Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 

conexiune UPC "virusata"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
magixdany

magixdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.10.2007
Buna, am si eu o nelamurire mare...
Cu ceva timp in urma mi-a aparut pe calc cum ca ar fi ceva virus si antivirusul a blocat o conexiune la o anumita adresa/IP si imi zicea ca ar fi o varianta de WIN32.... Troian, in urmatoarea secunda imi aparea o fereastra cu o eroare cum ca "svchost.exe" are o eroare de scriere in memorie, dupa aceea aparea o fereastra cu o eroare de genul "send/ don't send" cu WIN32 svchost.exe . iar ca in final sa fie totul frumos se bloca total si singura varianta era oprirea fortata din buton, sau restart din buton.
Am incercat cu mai multe variante de antivirus, precizez ca eu aveam instalat pe calc NOD32(eset) Antivirus, sa scanez HDD-ul, memoria operativa, si tot ce se poate scana.Am pus si alte softuri de antivirus si toate nu gaseau nimic.
Am facut o reinstalare de Windows, cu HDD-ul formatat in Low Level, si am pus totul pe curat de la zero.Toate bune si frumoase, in momentul formatarii aveam acces la internet de la Romtelecom nefiind la domiciliu. NU a mai aparut nici un fel de eroare, nici o conexiune blocata la internet, nici un virus totul mergea perfect.
In ziua uramatoare am ajuns acasa si am conectat laptopul la UPC, dupa ce si-a alocat Ip-ul mi-a aparut aceeasi poveste cu conexiune blocata la adresa respectiva, eroarea de scriere in memorie, eroarea de Win si ...blocarea.

Nelamurirea mea este de ce la conexiunea Romtelecom nu au aparut nimic din cele precizate si la Upc da?
Ma gandeam ca daca ar fi fost ceva virus pe HDD din cauza softurilor instalate ar fi aparut si la conexiunea pe Romtelecom.

Ar fi o posibilitate ca virusul sa aiba ceva cu MAC-ul modemului de la UPC/IP alocat de ei in server (IP-ul meu fiind dinamic)?

Va rog dati o lamurire la problema ca nu mai pot folosi netu acasa....


Multumesc frumos !

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,209
  • Înscris: 18.04.2008
posteaza un log HiJackThis in aria de devirusare.

tutorial si altele tot acolo

#3
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Asta se intampla cand folosesti un Windows XP vechi si fara service pack-uri...

#4
magixdany

magixdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.10.2007
Windows-ul este xp sp3, cu update la zi, este Genuine

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Posteaza un log HiJackThis 2.0.4 AICI !

Instructiuni: http://forum.softped...howtopic=694333

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Daca ar fii SP3 cu update la zi stai linistit ca nu s-ar virusa singur de pe retea. In mod clar ai executat tu un program virusat.

#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Serios ? Cum de ai ajuns la concluzia asta ?

Edited by crysty2k5, 22 February 2011 - 23:31.


#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
De ce crezi tu ca nu ar fii asa?? Daca stii vreun exemplu concret de ce nu il postezi sa ne luminezi si pe noi plebeii?

#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Instaleaza tu XP SP3 cu cablul de retea conectat si ai sa vezi surprize de la primul boot.

#10
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Cred ca nu are rost sa alarmezi lumea degeaba. In majoritatea cazurilor cablul de retea e complet inutil pana nu se instaleaza si driverele placii de retea si aia se face de obicei dupa ce s-a terminat instalarea sistemului de operare...

Apropo, surpriza de care vorbeai are cumva si un nume ca sa poata citi lumea mai multe despre ea?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Se cheama viermi.

#12
magixdany

magixdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.10.2007
am fost din nou plecat si am conectat iar calcu in reteaua romtelecom, si nu mi-a mai aparut nimic, in 2 zile, dupa ce am venit inapoi si am conectat iar la upc mi-au aparut TOATE....
ma macina faptul ca in reteaua romtelecom a mers fara probleme si la upc nu...
daca ar fi fost un vierme trebuia sa fie tot timpul...

o sa postez si un log HiJackThis, cat pot de curand...

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Reteaua de RTC e un pic diferita, ptr ca se bazeaza pe linia telefonica, dar oricum viermii apar si dispar.
O alta problema ar fi acel Nod care il folosesti - nu mai e demult un antivirus pe care sa te poti baza.

Asteptam logul.

#14
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Fara "ajutorul" utilizatorului un vierme nu poate spera decat sa exploateze o vulnerabilitate existenta in sistemul de operare iar daca acesta este actualizat la zi cum sustine cel care a postat threadul atunci nu vad unde mai exista aceasta vulnerabilitate... Ma indoiesc profund ca reteaua UPC are viermi de ultima ora care sa exploateze un bug inca neadresat de catre cei de la Microsoft...

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cand se instaleaza sistemul de operare nu e la zi cu actualizarile. Si sunt destui viermi si pe XP SP3. Driverele placii de retea se instaleaza in timpul procesului de instalare OS. Deja la bootare acestia se si incarca.

#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu stiam ca driverele placii de retea vin pe un CD separat ca XP nu mai are demult drivere pentru hardware-ul de azi... Oricum magixdany zicea ca a facut toate actualizarile in reteaua Romtelecom inainte de a se virusa in UPC.. Eu deja nu mai stiu ce sa cred...

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Cam in 50-60% din cazuri Xp-ul pune drivere la placa de retea in timpul instalarii. Sunt destul de putini producatori de chipseturi iar driverele de obicei sunt facute ptr mai multe modele de chipseturi.

#18
magixdany

magixdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.10.2007
acum mi-a murit de tot calcu, cand am vrut sa fac un log HiJackThis ca sa il postez nici macar nu a mai intrat in windows.

o sa il duc la o firma de service sa vad eu ce pot sa ii faca....

o sa mai revin ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate