Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P+M Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postfigan_s, on 22nd November 2010, 19:23, said:

nu va fi mai mare de 1 m latime in nici un caz. problema e alta, nu incape in spatiul de 2m/4m. nici macar 16 trepte nu incap.

poti arunca un ochi sai aici (legat de scara)

#20
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
[ http://i220.photobucket.com/albums/dd141/inginerul/scara1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010

View Postbaldovica, on 22nd November 2010, 19:41, said:

poti arunca un ochi sai aici (legat de scara)



Foarte frumoasa! Multumesc. Chiar imi e folositoare schita asta 3D.


@inginerul_bv: Multumesc pentru sugestie, insa nu am disponibil, si nici nu pot scoate 212 pe o latura.

Edited by figan_s, 22 November 2010 - 20:56.


#22
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
cam greu o scoateti la capat cu femeile   :lol:

#23
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
predau tema proiectantului, ca-i barbat, si am rezolvat-o.

#24
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
2 secunde ...ca sa nu dormi iar cu gandul la scara asta ..iti arat ce sa faci ..simplu si fara bataie de cap

poftim

Attached Files

  • Attached File  scara1.jpg   46.62K   81 downloads
  • Attached File  1.JPG   91.18K   123 downloads

Edited by pivnitarul, 22 November 2010 - 21:46.


#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sper sa nu va suparati pe mine dar eu zic ca ar trebui sa fie regandit putin proiectul. Amplasarea scarii nu este deloc una dintre cele mai oportune sa zic asa, compartimentarea la parter si mansarda, mie cel putin, nu-mi place deloc.
Aveti o ridicare topo cumva ? Daca aveti v-as ruga s-o postati aici.  :peacefingers:

#26
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
nu avem ridicare topo. ce contine asta?

View Postpivnitarul, on 22nd November 2010, 21:23, said:

2 secunde ...ca sa nu dormi iar cu gandul la scara asta ..iti arat ce sa faci ..simplu si fara bataie de cap

poftim


Multumiri. Marturisesc ca ceva asemanator ne daduse prin cap, dar am renuntat din dorinta de a nu mari suprafata si asa destul de mare a casei. intr-adevar mai reducand din bucatarie, s-ar rezolva. probabil asa se va rezolva si problema cu baia de sus, adica, avand 15 cm in plus, probabil o vom putea imparti in doua.

#27
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010

View PostInginerul_bv, on 22nd November 2010, 22:43, said:

Sper sa nu va suparati pe mine dar eu zic ca ar trebui sa fie regandit putin proiectul. Amplasarea scarii nu este deloc una dintre cele mai oportune sa zic asa, compartimentarea la parter si mansarda, mie cel putin, nu-mi place deloc.
Aveti o ridicare topo cumva ? Daca aveti v-as ruga s-o postati aici.  :peacefingers:

   EU zic ca am gandit putin proiectul, chiar mai mult la parter,si am facut aceasta impartire tinand cont de punctele cardinale,de deschiderea mica a terenului 12,5m si de dorinta noastra de a avea camera de zi si bucataria in spate(curtea din spatele casei va fi mai importanta pentru noi...acolo va fi mai mult spatiu...nu-mi place sa fac gratar la poarta)
   Scara eu am asezat_o in acel loc din mai multe motive
       1.vreau sa faca parte din decorul interiorului.
       2.acel perete, din spatele scarii ,este situat la limita legala de o,90m fata de vecin...deci fara geamuri
       3.scara o vreau luminata de sus prin acoperis cu Velux (Nevada nu imi place...m-am plictisit de ea)...spatiul pt scara fiind singura suprafata din parter care poate avea lumina prin acoperis.
   Terenul are o orientare NE...am asezat CT  si baia pe acel colt pentru ca au nevoie de geam(sa stai la casa si sa nu ai gem la baie,naspa)
   Am mai avut si alte schite ale casei cu alte impartiri si cu intrarea prin latura ingusta a casei(unde este baia acum)dar nu ne-a placut...am fi avut un hol lung  si ingust lipsit de lumina naturala,baia cu ventilator si camera tehnica langa camera de zi...
      Latimea casei nu vrem sa fie foarte mare pt a mai ramane si ceva spatiu pentru verdeata.

      Daca priviti lucrurile altfel si gasti o alta compartimentare mai utila si mai placuta noi va multumim pt ajutor.

#28
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
In urma discutiei cu proiectantul, scara va ramane cel mai probabil asa cum a schitat-o el initial. Pentru ca nu vrem sub nici o forma sa marim suprafata casei din cauza scarii, dimpotriva, acum cautam modalitati sa o reducem. Probabil vom mai taia din peretele bucatarie+living, si de la etaj cumva. Am vrea sa ne incadram intr-o suprafata mai mica de 200 mp.
Am inteles ca anul urmator casele cu suprafata >200 mp vor fi impozitate mai mult, dupa o alta grila.

Am vazut in schite ca a folosit pentru exterior caramida de 30, noi am fi tentati de 38. Ce parere aveti?

#29
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006

View Postfigan_s, on 25th November 2010, 13:58, said:

Am vazut in schite ca a folosit pentru exterior caramida de 30, noi am fi tentati de 38. Ce parere aveti?
E arhisuficient de 30, mai ales ca la Constanta e o clima mai blanda; asta in cazul in care vei pune si polistiren de 10 sa zicem. Daca nu pui termosistem poti merge pe 38. Incearca sa faci o comparatie intre cele 2 dimensiuni atat la bani cat si la beneficiul termic.
Sunt multi care merg pe caramida de 25 + polistiren de 10.

#30
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Cu polistirenul suntem rezervati deocamdata. Ii impartasesc parerea lui Pivnitarul privitoare la polistiren. Am mai citit ca ar actiona aidoma unui celofan peste cutia de beton. O sa ma mai documentez despre tencuiala termoizolanta, ma refer la preturi si disponibilitate. Mai avem in calcul izolatia cu vata bazaltica. Probabil in cazul in care am opta pentru tencuiala termoizolanta, va fi necesar un zid exterior cu caramida de 38 (sau 37.5 parca e durothermul).

#31
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Nu am mai scris nimic, caci suntem inca in lucru cu proiectul. L-am adus, pot spune, la o forma acceptabila, dar, inevitabil, a aparut alta problema: un hol mic si ingust la intrarea in living. Maine dimineata ne intalnim cu arhitectul pentru varianta finala. O idee am avea, schimbarea rampelor de urcare ale scarii, in felul acesta holul-problema se va muta pe usa de la dormitor. Atasez poze, cu scuzele de rigoare ca nu am scanner.
Acum, ideea e ca: daca eu nu am o solutie, el s-ar putea sa lase lucrurile asa, sau sa ne mai lase vreo luna sa concepem alte schite.
Intrebare: Dom'le, arhitectii ii platim ca sa le ducem noi toate solutiile, sau cum e, ca nu m-am prins?

#32
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postfigan_s, on 6th December 2010, 18:28, said:

Intrebare: Dom'le, arhitectii ii platim ca sa le ducem noi toate solutiile, sau cum e, ca nu m-am prins?
sa nu spui ca te-ai lipit de arhitectul meu....:(

#33
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Atasez acum schitele...
     Sper sa nu am un noroc asa de mare sa fi ajuns chiar la arhitectul lui alibabu...nici nu vreau sa ma gandesc...

Attached Files



#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postfigan_s, on 6th December 2010, 18:28, said:

Intrebare: Dom'le, arhitectii ii platim ca sa le ducem noi toate solutiile, sau cum e, ca nu m-am prins?
:thumbup:
hai ca mai am un prieten

Edited by petre69, 06 December 2010 - 22:19.


#35
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postfigan_s, on 6th December 2010, 18:28, said:

 Intrebare: Dom'le, arhitectii ii platim ca sa le ducem noi toate solutiile, sau cum e, ca nu m-am prins?

Te-ai dus cumva la cel mai ieftin ? Mai era cineva care spunea ca si-a facut intreg proiectul adica arhitectura rezistenta si instalatii cu 1500 de lei  :w00t:

Te avertizez ca sub podestul ala intermediar al scarii ai o usa catre centrala termica daca nu ma insel. Ar trebui facuta o sectiune in zona sa nu te trezesti cumva ca dai cu capul. Ce inaltime ai ? Daca ai peste 1,80 e cam trist. 

Sincer din nou nu pot sa zic ca-mi place parterul. Ai un windfang la intrare ceea ce este ok, dar urmatorul hol, cel care contine si scara ori e mai mare demn de intrarea intr-o casa ori nu mai e nu ? Iti dau o idee, s-ar putea sa-ti placa s-ar putea sa nu. Eu as amplasa scara dupa dormitorul de la parter, intoarsa in sensul acelor de ceasornic cu 90 de grade. As pastra numarul de trepte, as mai adauga o treapta primei rame si as mai scoate una din cea de-a doua rampa astfel incat sa poti intra in baie si la centrala. Sub rampa cea mai lunga poti face un dressing la dormitor, pe sub cealalta rampa sa ai acces la centrala termica cu o inaltime libera mai rezonabila. In felul asta s-ar putea sa reusesti si sa reduci putin din dimensiunile casei sau cel putin sa ai un partiu mai bun. Daca-ti place ideea desigur. Stiu ca latimea terenului este o problema in cazul tau dar studiaza putin problema.  :peacefingers:

#36
figan_s

figan_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.10.2010
Avem, in sfarsit, niste planuri care, dupa parerea noastra, sunt ok. Ramane sa mai stabilim ultimele retusuri, pentru a inainta dosarul pentru CU.
Nu as fi crezut ca ne va lua o luna pana stabilim planul casei. In orice caz, ne inarmam cu RABDARE pentru ce va urma.

Attached Files


Edited by figan_s, 08 December 2010 - 17:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate