Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Ma ajutati...?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010
Stiu ca postul acesta este repetat dar cum nu imi raspunde nimeni...

Sunt nou pe forum, am 17 ani si sunt in Spania de vreo 7 ani. Treaba este ca m-am cam saturat de spaniolii astia de aici ca pe romani ii cam trateaza ca pe animale.

Ei bine, mai am 4 ani si termin studiile superioare la informatica. Deja am inceput si am bune rezultate.

Intrebarea mea ar fii urmatoarea:

-> Daca ma intorc in Romania si deschid un "service" pentru calculatoare (la negru bine inteles):

1. Normal in domeniul asta sunt clienti? Exista multa lume care si-ar lasa PC-u pe mana unui muncitor la negru (asta o sa o fac acasa), ar fii dispusi sa plateasca mult mai putin ca la un service oficial?

2. Daca ma prinde statul, politia s-ar cine o fi, ce mi s-ar putea intampla? Cum se poate sa afle, cineva trebuie sa ma parasca?

Eu m-am gandit ca la intoarcere sa imi amenazej o camera, sa cumpar cateva piese y utile pentru reparatia calculatoarelor si sa incep. Credeti ca mi-ar merge bine, as avea cliente? Sunt c-am la o periferie, in zona Dambovita.

Si ultima intrebare... Ati vazut o "restabilire" economica in Romania de cand a inceput criza economica? Credeti ca o sa mearga mai bine? La informatica, normal sunt angajatori care vor mai mult muncitori cu studii superioare decat facultatea?

Si, acuma sa imi spuna cineva care munceste in informatica, ce salariu mediu are, ce studii are, experienta, daca inca mai munceste s-au lau dat afara.

Am terminat, si imi cer scuze pentru erorile ortografice, ca nu mai stiu sa scriu ): ca inainte, si de asemenea sa nu va suparati ca am scris biblia in mesajul asta, stiu ca majoritatea persoanelor nu le place sa citeasca prea mult.
Si daca se poate sa imi raspundeti la toate intrebarile v-as multumii mult de tot.

O zii buna.

#2
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Parerea mea e sa stai in Spania si sa uiti de Romania. Cauta-ti ceva de lucru in domeniul IP acolo, si vino aici doar in concediu, ca la locuri frumoase de vizitat, suntem in top.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu zic sa stai matale acolo si sa-ti deschizi acolo "la negru bine inteles" un service si ce mai vrei tu. Uita de tara asta, sunt destui de astia ca tine pe aici si na, cu o Spania, o Italia etc mai scapam si noi de "smecheri" usurel usurel. Parerea mea sincera: stai acolo! Thank U!  :console:

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 11.04.2006
invata f bine programare, de care iti place, sau editare grafica/video din ce se cere acum in lume si o sa castigi foarte bine fara sa te chinui cu afaceri care azi sunt maine nu. In Romania e la fel ca peste tot, un timp it-ul a cam regresat acum da semne de revenire dar salariile sunt oricum mai mici decat in occident.

Edited by andreim77, 10 December 2010 - 17:16.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,660
  • Înscris: 19.04.2009
1. Din fericire, mai tot romanul se pricepe azi la reparat, cine mai repara si nu schimba piesa.
2. nu ai cum sa faci la negru
3. vrei doar cliente? in fine...de obicei SC-urile apeleaza la serviceuri, dar ca sa poti presta pentru un SC, trebuie si tu la randul tau sa fii legal sa poti emite factura/bon fiscal. eu de exemplu, nici ca persoana fizica nu as duce ceva la reparat daca nu mi se da bon fiscal sau factura si chitanta! daca reparatorul imi strica ceva, eu trebuie sa am dovada legala cine/ce/si cum.

eu lucrez relativ in domeniu, si stiu foarte bine cum e cu prestarea de servicii service...nu ii chiar usor, trebuiesc indeplinite n+1 conditii , pe langa asta, trebuiesc autorizatii.
NU ai dreptul sa repari ceva fara autorizatie.

asa, poti face doar la cunostinte, dar nu cred ca cineva s-ar risca sa lase PC-ul in mana unui strain , care nu este legal

eu in 7 ani imi schimbam de mult cetatenia...

#6
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010

View Postlex404, on 10th December 2010, 17:45, said:

1. Din fericire, mai tot romanul se pricepe azi la reparat, cine mai repara si nu schimba piesa.
2. nu ai cum sa faci la negru
3. vrei doar cliente? in fine...de obicei SC-urile apeleaza la serviceuri, dar ca sa poti presta pentru un SC, trebuie si tu la randul tau sa fii legal sa poti emite factura/bon fiscal. eu de exemplu, nici ca persoana fizica nu as duce ceva la reparat daca nu mi se da bon fiscal sau factura si chitanta! daca reparatorul imi strica ceva, eu trebuie sa am dovada legala cine/ce/si cum.

eu lucrez relativ in domeniu, si stiu foarte bine cum e cu prestarea de servicii service...nu ii chiar usor, trebuiesc indeplinite n+1 conditii , pe langa asta, trebuiesc autorizatii.
NU ai dreptul sa repari ceva fara autorizatie.

asa, poti face doar la cunostinte, dar nu cred ca cineva s-ar risca sa lase PC-ul in mana unui strain , care nu este legal

eu in 7 ani imi schimbam de mult cetatenia...

Aici cetatenia se schimba la 10 ani, dar, nu prea m-as da in vant sa mio schimb. Si scuze pentru "cliente" vream sa spun "clienti" X_X

Atunci cred ca o sa raman pe aici.  :rolleyes:

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Dintre Romania si Spania as zice sa alegi o tara terta :D Stai departe de Europa Sudica...Europa Nordica, OZ-NZ, Canada....astea ar fi cateva exemple. Cu pasaport spaniol si o calificare si pricepere in domeniul tau nu ar fi probleme sa emigrezi catre destinatiile astea.

Numai bine ! :OK:

Edited by lawrence38, 10 December 2010 - 18:24.


#8
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010

View Postlawrence38, on 10th December 2010, 18:22, said:

Dintre Romania si Spania as zice sa alegi o tara terta :D Stai departe de Europa Sudica...Europa Nordica, OZ-NZ, Canada....astea ar fi cateva exemple. Cu pasaport spaniol si o calificare si pricepere in domeniul tau nu ar fi probleme sa emigrezi catre destinatiile astea.

Numai bine ! :OK:
Dar acuma ce se intampla, se traieste rau? Inainte ti sa parea mai bine, sau la fel ca acuma?

Vad ca toata lumea din RO vrea sa emigreze si no sa ne intoarcem in RO.

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Poststalker_93, on 10th December 2010, 20:27, said:

Inainte ti sa parea mai bine, sau la fel ca acuma?

Habar n-am la ce te referi :habarnam: Nu am trait in Spania personal dar am auzit destul marturii..

Tu ai scris in primul post : "Treaba este ca m-am cam saturat de spaniolii astia de aici ca pe romani ii cam trateaza ca pe animale." Deci am concluzionat ca problema ta principala nu ar fi finantele, desi , si la acest capitol o tara ca Spania unde tinerii sub 35 de ani sunt someri pe capete nu poate sa fie un lucru prea bun.

Am zis Europa sudica pt. ca in tarile alea (ex. Grecia, Italia , Spania oarecum) imigrantii sunt tratati mai prost si nu prea au acelasi acces in societate ca localnicii si de ce sa nu o spunem pe sleau, sunt in general mai rasisti...

#10
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010

View Postlawrence38, on 10th December 2010, 20:58, said:

Habar n-am la ce te referi :habarnam: Nu am trait in Spania personal dar am auzit destul marturii..

Tu ai scris in primul post : "Treaba este ca m-am cam saturat de spaniolii astia de aici ca pe romani ii cam trateaza ca pe animale." Deci am concluzionat ca problema ta principala nu ar fi finantele, desi , si la acest capitol o tara ca Spania unde tinerii sub 35 de ani sunt someri pe capete nu poate sa fie un lucru prea bun.

Am zis Europa sudica pt. ca in tarile alea (ex. Grecia, Italia , Spania oarecum) imigrantii sunt tratati mai prost si nu prea au acelasi acces in societate ca localnicii si de ce sa nu o spunem pe sleau, sunt in general mai rasisti...
Ma refeream daca inainte de criza in Romania se traia mai bine ca acuma. Totusi eu cred ca de cand RO a intrat in UE sau stricat mai multe decat s-au facut.

Sincer sa fiu as fii plecat in America, in primul rand, pentru ca in Spania este o problema care se pare ca este mai reala decat am crezut, pe informaticieni ii platesc foarte putin si munceste mult, treaba ce in state nu se intampla. Au facut un calcul unde un sysadmin in spania are salariu mic (depinde unde te angajezi, sigur) si in statele unite au salarii de x3 mai mari.

O sa vad, de aia ma gandeam sa ma intorc in RO dar lucrurile care le vad aici pe PROTV paraca ma da tot mai inapoi, copii care pentru o mana moare in spitales, spitalele nu au conditii, salarii mici, coruptie, 0 locuri de munca...

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Te distrezi asa-i? Da nu din Spania  :lol:

#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Din IT castigi bine oriunde, binainteles nu ma refer la service de calculatoare

Edited by Owidiu, 11 December 2010 - 01:39.


#13
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Zici ca spaniolii trateaza romanii ca pe niste animale si ca esti dezamagit de ceea ce vezi la Pro TV vis-a-vis de tara, dar tu vrei sa vii aici sa muncesti la negru. Asa dam inainte! Nici macar nu stii/nu mai stii sa scrii corect romaneste. Eu zic sa ramai acolo.

#14
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010

View Postdeeaa1989, on 11th December 2010, 02:18, said:

Zici ca spaniolii trateaza romanii ca pe niste animale si ca esti dezamagit de ceea ce vezi la Pro TV vis-a-vis de tara, dar tu vrei sa vii aici sa muncesti la negru. Asa dam inainte! Nici macar nu stii/nu mai stii sa scrii corect romaneste. Eu zic sa ramai acolo.
Nu am spus ca sa fin acolo sa muncesc la negru. Cred ca toti m-ati inteles putin gresit. Normal ca o sa muncesc legal, 8h la zi, dar este clar ca un salariu de 7-8 milioane nu imi ajunge, de aceea vream sa deschid un "service" (care nu e un service, ci o mica sala unde sa poti repara calclatoare din inprejurimi), "la negru" unde sa pot repara calculatoare din imprejurimi, pentru ca e clar ca 8 milioane/luna nu iti ajunge nici pentru mancare, eu daca as avea multi clienti sigur ca as face un service legal.

Am un vecin acolo care repara electronice, si mai merge cat sa isi castige un ban, eu nu zic un service cat sa repari de forma "masiva", ci pentru sa iti dea acolo inca vreo 2 milioane pe luna, ca sa pui deoparte pentru cand mergi la doctor si trebuie sai dai bani ca sa te primeasca -_-" (am dreptate sau nu?)


View PostOwidiu, on 11th December 2010, 01:38, said:

Din IT castigi bine oriunde, binainteles nu ma refer la service de calculatoare
Programare WEB sau software?

Am o intrebare, pentru a stii programa, iti trebuie multa matematica? Un profesor mi-a zis ca matematica... numai logica, aproape nimica de matematica.

#15
stalker_93

stalker_93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2010

View Postvata_pa_batz, on 11th December 2010, 01:04, said:

Te distrezi asa-i? Da nu din Spania  :lol:
Ce vrei sa zici cu asta?

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Poststalker_93, on 11th December 2010, 15:05, said:

Programare WEB sau software?

Am o intrebare, pentru a stii programa, iti trebuie multa matematica? Un profesor mi-a zis ca matematica... numai logica, aproape nimica de matematica.
1. Ambele sunt profitabile.

2. Este logica, combinata cu matematica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate