Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Grupul OTE se așteaptă la un nou an dificil în România

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 23.03.2009
Curios eu vorbesc cel puțin de 2 ori pe săptămîna cu USA si la fel cu Germania de pe telefon fix rds și nu am nici un fel de probleme cu vocea dar acum 6 ani cînd am renunțat la rtc (in favoarea rds) aveam destul de multe probleme cu legăturile telefonice în USA mai ales cu rtc-ul !
Cu legăturile în localitate sau în tara chiar ca nu am probleme !Si mai este ceva în același abonament ai și un telefon mobil pe care poți să îl folosești cu succes în cazul in care nu ai curent cum ziceai tu ca se poate întîmpla !

Edited by adicorp, 02 March 2011 - 16:08.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Pica curentul, nu mai merge fixul, dar merge Digi Mobil+ celelalte telefonii mobile. :naughty:  Chiar urasc RTC-ul pentru chestia asta, ca sistemul comunist pe care sunt construiti, cu fir din fostele "PTTR" pana la tine, le permite functionarea fara "corent". Dar cum viitorul inseamna fibra optica (daca vor sa egaleze RDS la viteza net), nu vor mai functiona nici ei cand nu e lumina. :drac:

Edited by Neaceasca85, 02 March 2011 - 17:09.


#21
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostNeaceasca85, on 2nd March 2011, 17:07, said:

Pica curentul, nu mai merge fixul, dar merge Digi Mobil+ celelalte telefonii mobile. :naughty:  Chiar urasc RTC-ul pentru chestia asta, ca sistemul comunist pe care sunt construiti, cu fir din fostele "PTTR" pana la tine, le permite functionarea fara "corent". Dar cum viitorul inseamna fibra optica (daca vor sa egaleze RDS la viteza net), nu vor mai functiona nici ei cand nu e lumina. :drac:
cam multa ura si prejudecati.

Edited by unchiujim, 02 March 2011 - 22:17.


#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai, ca la Romtelecom niciodata nu a picat telefonia fixa cand s-a oprit curentul la Posta, au generatoare si acumulatori din cele mai vechi timpuri. La fel si RCS la Head-End-ul local ca de n-ar avea ar cadea cu totul si pe fibra optica.

#23
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 18.10.2008
La ultimul cutremur care s-a simtit cat de cat, de acum 2-3 ani, cand se zgaltaiau blocurile, au picat cel putin 20 de minute Vodafone-ul, Orange-ul, inclusiv tentativa aia de telefonie a RCS-ului. Singura telefonie care functiona era RTC, asa am avut acces cu lumea in momentele respective.
Numai vorbim de Anul nou sau Paste cand toate retelele mobile pica pe capete, iar RTC merge fara probleme.
So inutila discutia despre calitatea telefoniei in RO.


New View

Edited by New_view, 03 March 2011 - 15:37.


#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Cand toata lumea se buluceste pe apeluri telefonice am vazut ca RTC-ul e singurul care mai merge cat de cat si nu se blocheaza complet cum fac mobilele si internetul, probabil si din cauza ca nu au foarte multi clienti cum au ceilalti.

Edited by Neaceasca85, 03 March 2011 - 15:28.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Intre mine si Posta unde le este centrala si dslam-ul este doar cablu tras prin canalele Romtelecom acelea cu 2 capace, nu e nimic altceva alimentat, am si vorbit cu un angajat care mi-a reparat firul si mi-a spus ca sunt 2-3 km pana acolo si ca au clienti Clicknet aflati si la 6 km. La tara intr-adevar exista un echipament local alimentat electric, dar cu rezerva acumulator de 48 h cum probabil au si eventualele dslam-uri dintre mine si Posta (ca mai vad niste tablouri de-ale lor pe marginea strazilor). Oricum cert e ca niciodata nu a picat linia RTC de cand o stiu din 1992, (numai din defectiuni aparute la mine) insa cablul RCS mi-a picat de nenumarate ori cand s-a luat curentul in zona vecina unde au nodul de fibra de la reteaua HFC pe care inca sunt ca nu m-au trecut pe GPON.

Corect spus, RTC nu pica la congestie ca multi clienti le-au plecat si s-au dus la cei care pica.  :coolspeak:

Edited by Neaceasca85, 03 March 2011 - 16:38.


#26
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 18.10.2008

View PostParapantaFlavia, on 3rd March 2011, 16:15, said:

Aszta demonstrează unde sunt clienții... Dacă nu ești acasă când e cutremur cine vrei să sune de pe telefonul fix? Faci niște comparații cam lipsite de sens părerea mea...

Eu zic sa citesti mai atent.
Referitor la cutremur, ideea era clara, ca era singurul mijloc de comunicare functional, aici incluzand si internetul care cazuse, etc.
Ca am vorbit si de evenimente majore, gen Craciun, An nou cand la miezul noptii nici vorba sa functioneaze vreo retea mobila sau fixa (alta decat RTC).
Lipsit de sens este faptul ca tu postezi fara sa stii limba romana.

New View

Edited by New_view, 03 March 2011 - 18:18.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
La cutremurul din 27 octombrie 2004 nu aveam internet dar la cel din 25 aprilie 2009 numai anumite site-uri erau cazute, gen Mobotix sau Istrate.  :D

Edited by Neaceasca85, 03 March 2011 - 18:33.


#28
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Vă rog să reveniți on-topic!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate