Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 

Pareri laptop Acer aspire 5742

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
QuickCS

QuickCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 16.01.2010
Salutare all
As vrea sa imi iau de la emag un acer aspire 5742 (http://www.emag.ro/n...--pLX.R540C.014) si nu stiu daca face probleme in timp , cine are acest model , va rog spunetimi daca merge bine , daca nu ati dat de probleme in timp .Multumesc anticipat. :)

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E un mnodel nou, n-are cine să-ți spună cum e în timp.
Oricum, Acer sunt recunoscute ca fiind praf din multe privințe, deci orientează-te spre altceva!

#3
QuickCS

QuickCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 16.01.2010
eu am acum un acer si face 3 ani in vara  si sunt multumit , ma rog a avut unele probleme dar nu grave , probleme cauzate de praf , atat in rest merge si de asta , dar daca ar fi dupa tine ce mai recomanda ?? astept raspuns si de la alti useri

#4
throw183

throw183

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 18.01.2008
Eu am un model asemanator. Este tot Aspire 5742 dar cu G la sfarsit. Are intel i5 2.56; 4gb ram, 500 hdd. nvidia geforce 420M 1gb ddr2 si il am de fix o zi. driverul la wireless nu il gaseste windowsul 7 asa ca trebuie instalat manual de pe acer.com. Windowsul X64 vede doar 3.87 gb ceea ce m-a facut confuz pt ca placa video e dedicata. Si eu caut raspuns la aceasta intrebare. In mare e un laptop frumusel ca aspect, nu se incinge, nu se incalzeste prea tare. este extrem de silentios si de o greutate mica. Modelele astea noi Acer dispun de o arhitectura total diferita in ceea ce priveste chipsetul asa ca nu stim exact cat de bune sunt, dar eu am riscat inca odata si merg pe mana lor. Astept totusi raspuns la "micile" mele nelamuriri :)

#5
QuickCS

QuickCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 16.01.2010
nu cred ca ai bagat windows pe 64 de biti cred ca ai bagat de 32 de biti ca altfel iti vedea toti cei 4 gb sigur ,sigur , dar ma rog deci sa inteleg ca iti merge bine , de cat timp il ai ??

#6
throw183

throw183

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 18.01.2008

View PostQuickCS, on 12th December 2010, 13:46, said:

nu cred ca ai bagat windows pe 64 de biti cred ca ai bagat de 32 de biti ca altfel iti vedea toti cei 4 gb sigur ,sigur , dar ma rog deci sa inteleg ca iti merge bine , de cat timp il ai ??


Eu cred ca "AM BAGAT" windows pe 64 de "BITI" si nu pe 32. Placa video aparent foloseste si din RAM. Daca aveam x86 adica pe 32 de "biti" imi citea doar 3.25 si nu 3.87. Il am de pe 11.12.2010 si ca sa iti dai seama ce poate, Am jucat NFS Hot Pursuit 3 cu toate la maxim si zboara. Avantajul procesorului pt ca are "turbo boost" si isi face un fel de overclock in aplicatii care necesita asta. Nu se incinge. Pana acum sunt multumit de el, dar modelul asta 5742G nu se gaseste in comert la noi, eu l-am luat din afara  cu 700 euro.

#7
QuickCS

QuickCS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 16.01.2010
mai astept si alte pareri

#8
ddu

ddu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006

View PostQuickCS, on 11th December 2010, 22:52, said:

eu am acum un acer si face 3 ani in vara  si sunt multumit , ma rog a avut unele probleme dar nu grave , probleme cauzate de praf , atat in rest merge si de asta , dar daca ar fi dupa tine ce mai recomanda ?? astept raspuns si de la alti useri
Sal
Am luat si eu de curand acelasi model. Deocamdata sunt multumit de el. Nu am reusit totusi sa-i dau de cap cu Bluetooth-ul...am citit peste tot ca are dar nu am gasit cum sa-l activez. La fel si cu camera. Era un driver pe cd-ul cu care a venit dar cand sa-i dau install zice ca nu-i compatibil.

#9
mediterraneeo

mediterraneeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.11.2009

View Postthrow183, on 12th December 2010, 01:07, said:

Eu am un model asemanator. Este tot Aspire 5742 dar cu G la sfarsit. Are intel i5 2.56; 4gb ram, 500 hdd. nvidia geforce 420M 1gb ddr2 si il am de fix o zi. driverul la wireless nu il gaseste windowsul 7 asa ca trebuie instalat manual de pe acer.com. Windowsul X64 vede doar 3.87 gb ceea ce m-a facut confuz pt ca placa video e dedicata. Si eu caut raspuns la aceasta intrebare. In mare e un laptop frumusel ca aspect, nu se incinge, nu se incalzeste prea tare. este extrem de silentios si de o greutate mica. Modelele astea noi Acer dispun de o arhitectura total diferita in ceea ce priveste chipsetul asa ca nu stim exact cat de bune sunt, dar eu am riscat inca odata si merg pe mana lor. Astept totusi raspuns la "micile" mele nelamuriri :)
Datorita tehnologiei Optimus care face comutarea automata intre placa video dedicata si placa video din procesor, se prealoca memorie pentru cea din urma.

#10
hobbyro

hobbyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2009

View Postddu, on 4th January 2011, 19:55, said:

Sal
Am luat si eu de curand acelasi model. Deocamdata sunt multumit de el. Nu am reusit totusi sa-i dau de cap cu Bluetooth-ul...am citit peste tot ca are dar nu am gasit cum sa-l activez. La fel si cu camera. Era un driver pe cd-ul cu care a venit dar cand sa-i dau install zice ca nu-i compatibil.
Driverele de pe cd nu merg decat pe win7 pe 64biti,iar cu Bluetooth-ul nici eu nu-i dau de cap

Edited by hobbyro, 08 April 2011 - 19:34.


#11
martea_roma

martea_roma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2009
modelul dat nu are bluetooth....
am ceva probleme cu wifi'ul...scrie mereu no internet acces...in timp ce la alt laptop merge....in rest sunt multumit...
doar aspectul lasa de dorit....nu are butoane destule....cala hpúri....mi-a mai murit si un pixel acum vreo 2 luni....uneori ma dezamageste

#12
alin3x

alin3x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 24.08.2010
ia-ti altceva, asta daca nu vrei sa stai numai cu windows7, deoarece cei de la acer produc drivere doar pt. windows7 in ultimul timp;)

#13
jeantoprod

jeantoprod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.12.2007
O parere despre Acer 5742G(http://www.emag.ro/l...4#Ancora_Opinia) sau alternative la acesta in acelasi pret

Edited by jeantoprod, 03 August 2011 - 12:07.


#14
astra17

astra17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.08.2011
problema acer aspire 5742 g am uramatoarea configuratie i5-480 2.67, nvidia geForce gt 540m 2gb video, 4 gb rami
nu imi ruleaza jocuri gen nfs hot pursuit ,nfs the run, fifa 12 nu inteleg ce se intampla...de ce imi arata 3,68gb in poza
nu sunt un impatimit al jocurilor pe pc pentru ele am consola problema este ca mai plec prin vacante sau in weekend si erau de folos unele jocuri care sa-mi aduca amintire de copilarie

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate