Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 

Ce institutie se ocupa cu limitatoarele de viteza?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,369
  • Înscris: 06.01.2009
In fata imobilului unde locuiesc este plasat un "militian culcat" fara absolut nicio utilitate, ba mai mult, e si deranjant fonetic pt mine care locuiesc la parter. Strada oricum e masacrata de cate lucrari s-au efectuat, iar cine nu tine cont de toate denivelarile din asfalt si ii da in goarna, nu se cramponeaza la inca una. As vrea sa ma adresez institutiei responsabile, dar nu stiu care e. Primaria generala, cea de sector sau politia rutiera?  

Multumesc anticipat.

#2
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
E genul de atribuție care se descentralizează, deci cel mai probabil primăria de sector răspunde cu asta.

#3
inocelat

inocelat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.02.2007
Faci o cerere la Primaria Capitalei. De acolo e transmisa la Administratia strazilor si acolo moare.
La primarie poti trimite cererea si pe e-mail.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
Cum ai zis ca te deranjeaza? Fonetic ? Cum adica?

#5
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,369
  • Înscris: 06.01.2009

 inocelat, on 24th January 2011, 12:21, said:

Faci o cerere la Primaria Capitalei. De acolo e transmisa la Administratia strazilor si acolo moare.
La primarie poti trimite cererea si pe e-mail.
as prefera sa ma duc personal ca functionarii de acolo sa inteleaga ca porcaria aia ma deranjeaza, nu vreau io s-o scot asa, de nebun ca n-am ce face.

 atupi, on 24th January 2011, 12:56, said:

Cum ai zis ca te deranjeaza? Fonetic ? Cum adica?
adica geamu' de la dormitoru' meu e exact in dreptu' imbecilitatii aleia, iar cand trec masinile, se aude scartaitul (sau ma rog, sunetul specific) al suspensiilor, pentru ca e limitatoare destul de inalta (nu ca astea mai line care se pun mai nou). Dar cel mai rau e cand trece cate o camioneta de-aia platforma, cu marginile metalice. Partea rabatabila face foarte urat cand trece peste limitatorul de viteza. Intr-o zi, unei platforme de-aia i-a cazut usa rabatabila cand a trecut peste "militian" si a facut un zgomot foarte deranjant. Si chiar daca nu ar fi problemele legate de zgomot, tot nu ar avea ce sa caute acolo pentru ca nu preceda nicio trecere de pietoni, nicio intersectie, nu e nicio scoala prin apropiere, nici parc, nimic, iar strada si asa e foarte distrusa, astfel incat nu te imbie la viteza. Si oricum viteza maxima legala in localitate e 50km/h. Cine nu vrea s-o respecte nu se impiedica de un "militian culcat".

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 atupi, on 24th January 2011, 12:56, said:

Cum ai zis ca te deranjeaza? Fonetic ? Cum adica?
:thumbup:

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007

 dmx85, on 24th January 2011, 13:30, said:

adica geamu' de la dormitoru' meu e exact in dreptu' imbecilitatii aleia ...


Am inteles, deci fonetismul ala e puternic si deranjant. Pai ia masuri impotriva fonetismului ce sa mai ....

Edited by atupi, 24 January 2011 - 19:54.


#8
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
E circulata strada noaptea? Nu poti sa iesi cu o ranga si sa o smulgi? Si asa multe se deterioreaza in timp si nu le mai repara nimeni- raman doar suruburile in care risti sa-ti blsti caucioacele...
Sau platesti niste aurolaci s-o sperie intr-o noapte, daca ti-e frica de pulitie :naughty:

#9
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,369
  • Înscris: 06.01.2009

 atupi, on 24th January 2011, 19:51, said:

Am inteles, deci fonetismul ala e puternic si deranjant. Pai ia masuri impotriva fonetismului ce sa mai ....
am termopane, iar pe interior am tencuiala solida + plasa. Nu am pus polistiren sau alt izolator fonic inca (intentionez sa pun la exterior, da' acolo-i mai complicat din cauza birocratiei, aia-i alta problema mai delicata). Problema nu e doar fonetica. Mai e si economica. Un obstacol mai putin pe strada pe care circul in fiecare zi inseamna o durata mai mare de viata a masinii mele (si a tuturor celor care trec pe acolo pana la urma).

 mymothman69, on 25th January 2011, 13:25, said:

E circulata strada noaptea? Nu poti sa iesi cu o ranga si sa o smulgi? Si asa multe se deterioreaza in timp si nu le mai repara nimeni- raman doar suruburile in care risti sa-ti blsti caucioacele...
Sau platesti niste aurolaci s-o sperie intr-o noapte, daca ti-e frica de pulitie :naughty:
Strada e circulata si noaptea. Voi incerca intai sa rezolv problema legal, ca un cetatean model dintr-o tara europeana. Daca ei se vor sterge la dos cu cererea mea, atunci voi rezolva problema romaneste, asa cum ai sugerat si tu. In cartier la mine e plin de indieni morti de foame care ar sta si in cap pt 10 lei, asa ca am si pe cine sa "angajez" pt lucrare, asta in caz ca nu vreau sa o rezolv personal.

#10
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007

 dmx85, on 25th January 2011, 13:46, said:



:) Am impresia ca bate saua sa priceapa iapa. Fonic, nu fonetic.

#11
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,369
  • Înscris: 06.01.2009
ok, am gresit. Ce sa fac acuma, sa ma spanzur? Da' vreun raspuns la problema mea ai? Sau tu si colegu' tau navigati pe forum dupa greseli?

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Nu stiu daca ati observat si nu stiu daca s-a remediat, dar pe Regina Elisabeta, undeva dupa intersectia cu Academiei, era un capac de canalizare pus stramb, sau cu mortarul ciobit...si ca amplasament, exact pe locul pe unde calca roata masinii, deci nu intre roti. Si cand trece vreo masina, se aude foarte puternic sunetul de "metal lovind alt metal"...cred ca e foarte foarte enervant pentru cei de acolo. Ca un ciocan care loveste incontinuu, 24/24.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate