Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

probleme intre asociati

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
salut tuturor
nu am activat pe aceasta arie, deci nu prea va cunosc, insa as vrea sa gasesc pe cineva care ma poate ajuta
problema mea e urmatoarea:

-in 2008 am infiintat o firma (srl) impreuna cu un asociat
-firma a avut activitate comerciala incepand cu toamna 2009
-in acelasi timp eu m-am imbolnavit irecuperabil de o boala foarte grava ce m-a pus in imposibilitatea de a avea in vreun fel grija de activitatea firmei, astfel ca a fost inceputa activitatea de catre asociatul meu care a facut contractele cu furnizorii, angajarile, etc; s-a pus pe treaba
-in tot acest timp eu nu am avut capacitate decizionala sau baneasca din cauza bolii
-in timpul activitatii sale, asociatul meu nu mi-a remis nici un fel de parte din profit (nu am avut pretentie) si nu a platit nici un fel de dare la stat (anaf)
-intre timp si-a facut o alta firma preluand activitatile si contractele primei
-acum vrea sa desfiinteze prima firma, insa sunt obligat sa particip la plata darilor la stat, dupa ca am contribuit cu capital initial

problemele mele:
-cum fac sa nu colaborez la aceste plati, deoarece datoriile nu le-am facut eu /
-imi pot recupera capitalul initial invastit de mine, de care s-a folosit el ? cum ?

mentionez ca am acte medicale ce dovedesc faptul ca atunci cand a inceput activitatea firmei eu nu puteam lua nici un fel de hotarare, situatie in care sunt si acum pentru ca, in urma bolii, am un handicap major ce nacesita insotitor permanent
de asemeni mentionez ca voi detalia speta doar cuiva dispus sa ma ajute (chiar si contra cost)

va multumesc

#2
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Așa... la o primă analiză:
- dacă ai avut și tu, declarată în actul constitutiv, calitatea de administrator atunci ești și tu răspunzător pentru plata datoriilor la buget;
- înțeleg că asociatul îți solicită să participi la plata acestor contribuții pentru că vrea să desființeze societatea. De obligat nu are cum să te oblige dar dacă se solicită desființarea atunci trebuie ca firma să nu aibă datorii.

Trecem peste faptul că acțiunile lui sunt, întrucâtva, justificate prin faptul că a rămas să se ocupe singur de toată activitatea care ar fi putut să-ți aducă, în timp, un venit la care tu nu ai avut un aport activ. Dacă tu consideri că numai el trebuie să le plătească atunci n-ai decât să nu îi dai bani, caz în care sunt două scenarii:
1. Achită el tot pentru a putea desființa societatea;
2. O lasă fără activitate, caz în care ANAF va începe procedurile pentru recuperarea datoriilor, va încerca să execute bunurile societății și probabil va solicita în instanță atragerea răspunderii administratorilor - caz în care poți proba, în instanță, că nu ai avut capacitatea de a-ți exercita prerogativele de administrator din cauza bolii.

De recuperat ceva din capitalul inițial nu poate fi vorba!

Așa văd eu lucrurile, dacă alții au alte păreri îi rog să intervină.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Trecem peste faptul că acțiunile lui sunt, întrucâtva, justificate prin faptul că a rămas să se ocupe singur de toată activitatea care ar fi putut să-ți aducă, în timp, un venit la care tu nu ai avut un aport activ.
cred ca n-ai citit bine, de zici ca actiunile aluia sint justificate. justificat e sa nu-i dea profit, nu sa-l puna sa plateasca

#4
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
nici eu nu prea cred ca poate fi vb de recuperarea capitalului initial, iar de profit nu am pus problema, cu toate ca am participat la capitalul initial, insa ma intrebam in ce fel pot fi obligat la plata datoriilor; concret
si care-s caile de a nu face asta ?

#5
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

 Mosotti, on 16th February 2011, 16:06, said:

cred ca n-ai citit bine, de zici ca actiunile aluia sint justificate. justificat e sa nu-i dea profit, nu sa-l puna sa plateasca
Mă refeream și la faptul că și-a înființat altă firmă pe care își desfășoară activitatea. Și, apoi, pe geamul spitalului e posibil să se vadă altfel lucrurile, în sensul că se vede numai profitul ăluia nu și cheltuielile :naughty:

 D1Gi, on 16th February 2011, 16:21, said:

nici eu nu prea cred ca poate fi vb de recuperarea capitalului initial, iar de profit nu am pus problema, cu toate ca am participat la capitalul initial, insa ma intrebam in ce fel pot fi obligat la plata datoriilor; concret
si care-s caile de a nu face asta ?
Păi nu-i dai bani, nu te poate obliga.

#6
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
In situatia in care sunteti si dumneavoastra administrator, veti raspunde in solidar. In calitate de asociat, raspunderea este in limita capitalului social subscris si varsat. Pentru lichidarea voluntara a societatii va trebui sa existe hotararea asociatilor, deci in cazul de fata este exclus. Se poate obtine o hotarare judecatoreasca care sa dispuna ceea ce doriti dumneavoastra. Recuperarea capitalului investit depinde de mai multe aspecte, printre care si activele societatii.

Din cate imi aduc eu aminte, asociatii unui SRL, participa la profit si pierdere conform partilor sociale detinute. Administrarea societatii este altceva.

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
majoritatea societatilor tip srl au capitalul social minim 200 lei, dar care este retras si folosit de societate imediat dupa infiintare, nu este blocat in cont sau ceva in sensul asta

cred ca cea mai buna solutie ar fi insolventa, chiar daca DGFP Anaf formuleaza cererea de atragere a raspunderii mai mult ca sigur va fi respinsa

#8
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
Insolventa nu este o idee buna in situatia in care sunt administratori amandoi. Se cam complica lucrurile ulterior.

#9
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Am auzit ca se poate obtine o hotarare judecatoreasca prin care pot iesi din firma; cum se procedeaza ? Si cum se poate apara celalalt in acest caz ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate