Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Masina de spalat Ardo, baga apa in continuu...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
De cateva zile masina de spalat Ardo WD800 ( cu uscator ), veche de vreo 14 ani, cand ajunge la momentul in care trebuie sa-si ia apa, baga apa in continuu, la orice program, inclusiv cand o opresc de la butonul on/off. Ca sa putem spala rufele, tre' sa o pazim si sa oprim apa de la robinet cand consideram ca si-a luat cata ii trebuie. O las asa cateva minute si apoi deschid robinetul din nou. Daca-l deschid prea repede ( cateva secunde ), tot trage apa :((

Aveti idee ce poate fi ?

Multumesc frumos !

#2
dvlsim

dvlsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 28.09.2007

 happyhippie, on 15th February 2011, 13:46, said:

De cateva zile masina de spalat Ardo WD800 ( cu uscator ), veche de vreo 14 ani, cand ajunge la momentul in care trebuie sa-si ia apa, baga apa in continuu, la orice program, inclusiv cand o opresc de la butonul on/off. Ca sa putem spala rufele, tre' sa o pazim si sa oprim apa de la robinet cand consideram ca si-a luat cata ii trebuie. O las asa cateva minute si apoi deschid robinetul din nou. Daca-l deschid prea repede ( cateva secunde ), tot trage apa :((

Aveti idee ce poate fi ?

Multumesc frumos !


Totusi sunt 14 ani vechime. Nu stiu cat o sa mai duca.. dar e cazul sa va ganditi la o noua masina de spalat. Consum curent/apa mic, eficienta in spalare.

#3
bgd2006

bgd2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.05.2008
sau daca nu sunteti dispusi la o investitie de cel putzin 1000 ron, ar fi ok sa contactati si un service ;)

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Cheama un meserias ceva, trebuie sa fie probabil de la supapa aia care opreste apa cand trebuie.

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Dus electroventilul sau contacte oxidate .

Attached Files



#6
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.07.2006

 happyhippie, on 15th February 2011, 13:46, said:

De cateva zile masina de spalat Ardo WD800 baga apa in continuu,

Aveti idee ce poate fi ?
E de la electrovalva(cea care alimenteaza cu apa) .Se schimba usor si costa cativa zeci de lei.

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
in general toate lucrurile prin care trece apa de la robinet se strica daca nu ai un filtru decantor.eu personal am filtre atat in baie cat si in bucatarie de vreo 8-9 ani si nu am avut nici o problema.problemele intervin din cauza ipuritatilor si a ruginei care poate bloca de exemplu electroventilul dela ms,adica s-a "oprit " o impuritate in electroventil si acesta nu se mai inchide,asta in cel mai fericit caz.s-ar putea sa o poti curata si sa mearga ca noua

#8
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Pana acum 4 luni am stat la bloc in Bucuresti si nu am avut probleme cu ea. Dupa aceea vreo 2 luni pana a fost gata casa a functionat in aer liber cu apa trasa din rau. De o luna o avem instalata in casa cu aceiasi apa de rau care trece printr-un filtru...deci e posibil sa fie ceva impuritati pe acolo.

Multumesc de raspunsuri.

Pe unde e situat electroventilul asta ?

#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Pe alimentarea cu apa.

#10
costel3005

costel3005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.12.2004
Stiu ca este vechi topicul, insa m-am confruntat si eu cu aceasi problema, respectiv, masina baga in permanenta apa pana se umplea cuva, nu se oprea si nici nu mai dadea nici o comanda. In prima faza , vazand recomandarile voastre de aici, am zis ca este electrovalva, pe care am demontat-o  si verificat-o , concluzia, inchide bine si deschide la fel de bine.  Ulterior am citit pe alt forum si am vazut ca este posibil sa nu ii dea comanda presostatul de nivel al apei. L-am demontat si pe el verificat si functiona la fel de bine ca si electrovalva. Apoi am suflat pe furtunul de nivel al apei care comanda presostatul, si nu era infundat. In ultima instanta am curatat si filtrul de evacuare, care nu mai era curatat de o gramada de vreme (nu spun cat Posted Image ) era foarte multa mizerie si calcar depus pe acolo. Dupa toate aceste operatiuni, am mai facut o proba si surpriza..... masina de spalat merge perfect. Concluzia ar fi ca datorita mizeriei din colectorul de evacuare posibil ca furtunul ce comanda presostatul sa se fi infundat si nu actiona membrana acestuia si implicit nu mai  dadea comanda electrovalvei sa opreasca apa.  Scuze pt postul lung, dar poate va fi de folos cuiva vreodata si sa nu fie tentat sa cumpere imediat electrovalva sau presostatul.

Edited by costel3005, 17 April 2020 - 20:14.


#11
danadana67

danadana67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.01.2013

 costel3005, on 17 aprilie 2020 - 20:12, said:

Stiu ca este vechi topicul, insa m-am confruntat si eu cu aceasi problema, respectiv, masina baga in permanenta apa pana se umplea cuva, nu se oprea si nici nu mai dadea nici o comanda. In prima faza , vazand recomandarile voastre de aici, am zis ca este electrovalva, pe care am demontat-o  si verificat-o , concluzia, inchide bine si deschide la fel de bine.  Ulterior am citit pe alt forum si am vazut ca este posibil sa nu ii dea comanda presostatul de nivel al apei. L-am demontat si pe el verificat si functiona la fel de bine ca si electrovalva. Apoi am suflat pe furtunul de nivel al apei care comanda presostatul, si nu era infundat. In ultima instanta am curatat si filtrul de evacuare, care nu mai era curatat de o gramada de vreme (nu spun cat Posted Image ) era foarte multa mizerie si calcar depus pe acolo. Dupa toate aceste operatiuni, am mai facut o proba si surpriza..... masina de spalat merge perfect. Concluzia ar fi ca datorita mizeriei din colectorul de evacuare posibil ca furtunul ce comanda presostatul sa se fi infundat si nu actiona membrana acestuia si implicit nu mai  dadea comanda electrovalvei sa opreasca apa.  Scuze pt postul lung, dar poate va fi de folos cuiva vreodata si sa nu fie tentat sa cumpere imediat electrovalva sau presostatul.

da, a fost de folos cuiva, adica mie.multumesc!!!!
m a salvat faptul ca ai scris de furtune, al meu unul era spart si unul plin de calcar, de aceea apa s a revarsat in toata baia.....curatat, altul putin scurtat si masina e ca noua(o gorenje de 20 ani care nu as schimba o pt una noua...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate