Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa P + M, demarare constructie 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#217
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View PostInginerul_bv, on 11th April 2012, 21:02, said:

Sau faci 2 gauri si bagi 2 bare de 8 vreo 10 cm in stalp
dar musai inglobate intr-un buiandrug de beton , altfel zidul  nu prea are stabilitate
ditian dorea folosirea unui buiandrug prefabricat de aia ma gandeam la un "umar" de reazem , printr-un mic stalpisor

#218
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am inteles eu gresit atunci, scuze. Am folosit si eu buiandrugi prefabricati porotherm dar nu acolo. Acolo l-am turnat, si daca nu ma insel am bagat chiar 4 bare de 8. (stiu, am exagerat)

#219
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Deci pana la urma nu scap de cofraj. Cam ce grosime ar trebui sa aibe buiandrugul? Trebuie sa tin cont si de ce usa va fi montata, de tocul acesteia? Inginerule tu ce fel de usa ai pus acolo si de cat? Ma gandesc ca o usa normala de 70 cm nu s-ar putea deschide in interior din cauza inclinarii scarilor de sus.

Edited by Ditian, 11 April 2012 - 20:33.


#220
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
15 cm ar trebui sa fie suficient avand in vedere ca ai o grinda deasupra si buiandrugul nu trebuie sa tina decat caramizile de deasupra. Usa mea e de 80 chiar. Ma rog, 80 e latimea de gol, si se deschide chiar spre interior fara probleme.  :peacefingers:

Attached Files



#221
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
mana curenta cre duce pana la primul podest,nu deranjeaza capatul ei dinspre podest (adica nu risti sa te lovesti)?
asa am si eu scara insa eu am renuntat la mana curenta ptr ca mi se parea ciudat sa am o bara de lemn pe un perete.
Momentan nu ma deranjeaza la urcat sau coborat (ma tin arcurile momentan) :naughty: ,insa vom vedea cat ma tin ca sa nu ma sprijin de pereti.


View PostDitian, on 11th April 2012, 21:13, said:

Cred ca merg pe varianta Inginerului pt ca spatiul acela il voi folosi ca o camara si o sa pun tot felul de rafturi si in caramida le pot prinde mai bine.

sa stii ca asa am eu.
este foarte practic si util acel spatiu.

#222
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postclaudiaradu, on 12th April 2012, 09:16, said:

eu am renuntat la mana curenta ptr ca mi se parea ciudat sa am o bara de lemn pe un perete.
e un detaliu destul de dragut si util cu aceasta mana curenta pe un perete . altfel , e prea monoton, iar intr-o zi mai "obosita" (de la vre o nunta ) e posibil sa nu mai ajung in dormitor decat in 4 picioare :D

la prima treapta , era indicat la colturi sa se fi luat la un semirotund treapta de lemn de placare , pentru ca se pot ivi accidente in zona aia , iar atingerea de un colt e mai dureroasa

Edited by moldoveanuID, 12 April 2012 - 08:45.


#223
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postclaudiaradu, on 12th April 2012, 09:16, said:

mana curenta cre duce pana la primul podest,nu deranjeaza capatul ei dinspre podest (adica nu risti sa te lovesti)?
asa am si eu scara insa eu am renuntat la mana curenta ptr ca mi se parea ciudat sa am o bara de lemn pe un perete.
Momentan nu ma deranjeaza la urcat sau coborat (ma tin arcurile momentan) :naughty: ,insa vom vedea cat ma tin ca sa nu ma sprijin de pereti.
Sa stii ca nu deranjeaza pentru ca balustrul l-am pus pe prima treapta de dupa podest, nu pe podest. Practic cand ai ajuns pe podest, ai trecut si de balustru si implicit si de mana curenta care se opreste in acel balustru. Noi am pus-o pentru ca pentru persoanele mai in varsta este mai practica. Locuim impreuna cu soacra si mana aia curenta a fost o conditie pentru renuntarea la intinderea rufelor in curte la uscat si folosirea uscatoriei de la mansarda. :peacefingers:

View PostmoldoveanuID, on 12th April 2012, 09:43, said:

e un detaliu destul de dragut si util cu aceasta mana curenta pe un perete . altfel , e prea monoton, iar intr-o zi mai "obosita" (de la vre o nunta ) e posibil sa nu mai ajung in dormitor decat in 4 picioare :D

la prima treapta , era indicat la colturi sa se fi luat la un semirotund treapta de lemn de placare , pentru ca se pot ivi accidente in zona aia , iar atingerea de un colt e mai dureroasa
Ar fi fost ideal ce spui tu despre prima treapta, dar avand in vedere ca lui dorel una ii explici si alta face am considerat ca nu are rost sa ne complicam si sa riscam sa iasa ceva urat in special la prima treapta. Accidente....eventual copii cand si daca o sa-i avem pentru altfel holul de la parter are 120 de cm latime. Ce sa zic altceva, pana in prezent nu s-a accidentat nimeni acolo. :peacefingers:

#224
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Revin cu o problema precizata acum ceva vreme legata de inchiderea de la cosoroaba. Am masurat aleatoriu distanta pana la cosoroaba si aceasta variaza intre 3 si 5 cm (inca un motiv sa imi para rau ca nu am pus caramida invers sa am zid de 30). In mintea mea am acum doua variante: 1. Sa pun polistiren prins in dibluri in cosoroaba peste care sa pun plasa si sa trag o mana de adeziv urmand ca apoi sa tencuiesc la nivel cu peretele. 2. Sa prind pe o scandura plasa de rapita iar scandura sa o prind in cosoroaba. Ce ziceti?

#225
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Zic sa pui rigips pe profile prinse direct pe cosoroaba si daca nu ai loc de profile, rigips direct pe lemn, pe scandura cum vrei tu sa faci. Aia cu plasa de rabitz.......e istorie :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate