Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

CULTURA TUTUNULUI intre hobby si necesitate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 22.04.2010
Nu stiu cum naiba am luat vicul asta,am inceput sa fumez de pustan,si nu am mai putut sa le las.As putea spune din proprie experienta ca te agata usor dependenta asta.Poate prea usor.
Cu chiu cu vai am reusit sa le reduc de la un pachet pe zi la zece tigari.Mai mult nu se poate :naughty:
Vad ca guvernantii tot umfla accizele visind marea cu sarea,ar fi timpul sa incerc cultivarea tutunului la tara,nu am vazut pina acum o cultura de tutun,in Brasov cel putin dar totul are un inceput. :coolspeak:

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,296
  • Înscris: 21.04.2004
din pacate nu cred ca e asa de simplu. daca o sa-ti faci o tigara din tutun crescut de tine si macinat, probabil c-o sa te lasi de tot de fumat

btw, n-ai auzit ca tutunul face cancer si impotenta? vrei sa mori nefubiptut?

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
m-am gandit si eu la cultura tutunului :coolspeak: de unde pot cumpara seminte?

#4
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 22.04.2010

 Mosotti, on 3rd February 2011, 16:58, said:

din pacate nu cred ca e asa de simplu. daca o sa-ti faci o tigara din tutun crescut de tine si macinat, probabil c-o sa te lasi de tot de fumat

btw, n-ai auzit ca tutunul face cancer si impotenta? vrei sa mori nefubiptut?

Merci de grija,legat de frunzele de tutun am ceva experienta de la bunicul,daca vrei tigara light bagi frunza in apa clocotita si iese afara din nicotina,daca o tii prea mult in apa nu mai are nicotina deloc,bunicul pe vremuri mai amesteca tutunul cu menta uscata si iesea tutunul de pipa mentolat natural. :naughty:
Nu stiu cum fac astia tigarile si cu ce le trateaza,dar cred ca astea homemade sint mai sanatoase.
Mosul a fumat si baut cite o cana de vin rosu pe zi,a dat coltul la 98 de ani.Daca apuc anii lui sint multumit.
Ce soi de tutun este cel mai parfumat si semintele cine le furnizeaza?

Edited by mouse3, 03 February 2011 - 17:20.


#5
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Când am făcut armata, la sfârșitul anilor 70, tutunul se cultiva în multe județe din sud, și cred că se mai cultivă și acum. Vezi că poate afli ceva relații de acolo.
Eu foloseam frunzele uscate, opărâte și iar uscate în pipă, dar și așa tutunul obținut era cu mult mai tare decât cel comercial.

#6
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

 mouse3, on 3rd February 2011, 17:18, said:

Mosul a fumat si baut cite o cana de vin rosu pe zi,a dat coltul la 98 de ani.Daca apuc anii lui sint multumit.

Da' daca nu-i apuci ?

"Smoking is the major risk factor, accounting for about 90% of lung cancer incidence"
http://caonline.amca...eprint/48/3/167

"Compared to nonsmokers, men who smoke are about 23 times more likely to develop lung cancer and women who smoke are about 13 times more likely. Smoking causes about 90% of lung cancer deaths in men and almost 80% in women."
http://quitsmoking.a...cancerstats.htm

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Interesant topic.

Cred că în maxim doi ani de acum înainte, vom vedea cum românii vor trece la pipă, iar în loc de porumb, se va planta tutun.
Acum fără mișto.
Cică chiar este o afacere să cultivi tutun și că la ora actuală ar fi cea mai rentabilă formă de a câștiga bani din agricultură.
Mă rog, nu se pune la socoteală cânepa și alte chestii ...

http://www.evz.ro/de...lia-904394.html

#8
Panther_G

Panther_G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 13.10.2003

 tomaso, on 3rd February 2011, 18:52, said:

Interesant topic.

Cred că în maxim doi ani de acum înainte, vom vedea cum românii vor trece la pipă, iar în loc de porumb, se va planta tutun.
Acum fără mișto.
Cică chiar este o afacere să cultivi tutun și că la ora actuală ar fi cea mai rentabilă formă de a câștiga bani din agricultură.
Mă rog, nu se pune la socoteală cânepa și alte chestii ...

http://www.evz.ro/de...lia-904394.html
De perspectiva.
Pentru cine zicea mai sus ca fumatul face si drege. Din ce stiu eu, chimicalele cu care se trateaza tutunul (de la stadiul de planta pana in tigara) produc efectele nocive. N-o fi sanatos sa tragi fum dar nici sa zici automat ca provoaca cancer. Ar fi trebuit aia care se incalzesc cu leme sa crape la 20 de ani.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Parerea mea: iesi afara si alearga. O sa te lasi de fumat. Dup-aia poti cultiva ceapa, ridichi, sfecla... chestii sanatoase. :)

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Dihorul Razboinic, on 3rd February 2011, 20:57, said:

poti cultiva ceapa, ridichi, sfecla... chestii sanatoase. :)

Se pot fuma și astea ? :rolleyes:

#11
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 tomaso, on 4th February 2011, 20:42, said:

Se pot fuma și astea ? :rolleyes:
:roflmao: cu putina straduinta, da

#12
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 mouse3, on 3rd February 2011, 18:18, said:

,a dat coltul la 98 de ani.Daca apuc anii lui sint multumit.
Imi imaginez ce distractiva o sa fie viata aia lunga, mai ales intre anii 80 si 98  :coolspeak:  :coolspeak:

#13
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Mosotti, on 3rd February 2011, 17:58, said:

btw, n-ai auzit ca tutunul face cancer si impotenta?

Ai uitat de SIDA si Ebola.  :nonobad:

#14
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
si eu am vreo 2 kile de tutun vrac, macinat ca rezerva... :D
pute, in schimb, tutunul natural- trebuie sa stii sa-l tratezi
intradevar, tutunul este o adevarata afacere. @tomaso :OK:
o tigara normala contine vreun gram de tutun- ia faceti voi niste socoteli.

#15
Bijaz

Bijaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,701
  • Înscris: 24.02.2010

 roby49, on 13th April 2011, 23:15, said:

Buna.

Cine vrea sa afla totul despre cultivarea tutunului (de la samanta pana la consum), despre tutun - informatii generale, soiuri de tutun, etc. sa acceseze : http://totul-despre-...n.blogspot.com/ , e un blog creat de mine, studiind si adunand informatii despre tutun timp 2-3 ani.

Seminte de tutun tip Virginia 207 pot vinde 1000 buc / 25 ron [taxe postale incluse] .

Si eu cultiv tutun pe un teren de 2 Hectari, 3 baloti de 20 kg imi tin in fiecare an pentru consum propriu, iar restul de 1000-1500 KG le dau in Ungaria si pot zice ca se scot bani seriosi de acolo ! Fiind criza pretul la tutun se mentine foarte bine !



     pt mai multe informatii, lasati mesaj pe blog sau : [email protected], aici nu prea umblu, am vazut ca sunt useri interesati de tutun, si m-am gandit sa dau un link de ajutor :))

Tu esti pe bune? 60 de kg de tutun pentru consum propriu? Il mananci sau ce faci? Si in Ungaria, la cine il vinzi, persoana fizica? Aia cumpara orice de la oricine?

As fi curios de un raspuns coerent.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Eu recomand să nu dați prea multe amănunte ce ar putea fi interpretate drept reclamă.  
Aș fi nevoit să îl sancționez pe userul respectiv și nu vreau să o fac decât dacă nu am încotro.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
Faza interesantă e că tutunul nu e așa cancerigen precum pare, dar în țigări se pun pănă la 599 de aditivi, din care 70 sunt cancerigeni cunoscuți. Nici unul din aditivi nu e testat la ardere, doar la ingestie directă, deci doar Dumnezeu știe ce compuși rezultă. Nu (mai) fumez țigări dar.. Atenție!

#18
laurentiucutz

laurentiucutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2011
Fratilor era vorba de plantarea tutunului nu k dc fumati.....in fine...pentru cei interesati lua'ti de aici :
http://www.newspad.r...DEO,295331.html
http://www.lumeasatu...a-de-tutun.html
http://legestart.ro/.....MzYxNDkz).htm

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate