, le`a mai dat si la femei permis, intelegi pe una, pe doua, da pe a treia tre sa o iei la p///a :)

Precum aici ?   :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uU8xr14YkKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
sa fi ardelean?  :lol:

pana in urma cu vreo 2 ani zilnic ma coboram nervos de la volan, injuram, infigeam picioru in acceleratie, frane, fluieraturi de roti, claxoane, flashuri, tot tacamul... apoi am inceput sa dezvolt o durere in p^%a de nu stiu daca mai scap de ea (by parazitii) si acuma nici dupa 10h de condus nu am nimic, pur si simplu sunt la fel de relaxat ca si inainte sa urc la volan.
Eu conduc de parca as fi din alt film. pur si simplu nu ma intereseaza ce fac ceilalti, eu doar ii depasesc atat pe stanga cat si pe dreapta si imi continui drumul, ii ocolesc si nu mai am nici o greata in a circula pe contrasens pentru a trece printre expertii de la volan.
cand ma depaseste unu la limita, ii fac loc si ridic putin mai sus volumul la the doors. imi taie unu' calea, franez si las pe gun's'n roses sa isi continuie muzica. recomand rock fm.

situatie concreta: ieri eram pe la lunca bradului, aveam in fata o Fabia si in fata ei o dubita. intra fabia in depasire, intru dupa el, el se repliaza in fata dubitei, eu accelerez sa il depasesc, cand eram cu roata din fata in dreptul rotii lui din spate el se baga pe contrasens in mine sa ocoleasca o groapa. reactia mea: am lasat aceleratia (eram in tr3 pe la 4800rpm deci frana de motor o fost suficienta) si am intrebat-o pe prietena cu care eram in masina ce cauta fabia aia de iasi prin judetu mures :lol: , iar apoi dupa ce s-o eliberat in fata am continuat depasirea. deci se poate. B)

#59
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008

View Postsaxx, on 15th March 2011, 20:42, said:

............. fa mai multe vizite pe la supermaketuri.
Nervii din trafic imi trec in 30 - 60 de secunde; o vizita la supermarket imi strica toata ziua.   :lol:


View Postanonimogg, on 15th March 2011, 20:58, said:

............a stat o mirifica perioada de 9 zile in trafic ( china , au depasit orice record )
:eek:  :scared:


View Postpixman, on 15th March 2011, 21:14, said:

Buuunnnn !...tu te referi STRICT la mai multe benzi de circulatie ,unde e adevarat ceea ce spui tu ,cand unii se incapataneaza sa mearga super legal pe banda din centru...da,aici ai dreptate,nici nu am contestat! Dar,ce te faci cand e o SINGURA BANDA,iar "x" merge LEGAL si vine melteanul "y" cu bmw-ul lui cu numere de Bulgaria cu 200km/h si e foarte nervos ca ii ocupi strada si mergi foarte incet pentru el??? In cazul asta explica-mi te rog si arata-mi cu ce am gresit cand am spus mai sus ca e "tare gandirea aceea in care se recomanda discret sa mergi ca ceilalti din trafic"
Paragraful de mai jos este perfect valabil indiferent de numarul benzilor, ba chiar as zice ca e "mai valabil" cand este una singura pe sens.

View Postbarboso, on 15th March 2011, 19:02, said:

N-a zis nimeni sa te iei dupa cei cu 200, nu asta se intelege prin "adaptat traficului", ci sa circuli ca si ceilalti 92 - 97% dintre soferi, cu 110.
Ca sa parafrazez putin o vorba din jargonul juridic, interpretezi prea strict "litera" unei fraze ca sa-i mai prinzi si spiritul.

Edited by barboso, 15 March 2011 - 22:18.


#60
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostBlueSky2009, on 15th March 2011, 22:13, said:

Precum aici ?   :naughty:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uU8xr14YkKk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
foarte misto
cre ca altu o batea de 3 ori
am vazut ca asta nu se uita la schimbator, evoluase, numa ca din a1a a bagat a 3`a parca direct :)))

#61
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
La mine treaba sta asa : daca merg in oras , merg cu 70-80 nu deranjez pe nimeni si imi vad de drum inainte (mai fac si slalom printre altii,dar fara sa-i incurc) , daca e altu care merge mai tare ca mine ma dau la o parte si asta e .
Ieri merg spre Cernavoda, ~100 ajung din spate un tractor (doar eu si el pe sosea) dau sa-l depasesc si incepe sa depaseasca si el cand mai aveam 50m pana la el , de oprit nu aveam cum pana la el ,eventual in el :) ;franez putin vad ca n-am sanse si las frana si o iau pe acostament pe langa sant trec pe langa el si imi vad de drum . Fazele de genul asta ma scot din minti (sa nu mai zic de alea cand sunt in depasire,si ala vrea sa se urce peste mine ) , astea ar fi cam singurele faze in care simt o ca iau razna .
Nu ma deranjeaza ca vine unu din fata in depasire spre mine, ies de pe sosea si franez/fac loc cat pot fara nici o problema .

#62
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
cel mai tare e triplarea cu tiruri
sens cu 2 benzi , un tir pe prima banda, un tir pe a doua si al treilea in spatele lor le depaseste
numa in filme vezi, n`avem noi strazi de asa ceva
2 benzi pe sens, doh, vise

#63
pixman

pixman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 09.02.2011

View Postrichelieu, on 15th March 2011, 22:02, said:

1. Da..sunt tare :)
2. Dar de ce trebuie neaparat, ca aia care trec pe langa tine  cu 200km/h sa fie frustrati? E dreptul lor sa mearga cum vor, atata timp cat nu te sicaneaza sau nu se leaga de tine.
3. Totusi, ca sa-ti raspund: NU LA ASTFEL DE CAZURI EXTREME M-AM REFERIT. De ce trebuie sa duci totul la extrem? Ca sa demonstrezi ca ai ceva personal cu mine si ma cauti de sapca..? :) Era vorba de alte situatii...una ar fi cea in care, toata lumea merge cu 70-80 la ora pe restrictie de 50 si te trezesti tu sa mergi legal ca deh..... Stii ca in anumite tari civilizate, intr-o astfel de situatie TU, chiar daca mergi LEGAL esti ala care isi ia amenda?  Era vorba de fluidizare, nu de mers extrem.

Da' nah...asa-i cand gandesti binar....

1)Poti sa te crezi cum doresti ...
2)Asa,poate sa mearga si nea Gicu in penixul gol la volan sau sa arunce rahat pe geam,ca deh ,dupa tine ," e dreptul lor sa mearga cum vor si nu afecteaza in mod direct pe cineva anume" si plus de asta,e chiar benefic ,rahatul fiind bio ,ajutand  natura. De aia,inca odata iti spun...esti foarte tare cu gandirea asta!!!
3)Ce cazuri extreme vorbesti!??!??!...Tu,ai fost vreodata la mare sau la munte?!?!?....banuiesc ca nu,daca faci asemenea afirmatii...sa vezi flash-uri si claxoane de la NENUMARATI(sunt cu zecile doar la un singur drum!!) chiloti ratati care nu au loc de nimeni pe strada,in special cand drumul e pe o singura banda. Cu siguranta tu nu i-ai vazut pe acestia de care iti spun pentru ca ,dupa cum tu singur ziceai, faci parte din cei care "fluidizeaza traficul" ...

#64
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Paradoxal dar pe zi ce trece parca ma enerveaza din ce in ce mai putini. Oare se civilizeaza rumanul?

Am fost in w-e la Brasov; si inspre si dinspre am condus ca in vest. Nu tu flashuri, claxoane, calariri, etc. S-a mers asezat in colona deseori, chiar si cei cu masini puternice, chiar m-am simtit bine.
Dupa aia chiar si in Bucuresti lumea parca nu mai traieste in Romanistan. Azi l-am apostrofat pe unul cu X5 care se baga cand pe banda I cand pe II si iar paradoxal a stat cuminte dupa aia. Nu-mi venea sa cred huh.gif

Ca solutie contra nervilor pe termen lung zic eu ca e puterea exemplului pozitiv. Recunosc ca ma scot din sarite unii care fortzeaza gratuit nota, dar incerc sa ma controlez si sa-i arat ca am iesit din regnul animal. Ideea e sa-l faci sa se simta cercopitec cand o comite si nu neaparat prin vorbe ci prin modul in care conduci

#65
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Iar ajungem la aia cu capra vecinului :
Cu ce te deranjeaza pe tine ca eu pe autostrada(ipotetic vorbind) merg cu 180 si tu cu 110 ?
Iti ia tie permisul si banii politia? Te deranjez eu pe tine cu ceva? Imi pui tu mie motorina ?
Una e sa arunci pe geam ambalaje (nesimtire crasa) si alta sa merg tare unde nu deranjezi pe nimeni , asta nu intelegi tu .
Ce ar trebui sa fac eu pe serpentine , sa stau dupa unul cu 50 ca e banda continua desi vizibilitate este suficienta , sau sa depasesc si sa merg eu cu cat ma simt in siguranta (asta e diferit fata de cat poate masina ) ? Eu in cazu asta cu prima ocazie depasesc din start si imi vad de drum .

#66
pixman

pixman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 09.02.2011

View Postbarboso, on 15th March 2011, 22:17, said:

Paragraful de mai jos este perfect valabil indiferent de numarul benzilor, ba chiar as zice ca e "mai valabil" cand este una singura pe sens.

Ca sa parafrazez putin o vorba din jargonul juridic, interpretezi prea strict "litera" unei fraze ca sa-i mai prinzi si spiritul.

Hai sa-ti spun o faza care i s-a intamplat unei amice...si-a luat o flegma puternica pe parbrizul masinii de la doi ghiolbani la intrare in Bucuresti pe motiv ca,pe drumul pana la Bucuresti, ei se grabeau si i-a aparut ea dintr-o data intr-o curba la 90 de grade si i-a facut sa franeze brusc!!! Mentionez ca respectiva se deplasa cu viteza normala,legala! Asta e doar un caz ,dar sunt cu sutele de miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!

@Nicu90-banuiesc ca te refereai la mine cand ai scris,dar te-ai facut ca nu vezi cand am spus ca NU discut despre situatia asta in cazul autostrazilor si nici a soselelor cu doua benzi!!!!..am spus clar asta cu cateva posturi mai in urma,citeste si apoi scrie!!! Pe mine ma deranjeaza cand ,daca mergi linistit si legal pe un drum CU O SINGURA BANDA vine unu cu "super-masina"  din spate si ,daca ai ghinionul, sa ii vina cineva din contra-sens si nu te poata depasi, "fortandu-l" pe marile chilot sa franeze in spatele tau ,sa vezi cate injuraturi ,claxoane,sicanari iti iei. Asta e cazul de care discut!!!

Edited by pixman, 15 March 2011 - 23:05.


#67
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.09.2006

View PostAde_Dear, on 15th March 2011, 22:16, said:

sa fi ardelean?  :lol:

pana in urma cu vreo 2 ani zilnic ma coboram nervos de la volan, injuram, infigeam picioru in acceleratie, frane, fluieraturi de roti, claxoane, flashuri, tot tacamul... apoi am inceput sa dezvolt o durere in p^%a de nu stiu daca mai scap de ea (by parazitii) si acuma nici dupa 10h de condus nu am nimic, pur si simplu sunt la fel de relaxat ca si inainte sa urc la volan.
Eu conduc de parca as fi din alt film. pur si simplu nu ma intereseaza ce fac ceilalti, eu doar ii depasesc atat pe stanga cat si pe dreapta si imi continui drumul, ii ocolesc si nu mai am nici o greata in a circula pe contrasens pentru a trece printre expertii de la volan.
cand ma depaseste unu la limita, ii fac loc si ridic putin mai sus volumul la the doors. imi taie unu' calea, franez si las pe gun's'n roses sa isi continuie muzica. recomand rock fm.

situatie concreta: ieri eram pe la lunca bradului, aveam in fata o Fabia si in fata ei o dubita. intra fabia in depasire, intru dupa el, el se repliaza in fata dubitei, eu accelerez sa il depasesc, cand eram cu roata din fata in dreptul rotii lui din spate el se baga pe contrasens in mine sa ocoleasca o groapa. reactia mea: am lasat aceleratia (eram in tr3 pe la 4800rpm deci frana de motor o fost suficienta) si am intrebat-o pe prietena cu care eram in masina ce cauta fabia aia de iasi prin judetu mures :lol: , iar apoi dupa ce s-o eliberat in fata am continuat depasirea. deci se poate. B)

Din cate vad, tu nu conduci in Bucuresti. Insa ceva s-a intamplat de te-ai linistit. Nu cred ca e foarte simplu sa iti impui, iti mai scapa injuraturi, flashuri, claxoane etc.

Pana acum, se pare ca cea mai simpla solutie este sa lasi de la tine, sa nu te pui cu "cel prost". Dar si asta are o limita. Lasi, lasi, dar pana cand?! E, in situatiile alea cand s-a umplut paharul si iti vine sa il iei pe ala la bataie, CE FACI? :)

#68
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postacquadigio, on 16th March 2011, 10:12, said:

Din cate vad, tu nu conduci in Bucuresti. Insa ceva s-a intamplat de te-ai linistit. Nu cred ca e foarte simplu sa iti impui, iti mai scapa injuraturi, flashuri, claxoane etc.

Pana acum, se pare ca cea mai simpla solutie este sa lasi de la tine, sa nu te pui cu "cel prost". Dar si asta are o limita. Lasi, lasi, dar pana cand?! E, in situatiile alea cand s-a umplut paharul si iti vine sa il iei pe ala la bataie, CE FACI? :)

De curiozitate, de cat timp esti sofer?

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,517
  • Înscris: 15.06.2007
mi-aduc aminte ca odata veneam dinspre Pitesti spre Sibiu... si pe la ramnicu valcea, este o zona "crepusculara" unde se poate merge cu 70-80km/h dar este limita de 50km/h.
Eram prima data prin zona aia , nu cunosteam "obiceiurile" nu stiam daca sta politita , etc. Deci aveam toate motivele sa admir peisajul cu viteza maxima legal admisibila, si anume viteza cosmica de 55-max 60km/h.
Pfoai ce injuraturi, flashuri, mi-am luat de la turc/bulgaru din camionul din spate, sicanari, accelera si cand se apropria la 0,5 m frana , ma presa, ce mai. Dar in fata mea la 50 de m mai era ceva, un camion cred, si pe contrasens veneau masini garla. Dar totusi handicapatul  tot insista. Pana la urma m-a  depasit, bineinteles pe linie continua, si nu fara ca "pasagerul" din dreapta sa se aplece pana la brau pe geam si sa faca tot felul de mutre si semne obscene.
Imi pare rau, ca am neuroni care n-au alta ocupatie decat sa imi tina in memorie o asemenea amintire stupida.

Cand vad oameni ca mor, mai ales in camioane, ma gandesc la vorba aia: fiecare isi merita soarta!

#70
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.09.2006

View PostReynolds, on 16th March 2011, 12:16, said:

De curiozitate, de cat timp esti sofer?

Din 2005. :) Insa inainte (2000-2005) am mers destul de mult cu prietenii si bah nene, nu era haosul asta in trafic, era chiar ok.
Multa vreme (cam 3 ani) faceam zilnic traseul Dr Taberei-Otopeni. Poate de aici mi se trage. :D Ce cozi erau prin 2007, mama mama!

#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,574
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpixman, on 15th March 2011, 22:31, said:

1)Poti sa te crezi cum doresti ...
2)Asa,poate sa mearga si nea Gicu in penixul gol la volan sau sa arunce rahat pe geam,ca deh ,dupa tine ," e dreptul lor sa mearga cum vor si nu afecteaza in mod direct pe cineva anume" si plus de asta,e chiar benefic ,rahatul fiind bio ,ajutand  natura. De aia,inca odata iti spun...esti foarte tare cu gandirea asta!!!
3)Ce cazuri extreme vorbesti!??!??!...Tu,ai fost vreodata la mare sau la munte?!?!?....banuiesc ca nu,daca faci asemenea afirmatii...sa vezi flash-uri si claxoane de la NENUMARATI(sunt cu zecile doar la un singur drum!!) chiloti ratati care nu au loc de nimeni pe strada,in special cand drumul e pe o singura banda. Cu siguranta tu nu i-ai vazut pe acestia de care iti spun pentru ca ,dupa cum tu singur ziceai, faci parte din cei care "fluidizeaza traficul" ...

Asa e...ai dreptate. Imi cer scuze ca m-am bagat in seama  :).

#72
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
ca sa eviti astfel de incidente e de preferat sa mergi cu gasca (coloana) , o sa vezi ca in general se merge legal+20-30km/h si nimeni nu da flashuri daca ai 3 masini in fata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate