Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Solutii impotriva nervilor in trafic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
73 răspunsuri în acest subiect

#1
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006
Tot citind "cine m-a Inervat astazi", observ ca multi dintre noi ne enervam zilnic sau aproape zilnic in trafic.

Intrebarea mea ar fi cum sa fac sa-mi tin nervii in frau? Sa spun o rugaciune, sa numar pana la 10 (sau 100, dupa caz :D), sa incep sa cant de nebun??? Voi ce faceti sa evitati conflictele si sa va calmati dupa un incident?

Incerc pe cat pot sa evit orice fel de sicana, insa cateodata parca este un facut. Vreau sa merg linistit in trafic, fara injuraturi, nervi si sange la cap! Si chiar daca intalnesc un prost in trafic, sa imi vad de treaba.

Asadar, solutii?

#2
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.199
  • Înscris: 04.07.2010
Radio TRINITAS,ti-l recomand cu caldura
http://www.radiourio...tas-12-159.html

#3
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006

 nikeone, on 14th March 2011, 10:14, said:

Radio TRINITAS,ti-l recomand cu caldura
http://www.radiourio...tas-12-159.html

Da, ar fi o solutie, dar nu cred ca mi se potriveste.  :thumbdown:

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

 acquadigio, on 14th March 2011, 10:02, said:

Tot citind "cine m-a Inervat astazi", observ ca multi dintre noi ne enervam zilnic sau aproape zilnic in trafic.

Intrebarea mea ar fi cum sa fac sa-mi tin nervii in frau? Sa spun o rugaciune, sa numar pana la 10 (sau 100, dupa caz :D), sa incep sa cant de nebun??? Voi ce faceti sa evitati conflictele si sa va calmati dupa un incident?

Incerc pe cat pot sa evit orice fel de sicana, insa cateodata parca este un facut. Vreau sa merg linistit in trafic, fara injuraturi, nervi si sange la cap! Si chiar daca intalnesc un prost in trafic, sa imi vad de treaba.

Asadar, solutii?

sa meditezi asupra faptului ca daca injuri pe cineva nu ajungi mai repede nicaieri. si sa nu mai crezi ca orice vazduhist iti face "sicane" tocmai tie, ca sa-ti maseze temperamentul.

#5
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.998
  • Înscris: 01.03.2006
Asa eram si eu inainte. Imi venea sa urlu in masina cand dadeam peste tot felul de specimene. M-am calmat, ca sa zic asa, gandindu-ma ca nu are rost. Pun niste muzica buna pe iPod si merg linistit pana la serviciu/acasa.

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Asa poate ai fost si tu la inceput,enervai pe toata lumea in trafic,asa ca trebuie sa te gandesti la ceea ce ai fost si tu candva,nu la ceea ce esti acum :nonobad:.Apropo,trebuie sa citesti despre ceea ce se spune intr-un paragraf din biblie cu "Paiul din ochiul altuia",si continuarea... :console:

Editat de Viorelsolar, 14 martie 2011 - 10:28.


#7
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006

 Reynolds, on 14th March 2011, 10:21, said:

Asa eram si eu inainte. Imi venea sa urlu in masina cand dadeam peste tot felul de specimene. M-am calmat, ca sa zic asa, gandindu-ma ca nu are rost. Pun niste muzica buna pe iPod si merg linistit pana la serviciu/acasa.

Nooo, nici cu muzica buna nu ma calmez. Sunt destul de impulsiv si imi sare tandara repede. Asa ca vreau solutii concrete, mai "la obiect". :D

@viorelsolar: ok, ma gandesc la lucruri de genul asta inainte sa ma urc in masina. Iarasi, acasa, imi zic tot timpul sa fiu calm, sa nu ma enervez. Crezi ca mie-mi place sa fiu asa? Dar impulsul de moment e mai puternic.

Eu vreau ceva tocmai ca sa invinga nervii aceia de moment. Ma gandeam sa ma intep cu un ac, poate oi reveni la sentimente mai bune. lol Nu, nu e buna solutia, nu-mi place sa ma intep cu ace, Doamne Fereste! :lol: Cred ca trebuie sa ma exteriorizez cumva, dar nu prin agresivitate fata de ceilalti soferi. :)

Editat de acquadigio, 14 martie 2011 - 10:35.


#8
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.199
  • Înscris: 04.07.2010
De fiecare data cand te ebervezi,da-ti 2 palme sau injura un politai ca te rezolva el ;)

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.381
  • Înscris: 05.04.2006
mergi cu transportul in comun si ai rezolvat problema, plus ca iesi semnificativ mai ieftin ca bani..

#10
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.998
  • Înscris: 01.03.2006

 Viorelsolar, on 14th March 2011, 10:27, said:

Asa poate ai fost si tu la inceput,enervai pe toata lumea in trafic,asa ca trebuie sa te gandesti la ceea ce ai fost si tu candva,nu la ceea ce esti acum :nonobad:.Apropo,trebuie sa citesti despre ceea ce se spune intr-un paragraf din biblie cu "Paiul din ochiul altuia",si continuarea... :console:

Ai dreptate. Dar ce naiba faci cand dai peste 2-3 muieri in aceeasi zi care in timp ce conduc vorbesc la telefon, brusc fac stanga/dreapta fara semnal fara nimic, mergi frumos pe banda ta si vezi ca iese una din coloana cu ditamai jeepanul si tot la fel, fara semnal, fara nimic? Sincer, nu am nimic cu cei care umbla cu lamaia in geam si le mai comit ca da, imi aduc aminte si de mine cand eram la inceput, dar altii sunt prea de tot.

 acquadigio, on 14th March 2011, 10:30, said:

Nooo, nici cu muzica buna nu ma calmez. Sunt destul de impulsiv si imi sare tandara repede. Asa ca vreau solutii concrete, mai "la obiect". :D

Ia-ti bicicleta ca si asa se incalzeste vremea.

 acquadigio, on 14th March 2011, 10:30, said:

Nooo, nici cu muzica buna nu ma calmez. Sunt destul de impulsiv si imi sare tandara repede. Asa ca vreau solutii concrete, mai "la obiect". :D

@viorelsolar: ok, ma gandesc la lucruri de genul asta inainte sa ma urc in masina. Iarasi, acasa, imi zic tot timpul sa fiu calm, sa nu ma enervez. Crezi ca mie-mi place sa fiu asa? Dar impulsul de moment e mai puternic.

Eu vreau ceva tocmai ca sa invinga nervii aceia de moment. Ma gandeam sa ma intep cu un ac, poate oi reveni la sentimente mai bune. lol Nu, nu e buna solutia, nu-mi place sa ma intep cu ace, Doamne Fereste! :lol: Cred ca trebuie sa ma exteriorizez cumva, dar nu prin agresivitate fata de ceilalti soferi. :)

Bea cafea mai slaba.  :thumbup:

Editat de Reynolds, 14 martie 2011 - 10:37.


#11
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006
@nikeone: nu stiu cum se face, ca sicanele se intampla exact acolo unde nu-s politai. :D M-am gandit si la 2 palme, dar risc sa fiu luat de nebun.  :nonobad:

@ionut76: merg cu metroul in timpul saptamanii. Cateodata ma enervez (exact ca in trafic) ca se baga lumea in fata la scara rulanta. Oi fi avand eu ceva... "Anger Management" scrie pe mine. :lol:

@Reynolds: nu beau deloc cafea. Iti dai seama cum as face daca as bea? :D Iar cu bicicleta...nu mersi, vreau sa ajung intreg acasa. ;)


Nu ma enervez asa tare daca e o femeie la volan, mai face boacane, o vad dinainte, o "simt" ca e femeie. Le "trec la cratita" si imi vad de ale mele. Mai rai sunt cei care chiar sunt nesimtiti in trafic, adica se baga in fata fara semnal, dau sa se urce cu rotile pe tine, merg pe 2 benzi etc (vezi subiectul "cine m-a Inervat azi").

Editat de acquadigio, 14 martie 2011 - 10:43.


#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.408
  • Înscris: 09.09.2006
Vad tot soiul de dobitoci in trafic, multi cu premisul luat pe spaga. Semne nu prea le arat, ma rezum la cateva flash-uri, apoi claxon pentru cei care merg pe banda 2 cu viteza mica (e cam riscanta depasirea pe dreapta). De obicei ma feresc de cei care conduc agresiv, cu frane si accelerari bruste.

Cu un lucru nu reusesc sa ma impac sub niciun fel, si anume faptul ca trebuie sa ma concentrez la a face slalom printre gropi, in loc sa conduc relaxat. S-ar ridica multe depozite frigorifice daca s-ar strange toata carnea pe care le-am promis-o administratorilor de drumuri din Neamt (portiunea Stefan cel Mare- Piatra). Cica urmeaza sa toarne strat nou- astept.

Eu nu prea ascult muzica in masina, am statie CB de aproape un an si ma delectez ascultand discutii intre colegi, participand cand am chef. Radio ascult doar in oras.

Era sa uit- cand sunt racit, iau cu mine o cana de ceai, pe care o leg la bricheta- extraordinara inventie, pastreaza continutul fierbinte multi km (functie de cat consum, fireste).

Editat de Lucian_M, 14 martie 2011 - 10:46.


#13
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.998
  • Înscris: 01.03.2006

 acquadigio, on 14th March 2011, 10:38, said:

...Mai rai sunt cei care chiar sunt nesimtiti in trafic, adica se baga in fata fara semnal, dau sa se urce cu rotile pe tine, merg pe 2 benzi etc (vezi subiectul "cine m-a Inervat azi").

Bine, eu am enumerat cateva faze care mi-au trecut prin minte asa rapid. Normal ca am dat si peste cei amintiti de tine ca orice sofer de altfel.

Ia-ti prietena/nevasta la una mica dimineata. Poate da roade asa.  :naughty:

#14
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Yo deschid geamu' inainte sa injur.Asa-mi place sa ma descarc.

#15
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006

 Reynolds, on 14th March 2011, 10:46, said:

Bine, eu am enumerat cateva faze care mi-au trecut prin minte asa rapid. Normal ca am dat si peste cei amintiti de tine ca orice sofer de altfel.

Ia-ti prietena/nevasta la una mica dimineata. Poate da roade asa.  :naughty:

N-avem timp dimineata. Plus ca suntem cam terminati de somn. :))

@dorin69: super! si dupa aceea ce se intampla?

#16
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Inchid geamu' si merg mai departe,ce sa se intample?Ca ma claxoneaza cei din spate.

#17
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 20.09.2006

 dorin69, on 14th March 2011, 10:54, said:

Inchid geamu' si merg mai departe,ce sa se intample?Ca ma claxoneaza cei din spate.

Norocosule! Eu am vazut batai in trafic de la o simpla deschidere de geam.

Eu cred ca tu de fapt injuri si fugi, nu?  :rolleyes:

#18
dorin69

dorin69

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 566
  • Înscris: 20.06.2008
Depinde de la caz la caz.
De asta prefer motocicleta.Bine ca a inceput sezonu'.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate