Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

(robertbunea2005) Casa P+1, 240 mp suprafata desfasurata

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#19
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 robertbunea2005, on 4th January 2011, 21:26, said:

3. Cam cat sunt de urate ferestrele astea? Uite ce propun eu...pentru tine Inginerul_bv cat si pentru tine cititorule care te delectezi acum citind randurile astea. Aratati fatada cu ferestrele astea la 3 baieti si 3 fete eventual varste diferite, medii sociale diferite...si intrebati-i ce li se pare "dubios" la casa asta. Pe bune...oricum eu sunt extrem de subiectiv in momentul de fata si sustin in continuare "prezenta sublima acestor ferestre..."... ca sa nu mai vorbesc de nevasta-mea care daca afla ca ca forma celor trei ferestre s-ar putea decide in urma unui sondaj pe softpedia... asadar astept raspunsurid de genul:


Ele nu sunt urite, doar ca nu se potrivesc cu arhitectura casei (parere de inginer,3x ani). Am analizat plansele mai amanuntit (nu foarte tare, ca au fost sarbatorile de iarna) si ai dreptate : cele 3 ferestre rotunjite sunt pe fatda de sud. Cea de N (principala) are doar una singura, cu forma acesta.
Spatiile de odihna  la etaj sunt (D1 D2 si DM) sunt OK dpmdv; in shimb se face risipa de spatiu pt zona bailor, dressinurilor, holurilor bailor etc. Dar pentru toate astea ai dat explicatie plauzibila.
1) abordeaza si dpdv termic, necesar incalzire pt toata casa;
2) ai vreun buget alocat pentru acest proiect, cit aproximativ ?
3) ai vreo echipa de constructori pentru finisajele exterioare? Nu cred ca vei avea multe optiuni in a alege o echipa buna.
4) imi place tipul de casa inalta (aprox3 m pentru parter cred ca este OK); initialele arhitectie sunt C.M. (eu am un proiect relativ asemanator, dpdv al cotelo pe H, amplasre windfang , casete pt scurgere si nu numai)?

cauta putin standarde, modele amplasre camere si multe altele pe Neufert (carte de capatai); mai cauta pe net imagini planse, schite ale arh Henriette Delavrancea, pentru eventuale imbunatatiri aduse proiectului.

#20
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Robert poti face un poll dar asa cum ai spus si tu factorii de decizie adica doamna ta si cu tine ati decis.
referitor la variantele de raspuns sugerate de tine cred ca raspunsul lui Dan arhitectul este altul, mai precis ca nu prea, iar referitor la eventualii clienti sunt convins ca unii de 25 de ani pot eventual aprecia dar cred ca unii de 45 au si banii sa o cumpere.
Insa este casa ta si daca la latime de ferestre sau panta mai se poate discuta la faptul ca le vrei asa eu te sustin. Pentru ca asa vrei tu este un argument mult mai bun pentru mine decat orice considerente estetice.

referitor la bliblioteca eu sunt in situatia in care am mult prea multe carti, multe in 2 exemplare pentru ca si eu si sotia am venit cu ele dar sunt convins ca peste 20 ani nu o sa le mai citeasca nimeni, nici eu pentru ca de pe acum as prefera sa stau cu un ipad in mana in loc de o editie cartonata de Harry potter sa-i citesc juniorului meu povestea de seara.

Edited by septimiu80, 04 January 2011 - 23:44.


#21
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 Inginerul_bv, on 5th January 2011, 00:11, said:

De principiu, nu prea e bine sa faci un amalgam de stiluri arhitectonice sau arhitecturale cum vrei sa le spui. Genul acela de ferestre dau bine pe o fatada cu foarte multe ancadramente si nuturi, cam cum vezi la cladirile din perioada antebelica si interbelica. Fatadele tale sunt pline de linii drepte, si ca o cireasa......3 ferestre rotunjite. Cum ar zice cineva: Ori mergi pe un stil ori nu mai mergi nu ?  Sper sa nu fie cu suparare. :peacefingers:


O randare 3D mai veche cand pentru o parte din invelitoarea de pe sud ma gandeam pentru sticla pentru o mai buna iluminare naturala a bucatariei insa am renuntat din 2 motive:

- pret
- sticla pare prea office, industrial, rece

 Ca Castelul Bran, on 5th January 2011, 00:16, said:

Ele nu sunt urite, doar ca nu se potrivesc cu arhitectura casei (parere de inginer,3x ani). Am analizat plansele mai amanuntit (nu foarte tare, ca au fost sarbatorile de iarna) si ai dreptate : cele 3 ferestre rotunjite sunt pe fatda de sud. Cea de N (principala) are doar una singura, cu forma acesta.
Spatiile de odihna  la etaj sunt (D1 D2 si DM) sunt OK dpmdv; in shimb se face risipa de spatiu pt zona bailor, dressinurilor, holurilor bailor etc. Dar pentru toate astea ai dat explicatie plauzibila.
1) abordeaza si dpdv termic, necesar incalzire pt toata casa;
2) ai vreun buget alocat pentru acest proiect, cit aproximativ ?
3) ai vreo echipa de constructori pentru finisajele exterioare? Nu cred ca vei avea multe optiuni in a alege o echipa buna.
4) imi place tipul de casa inalta (aprox3 m pentru parter cred ca este OK); initialele arhitectie sunt C.M. (eu am un proiect relativ asemanator, dpdv al cotelo pe H, amplasre windfang , casete pt scurgere si nu numai)?

cauta putin standarde, modele amplasre camere si multe altele pe Neufert (carte de capatai); mai cauta pe net imagini planse, schite ale arh Henriette Delavrancea, pentru eventuale imbunatatiri aduse proiectului.

1. urmeaza o discutie mai aprofundata cu proiectantul pe partea de instalatii termice(3-4 saptamani)
2. am alocat un buget cash sigur pentru executia casei pana in faza la rosu cu invelitoare insa nu stiu sigur daca ma incadrez neavand inca niste oferte concrete. deocamdata doar presupuneri la care am mai adaugat acea marja de 10-15%.
3. am avut cateva interactiuni insa discutii principiale avand in vedere ca nu am inca planul structurii de rezistenta. Ai dreptate cred ca o sa fie greu sa gasesc o mana delucru de calitate.
4. nu sunt acestea initialele arhitectei.

mersi pentru informatii...o sa ma documentez putin asa inainte de culcare. La un moment am rasfoit pe la sala Dalles niste albume care contineau printre altele si case ale arh Henriette Delavrancea.

 septimiu80, on 5th January 2011, 00:43, said:

Robert poti face un poll dar asa cum ai spus si tu factorii de decizie adica doamna ta si cu tine ati decis.
referitor la variantele de raspuns sugerate de tine cred ca raspunsul lui Dan arhitectul este altul, mai precis ca nu prea, iar referitor la eventualii clienti sunt convins ca unii de 25 de ani pot eventual aprecia dar cred ca unii de 45 au si banii sa o cumpere.
Insa este casa ta si daca la latime de ferestre sau panta mai se poate discuta la faptul ca le vrei asa eu te sustin. Pentru ca asa vrei tu este un argument mult mai bun pentru mine decat orice considerente estetice.

referitor la bliblioteca eu sunt in situatia in care am mult prea multe carti, multe in 2 exemplare pentru ca si eu si sotia am venit cu ele dar sunt convins ca peste 20 ani nu o sa le mai citeasca nimeni, nici eu pentru ca de pe acum as prefera sa stau cu un ipad in mana in loc de o editie cartonata de Harry potter sa-i citesc juniorului meu povestea de seara.

Sincer sa fiu nu sunt sigur ca vreau acest format de ferestre si tocmai de aia decizia e grea. Reticiente am insa paradoxul in cazul meu fundamentul nu e nicidecum unul estetic ci mai mult de ordin tehnic:

- dificultatea montarii rulourilor incastrate
- costul unor astfel de ferestre rotunjite(cred ca si din pc de vedere al fiabilitatii aceste ferestre cedeaza mai repede. Am testat niste astfel de ferestre in locuri publice si parca aveam impresia ca se inchid cu dificultate )
- o sa o rog pe arhitecta sa incerce o proiectare dreptunghiulara a acestora si sa genereze o randare 3D

Cat priveste cartile sunt unele care cred ca niciodata nu se vor putea lectura pe un smartphone sau alte gadjeturi...pentru alea pregatesc biblioteca :) .

Edited by Astrul, 27 July 2011 - 22:56.


#22
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009
Baie matrimoniala de 17mp?  :w00t:
Zic eu..... si un dormitor e destul de mare la 17mp..... parerea mea.  B)

#23
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 misu78, on 7th January 2011, 21:03, said:

Baie matrimoniala de 17mp?  :w00t:
Zic eu..... si un dormitor e destul de mare la 17mp..... parerea mea.  B)


Baia matrimoniala in nici un caz nu are 17 mp...ci undeva pe la 9,17mp(e cam ilizibil 9). Iar in cazul dormitorului matrimonial e ok suprafata mai ales ca exista acel perete "frant" care probabil va mai estompa din impresia de spatiu a celor 16,32 mp ai dormitorului.

Edited by Astrul, 31 July 2011 - 21:02.


#24
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 robertbunea2005, on 5th January 2011, 00:40, said:

- o sa o rog pe arhitecta sa incerce o proiectare dreptunghiulara a acestora si sa genereze o randare 3D

Cat priveste cartile sunt unele care cred ca niciodata nu se vor putea lectura pe un smartphone sau alte gadjeturi...pentru alea pregatesc biblioteca :).
cred ca va arata mai aproapte de cele ale Henriettei Delavrancea sau ale lui Frank Lloyd Wright din tinerete, mie mi se par genul de case care nu se demodeaza niciodata.
http://www.flickr.co...033/3529586155/
http://www.flickr.co...mote/358534283/

Edited by septimiu80, 07 January 2011 - 23:25.


#25
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 septimiu80, on 8th January 2011, 00:25, said:

cred ca va arata mai aproapte de cele ale Henriettei Delavrancea sau ale lui Frank Lloyd Wright din tinerete, mie mi se par genul de case care nu se demodeaza niciodata.
http://www.flickr.co...033/3529586155/
http://www.flickr.co...mote/358534283/


... saptamana viitoare ma intalnesc si o sa cer si o randare 3D cu cele 3 ferestre sudice modificate.

Mie mi se pare ca fatada casei mele aduce putin a http://static.panora...nal/8018739.jpg Dealtfel casa asta a lui Lloyd Wright are si o poveste interesanta...ea initial fiind un subiect de misto pentru vecinii beneficiarului.

Attached Files


Edited by septimiu80, 09 January 2011 - 23:45.


#26
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 robertbunea2005, on 4th January 2011, 19:58, said:

Fatada principala e cea situata pe Nord(aici e intrarea principala)

La fatada asta am o obiectie (poate ca nu f importanta, la prima vedere, cit mai mult greu de modificat) : acoperisul de sub fereastre, situat in zona de Nord, face ca zapada sa se acumuleze si chiar sa ramina acolo toata iarna; contactul cu peretele dormitorului nu cred ca va face bine dpdv hidroizolatie (cu timpu' posibil sa ai problme), iar vara la ceva ploi / furtuni picaturile de apa vor stropi (murdari) peretele,, bashca apa se va infiltra .... scenariul clasic

#27
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 Ca Castelul Bran, on 12th January 2011, 23:26, said:

La fatada asta am o obiectie (poate ca nu f importanta, la prima vedere, cit mai mult greu de modificat) : acoperisul de sub fereastre, situat in zona de Nord, face ca zapada sa se acumuleze si chiar sa ramina acolo toata iarna; contactul cu peretele dormitorului nu cred ca va face bine dpdv hidroizolatie (cu timpu' posibil sa ai problme), iar vara la ceva ploi / furtuni picaturile de apa vor stropi (murdari) peretele,, bashca apa se va infiltra .... scenariul clasic


               Nu m-am gandit la aspectul asta insa mi-am pus o alta problema si anume...intretinerea jgheaburilor de pe Est si Nord pe timp de iarna cand se acumuleaza zapada, intretinerea pe care o voi face folosind cablurile electrice de degivrare. Cred ca aceste cabluri ar fi o solutie si in cazul acesta insa e doar o solutie partiala favorizand topirea zapezii doar in zona jgheabului nu si zona de contact cu peretele. Mai ma gandesc ca in zona structurii de sarpanta peste dormitorul de oaspeti va exista un schimb de caldura la nivelul invelitorii favorizat fiind de un planseu de lemn asta cu toata termoizolarea dintre grinzile de lemn ale plaseului cat si cea dintre capriorii sarpantei.

              In cazul stropirii peretului cred ca o solutie ar fi folosirea unui invelitori cu acoperire de piatra(Gerard sau Decra) care ar "sparge" picatura de apa si nu ar ricosa-o ca in cazul unei invelitorilor gen Lindab(). Uite ca am descoperit un motiv in plus pentru a alege o invelitoare  cu acoperire de piatra  :rolleyes: .

In zona de contact a invelitoarei cu peretele nu cunosc exact detaliile de executie(poate ma ajuta cineva cu niste lamuriri tehnice mai in detaliu care mi-ar fi foarte de folos pentru a solutiona urmatoarea speta: polistirenul extrudat din zona de contact sarpanta-zid de caramida se aplica dupa montarea sarpantei/in timpul montarii sarpantei/inaintea montarii sarpantei) insa probabil va exista un sort de tabla care va directiona apa pe invelitoare.


Va mai cer sfatul intr-o privinta: inaltimea din pardoseala in planseu in cazul camerelor de la etaj cat si pentru cele de la parter. Exista vreo regula referitoare la un raport de proportionalitate intre suprafetele camerelor si inaltimea acestora. Am "remediat" inaltimea camerelor de la etaj insa as vrea sa va dati si voi cu parerea.

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu e sfat e doar o parere
parter min 2,75-max 3,oo
etaj min 2,60-max 2,75

#29
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
solutia pentru zona de perete este montarea unui brau de polistiren de 5 in zona de contact a acoperisului cu peretele. folia de difuzie se ridica si ea pe polistirenul respectiv, se monteaza invelitoarea , invelitoarea are si profll pentru calcan , tabla respectiva se monteaza tot peste polistiren. se monteaza termosisteemul de fatada decupandu-se placa de polistiren pe spate astfel incat sa ramana doa5 de  5cm grosime la zona de suprapunere peste sorturi si extrudat.

#30
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007
Ce parere aveti de urmatoare propunere de instalatie electrica?
Eventuale sfaturi sunt binevenite.

Edited by Astrul, 31 July 2011 - 21:02.


#31
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ca sfat general eu unul as folosii aplicele din camere doar ca iluminat general. aplicele din dreptul paturilor sunt destul de greu de folosit, dau lumina cam multa pentru folosire uzuala alternativa, sunt mai greu de dirijat catre carte sau catre noptiera. e mult mai practica folosirea veiozelor la noptiere .

Edited by septimiu80, 19 January 2011 - 22:36.


#32
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 robertbunea2005, on 19th January 2011, 19:57, said:

Ce parere aveti de urmatoare propunere de instalatie electrica?
Eventuale sfaturi sunt binevenite.


Nu-ti irosi energia cu planurile instal electrice si termice pina nu ai definitivat arhitectura -> rezistenta. Restu' e can-can.
Ca  sa revin la intrebarea ta:
1) priza de putere, la "garaj " (linga  mertzan); viitorul pare putin SF... masina electrica e pe vine (pe termen lung); un redresor, un ap de sudura (pe termen scurt);
2) nu sunt adeptul prizelor in baie (doar unde-i musai); pe motiv de siguranta

mai era ceva legat de arhitectura interioara (reamanjare) . revin maine

Edited by Ca Castelul Bran, 19 January 2011 - 22:46.


#33
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 septimiu80, on 19th January 2011, 22:35, said:

ca sfat general eu unul as folosii aplicele din camere doar ca iluminat general. aplicele din dreptul paturilor sunt destul de greu de folosit, dau lumina cam multa pentru folosire uzuala alternativa, sunt mai greu de dirijat catre carte sau catre noptiera. e mult mai practica folosirea veiozelor la noptiere .


Proiectul pentru instalatia electrica se va preta pentru ambele solutii. De altfel la marginile patului exista cate o priza, ca atare pot "trece" oricand pe veioze in cazul in care aplicile sunt deranjante... totusi la o cautare superficiala pe google  am gasit niste aplice care la prima vedere par a infirma spusele tale.

 Ca Castelul Bran, on 19th January 2011, 22:44, said:

Nu-ti irosi energia cu planurile instal electrice si termice pina nu ai definitivat arhitectura -> rezistenta. Restu' e can-can.
Ca  sa revin la intrebarea ta:
1) priza de putere, la "garaj " (linga  mertzan); viitorul pare putin SF... masina electrica e pe vine (pe termen lung); un redresor, un ap de sudura (pe termen scurt);
2) nu sunt adeptul prizelor in baie (doar unde-i musai); pe motiv de siguranta

mai era ceva legat de arhitectura interioara (reamanjare) . revin maine


1. Prin urmare e recomandabil sa existe cel putin o priza de putere in toata gospodaria. Apropo poti sa imi scrii cativa consumatori trifazici posibili a-i folosi vreodata.




2. Cum iti spuneam...desenele acestea sunt doar niste propuneri(pentru a-mi fi mai usor sa imi conturez tema mea de proiectare pentru instalatii electrice)...inca nu au ajuns pe mana proiectantului de instalatii. In privinta sigurantei mi-au pus si eu mai multe intrebari spre exemplu pozitia de amplasare a celor 2 aplice de deasupra cazii nu contravin normativului I7 ? Sa vedem ce zice si proiectantul de specialitate. Urmeaza sa ajung cu tema mea de proiectare la arhitecti pentru ca dupa cum observi lipsesc multe: iluminat exterior, sistem de alarmare si protectie impotriva efractiei(protectie perimetru, TVCI, centrala alarmare), curenti slabi(Internet, TV in camerele copiilor), cablu degivrare jgheab fatada NORD si EST, integrare generator.

Daca mai aveti alte recomandari sunt binevenite. Abordarea mea e urmatoarea: poate in momentul executie nu voi respecta 100%(mai mult ca sigur avand in vedere ca nu stiu cum va fi pozitionat mobilierul) ceea ce este pe plan insa totusi reperele generale nu se vor schimba, daca o doza de aparat o pot da 1 2 metrii mai incolo ... totusi suprimarea spre exemplu a unui tablou secundar va cam afecta modul de executie al instalatiei electrice.

Attached Files



#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

 robertbunea2005, on 19th January 2011, 23:27, said:

pozitia de amplasare a celor 2 aplice de deasupra cazii nu contravin normativului I7 ?
Nu,daca se asigura protectiile corespunzatoare.
In locul cap scara,cap cruce ,as folosi butoane cu revenire,au aspectul unui intrerupator normal,sau modul,care actioneaza niste relee pas cu pas,sau cu automentinere.

Edited by anaki, 19 January 2011 - 23:42.


#35
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Despre plafoniere/aplice nu vreau sa discut,  astea sunt atributiil ealtor... persoane (doamne).
Am crezut ca proiectul este al unui ing instal elctrice ; ca exercitiu este bun. te antrenezi. Normativul I7 (celebrul) nu cred ca o sa- l citesc prea curind, dar treaba cu prize in baie este piticu' meu de pe creier. in cel mai rau ca as folosi priza in zona usii, undeva sus 1.8 (sa nu-si bage oricine mina) samd. Singura utilizare a prizei intr-o astfel de incapere mi se pare a fi foenul. epilator nu folosesc.
priza de 380/220 in exterior nu strica .utilizarea pt 220: redresor baterie, compreor, ap de sudura iar pt 380 daca nu ai hooby-uri tehnice nu-i musai. Acum fiecare si le stie pe ale lui (ideea ca nu strica, acolo, la casa omului : ai nevoie la un moment dat de un utilaj care sa-ti usureze munca la exterior: masina de  tencuit, de izolat peretii cu spuma rigida samd).



legat de dressing-uri: incerca sa nu le pozitionezi pe peretii exteriori, pentru ca ff posibil sa apara mucegai.

#36
robertbunea2005

robertbunea2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.11.2007

 Ca Castelul Bran, on 19th January 2011, 23:46, said:

legat de dressing-uri: incerca sa nu le pozitionezi pe peretii exteriori, pentru ca ff posibil sa apara mucegai.

Care ar fi cauza?...din punctul de vedere al modificarii partiului e cam tarziu pentru ca am agreat cu arhitectii actuala compartimentare la care s-a ajuns dupa o serie de propuneri...propuneri in care nu ne-am pus niciodata problema asta cu mucegaiul. Totusi daca e vreo solutie pretabila a fi implementata inca de pe acum din faza de proiectare diferita de modificarea partiului astept propuneri.


 anaki, on 19th January 2011, 23:38, said:

Nu,daca se asigura protectiile corespunzatoare.
In locul cap scara,cap cruce ,as folosi butoane cu revenire,au aspectul unui intrerupator normal,sau modul,care actioneaza niste relee pas cu pas,sau cu automentinere.


Poti sa dezvolti putin...ai insirat atatea solutii tehnice intr-o succesiune rapida incat imi este dificil sa trag o concluzie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate