Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

o propunere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cipry1231213

cipry1231213

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.08.2010
cine imi poate recomanda o carte de dostoievski care sa nu fie prea lunga
daca va rog sa sciei si o mica descriere a cartii

multumesc

#2
BiancaElena

BiancaElena

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 08.02.2011

View Postcipry1231213, on 13th February 2011, 22:29, said:

cine imi poate recomanda o carte de dostoievski care sa nu fie prea lunga
daca va rog sa sciei si o mica descriere a cartii

multumesc
google.ro :-j

#3
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,561
  • Înscris: 24.01.2007
Crima si pedeapsa.

#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Acum, depinde ce-ntelegi prin "nu prea lunga".

Eternul Sot
sau\si
Dublul

Quote

Dublul (1846) și Eternul soț (1890) prezintă stări extreme de conștiință, manifestări schizofrenice sau idei obsesive. În Dublul, avem a face cu un funcționar respectabil, Goliadkin senior, care se află pe punctul de a se dezintegra social din cauza apariției tulburătoare a unei sosii. Dublul, Goliadkin junior, încearcă să distrugă reputația protagonistului și să-i uzurpe locul în cadrul birocrației rusești. Surpriza însă survine atunci când se dovedește că acesta din urmă nu este decât o manifestare schi zo frenică a eroului nostru. Dualitatea, fizică ori psihică, va constitui și tema celei de-a doua nuvele. Fundamentată pe o rivalitate de tip mimetic, Eternul soț cuprinde în paginile sale un joc subtil între soțul înșelat și amantul iubitei defuncte. Sufocat de probleme financiare și nemaia vând resurse morale pentru a trăi, soțul își urmărește rivalul pas cu pas

P.S. Nici primul lui roman nu-i prea lung...vreo 400 de pagini. ('Umiliți și obidiți')

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Doar recomandare? Nu si povestit? ceva scurt, de tipul "A fost odata un idiot" si gata adica ajunge..

#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostPrien, on 15th February 2011, 15:00, said:

Doar recomandare? Nu si povestit? ceva scurt, de tipul "A fost odata un idiot" si gata adica ajunge..

Ai pretentii prea mari de la unii :)

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
ady
Corect. Ai perfecta dreptate. Traiesc in epoca copy paste si ma simt prea batran sa ma adaptez. Asa m-am saturat de astia care doar atat pot, un flit si vai cat sunt da dashtapt, io care ma dau pi forumul aiala...
Zau ca ii respect pe cei care incearca sa isi expuna un punct de vedere, chiar daca initial e gresit. Dar vin cu argumente personala, se zbat, explica de ce cred asa si nu invers..
Jos palaria in fata lor.

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Motivele pentru care s-a ajuns la ceea ce ai spus tu mai sus sunt multiple:
In primul rand, ca sa poti purta o conversatie contradictorie ai nevoie de un receptor care sa-ti citeasca parerea si eventual s-o combata. Din in ce in ce mai rar se intampla asta pe aici. Fie din cauza ca receptorul vrea doar sa para superior si critica fara motiv (sau jigneste) , fie ca nu exista o persoana care sa emita o parere (argumentata, desigur) care sa poata fi combatuta.
Un alt motiv ar putea fi dorinta de-a ne lauda cu cantitatea de carti citite, calitatea fiind indiferenta iar mesajul receptionat inexistent. Mai nou, esti mai bine privit daca spui ca ai citit nșpe mii de carti, chiar daca n-ai inteles nimic din ele, decat unul care-a citit 10 dar poate spune mai mult despre cartile respective decat titlul si eventual autorul.
Desigur, nu alt motiv este activitatea din ce in ce mai scazuta pe aceasta arie... (Un topic nou apare din ce in ce rar si si mai rar se intampla ca unul din ele sa propuna un subiect  care sa poate fi dezvoltat).

#9
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcipry1231213, on 13th February 2011, 23:29, said:

cine imi poate recomanda o carte de dostoievski care sa nu fie prea lunga
daca va rog sa sciei si o mica descriere a cartii

multumesc

"Vreau un Dostoievski! Unul scurt!" (vorbim de bauturi aicea?  :coolspeak: )

Aaaa, ceva scurt de Dostoievski, asta da provocare... Eu tin minte volumul de nuvele "Nopti albe", din care mi-a placut mult- desi acum am cautat si n-am mai gasit- o povestioara numita "Smerita", despre o femeie care sufera mult si in cele din urma cred ca se sinucide.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate