Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

Motocicleta cumparata de afara in 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Salut !
Cu riscul de a fi (foarte) injurat , caci probabil s-a mai discutat , pun si eu niste intrebari p-aici , caci tare-s nedumerit !
Ok , deci , am luat o moto adusa in tara prin 2005 din italia .
Am targa (cu stampila ca e radiata) si certificatul de proprietar .
Cu  astea 2 am fost la RAR si mi-ai dat certificat autenticitateo foaie in  care scrie ceva date despre moto ( cartea ? Da' asta parca era dintr-o  foaie mai graosa ...asta e foaie de imprimanta ..) + un cartonas mic  galben pe care scrie seria moto si cand a fost facut ITP .
Problema este ca , din 2005 pana acum n-a fost inmatriculata , si a trecut prin cateva maini ..
Nu gasesc printre foi nici un contract vanzare-cumparare dintre italian si vreun roman.

Am  contract vanzare cu cel care a avut-o inaintea mea + cel care a adus-o  in tara .  Dar intre cel care a adus-o si italian , nu am !
am traducere din limba italiana in romana a 'Targa' facuta in 2006
copii dupa buletinele ambilor fosti posesori
mai  am o chitanta, pe numele celui care a adus-o , tot din 2006  de la  'Ministerul finantelor publice / Agentia (cred , ca e rupt) Nationala de  administrare fiscala / Autoritatea nationala a vamilor .
si mai am o foaie A4 , care pare a fi trasa la xerox ,  ceva cu vama nadlac .

is total derutat si totodata terminat psihic ..cred ca am luat cea mai mare teapa .. [ http://www.motociclism.ro/forum/style_emoticons/default/sad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am cam luat o teapa de 35-40 mil , nu ? [ http://www.motociclism.ro/forum/style_emoticons/default/sad.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (din care aproape 10 doar in ultima sapt cu identificare si rahat ..)


ceva sfaturi , va rog ?

Nu am nici o dovada cum a ajuns motocicleta (prin acte de vanzare cumparare) , de la italian  la primul proprietar .
Ca sa fie un pic mai complicata situatia , primul proprietar nu a adus-o el in tara , ci altcineva !
Totusi , tot citind si recitind actele astea (din care nu inteleg mai nimic) , am impresia ca am dat peste o chitanta , care a fost data de firma celui care a adus-o in tara , catre primul proprietar .

Totusi , am targa si certificatul de proprietate , deci nu ar trebui sa imi fac griji prea mari , nu ?
Am sa merg maine la un birou de acte auto pt lamuriri mai amanuntite , dar astept totusi niste pareri daca e cazul sa imi fac griji sau nu ..

#2
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Daca ai targa si Certificatul de Proprietate italian inseamna ca moto nu a fost radiata din .it. Cred ca daca vrei sa o inmatriculezi in .ro, va trebui ca in primul rand sa o radiezi pt export din .it. Fostul proprietar italian, cu siguranta nu este foarte fericit ca acea motocicleta inca figureaza la autoritatile italiene ca fiind a lui.

Radierea pt export sa poate face la amasada sau la un consulat italian din Romania.

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
salut
mc pt raspuns !
nu am mai verificat raspunsurile aici
intre timp , am rezolvat mare parte din problema (si foarte scump ..da' ma rog ..decat sa stau sa ma uit la ea ..)

este de fapt radiata , caci scrie pe targa ca a fost radiata pt export ..
sper eu ca totusi problema e rezolvata de tot si sa nu mai intampin dificultati ! (voi sti sigur marti-miercuri ..)

tx!

#4
smshay

smshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2010
Cum ai reusit sa o inmatriculezi... in aceeasi situatie sunt si eu acum...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate