Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua
 Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!
 Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4
 

Sfat achizitie sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,Doresc sa achizitionez un sistem audio intr-un buget de 1000 RON (daca e stereo+amp mai poate creste putin)Mie mi se pare interesant modelul acesta :Samsung( nu vreau sa fac reclama... sper sa nu fie sters).Ce parere aveti despre el? se merita pret/calitate? As avea potiuni mai bune? Pe mine ma intereseaza claritatea,dar vreau sa dau si "umpic mai tare" de vreun revelion la mine in living.
Multumesc anticipat

PS: da,stiu ca in linkul meu este un home cinema,dar (dupa mine) intra tot la sisteme audio :D

Edited by Maryus0234, 11 January 2011 - 19:33.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,815
  • Înscris: 06.09.2004
in banii aia te incadrezi (oarecum) la un sistem 2.1 bun. recomandarile imediate ar fi bluesky exo 2.1 sau edifier s730 (ambele peste buget, dar cele mai bune in categoria lor) sau un edifier s530, mai rezonabil ca pret. din pacate, sunt relativ greu de gasit, dar exista cateva site-uri online care cred ca le aduc.

Edited by born2lose, 11 January 2011 - 19:55.


#3
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
multumesc pentru raspuns.Abia acum am citit pe-aici prin forum,si pe langa cateva certuri am mai vazut ceva scris ca pe un sistem 5.1 daca asculti muzica stereo(mp3) se aude foarte prost iar pentru 5.1 iti trebuie surse bune(concerte etc).Deci mi-am dat seama ca defapt eu caut un sistem stereo... ma gandeam la niste incinteSONY + un amp...dar am vazut tot aici pe forum ca cica ar fi pocnitori.Acum ca m-am informat cat de cat m-as  axa pe o pereche de boxe + amp...si poate creste bugetul la un 1300-1500 RON(mai degraba 1300 ron decat 1500 :lol: Ce potiuni as avea?

Edited by Maryus0234, 11 January 2011 - 20:28.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Boxe Sony nici intr-n caz! Ca idee ,e bine de cumparat boxe de firme care fac numai boxe. Ex.: Magnat ,Jamo ,B&W, JBL ,etc..... Magnat chiar au cateva modele la pret extrem de accesibil ,se gasesc si la noi ,si suna mult peste dulapurile alea de Sony.
Uite aici:
http://www.avstore.r...or-supreme-800/
Cel mai bine e sa asculti "pe viu" intr-un showroom mai multe tipuri/combinatii de boxe plus amplificatoare si ,in functie de buget ,alegi ce-ti place.
Eu folosesc acelasi sistem audio de vreo 10-15 ani si nu sunt in masura sa-ti spun exact ce se mai gaseste acum ,dar sigur vei primi sfaturi utile aici de la useri care cunosc mai bine piata audio.

#5
Motanu23

Motanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.01.2011

 Maryus0234, on 11th January 2011, 19:20, said:

Salut,Doresc sa achizitionez un sistem audio intr-un buget de 1000 RON (daca e stereo+amp mai poate creste putin)Mie mi se pare interesant modelul acesta :Samsung( nu vreau sa fac reclama... sper sa nu fie sters).Ce parere aveti despre el? se merita pret/calitate? As avea potiuni mai bune? Pe mine ma intereseaza claritatea,dar vreau sa dau si "umpic mai tare" de vreun revelion la mine in living.
Multumesc anticipat

PS: da,stiu ca in linkul meu este un home cinema,dar (dupa mine) intra tot la sisteme audio :D
Daca vrei tiuituri si sunete stridente lipsite de prea multa dinamica mergi pe Samsung sau pe un sistem 5.1 de 700 de wati  :huh: care o fi bun pt. filme si cateva efecte de surround. Daca vrei dinamica, bas, putere reala si sunet de calitate fara discutie iti iei niste incinte stereo macar de 100 sau 150 de wati sinus, amplificator stereo, egalizator de sunet ca sa inmoaie sunetu si un dvd-player decent sau un CD-player second hand, asta il gasesti fara probleme. Garantez ca ultima varianta e muuuult mai buna, chiar daca boxele or fi un pic mai scumpe. Incintele Sony merg daca sint macar de 100 de wati reali si le dai receivere sau amplificatoare tot de la firma Sony ca sa le stoarca basu si sa sune lin si frumos,( asta daca asculti muzica lautareasca si ai macar o camera de 4-5 m si nici n-ai probleme cu vecinii ) oricum sint muuult mai bune decit oricare cutie 5.1 cu sateliti din aia de plastic care scot cateva sute de wati si un subwoofer care sbarniie si bubuie de te doare capu. :naughty:  :crybaby:

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,815
  • Înscris: 06.09.2004
in bugetul ala mergi pe ce am scris eu prima data. bluesky face scule profesionale si in categoria 2.1 sunt top of the line. pe de alta parte, daca vrei ceva de calitate, banii aia iti ajung ori de amplificator, ori de o pereche de boxe decente  :D

#7
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
da,intradevar  stereo+amp sunt mult mai bune decat 5.1(my bad trebuia sa citesc inainte sa postez :lol:) ssf-6000 are un prieten de-al meu + un yamaha emx212s intr-o garsoniera mica si este foarte multumit de ele(politia e mereu la usa la el :lol:) Eu stau la casa si nu o sa am probleme de genul acesta.Mi-e ciuda ca pe amp trebuie sa dau cat pe boxe...Poate iau un sh...mai vad...dar boxe sunt foarte multe  am vazut chiar si de la yamaha ns-777 sau 555,magnat monitor supreme 2000... am multe variante de unde alege,dar nu ma pricep.Asa ca va intreb pe voi cei in cunostinta de cauza niste incinte decente la care sa adaug un amp decent pe care... daca este scump il voi lua SH.
Stima

#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 24.03.2006
Ai vazut cat costa Magnat Monitor Supreme 2000? Pretul e la bucata! Iei doua si ai facut praf bugetul, ba nici nu-ti ajunge. Ah si nici nu ai nevoie de dinozauri ca sa asculti muzica. Ceva marunt si decent e suficient.

Ideea principala e sa iei amplificator second hand cat mai ieftin (dar in stare excelenta) si boxe cat mai scumpe. Investitia mare trebuei facuta in boxe nu invers!

#9
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
@gup exact la asta ma gandeam si eu...si da intradevar abea acum am observat ca se vand la bucata...ma mai uit pe reviewuri... poate imi mai raspunde cineva pe aici si sa ma decid pe o pereche de boxe...dupa aceea o sa ma uit dupa un amp in functie de boxe

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
iti ajung de ampul ala ieftin de la pioneer si magnat monitor 200.

ps. amp care vad ca nu mai e ieftin pt ca costa aproape cat altele care au putere dubla.

ps2. si eu zic ca gasesti ampuri bune sh.
in cazul asta te poti baga la niste magnaturi 800

Edited by undercoverbrother, 11 January 2011 - 21:23.


#11
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Vadca magnaturile 800 sunt 2 cai... magnat 800 As cauta un amp cu putere mai mica decat boxele sa le asigur... magnaturile sunt 160 W...amp de 100

Edited by Maryus0234, 11 January 2011 - 22:09.


#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,660
  • Înscris: 07.10.2005
Ia 2 boxe Magnat Supreme 200 sau 800(noi sau sh) si cauta pe net un amplificator sh.

Edited by catalinmariescu, 11 January 2011 - 22:15.


#13
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009

 catalinmariescu, on 11th January 2011, 22:14, said:

Ia 2 boxe Magnat Supreme 200 sau 800(noi sau sh) si cauta pe net un amplificator sh.
Mersi de raspuns.Daca toata lumea ma indruma spre magnat am sa iau supreme 800 noi pentru ca intra in buget.Acum as avea inca o intrebare daca sunteti amabili sa imi raspundeti:Am o experienta neplacuta cu 2 boxe 40W+ amp40W care baraie dupa 3 luni.Credeti ca ar fi ok daca m-as uita dupa un amp cu o putere mai mica decat puterea boxelor? 100W sa zicem.Ati putea sa imi dati si cateva modele de amp pe care sa le am in vedere?
Multumesc

Edited by Maryus0234, 11 January 2011 - 22:28.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 Maryus0234, on 11th January 2011, 22:05, said:

Vad ca magnaturile 800 sunt 2 cai... magnat 800 As cauta un amp cu putere mai mica decat boxele sa le asigur... magnaturile sunt 160 W...amp de 100
Mai greu gasesti boxe cu 3 cai care sa sune bine. E mai greu de "echilibrat" o boxa cu dif. de bas ,medii plus tweeter decat o boxa cu 2 cai. (daca are 2 difuzoare de bas plus tweeter se cheama ca tot 2 cai are)

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
legat de buget, pretul boxelor magnat e la bucata. (doar o atentionare, fara alte conotatii).

legat de putere, foarte multe firme exagereaza cu puterea declarata. e drept ca nu e ca la home cinemauri unde declara puteri si de 10 ori mai mari dar si la statii si boxe majoritatea tot mai baga de la ei macar 20-30%. deci nu intotdeauna watii de la statie sunt la fel cu cei de la boxe fiind vorba de producatori diferiti.

Edited by undercoverbrother, 11 January 2011 - 23:18.


#16
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
1.Da stiu ca pretul este la bucata (nu ma pacalesc ei de 2 ori :lol: )
2.Deci o statie 100W ar fi ok?
3.AM cautat statii SH pe okazii si majoritatea au 20Hz-20K Hz iar boxele au 22Hz-38K Hz Amplificatoarele pe care le-am vazut pe sono.ro aveau pana la 50K Hz...(inafara de ala de la pionier cel mai ieftin care are tot pana la 50K Hz).Dat fiind faptul ca nu ma pricep s-ar putea sa pun o intrebare..."infantila": Boxele astea merita un amp cu banda de frecventa mare? sau e ok si pana la 20K Hz?

Edited by Maryus0234, 11 January 2011 - 23:21.


#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sunt ok si ca putere si ca raspuns de frecventa. treaba cu 20hz-20khz e o chestie generica. urca mai mult dar oricum nu auzi mai sus.

#18
Motanu23

Motanu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 11.01.2011

 Maryus0234, on 11th January 2011, 23:21, said:

AM cautat statii SH pe okazii si majoritatea au 20Hz-20K Hz iar boxele au 22Hz-38K Hz Amplificatoarele pe care le-am vazut pe sono.ro aveau pana la 50K Hz...(inafara de ala de la pionier cel mai ieftin care are tot pana la 50K Hz).
Nu are nici o relevanta. Faptul ca majoritatea amplifurilor mai vechi duc numa pana la 20hz-20khz nu afecteaza cu nimic sau cel putin nu asa cum iti imaginezi, calitatea unei combinatii intre un amplif mai vechi si niste boxe mari foarte bune. Urechea e impresionata nu de nu stiu ce banda de frecvente care urca sau coboara ca oricum nu le auzi pe toate si exista si interferente, unele sunete inalte se amesteca cu altele medii sau joase si se strica sunetu, conteaza enorm si boxele, toata povestea asta nu are nici o relevanta. Important e sa ai in fata niste boxe mari, un amplificator facut nu pe vapor sau made in china si sa incerci sa vezi cum suna. Poate sa sune incomparabil mai bine combinatia decit nu stiu ce chinezarie sau amplificator care urca pana la nu stiu ce frecventa ceea ce nu inseamna ca un amplificator care urca mai mult nu poate sa sune mai bine, dar repet, asta nu e un factor decisiv nici pe departe.

 Maryus0234, on 11th January 2011, 23:21, said:

Dat fiind faptul ca nu ma pricep s-ar putea sa pun o intrebare..."infantila": Boxele astea merita un amp cu banda de frecventa mare? sau e ok si pana la 20K Hz?
Ca se merita sau nu se merita din nou repet, depinde de o serie de factori. Raport pret calitate, putere, marca, celelalte caracteristici, eu de exemplu niciodata nu mi-am cumparat boxe sau amplificatoare dupa frecvente. Le-am probat, daca mi-au placut cum suna ok, le-am luat, daca sunau sec fara bas si definitie sau erau lipsite de dinamica si de ce-mi placea mie, tact si rafinament, poa sa urce pana la 100 de khz ca degeaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate