Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Facultate ın Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
Decı, m-am hotarat ... sı sper sa reusesc. vreau sa merg la facultate ın Turcıa.
Stıu ca, la toate facultatıle se preda bılıngv engleza-turca..dar asta nu era o problema atata tımp cat turca e mult maı usoara dın toate punctele de vedere fata de fınlandeza.
Ce m-ar ajuta? ca examene dın romanıa, dıplome, competente?
Cum se face ınscrıerea daca eu sunt ın romanıa...sau sa zıc ca voı pleca ımedıat dupa bac la İstanbul...?

İl astept pe Selam, el a fost maı des prın zona sı stıe maı exact ce sı cum, dar astept orıce alta parere...

Multumesc

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
De ce tocmai in Turcia ? Vrei sa sari in aer pe acolo, sa te manance canibalii sau sa mori de foame ?

Orice examen de engleza gen Cambridge, Toefl, poate fi echivalat in Turcia. Dar am impresia ca au si ei alte examene, mai usoare, pe care le poti da acolo.
Unele universitati sunt mai severe si mai 'nemtesti', cum ar fi Cerrahpasa sau Bogazici, din Istanbul. Cele private fac treaba buna de asemenea.

Cat despre limba, ai dreptate, e foarte usoara. Daca ai prins finlandeza sau japoneza, turca iti va parea floare la ureche: ioc genuri la substantive, ioc prepozitii variabile, ioc formarea predicatelor cu 2-3-4 verbe...Scrierea foarte fonetica, deci...de 3-4 ori mai usoara decat engleza, germana, franceza sau romana.

Edited by Selam, 30 November 2010 - 00:18.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De ce nu Finlanda  ? De ce alegi Turcia ? :huh:

#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Cred ca are un raport venit/cheltuieli destul de bun, plus apropierea fata de Romania, plus usurinta limbii.
Un profesor fara experienta castiga la stat, in primul an de activitate, minimum 600 de euro, salariul minim pe economie fiind de peste 360 euro. Unul cu experienta si care participa la diferite activitati trece de 700-800 euro. Iar cheltuielile sunt mai mari fata de Romania la unele produse [combustibil, carne, lactate] si mai ieftine la altele [legume, fructe, peste, imbracaminte, incaltaminte]. Chiria ar fi cam pe la nivelul Bucuresti-ului sau mai mare.

Istanbul-ul de exemplu creste in fiecare an cu 300,000 locuitori de mai bine de 10 ani, ceea ce inseamna ca veniturile sunt destul de mari incat sa acopere cheltuielile si sa mai si ramana.

Edited by Selam, 30 November 2010 - 07:07.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 lex404, on 29th November 2010, 23:44, said:

vreau sa merg la facultate ın Turcıa.

Te-ai gandit ca diplomele obtinute in Turcia, tara non-EU, nu sunt recunoscute in Europa daca nu treci printr-un lung si anevoios proces de echivalare?
Din punctul asta de vedere o diploma obtinuta intr-o tara UE e mult mai valoroasa.

 Selam, on 30th November 2010, 07:06, said:

Un profesor fara experienta castiga la stat, in primul an de activitate, minimum 600 de euro, salariul minim pe economie fiind de peste 360 euro.
E vorba de brut sau de net?
Cat e impozitul pe venit?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
Turcıa este o tara candıdata EU...

Am fost ın fınlanda de cateva orı..e frumos, oamenıı open mınded..dar eu unul nu suport nıcı macar frıgul dın romanıa... sı m-am gandıt la problema asta...eu cand am venıt ın romanıa erau 18 grade...am venıt de la 40..a fost soc..sı nıcı dupa 3 lunı nu m-am adaptat.

Nu cred ca sar ın aer... mıe sı ıranul mı s-a parut o tara ok..dar nu neaparat sı de locuıt acolo :)

Ma gandeam apoı, la posıbılıtatea urmarıı masteruluı ın Fınlanda..se preconızeaza ca prın 2014-15 turcıa va fı membra UE...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 lex404, on 30th November 2010, 14:17, said:

Ma gandeam apoı, la posıbılıtatea urmarıı masteruluı ın Fınlanda
Merita, ai ce invata aici...

 lex404, on 30th November 2010, 14:17, said:

..se preconızeaza ca prın 2014-15 turcıa va fı membra UE...
Extrem de putin probabil, parerea mea...

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 lex404, on 30th November 2010, 14:17, said:

Turc?a este o tara cand?data EU...

Am fost ?n f?nlanda de cateva or?..e frumos, oamen?? open m?nded..dar eu unul nu suport n?c? macar fr?gul d?n roman?a... s? m-am gand?t la problema asta...eu cand am ven?t ?n roman?a erau 18 grade...am ven?t de la 40..a fost soc..s? n?c? dupa 3 lun? nu m-am adaptat.

Pai ar fi trebuit sa fie soc...in bine...Iti place la 40 C ? :w00t:

Nu cred ca sar ?n aer... m?e s? ?ranul m? s-a parut o tara ok..dar nu neaparat s? de locu?t acolo :)

Ma gandeam apo?, la pos?b?l?tatea urmar?? masterulu? ?n F?nlanda..se precon?zeaza ca pr?n 2014-15 turc?a va f? membra UE...

Dream on :lol: :lol: Eu nu cred ca se va intampla asa ceva pana in 2020-2025...sau poate chiar niciodata. Daca se intampla asta, UE o ia pe o cale gresita si va trebui sa considere aderarea oricarei tari de la israel pana la Afghanistan si Vietnam !

Citeste in special pt. 4 si 5 http://ec.europa.eu/...s/turkey_en.htm

Edited by lawrence38, 30 November 2010 - 20:36.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
turcia a depus  pentru aderare din 2005/ de atunci, au schimbat multe lucruri si chimba in continuu pentru a adera la UE

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
:) Turcia a "depus dosarul" in 1987....a fost recunoscuta ca si candidat oficial abia in 1999 ( Mai aplicase pt. functia de membru asociat al EEC in 1959). Deci 12 ani pt. un pas

In 2005 a inceput negocierile.

http://en.wikipedia...._Union#Timeline

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
Da..ceva de genul :) dar nu ma ıntereseaza prea mult, nıcı Norvegıa nu este ın UE, nıcı Japonıa..sı totusı o duc maı bıne ca Romanıa. dar totusı, nu asta este subıectul dıscutıeı.

Ma ıntereseaza ce, cum, cand, sı unde...ca straın...

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Tu de ce scrii cu alfabet turcesc ? Unde ti-e punctul de la i ?

Pentru facultatile de stat va trebui sa sustii niste examene, in functie de care alcatuiesti o lista de optiuni, si apoi esti admis/respins.

Pentru cele private sustii doar examenele lor,daca o cer, si achiti taxa.

TOP 10 Universities of Turkey without a Medicine Faculty

1 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
2 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
3 GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
4 BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
5 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
6 SABANCI ÜNİVERSİTESİ
7 KOÇ ÜNİVERSİTESİ *
8 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ
9 YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
10 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

TOP 10 Universities of Turkey with a Medicine Faculty

1 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
2 ANKARA ÜNİVERSİTESİ
3 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
4 EGE ÜNİVERSİTESİ
5 GAZİ ÜNİVERSİTESİ
6 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
7 BAªKENT ÜNİVERSİTESİ
8 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
9 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
10 GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,666
  • Înscris: 19.04.2009
Am tastatura ın turca pentru ca trımıt mereu e-maılurı ın turca..bun- am sı i dar e pozıtıonat aıurea :lol:

İstanbul Üniversitesi stıu ca are sı facultatı ın domenıu economıc ... orıcum, am sa dau o fuga cat de repede reusesc sa vad exact ce sı cum. banuıesc ca locurıle pentru straını sunt destul de lımıtate.

Dar ca straın, pot ıntra la o facultate fara predare ın engleza? fıınd maı multe locurı...

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Trebuie sa dai un examen de turca din cate stiu, sau in limba in care vrei sa studiezi.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Selam, on 1st December 2010, 00:22, said:

Trebuie sa dai un examen de turca din cate stiu, sau in limba in care vrei sa studiezi.
Chiar voiam sa te intreb, cum de nu ai ales sa studiezi in Turcia?

Edited by Bogdan R, 02 December 2010 - 09:11.


#16
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 Bogdan R, on 2nd December 2010, 08:34, said:

Chiar voiam sa te intreb, cum de nu ai ales sa studiezi in Turcia?
Mie mi-e greu sa studiez in Bucuresti, la 2 ore jumate de casa, si tu vrei in tari straine :D

Am vrut sa imi iau licenta in Romania, dar ma gandesc tot mai serios sa fac un master in Turcia, sau macar niste cursuri.
In Turcia sunt foarte cautate limbile straine, si profesorii de limbi straine. Daca nu te poti angaja la stat, poti la scoli private, sau case de meditatii. Sunt tot un fel de scoli private, numai ca achiti un curs, doua sau trei si mergi la meditatii acolo.

Sau asistentele medicale, castiga minim 960 lire, adica 480 euro. Plus orele de garda, plus vechime, plus daca are ceva studii mai stufoase, trece de 600-700 euro.
Politistii 1000 euro.

Iar la pensionare, cei care au lucrat exclusiv la stat un anumit numar de ani, primesc o prima de 15,000-20,000 sau mai multe mii de euro.Cel mai mult primesc cei din armata.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Selam, on 2nd December 2010, 23:25, said:

Mie mi-e greu sa studiez in Bucuresti, la 2 ore jumate de casa, si tu vrei in tari straine :D

Am vrut sa imi iau licenta in Romania, dar ma gandesc tot mai serios sa fac un master in Turcia, sau macar niste cursuri.
In Turcia sunt foarte cautate limbile straine, si profesorii de limbi straine. Daca nu te poti angaja la stat, poti la scoli private, sau case de meditatii. Sunt tot un fel de scoli private, numai ca achiti un curs, doua sau trei si mergi la meditatii acolo.

Sau asistentele medicale, castiga minim 960 lire, adica 480 euro. Plus orele de garda, plus vechime, plus daca are ceva studii mai stufoase, trece de 600-700 euro.
Politistii 1000 euro.

Iar la pensionare, cei care au lucrat exclusiv la stat un anumit numar de ani, primesc o prima de 15,000-20,000 sau mai multe mii de euro.Cel mai mult primesc cei din armata.

Inteleg...
Atunci cum de nu ai dat la geografie la Universitatea Ovidius? Erai acasa...
Intr-un fel ai facut bine ca ai ales sa iti iei licenta in Romania, vei avea diploma recunoscuta in toata UE.
Daca iti luai licenta in Turcia aveai de furca apoi cu recunoasterea diplomei.

La chestia aia cu salariile asistentelor (politistilor, bugetarilor etc) ti-am mai raspuns.
Cine vrea salariu bun nu merge in Turcia, merge in vest, unde ia de 3-4-5 ori mai mult (asistentele) sau macar dublu (politistii).
Apropo, cat e impozitul pe venit in Turcia? Cu cat se ramane net in mana? Presupun ca sumele date de tine sunt brute.

#18
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Eram acasa, dar aveam specializarea Geografie [simplu, didactica]. Eu sunt la Planificare Teritoriala.
Daca mergeam in Turcia cred ca alegeam alta specializare, acolo ordinea de intrare in facultati, adica prioritatile elevilor sunt altele. Iar eu stiind turca, engleza,germana, araba si romana cred ca as fi ales ceva pe partea asta.

De exemplu acolo se intra mult mai greu la medicina, pe cand la noi aproape ca intra cu 5. Din cauza asta stiu multi turci care fac aici 1-2 ani, si se intorc in tara lor.

Intr-adevar, cine vrea sa lucreze ca asistenta in strainatate se va duce unde se plateste cel mai bine, si unde este cerere. Momentan in Turcia nu e cerere de personal medical.

Impozite pe venit:
[Gelir vergisi tarifesi]:
YTL= lira turceasca

<7.500 YTL % 15
pentru primele 7.500 YTL din 19.000 YTL, se percepe 1.125 YTL, ceea ce depaseste se taxeaza cu  % 20
din maxim 43.000 YTL, pentru primele 19.000 YTL se percepe 3.425 YTL, iar diferenta pana la 43.000 lire se taxeaza cu % 27
din mai mult de 43.000 YTL, se percepe 9.905 lire pana in 43.000 YTL, iar ceea ce depaseste se taxeaza cu % 35

Cifrele date de mine sunt brute, corect.

Edited by Lucian_M, 03 December 2010 - 17:04.
sters quote


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate