Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Optiuni de date pt. abonatii existenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004
La Multi Ani la toti! Anul trecut n-a adus de la CSO ce imi doream niste optiuni de date decente pt. abonatii existenti! wnw e varza merge in reluare si cu restrictii, WI-ul e scump cu tarife de pe vremea GPRS-ului, iar optiunile de date pt. smartphone-uri sunt disponibile doar cu noile abon cu voce cu tot. Dar de abonatii vechi, iarasi au uitat! Cei care au Full Option-uri vechi (cu nelimitat in retea si min. nationale reportabile) si nu vor sa si le schimbe  (din motive lesne de inteles) ca-s mai avantajoase decat cele existente n-au nici o optiune decenta de date. Iar sa fiu obligat sa trec pe noile abon. disponibile acum nu-mi convine. Ma gandesc ca nu-s singurul care asteapta niste optiuni de date  (gen smartphone) care sa se poate adauga la abon. existente. Ca doar nu voi umbla cu 2 tel. CSO cu mine, unul pt. date si unul pt.voce, asa mai bine foloses date de la VDF daca tot tre sa umblu cu 2 tel cu mine! Poate totusi se gandesc si la abonatii vechi, desi am presimtirea ca asta din nou nu-i prioritate, la fel cum s-a pierdut vechime Cosmorom, si anii buni de CSO nu vor conta... Dar se speram ca cei de la Loyalty/Retention sa fie mai activi...

#2
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 martonz, on 2nd January 2011, 13:20, said:

La Multi Ani la toti! Anul trecut n-a adus de la CSO ce imi doream niste optiuni de date decente pt. abonatii existenti! wnw e varza merge in reluare si cu restrictii, WI-ul e scump cu tarife de pe vremea GPRS-ului, iar optiunile de date pt. smartphone-uri sunt disponibile doar cu noile abon cu voce cu tot. Dar de abonatii vechi, iarasi au uitat! Cei care au Full Option-uri vechi (cu nelimitat in retea si min. nationale reportabile) si nu vor sa si le schimbe  (din motive lesne de inteles) ca-s mai avantajoase decat cele existente n-au nici o optiune decenta de date. Iar sa fiu obligat sa trec pe noile abon. disponibile acum nu-mi convine. Ma gandesc ca nu-s singurul care asteapta niste optiuni de date  (gen smartphone) care sa se poate adauga la abon. existente. Ca doar nu voi umbla cu 2 tel. CSO cu mine, unul pt. date si unul pt.voce, asa mai bine foloses date de la VDF daca tot tre sa umblu cu 2 tel cu mine! Poate totusi se gandesc si la abonatii vechi, desi am presimtirea ca asta din nou nu-i prioritate, la fel cum s-a pierdut vechime Cosmorom, si anii buni de CSO nu vor conta... Dar se speram ca cei de la Loyalty/Retention sa fie mai activi...

Scuze pt. topic dublu is de pe telefon si wnw si nu stiam daca a luat-o, rog un moderator sa stearga unul din cele 2. Merci.

#3
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 martonz, on 2nd January 2011, 13:20, said:

La Multi Ani la toti! Anul trecut n-a adus de la CSO ce imi doream niste optiuni de date decente pt. abonatii existenti! wnw e varza merge in reluare si cu restrictii, WI-ul e scump cu tarife de pe vremea GPRS-ului, iar optiunile de date pt. smartphone-uri sunt disponibile doar cu noile abon cu voce cu tot. Dar de abonatii vechi, iarasi au uitat! Cei care au Full Option-uri vechi (cu nelimitat in retea si min. nationale reportabile) si nu vor sa si le schimbe  (din motive lesne de inteles) ca-s mai avantajoase decat cele existente n-au nici o optiune decenta de date. Iar sa fiu obligat sa trec pe noile abon. disponibile acum nu-mi convine. Ma gandesc ca nu-s singurul care asteapta niste optiuni de date  (gen smartphone) care sa se poate adauga la abon. existente. Ca doar nu voi umbla cu 2 tel. CSO cu mine, unul pt. date si unul pt.voce, asa mai bine foloses date de la VDF daca tot tre sa umblu cu 2 tel cu mine! Poate totusi se gandesc si la abonatii vechi, desi am presimtirea ca asta din nou nu-i prioritate, la fel cum s-a pierdut vechime Cosmorom, si anii buni de CSO nu vor conta... Dar se speram ca cei de la Loyalty/Retention sa fie mai activi...

crezi ca interesul lor e sa iti pastrezi vechiul abonament (mai avantajos pt tine)?
daca stii raspunsul la intrebarea asta cred ca il stii si pe cel la intrebarea: se vor introduce curand extraoptiuni de date (in afara de cele existente)?

#4
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
asta astept si eu, extraoptiuni de date care pot fi activate si pe vechile abonamente. ceva in genul: X00 MB/ X euro ar fi "perfect pentru mine"

#5
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 sugarcos, on 2nd January 2011, 17:29, said:

crezi ca interesul lor e sa iti pastrezi vechiul abonament (mai avantajos pt tine)?
daca stii raspunsul la intrebarea asta cred ca il stii si pe cel la intrebarea: se vor introduce curand extraoptiuni de date (in afara de cele existente)?

Binenteles ca stiu raspunsul, dar la abordarea asta obligat-fortata eu reactionez invers, si in loc sa castige inca 5-8 euro siguri de la mine (atat as fi dispus sa dau pe o EO-ne de 500 Mb cu ceva deapasiri cu tot) voi dezactiva si wnw-ul su WI 12 si voi folosi date de la VDF pe care oricum il am ca backup, su care sa recunoastem la DATE mobile e nr. 1.

 sugarcos, on 2nd January 2011, 17:29, said:

crezi ca interesul lor e sa iti pastrezi vechiul abonament (mai avantajos pt tine)?
daca stii raspunsul la intrebarea asta cred ca il stii si pe cel la intrebarea: se vor introduce curand extraoptiuni de date (in afara de cele existente)?

Binenteles ca stiu raspunsul, dar la abordarea asta obligat-fortata eu reactionez invers, si in loc sa castige inca 5-8 euro siguri de la mine (atat as fi dispus sa dau pe o EO-ne de 500 Mb cu ceva deapasiri cu tot) voi dezactiva si wnw-ul su WI 12 si voi folosi date de la VDF pe care oricum il am ca backup, su care sa recunoastem la DATE mobile e nr. 1.

#6
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Parerea mea e ca Cosmote nu da doi bani pe abonati. Incurajeaza utilizarea cartelelor.

#7
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007

 ageofdark, on 2nd January 2011, 19:04, said:

Parerea mea e ca Cosmote nu da doi bani pe abonati. Incurajeaza utilizarea cartelelor.

din pacate cam ai dreptate...cat despre vechile abonamente sa aibe EO de date sincer nu cred ca o faca prea curand( vreodata?? ). Speranta mea sta in rebranduirea in T-mobile si poate atunci sa intre in randul lumii,poate...

#8
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Din pacate nici una dintre firmele de telefonie mobila care au ceva clienti si acoperire nu dau prea mult pe abonati. Din ce in ce mi se pare ca cei cu abonament sunt ciumatii telefoniei mobile romanesti. Ofertele sunt clar mai slabe decat ce primesc cei cu cartela. Avantajele abonatilor sunt eventualele oferte nelimitate in timp. Si pret redus la telefoane.

#9
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 ursuciz, on 3rd January 2011, 15:15, said:

din pacate cam ai dreptate...cat despre vechile abonamente sa aibe EO de date sincer nu cred ca o faca prea curand( vreodata?? ). Speranta mea sta in rebranduirea in T-mobile si poate atunci sa intre in randul lumii,poate...

Rebranduirile nu aduc beneficii palpabile clientilor, nu vred ca schimbarea din Connex catre VDF a fi adus ceva concret in afara de mult rosu si de un brand cunoscut si vazut in toata lumea, beneficiile sunt pt. ei (operatori) nu pt. clienti. Si nu uitati T-ul nicaieri unde-i prezent nu-i tocmai ieftin...
Dar pe mine nu pretul ma deranjeaza ci lipsa desavarsita a acestor EO-uni...asta nu insmeana ca sunt dispus sa dau peste pretul concurentei, dar pe acolo undeva as da...
Cu siguranta rebranduirea in T va aduce multe servicii, aplicatii in plus, la ce pret? Vom vedea. Nu cred ca pot sari calul, RO e o piata sensibila la pret...

#10
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Quote

Din pacate nici una dintre firmele de telefonie mobila care au ceva clienti si acoperire nu dau prea mult pe abonati. Din ce in ce mi se pare ca cei cu abonament sunt ciumatii telefoniei mobile romanesti. Ofertele sunt clar mai slabe decat ce primesc cei cu cartela. Avantajele abonatilor sunt eventualele oferte nelimitate in timp. Si pret redus la telefoane.

A reusit cineva sa dea o explicatie logica la chestia asta? Din cand in cand imi pun problema si nu reusesc sa inteleg de ce fac asta.

Edited by alyaly, 03 January 2011 - 18:10.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 01.01.2010

 alyaly, on 3rd January 2011, 18:07, said:

A reusit cineva sa dea o explicatie logica la chestia asta? Din cand in cand imi pun problema si nu reusesc sa inteleg de ce fac asta.
Hai, ca nu-i greu: abonatul iti este client obligatoriu pe cel putin 12 luni, iar cel pe prepay, daca se supara, isi ia jucariile si pleaca acasa.
Bineinteles ca, nu stiu eu cati preplatitori care incarca cu 3E la 2 luni, aduc venit firmei si cati abonati o tin de fapt in picioare. Raspunsul nostru ca si clienti ar trebui sa fie simplu: la expirarea perioadei contractuale obligatorii, sa dam sign out fara somatie. Nu de alta, dar prelungirea abonamentelor la verzi este oricum o gluma. In fine, sunt client Cosmo de cam 3 ani. M-am mutat la ei, dupa 7 specula din partea Connex/Voda, datorita preturilor mult mai mici decat la concurenta, de asemeni si faptul ca reteaua fixa, Romtelecom, a devenit de-a casei, ma incanta in egala masura. In ceea ce priveste calitatea serviciilor si a produselor, primim cam cat platim.

x!

#12
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

 alyaly, on 3rd January 2011, 18:07, said:

A reusit cineva sa dea o explicatie logica la chestia asta? Din cand in cand imi pun problema si nu reusesc sa inteleg de ce fac asta.
E cat se poate de logic! Cu un abonat au costuri mult mai mari!

1. Subventie la telefon
2. Emiterea si trimiterea facturii
3. Exista riscul sa nu platesti si sa se chinuie sa recupereze banii
4. Platesc comision la dealeri

si multe altele...

Deci e lesne de inteles de ce sunt oferte mai bune la prepay. Nu va obliga nimeni sa stati pe abonament pana la urma.

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 08.12.2006

 boy4ever, on 4th January 2011, 00:01, said:

E cat se poate de logic! Cu un abonat au costuri mult mai mari!

1. Subventie la telefon
2. Emiterea si trimiterea facturii
3. Exista riscul sa nu platesti si sa se chinuie sa recupereze banii
4. Platesc comision la dealeri

si multe altele...

Deci e lesne de inteles de ce sunt oferte mai bune la prepay. Nu va obliga nimeni sa stati pe abonament pana la urma.
1. Subventie la telefon in adevaratul sens al cuvantului, nu exista, aceasta subventie pe care o crezi tu este continuta in pretul abonamentului raportat la cati ani te obliga sa stai in retea, nu stau sa iti fac calcule acum
2. Emiterea si trimiterea facturilor, de asemnea , este inclusa si nu au nicio pierdere cu acest lucru, stai linisitit ca tot clientul o plateste
3. Aici este discutabil....s-au intalnit cazuri cand oamenii si-au pierdut casele pentru o factura neplatita cu penalizari acumulate....
4. Cred ca este exact invers....si in paralele cu asta, te intreb, de ce cosmote sau orange sau vodafone impun dealerilor sau magazinelor partenere , target-uri pe luna sau pe an?

#14
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Parerea mea este ca se ofera beneficii mai mari utilizatorilor perpay pentru ca la toti operatorii segmentul prepay este de 75% din totalul utilizatorilor si acestia (nu toti dar sa spunem ca 1/3 isi reancarca regulat cartela) platesc ca pe centura inainte.

#15
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

 cuculea, on 4th January 2011, 07:01, said:

1. Subventie la telefon in adevaratul sens al cuvantului, nu exista, aceasta subventie pe care o crezi tu este continuta in pretul abonamentului raportat la cati ani te obliga sa stai in retea, nu stau sa iti fac calcule acum
2. Emiterea si trimiterea facturilor, de asemnea , este inclusa si nu au nicio pierdere cu acest lucru, stai linisitit ca tot clientul o plateste
3. Aici este discutabil....s-au intalnit cazuri cand oamenii si-au pierdut casele pentru o factura neplatita cu penalizari acumulate....
4. Cred ca este exact invers....si in paralele cu asta, te intreb, de ce cosmote sau orange sau vodafone impun dealerilor sau magazinelor partenere , target-uri pe luna sau pe an?
1. Este inclusa pe naiba! Nu ai idee cate tepe s-au dat. S-a luat tel. la abonament si apoi "la revedere"! Asa cum e sau nu e,la abonat ii dau un telefon la 1 leu sau cu discount destul de mare!
2. Unde o plateste clientul?? Arata-mi tu o factura de-a ta din care rezulta asta! Sunt abonat de foarte multi ani,nu mi-au cerut niciodata bani pt. factura! Si te asigur eu ca hartia costa,tusul din imprimanta costa,posta costa... O factura costa cam 1 euro.
3. Arata-mi-i si mie pe aia care si-au pierdut casele ca nu au platit un abonament la vreo firma de telefonie... Ma refer la facturi si abonamente "normale". Exagerezi!
4. Nu ma intereseaza ce impun sau nu impun,ei platesc comision dealerilor! Se stie asta. Punct!
5. Pana la urma am raspuns de ce sunt oferte mai bune la cartela... Nu ma priveste pe mine daca iti/va convine sau nu. Pana la urma cartelarii platesc intotdeauna in avans,nu a niciodata sume de recuperat de la ei,nu investesc nimic etc. De aceea au oferte mai bune.

#16
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

 boy4ever, on 5th January 2011, 04:50, said:

2. Unde o plateste clientul?? Arata-mi tu o factura de-a ta din care rezulta asta! Sunt abonat de foarte multi ani,nu mi-au cerut niciodata bani pt. factura! Si te asigur eu ca hartia costa,tusul din imprimanta costa,posta costa... O factura costa cam 1 euro.

Din pacate chiar si clientii vechi (chiar din 2001), daca odata au renuntat la factura detaliata gratuita (crezand ca se vor descurca cu E-Bill), nu mai pot reveni la el, vor fi taxati ca noii abonati cu 1 euro cu TVA parca...

#17
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

 boy4ever, on 5th January 2011, 04:50, said:

1. Este inclusa pe naiba! Nu ai idee cate tepe s-au dat. S-a luat tel. la abonament si apoi "la revedere"! Asa cum e sau nu e,la abonat ii dau un telefon la 1 leu sau cu discount destul de mare!
2. Unde o plateste clientul?? Arata-mi tu o factura de-a ta din care rezulta asta! Sunt abonat de foarte multi ani,nu mi-au cerut niciodata bani pt. factura! Si te asigur eu ca hartia costa,tusul din imprimanta costa,posta costa... O factura costa cam 1 euro.
3. Arata-mi-i si mie pe aia care si-au pierdut casele ca nu au platit un abonament la vreo firma de telefonie... Ma refer la facturi si abonamente "normale". Exagerezi!
4. Nu ma intereseaza ce impun sau nu impun,ei platesc comision dealerilor! Se stie asta. Punct!
5. Pana la urma am raspuns de ce sunt oferte mai bune la cartela... Nu ma priveste pe mine daca iti/va convine sau nu. Pana la urma cartelarii platesc intotdeauna in avans,nu a niciodata sume de recuperat de la ei,nu investesc nimic etc. De aceea au oferte mai bune.


1.de ce crezi ca este o perioada contractuala la achizitionarea unui tel subventionat? chiar crezi ca daca dau un tel la 1 leu, ei il cumpara cu 0,8 lei? cine si de unde suporta pretul lui?
2.factura detaliata se plateste.ar fi culmea sa iti ceara sa platesti factura standard. sunt obligati sa o emita, cum sa ceara bani pentru ea? daca renunti la ea si apoi optezi din nou, e altceva si nu ai ce sa faci, o platesti.
3. orice e posibil
4. nu dau cu presupusul.
5. din nefericire, de la abonati ai o idee cat de cat a ceea ce urmeaza sa incasezi. la cartela nu. o poti arunca dupa ce ai folosit creditul initial. nu prea e corect sa fie oferte mai bune la cartela, dar asta e cam la toti.

#18
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

 sorrell, on 5th January 2011, 11:38, said:

1.de ce crezi ca este o perioada contractuala la achizitionarea unui tel subventionat? chiar crezi ca daca dau un tel la 1 leu, ei il cumpara cu 0,8 lei? cine si de unde suporta pretul lui?
2.factura detaliata se plateste.ar fi culmea sa iti ceara sa platesti factura standard. sunt obligati sa o emita, cum sa ceara bani pentru ea? daca renunti la ea si apoi optezi din nou, e altceva si nu ai ce sa faci, o platesti.
3. orice e posibil
4. nu dau cu presupusul.
5. din nefericire, de la abonati ai o idee cat de cat a ceea ce urmeaza sa incasezi. la cartela nu. o poti arunca dupa ce ai folosit creditul initial. nu prea e corect sa fie oferte mai bune la cartela, dar asta e cam la toti.
Prietene,stiu ca pe durata perioadei contractuale ei isi scot banii pe telefonul subventionat,insa la abonamentul ala care il platesti iti ofera totodata si minute! Deci daca tragi linie nu cred ca e un castig imens pt. ei. Plus ca am spus,isi asuma si riscuri! Iar Cosmote da factura detaliata gratuita,niciodata n-am platit pt. ea. Si da,sunt obligati sa emita factura,insa ea nu-i costa?? Da-ti si tu seama. Fie ca accepti sau nu la abonament au costuri mai ridicate si riscuri mai mari. Acesta este motivul real pt. care au oferte mai bune la cartela, Repet,cartelarii platesc toti in avans,nu au nimic de recuperat de la ei!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate