Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

CUM FIERBEM CRENVURSTII !

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
TZUTZUBASS

TZUTZUBASS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2011
1 kilogram de crenvurști
1 lingură boabe de muștar (sau 2 linguri muștar)
1 pahar de vin alb sec sau 50 ml oțet cu tarhon
2 foi de dafin
8-10 boabe de piper
8-10 boabe coriandru

pentru servire
pâine sau chifle
muștar
hrean cu smântână și/sau oțet
salată de varză murată (sauerkraut)

Preparare:
Puneți la fiert, într-o oală sau cratiță adâncă 2 litri de apă rece.
Adăugați în apă foile de dafin, vinul alb sec sau oțetul cu tarhon, boabele de muștar (sau muștarul), boabele de coriandru și piper.
Când dă în clocot apa, adăugați crenvurștii.
Lăsați să dea câteva clocote (nu mai mult de 2-3 minute).
Scoateți crenvurștii din apă cu un clește și serviți.

Crenvurștii se servesc fierbinți, cu pâine și muștar, hrean și/sau salată de varză acră.

#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
deja imi curg balele... :cheers:

#3
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

 TZUTZUBASS, on 23rd February 2011, 18:24, said:

1 kilogram de crenvurști
1 lingură boabe de muștar (sau 2 linguri muștar)
1 pahar de vin alb sec sau 50 ml oțet cu tarhon
2 foi de dafin
8-10 boabe de piper
8-10 boabe coriandru

pentru servire
pâine sau chifle
muștar
hrean cu smântână și/sau oțet
salată de varză murată (sauerkraut)

Preparare:
Puneți la fiert, într-o oală sau cratiță adâncă 2 litri de apă rece.
Adăugați în apă foile de dafin, vinul alb sec sau oțetul cu tarhon, boabele de muștar (sau muștarul), boabele de coriandru și piper.
Când dă în clocot apa, adăugați crenvurștii.
Lăsați să dea câteva clocote (nu mai mult de 2-3 minute).
Scoateți crenvurștii din apă cu un clește și serviți.

Crenvurștii se servesc fierbinți, cu pâine și muștar, hrean și/sau salată de varză acră.
moama frate ma duc acum sa mananc crenvusti !

#4
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 TZUTZUBASS, on 23rd February 2011, 20:24, said:

Nu se inteapa putin, ca sa nu crape? Eu asa fac... :notangel:

#5
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 MUR_I0NUT, on 23rd February 2011, 20:36, said:

Nu se inteapa putin, ca sa nu crape? Eu asa fac... :notangel:
ideea este sa nu-i fierbi atat de mult incat sa nu crape. in contact cu apa isi mai pierd din gust.

#6
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Aici deja ii chestiune de gusturile fiecaruia. Mie, de ex, imi plac fierti bine, aproape de punctul ala in care crapa, de aia ii se intep putin cu varful cutitului, asa nu crapa. :D

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,066
  • Înscris: 10.09.2005

 nelubuz, on 23rd February 2011, 20:31, said:

deja imi curg balele... :cheers:


Daca ai stii din ce sunt facuti cred ca ai voma pe loc. Mancati ca sunt foarte sanatosi.

Edited by gerbil, 23 February 2011 - 21:25.


#8
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
gerbil - Mezelurile (nume generic dat mai multor preparate alimentare din carne, de tipul salamului): salamul, parizerul, pateul, micul, crenvurstii, si alte preparate care sunt facute amestecat = moarte lenta pentru corp, numai dracu stie ce intra în ele, tot felul de chimicale.
Am câtiva ani de când nu mai consum mâncarea enumerata mai sus (am reusit sa renunt si la mâncarea Junk Food, recunosc ca asta a fost cel mai greu, cumparaturile ma pot abtine usor sa nu cumpar nimica nesanatos), cumpar numai lucruri dintr-o singura bucata: pui întreg, pulpe inferioare/superioare, diverse, orice tip de carne care nu este amestecata, care nu este atinsa de chimicale, care nu este amestecata cu toate resturile adunate de prin fabricuta.

Edited by Aether, 23 February 2011 - 21:39.


#9
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Si voi sunteti d-aia care vreti sa traiti sanatos un milion de ani ??  :death:

E bine sa mananci ceea ce-ti pofteste inimioara, indiferent ce.
Viata e prea scurta ..... si daca mananci numai frunze mai bine te nasteai vaca.

Edited by Hamutovski, 24 February 2011 - 01:33.


#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Viata e scurta, si poate fi chiar mai scurta de atat daca te loveste vro boala pe la 40-50 de ani, cand in loc sa te bucuri de copii si nepoti, o sa stai ca o leguma in pat sau prin spitale.

Cremwurstii sunt cam printre cele mai infecte mezeluri existente, alaturi de parizer, pateu, si alte tocaturi sub forma de pasta, "imbogatite" cu gelatina, coloranti si arome.

Nu zice nimeni ca pentru a avea o viata sanatoasa trebuie sa mananci frunze. Poti manca si carne, dar aia sa fie carne, nu oase, piele, zgarciuri si mate tocate f.f. fin si ambalate frumos sub forma de parizer. Cum spunea cineva mai sus, daca ati merge intr-o fabrica si ati vedea cum se fac aceste produse, nu cred ca v-ar mai trebui.

Nici macar salamurile si alte mezeluri aparent mai "bune" nu sunt chiar pure. Si in alea se introduc tot felul de elemente care nu prea ar avea ce cauta acolo.

#11
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Un vas care să-i cuprinda pe toti, sa nu fie înghesuiți. Apa se dă în clocot la foc mare apoi se pun crenvurștii și se dă focul la minim până se fierb. Când sunt gata se stinge focul  si se pune capacul. La fel se fac si polonezii. Eu îi servesc cu garnitură de piure făcut cu lapte și puțin zahăr, cu muștar lângă și, bineînțeles cu bere. Poftă bună, colegi!

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,584
  • Înscris: 04.05.2006

 gerbil, on 23rd February 2011, 21:24, said:

Daca ai stii din ce sunt facuti cred ca ai voma pe loc. Mancati ca sunt foarte sanatosi.

Din ce sunt facuti?

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
ok, ok, isterici sanatosi, calmati-va :wacko: exista mezeluri infecte si exista mezeluri neinfecte. daca iei salama de 80.000 kilu, da, o fi infect. dracu te pune

problema cu crenvurstii e ca tot ce-am incercat erau numai niste balegi scirboase, pina am descoperit angst, care pusca intre dinti, asa cum ar trebui sa se intimple. daca cineva are alte recomandari de crenvursti buni, sa se ridice si sa urle

eu ii fierb doar in apa si ii pun in apa rece, nu de alta, da crenvurstii reci din frigider aruncati in apa fierbinte devin niste crenvursti explodati, cel putin din ce-am experimentat

#14
Razvan1511

Razvan1511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 12.03.2008

 Mosotti, on 24th February 2011, 11:06, said:

problema cu crenvurstii e ca tot ce-am incercat erau numai niste balegi scirboase, pina am descoperit angst, care pusca intre dinti, asa cum ar trebui sa se intimple. daca cineva are alte recomandari de crenvursti buni, sa se ridice si sa urle

Dupa parearea si gustul meu cei mai buni crenvursti sunt cei de la Meda de pui iar in legatura cu fabricarea lor mi-a spus cineva care lucra la cris tim ca sunt facuti din ciocuri,gaturi,gheare,pene si alte chestii de genu asta toate malaxate si umplut matu' dar chestia asta nu ma da deoparte sa mananc cand mi se face pofta,doar nu mananci la fiecare masa si in fiecare zi crenvursti k sa iti faca rau.Fiecare acum cu parerea lui,toate bune

#15
d0m1n1c

d0m1n1c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.12.2010

 TZUTZUBASS, on 23rd February 2011, 20:24, said:

1 kilogram de crenvurști
1 lingură boabe de muștar (sau 2 linguri muștar)
1 pahar de vin alb sec sau 50 ml oțet cu tarhon
2 foi de dafin
8-10 boabe de piper
8-10 boabe coriandru

pentru servire
pâine sau chifle
muștar
hrean cu smântână și/sau oțet
salată de varză murată (sauerkraut)

Preparare:
Puneți la fiert, într-o oală sau cratiță adâncă 2 litri de apă rece.
Adăugați în apă foile de dafin, vinul alb sec sau oțetul cu tarhon, boabele de muștar (sau muștarul), boabele de coriandru și piper.
Când dă în clocot apa, adăugați crenvurștii.
Lăsați să dea câteva clocote (nu mai mult de 2-3 minute).
Scoateți crenvurștii din apă cu un clește și serviți.

Crenvurștii se servesc fierbinți, cu pâine și muștar, hrean și/sau salată de varză acră.


Si eu care am izbucnit in ras cand mi-a spus o fata ca stie sa gateasca... cremwursti!  :thumbup:

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,584
  • Înscris: 04.05.2006

 Mosotti, on 24th February 2011, 11:06, said:

pina am descoperit angst, care pusca intre dinti, asa cum ar trebui sa se intimple.

Daca nu cumva ai facut-o deja......neaparat sa-i incerci si pe aia cu cascaval ;)

#17
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 richelieu, on 24th February 2011, 11:46, said:

Daca nu cumva ai facut-o deja......neaparat sa-i incerci si pe aia cu cascaval ;)
da da, aia cu cascaval sunt buni ;)

#18
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Ti-am modificat usor reteta. Am lasat crenwurstii la macerat peste noapte in zeama prefiarta (impreuna cu condimentele).  A doua zi (azi) doar i-am incalzit.

Edited by alalaltu, 24 February 2011 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate