Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 

conexiune UPC "virusata"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

 ear1976, on 21st May 2011, 22:36, said:

Io cre' ca aste is goange postate la misto. N-ai cum sa ai virusi de pe UPC si atat, decat daca vrei, in rest, cum a zis si 654321, de la UPC ai internet nu retea aka net, cum ai la RDS.

Ca fapt divers, am jumpait de pe o retea pe alta mult si stiu cu ce se mananca. De la UPC utilizez de ceva ani si nu mi-am virusat nici un pc nici macar in cazul unei reinstalari de sistem cu cablul conectat la retea (metoda foarte nerecomandata si nu degeaba, in special pentru autori de posturi similare).
Ghici de ce? Vrei detalii?

Nu am zis ca tot upc ul are problema asta. Am cunostinte care au internet de la upc si nu sunt probleme de genul asta. Dupa cum citeam pe undeva e posibil ca doar anumite clase de Ip sa aiba problema asta

 654321, on 21st May 2011, 22:38, said:

Pai rezolvarea e sa instalezi patch-ul la windows la care am pus eu link mai devreme, adica asta, TOATE update-urile la Windows si un firewall.

Cred ca asa am sa fac . Referitor la firewall , eu il instalez . Dar daca cea care l are nu stie sa l foloseasca ce facem? E posibil sa dea alow la tot si sa o dea in bara , sau sa dea deny la tot si sa nu mai aiba ce face cu pc ul decat sa se uite la pozele de pe hdd :D . Stii tu : limba engleza nu-i pentru toti... Multi zic " am vazut un mesaj acolo la ceas in dreapta , dar l-am inchis " :))  Si uite asa isi fac pc urile praf...

#38
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 RETEX, on 21st May 2011, 22:46, said:

Dar daca cea care l are nu stie sa l foloseasca ce facem?
Ii spui ca prostia se plateste. Ori pune mana si invata cate ceva despre calculatoare ori ii reinstalezi pc-ul in fiecare saptamana. ;)

Edited by 654321, 21 May 2011 - 21:51.


#39
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

 654321, on 21st May 2011, 22:50, said:

Ii spui ca prostia se plateste. Ori pune mana si invata cate ceva despre calculatoare ori ii reinstalezi pc-ul in fiecare saptamana. ;)

Prefer sa instalez pc ul cuiva in fiecare saptamana . Dar nu gratis cum fac in cazul asta. Ma ia nervii numai cat ma gandesc sa ma apropii de pc ul ala

 654321, on 21st May 2011, 22:38, said:

Pai rezolvarea e sa instalezi patch-ul la windows la care am pus eu link mai devreme, adica asta, TOATE update-urile la Windows si un firewall.

L am instalat acum prin TeamViewer. Acum va cer un sfat : la un cpu de 2.4 intel pentium 4 si 512 ram ce antivirus si firewall as putea pune ca sa nu l rupa in doua ? Ma intereseaza ceva care consuma resurse minime. Acum are instalat Avira ( care e cam praf dupa parerea mea  )

#40
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Zilele astea promit ca postez pe aici un "lesson to be learned", reinstalare facuta de mine personal (cat m-oi crede eu de destept) cu "toate" (ghilimelele sunt intentionate) masurile de precautie "luate" care a dus la o infectie majora si cca 24 ore pierdute. Pentru un rahat de notebook de uz personal, nimic important, doar rugaminte de la prieteni.
Keep in touch, maimutoiul care m-a lucrat a fost sality care zacea in driverele stocate pe partitia "D" a hdd-ului pc-ului adus la depanare.
Ghici ce s-a intamplat? O sa revin cat de curand cu toata povestea, cred ca merita spusa (indiciu, de lene am folosit stickuri USB, nu unitati optice, pentru instalare/depanare etc).

Sunt prea multe detalii si incerc sa il fac cat mai explicit, nu ma grabiti. Vreau sa imi aduc aminte toate detaliile si sa il fac corect si cu indicii unde am gresit, dar se poate intui la ce s-a ajuns.

Edited by ear1976, 21 May 2011 - 22:16.


#41
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

 ear1976, on 21st May 2011, 23:12, said:

indiciu, de lene am folosit stickuri USB, nu unitati optice, pentru instalare/depanare etc).


Deja inteleg ce ai patit daca ti a fost lene sa folosesti unitati optice  :console: . Cat despre migrare virus din D in C si invers , am patit o de nenumarate ori . Chai astept sa vii cu " povestea " aia lunga. Noi nu te grabim. Suntem rabdatori :D

#42
dragoshel79

dragoshel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2006

 grp, on 14th March 2011, 15:28, said:

Am facut si update la windows. Conficker si Downadup sunt variante noi si sunt depistate si blocate de Bitedefender internet security (are firewall incorporat, nu e doar antivirus). Problema este ca doar bag cablul de net si ei intra, fara a intra pe vreun site sau altceva. Eu suspectez un atac de la anumite IP-uri spre o anumita clasa de IP-uri, dar cei de la UPC mi-au zis ca nu pot sa-i blocheze conexiunea celui (celor) care au viermi si imprastie viermi pentru ca nu e legal. Asa este, cum zici si tu, Aitel, acum Ilink in Galati te anunta printr-un mesaj ca ai virusi dupa care iti bloca accesul pina iti remediai problema. Stresant si frustrant este ca se intampla in 30 de secunde maxim dupa ce ai bagat netul in placa de retea. Cei de la UPC vor trebui sa dea o solutie, pentru ca eu, mai mult decat asta nu stiu ce sa mai fac. Eventual sa mai bag si un firewall separat care sa blocheze adresele de pe care vin viermii. Maine o sa ajung sa iau si IP-urile, o sa vorbesc cu astia de la UPC din nou si sa vedem ce solutie imi dau si ei.

PS: Am schimbat si mac-urile de la placile de retea, ca sa-si provizioneze alt IP si atacurile au continuat, ceea ce ma face sa cred ca e pe macul modemului sau pe clasa de IP. Cine a mai patit/auzit de asa ceva ar fi binevenit cu solutii sau parari.

Si eu am patit la fel.Am sunat la ei,nu m-au crezut desi le-am explicat ca am reinstalat windows de N ori intr-o saptamana,am porbat toti antivirusii posibili (piratati,free si unul cumparat).Totul cu acelasi reultat.Cum bag cablul de net de la UPC cum incep atacurile.I-am rugat sa imi schimbe clasa de ip si tot nu a mers.Nu stiu ce sa mai fac.Decat sa renunt la ei,dar din pacate nu am alta retea in zona....

#43
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Aaaa....de firewall ai auzit?

#44
dragoshel79

dragoshel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2006

 crysty2k5, on 19th January 2012, 12:36, said:

Aaaa....de firewall ai auzit?

Am si auzit si minune! Chiar folosesc unul. Atacurile vin in continuare

#45
sorinsinner

sorinsinner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.12.2011
Pai si le blocheaza? Daca da, e ok nu ai de ce sa te mai alarmezi. Daca nu, incearca un firewall mai capabil.

#46
dragoshel79

dragoshel79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.06.2006

 sorinsinner, on 19th January 2012, 18:01, said:

Pai si le blocheaza? Daca da, e ok nu ai de ce sa te mai alarmezi. Daca nu, incearca un firewall mai capabil.

Le blocheaza de blocat,atat firewall-ul cat si antivirusul,dar este enervant ca ambele imi dau mesaje ca sunt atacat si din cand in cand imi cer si cate un restart ca anumiti virusi nu ii sterg decat dupa restart.Si tot asa.Ma distrez :)
Cam la fiecare 5 min sunt anuntat de vreo 2-3 wormi,2-3 troieni si cel putin 1 bucata virus

#47
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Poti sa ne spui si nou ce nume au virusii?

Sau screenshot-uri...

#48
damone

damone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2008
salutare! s-a mai ajuns la vreo concluzie pe tema asta, pt ca as avea nevoie de ceva ajutor in aceiasi problema. daca a primit cineva un raspuns de la upc sau a gasit vreo solutie la problema asta il rog sa raspunda.

#49
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Aceeasi chestie valabila si pentru tine:
http://forum.softped...t...&p=10982182 :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate