Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Sfaturi munca UK

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
whoknows

whoknows

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.11.2006
Salutare,
Am citit cam toate posturile din aceasta sectiune....si am acumulat "cunostinte" atat cat sa-mi fac o mica idee despre ceea ce inseamna munca in UK. Am fost de vre-o 3 ori in vizita in Anglia (ca turist) si pot sa spun ca imi place f mult aceasta tara. Ma bate gandul sa merg de data asta sa muncesc...dar ... efectiv nu am reusit sa inteleg cum e mai bine. Dispun de max 2500 lire....dar problema este ca cei 2 amici ai mei de acolo...tocmai s-au intors in tara si nu mai am la cine sa apelez pt a ma ajuta un pic la inceput. Acum, serios vorbind, nu mi-e frica sa imi aranjez treburile din tara (gazda in UK..etc) ...dar nelamurirea mea cea mai mare este ca nu stiu daca e mai bine sa apelez la o firma de recrutare...sau sa-mi iau norocul in maini si sa plec de capul meu.
Mi-am conturat un plan (nu stiu cat e de bun) si anume sa merg si sa ma inscriu ca un colegiu recunoscut de Home Office pt a putea obtine YC. Din alt post pe care l-am parcurs am inteles ca YC il pot obtine doar daca un angajator din UK are intentia de a ma angaja daca primesc permis de munca (eu sa am o hartie de la angajator + dovada ca sunt la colegiu cand apliv pt YC). Ce nu stiu sigur e daca am nevoie de NIN cand aplic pt YC (pt cont bancar stiu cum trebuie sa procedez)
Acum citind atatea...ori spuneam dupa anumite posturi ca mai bine imi vad de treaba si renunt la idee ... ori deveneam optimist...dar am ajuns la concluzia ca si norocul si-l poate face omul si cu mana lui documentandu-se bine si invatand din timp anumite lucruri care altfel te lovesti rau acolo.
Daca cineva cu mai multe cunostinte vrea sa-mi scrie cateva sfaturi... ii multumesc de acum
PS am lucrat part time si in restaurante... cunosc f bine tot ce tine de electrotehnica (studii + experienta), am lucrat un timp si in vanzari... nu ca ar conta mult asta in UK ...dar orice oportunitate care o intalnesc acolo nu o sa o ratez ... numai de lucru sa am  :D

#2
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009
Eu iti dau urmatoarele  sfaturi:
1. Ori astepti pana la anul, si nu mai e restrictie de munca, astfel ca nu trebuie sa te inscrii doar pentru YC la o unitate de invatamant.
2. Ori chiar te inscrii la o universitate, un curs, si il faci, iar pe langa ca inveti ceva mai si lucrezi. Partea buna ar fi ca ai avea un avatanj fata de altii, adica o diploma de la ei din tara.

Eu chiar recomand a doua varianta. Daca ziceai ca esti bun cu electrotehnica, apoi fa un curs de electrotehnica. Si cu o diploma de la o unitate UK ai sanse foarte mari de a te angaja in viitor pe un salar bun.

#3
noiromaniinuk

noiromaniinuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2011

View Postclarity, on 2nd February 2011, 21:59, said:

Eu iti dau urmatoarele  sfaturi:
1. Ori astepti pana la anul, si nu mai e restrictie de munca, astfel ca nu trebuie sa te inscrii doar pentru YC la o unitate de invatamant.
2. Ori chiar te inscrii la o universitate, un curs, si il faci, iar pe langa ca inveti ceva mai si lucrezi. Partea buna ar fi ca ai avea un avatanj fata de altii, adica o diploma de la ei din tara.

Eu chiar recomand a doua varianta. Daca ziceai ca esti bun cu electrotehnica, apoi fa un curs de electrotehnica. Si cu o diploma de la o unitate UK ai sanse foarte mari de a te angaja in viitor pe un salar bun.

4 ani de la inttrarea in UE si tot exista restrictii la munca in UK

#4
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Am si eu o intrebare: Daca ma inscriu la un colegiu (de ex un curs de lb. engleza) recunoscut de Home Office...... pot obtine yellow card ?? ... sau am neaparata nevoie de o oferta de munca de la un angajator + dovada ca sunt la colegiu???

#5
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
...am uitat sa va mai intreb ceva.... de cati bani trebuie sa dispui ca sa fi "self sufficient"???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate