Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 

Casa micuta la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#37
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

 trasnel, on 24th November 2010, 00:34, said:

daca ai face-o din lemn, cat te-ar costa ?

nu am studiat posibilitatea per ansamblu .... dar am descoperit ceva posibil util pentru mansarda .... ce parere aveti stimati colegi de asa ceva [sunt eficiente??? ... cat costa???]:

[ http://www.mitek.ro/wp-content/uploads//2010/06/sarpanta-acoperis-sarpanta-industrializata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mitek.ro/wp-content/uploads//2010/06/sarpantaacoperisplanseu-din-lemnfabrica-de-sarpantecase-din-lemngrinzi-din-lemngrinzi-cu-zabrele-15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mitek.ro/wp-content/uploads//2010/06/sarpantaacoperis-in-plan-vertical-in-mai-multe-ape13.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mitek.ro/wp-content/uploads//2010/06/sarpantaacoperis-in-plan-vertical-in-mai-multe-ape111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
trasnel

trasnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 28.10.2010
daca o faci din lemn,  clar iesi mult mai ieftin .  eu asa as face.  plus ca ai avantaje termice la casa din lemn .  

uite o idee : faci peretii exteriori din capriori de 10 cm . pe exterior plachezi cu polistiren apoi tencuiesti, iar pe plachezi cu gipscarton si dai cu var. la mansarda, la fel, o faci din lemn.  eu zic, ca iesi mai bine, si la pret si la toate.
gandeste-te, o casa din zidarie, ai placa sub picioare, placa deasupra capului, stai intre placi ca la bloc. cam aiurea. plus ca iti trebuie un vagon de lemne pentru a trece iarna , vorba aia, placile din beton nu le incalzesti cu un brat de lemne.

#39
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Tehnologice Mitek. Se fac si pe deschideri de 40m, sunt foarte rezistente. In genul asta intentionez eu sa produc niste case anul viitor in colaborare cu ei.
Merg pe principiul triunghilui indestructibil.

#40
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 16.12.2006

 Astrul, on 24th November 2010, 21:32, said:

Tehnologice Mitek. Se fac si pe deschideri de 40m, sunt foarte rezistente. In genul asta intentionez eu sa produc niste case anul viitor in colaborare cu ei.
Merg pe principiul triunghilui indestructibil.

Cat costa asa ceva?
Intentionez in viitor sa-mi fac si o casuta la tara, la munte, pentru "retragere"...  ;) si deja strang tot felul de informatii.

#41
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
Bine ca nu am inceput nimic ... reluam tot procesul de gandire al proiectului ... acum sa caut fie baieti care sa lucreze cu lemnul ei direct ... fie o firma sa-mi livreze placile si o echipa sa le monteze daca nu ofera ei montajul sau il ofera la un pret prea mare :D ... oricum trebuie sa vad si cum e cu mansarda astora ... am citit undeva ca :

Sarpanta -- 15-30 euro/mp fara TVA
Mansarda -- 20-50 euri/mp fara TVA

preturile astea sunt preturi de lista ... din oferta unei firme ce lucreaza cu astfel de materiale de la mitek ... si e din Vestul tarii :(. Mai e o firma in Bacau cred ... mai caut sa vad ... cred ca pot face rost de un nr de telefon si dupa ce vorbesc va informez ... daca e bine pentru Galati probabil si zona asta Braila - Tulcea - Constanta :D e in aceasi zona :D

#42
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
E in Tg. Neamt dar au sediul la Bucuresti.

#43
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010
O posibila configuratie a casei :).
Valorile sunt relative. Unele usi sau ferestre e posibil sa nu apara in configuratia finala ... sau o sa schimb complet conceptul.
Gandul meu este ca peste vreo 4-5 ani cand imi permit sa fac si mansarda ... sa am siguranta constructiei.

Attached Files


Edited by Teach, 29 November 2010 - 21:25.


#44
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
cam asa ceva am si eu in plan, dar in locul biroului voi face un living, iar camera tehnica o voi alipi bucatariei.
P.S.- eu tot din galati sunt si sunt cu ochii pe tine :D

#45
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

 cristache_80, on 1st December 2010, 16:05, said:

cam asa ceva am si eu in plan, dar in locul biroului voi face un living, iar camera tehnica o voi alipi bucatariei.
P.S.- eu tot din galati sunt si sunt cu ochii pe tine :D

Unde ai pamantul pentru casa ?:)

#46
cristache_80

cristache_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.10.2009
pe strada Vanatori, este strada paralela cu Arcasilor, in Bariera Traian

#47
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
Salut si multa bafta in ceea ce ti-ai propus. Si eu sunt tot din Galati, si eu cochetez cu ridicarea unei casute la tara, impreuna cu parintii mei. In cazul meu insa terenul e peste Dunare, IC Bratianu (fosta 23 August). Momentan planul meu ar fi cam de 115mp, doar parter, eventual cu podul mai inalt pentru o viitoare mansardare. Ca si tine, nu dispun de multi bani (mai strangem pana la vara cand speram sa demaram), as fi multumit daca cu 50.000 - 60.000 ron as duce casa la rosu (dar cum nu ma mut acolo, nu e nicio problema daca va fi gata in 3-4 ani, important e sa incepem). Inteleg ca pe viitor ai vrea sa ai si mansarda. Cam pe unde ar veni scara de acces in planul tau? Sau te gandesti la o scara plianta? Iti atasez si planul meu, dupa cum spuneam mai mare si numai parter (poti sa te inspiri si de aici eventual).

Spuneai de proiect, la 3.000 banuiesc ca te gandesti la proiect complet, inclusiv rezistenta + DDE. Dar nu cred ca baietii tai vor lucra dupa proiect si sa-ti scoata casa in banii aia (poate ma insel, dar asta presupun). Daca vei lucra in regie proprie si nu se va respecta proiectul, poti lua in considerare sa obtii doar proiectul pentru autorizarea constructiei (PAC-ul), pe care il poti obtine mult mai ieftin, pana in 1.000-1.500 ron cred.

Attached Files

  • Attached File  plan.jpg   53.24K   475 downloads


#48
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 aladdin2k, on 2nd December 2010, 12:25, said:

Iti atasez si planul meu, dupa cum spuneam mai mare si numai parter (poti sa te inspiri si de aici eventual).
incearca sa realizezi o forma mai dreptunghiulara si cu latura mai mare inspre acces (fatada principala) , pentru o mai buna/usurinta a accesului la incaperi si de miscorare a spatiilor "moarte" , gen holuri ...si binenteles evitarea formarii de tuneluri cu astfel de holuri ..evitand senzatia de claustrofobie  :deadtongue:

Edited by pivnitarul, 02 December 2010 - 12:01.


#49
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
Multumesc de sugestie, ma mai gandesc inca la plan, din pacate problema e ca terenul are o deschidere de numai 15m si daca vreau sa las loc de trecere pe langa casa cat de cat (ma gandesc la vidanja mai ales, as duce in spate fosa), nu prea ma pot extinde  (asa cum e planul acum, casa e cu intrarea spre strada).

#50
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 aladdin2k, on 2nd December 2010, 13:04, said:

problema e ca terenul are o deschidere de numai 15m si daca vreau sa las loc de trecere pe langa casa cat de cat
=> ca tre sa mergi pe verticala cu casa
unde spatiu nu e ...nici casa cu parter nu e ..parca asa suna un cantec  :rolleyes:

#51
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
Spatiu ar fi, ca sunt 1000 mp, dar... doar 15 m deschidere. Oricum, nu mai poluez topicul omului, o sa atasez planul ca imagine si pe topicul de compartimentare, am vazut ca pdf-ul nu prea a avut succes. Poate voi primi acolo mai multe sugestii. As evita totusi desfasurarea pe verticala (sotia nu agreeaza urcatul scarilor :)).

#52
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 aladdin2k, on 2nd December 2010, 13:24, said:

As evita totusi desfasurarea pe verticala (sotia nu agreeaza urcatul scarilor :)).
atunci pe ea o lashi la parter si ... cobori numai tu , in vizita la ea ...din cand in cand  :naughty:
iar daca vrea ssa vina si ea in vizita la tine , o iei/cari in brate ...binenteles ca-i rupi bilet :D

#53
Teach

Teach

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 14.11.2010

 aladdin2k, on 2nd December 2010, 12:24, said:

Spatiu ar fi, ca sunt 1000 mp, dar... doar 15 m deschidere. Oricum, nu mai poluez topicul omului, o sa atasez planul ca imagine si pe topicul de compartimentare, am vazut ca pdf-ul nu prea a avut succes. Poate voi primi acolo mai multe sugestii. As evita totusi desfasurarea pe verticala (sotia nu agreeaza urcatul scarilor :)).

dar daca o faci de 8 pe latime si 13-18 pe lungime nu merge ...?

Daca fac mansarda ... aceasta va avea scara pe exterior ... si dotata astfel : 1 baie + in dormitor + spatiu de joacaaaaaaaaaaaaaaaa mareeeeeeeeeeeeee

 Teach, on 3rd December 2010, 00:07, said:

dar daca o faci de 8 pe latime si 13-18 pe lungime nu merge ...?

Daca fac mansarda ... aceasta va avea scara pe exterior ... si dotata astfel : 1 baie + in dormitor + spatiu de joacaaaaaaaaaaaaaaaa mareeeeeeeeeeeeee

Attached Files



#54
miha gabi

miha gabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.09.2007
Aladdin

Mai ai o problema cu usa de la bucatarie ai acces doar din living. Crezi ca e ok? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate