Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

Periferic USB

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Salut,

Prin natura facultatii am prins gustul proiectelor bazate pe microcontrollere. Acum ca acele cursuri s-au terminat, dar cum dorinta de a mai lucra la proiecte similare a ramas, vin cu cateva intrebari la voi.


Doresc sa imi fac un dispozitiv (cutie mare si urata) care sa respecte urmatoare cerinte:

1. Se va alimenta de la priza, prin intermediul unei surse de pc de dimensiuni cat mai reduse.
2. Se va conecta la pc prin intermediul unui port usb (ideal un cablu USB A-USB B ).
3. Din el vor iesi cateva porturi usb. (practic un hub usb cu alimentare separata de ceea ce ofera usb-ul).
4. Un adaptor bluetooth legat in interior (practic ar trebui sa functioneze ca un adaptor conectat la hub-ul de la pct 3).
5. Va trebui sa poata incarca 1/2 telefoane. [pana aici singurele problematici sunt puse de comunicatia de date prin usb si de ]
6. Cu ajutorul unul uC si al unui lcd (unul 16x4 cred ca ar fi suficient) sa poata afisa informatii din PC (ceas/data/email nou/temperaturi (aici va fi mai mult de lucru in a convinge atat windowsul cat si linuxul sa trimita informatiile dorite de mine)).


Nu am nici un deadline pentru acest proiect, acesta fiind strict pentru a-mi tine mintea ocupata in timpul liber, cu avantajul de a invata lucruri noi, mai ales legate de comunicatia pe usb. E drept ca mult timp il voi dedica licentei si ca produsul final il voi obtine destul de tarziu, dar scopul meu principal este sa invat, iar pe planul doi sa obtin dispozitive functionale. Din punct de vedere financiar sau practic nu ma astept sa ies in avantaj decat daca as cauta sa cumpar ceva gata facut, dar asta nu conteaza.

Motivul pentru care am deschis topicul este sa cer ajutor in legatura cu hub-ul usb. Documentatia pentru USB 2.0 este foarte stufoasa si ar trebui sa incep sa o citesc. Inainte de asta vroiam sa intreb la ce ar trebui sa fiu atent cand vine vorba de protectia pc-ului/laptopului: nu trebuie sa ard placa de baza :bigwhitegrin:

Am observat ca exista uC-uri speciale pentru hub-urile us, care sa se ocupe de fluxul de date. Cum protejez totusi laptop-ul?

Edited by danutHD, 15 January 2011 - 15:58.


#2
baciucalin

baciucalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.01.2009
normal ca sa nu parlesti laptop-ul sau hub-ul trebuie sa ai o masa comuna, de obicei chestia asta e scoasa din tema deoarece usb-ul transmmite in functie de GND si nu degeaba ai un plus un minus si inca doua fire pentru date. in general minusul e legat si la masa, dar din experienta destul de putina pe care o am, sunt unele cabluri usb care mai au un al 5-lea fir, de fapt e legat la "carcasa" de metal al fiecarui capat al cablului, ceea ce ma face sa cred ca e pentru anumite dispozitive care nu am minusul si masa comune. sau e doar pentru ecranaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate